abecadlik mMiędzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena (1805-1875). Z tej okazji w naszej bibliotece odbyło się ciekawe i niezwykłe spotkanie czytelnicze dla młodych miłośników książek. Był to wspólny pomysł Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filia w Bytomiu i Działu Literatury dla Dzieci i Młodzieży. Spotkanie podzielono na dwie części: teatralną pod zagadkowym tytułem „Czy teatr zmieści się w pudełku?” i literacką pt. „Jak powstaje książka”.

Spotkanie zaczęło się od obejrzenia przedstawień „Mój przyjaciel Kemushi” i „Bajka o złotym jajku” w papierowym teatrze kamishibai. Jest to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji ukryty w „drewnianej skrzynce", w którym bajki wydane są w formie kart narracyjnych.

Następnie wraz z grupą sympatycznych drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Bytomiu przystąpiliśmy do stworzenia książki, ale żeby do tego doszło musieliśmy poznać proces powstawania książki: od pomysłu autora, poprzez ilustratora, wydawców, korektorów, drukarzy i introligatorów. Czytaliśmy również wierszyki i opowiadania, gdzie głównymi bohaterami były literki.

Później nasza grupa przystąpiła do działania, każde dziecko otrzymało kartkę z kolejną literą alfabetu, do której musiało wymyślić słowa lub krótką historię i dodatkowo je zilustrować. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością, tworząc i przy tym świetnie się bawiąc. Powstało „dzieło zbiorowe” pt. „Abecadlik biblioteczny”, które jest dowodem na to, że można się dobrze bawić literkami i jednocześnie służyć pomocą w nauce czytania.

Nasz „Abecadlik” jest dostępny w Dziale Literatury dla Dzieci i Młodzieży.