16 września przyjęła zaproszenie do naszej biblioteki pani Agata Listoś- Kostrzewa - autorka wspaniałego reportażu o naszym mieście pt. „Ballada o śpiącym lwie”. Jest to jej debiutancka książka reporterska, która ukazała się 2 września 2021 roku w wydawnictwie Dowody na Istnienie. Obecna na spotkaniu licznie zgromadzona publiczność miała okazję porozmawiać z autorką tego udanego literackiego debiutu. Oczywiście na wstępie interesowało nas dlaczego osoba spoza Śląska

(pani Agata od dziesięciu lat mieszka w Warszawie, a pochodzi z okolic Łodzi) napisała książkę o Bytomiu, nie znając go wcześniej i właściwie niewiele wiedząc o nim. Odpowiedź jest banalna dostała zamówienie z wydawnictwa, na które z początku nie chciała się zgodzić. Zaczęła się interesować naszym miastem, jego dziejami, legendami i współczesnością. Po długich godzinach spędzonych w bibliotekach i archiwach, wybrała się po raz pierwszy do Bytomia. Dzięki poznanym mieszkańcom Bytomia, naukowcom, historykom i ogromie przeczytanej literatury często bardzo specjalistycznej m. in. były to raporty komisji eksperckich, orzeczenia profesorów Budryka i Knothego, dane techniczne, powstała wymagająca dużego nakładu pracy, bogata w fakty książka z gatunku reportażu regionalnego. Autorka przedstawiła historię miasta w epizodach, przełamując chronologię, tak że forma przypomina rozrzucone puzzle, które należy poskładać i dzięki temu zaangażować czytelnika w lekturę. Atutem książki są ciekawie zatytułowane rozdziały np. Część pierwsza, w której poznajemy Carla Godulę, co miał „jedno noga krótszo jak nieroz diobly….” oraz lekki „balladowy” styl.

Zadawano autorce mnóstwo ciekawych pytań dotyczących tytułowego śpiącego lwa, postaci Karola Goduli i czasów świetności Bytomia w okresie rządów Georga Brüninga, romantyczną historię hr. Joanny Schaffgotsch - śląskiego Kopciuszka, pytano o Matkę Ewę, wrażenia jakie zrobił na pani Agacie Bytom.

Rozgorzała dyskusja na temat szkód górniczych i ich skutkom dla miasta, które były preludium do wielkiej katastrofy. Autorka opisała miasto przez pryzmat górnictwa „Miasto, którego serce bije pod ziemią”. Osobnym tematem była historia Elektrociepłowni Szombierki.

Pani Agata bardzo dokładnie poznała nasze miasto (lepiej niż niejeden bytomianin), jego historię, problemy, sama mimo, że minął już rok od premiery książki wciąż interesuje się sprawami Bytomia. Książka pani Agaty wyzwoliła w bytomianach dumę ze swojego miasta, z jego historii, często bardzo skomplikowanej, a w osobach nie znających Bytomia po prostu ciekawość i okazję zweryfikowania swoich opinii na jego temat. Książka przy okazji promuje Bytom, jego piękno, architekturę, przyrodę i kulturę, choć nie wszystko co opisuje jest piękne, kolorowe, czy bezproblemowe. Spotkanie trwało ponad dwie godziny i żal było je kończyć, bo tyle pytań jeszcze się nasuwało, tym bardziej że pani Agata bardzo ciekawie i wyczerpująco na nie odpowiadała. Na koniec spotkania ustawiła się długa kolejka po autografy i żeby zamienić jeszcze kilka słów z autorką.

Spotkanie zorganizowane w ramach Projektu Dyskusyjne Kluby Książki w województwie śląskim 2022.
Spotkanie dofinansowane zostało ze środków Instytutu Książki z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 • IMG_5102
 • IMG_5118
 • IMG_5132
 • IMG_5138
 • IMG_5139
 • IMG_5140
 • IMG_5151
 • IMG_5167
 • IMG_5169
 • IMG_5172
 • IMG_5180
 • IMG_5187

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież