Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Gryfno ślōnsko Polska cało - Bytōm”, której tematem będzie historia Bytomia. Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski. Wypisy o przeszłości naszego miasta powstawały w oparciu o „Historię Bytomia 1254-2000” autorstwa Jana Drabiny. Bytomskie historie są częścią większego cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Zamierzeniem Bronisława Wątroby jest stworzenie 70 wystaw dla uczczenia 70. rocznicy uzyskania przez Rudę Śląską praw miejskich. Autor planuje przedstawienie każdego województwa przez prezentację 3 miejscowości, przy czym województwo śląskie zostanie pokazane w szerszym zakresie. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2029. Wystawa wzbogacona będzie ilustracjami z tegorocznego kalendarza Muzeum Górnośląskiego, reprintami starych i współczesnych pocztówek Bytomia oraz wycinankami autorstwa Marka Wacława Judyckiego.

Miejsce wystawy: I piętro Galerii Rotunda MBP

Czas trwania wystawy: 16.08-30.09.2022 r.