Lato szybko mija i nadszedł czas pożegnań. Ale zanim spakujemy plecaki i wrócimy do szkoły wybraliśmy się w ostatnie podróże w ramach zajęć „Letniej Akademii Podróżników”.

Tym razem udaliśmy się do Ameryki Południowej. Na poszukiwania El Dorado, tajemniczego złotego miasta zabrali nas XV-wieczny hiszpański konkwistador Hernán Cortés oraz polski podróżnik Jacek Pałkiewicz. Mimo iż od 600 lat najsłynniejsi podróżnicy poszukują owego miejsca, do dziś pozostaje ono legendą.

Zafascynowani poszukiwaniami skarbów, postanowiliśmy wybrać się na własną wyprawę po budynku biblioteki. Rozwiązując kolejne zagadki dotarliśmy do Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej, gdzie czekał na nas kufer pełen skarbów. Ze zdobytych materiałów wykonaliśmy wspaniałą biżuterię dla siebie i bliskich. Ozdobieni klejnotami poczuliśmy się, jak prawdziwi zdobywcy.

Na ostatnim wakacyjnym spotkaniu poznaliśmy historię stworzoną przez Joannę Sorn-Garę „Pan Toti i robocik”. Pomogliśmy pewnemu edukacyjnemu robocikowi wrócić do domu, przeprowadzając go przez niebezpieczny labirynt tak, aby nie wpadł w żadną czyhającą na niego pułapkę. I tak oto wakacje z biblioteką dobiegły końca. Podczas letnich podróży po całym świecie przeżyliśmy wiele ciekawych przygód. Dowiedliśmy, że podróżować można na różne sposoby. Wybierając się w podróż „palcem po mapie” także można wiele zobaczyć. Koniec lata nie oznacza jednak końca literackich przygód. Biblioteka zawsze stoi otworem dla wszystkich młodych miłośników literatury.