„Apetyt na książkę” to projekt zrealizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Skierowany był przede wszystkim do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz seniorów. Miał przekonać mieszkańców Bytomia, że czytanie i bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego, a także inspiracją do dalszej twórczej aktywności. Latem odbył się cykl warsztatów, których adresatem były przede wszystkim dzieci. Najmłodsi czytelnicy wzięli udział w seansach edukacyjnych wyświetlonych w Mobilnym Planetarium. Dzięki nowym technologiom młodzi odkrywcy kosmosu nie opuszczając biblioteki, udali się w podróż po Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej, a nawet dalej w kosmiczną przestrzeń… Dzieci nie tylko dowiedziały się, ale i zobaczyły, jak wyglądają planety znajdujące się w Układzie Słonecznym, jak zbudowana jest nasza galaktyka, jak wyglądają gwiazdy, gwiazdozbiory i czym jest supernowa. Wrażenia po seansie na pewno były niezapomniane, a był to zaledwie początek atrakcji przygotowanych w ramach projektu. 

26 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu odbyły się warsztaty z teatrzykiem kamishibai, w których uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 46. Kamishibai jest starą japońską sztuką opowiadania. W języku japońskim „kami” oznacza papier, natomiast „shibai” to teatr. Kamishibai jest zatem teatrem ilustracji, którego podstawowymi elementami są: drewniana skrzynka „butai”, formą przypominająca rozkładany teatrzyk oraz papierowe karty zawierające ilustracje do przedstawianych historii. 

min chot20 października gościem Biblioteki była Ewa Chotomska, scenarzystka, pisarka, prezenterka.  Autorka współtworzyła telewizyjny program dla dzieci Tik-Tak, w którym wcielała się w postać Ciotki Klotki, a także była pomysłodawczynią zespołu Fasolki, dla którego do dziś pisze teksty piosenek. Jej książki – Zając Poziomka, Pamiętnik Felka Parerasa, Czerwony wilczek – są chętnie czytane przez najmłodszych czytelników. Na spotkaniu Ewa Chotomska opowiedziała o swojej twórczości i twórczości swojej mamy, Wandy Chotomskiej.

20 października naszą bibliotekę odwiedzi Ewa Chotomska. Pani Ewa jest scenarzystką, pisarką, prezenterką. Współtworzyła kultowy program Tik-Tak, w którym wcielała się w postać legendarnej Ciotki Klotki. Jest również pomysłodawczynią zespołu Fasolki, który istnieje już ponad 30 lat oraz autorką książek dla dzieci: Zając Poziomka, Kuchenny Alfabet w Zagadkach, Pamiętnik Felka Parerasa. Piosenki autorstwa pani Ewy, które wylansował dziecięcy zespół Fasolki m. in. Szczotka, pasta, kubek..., Ale leń, Pogoda na uśmiech, Kropelka złotych marzeń stawały się od razu przebojami.

15 października Miejską Bibliotekę Publiczną w Bytomiu odwiedził Grzegorz Kasdepke, chyba najchętniej czytany autor książek dla dzieci. Kacperiadę, serię o Detektywie Pozytywce, książki o przygodach Kuby i Buby oraz Bodzia i Pulpeta znają wszyscy, bez względu na wiek. Dlatego też na spotkanie z pisarzem przyszli zarówno najmłodsi czytelnicy, jak i ich rodzice. Autor opowiadając o sobie i swojej twórczości szybko nawiązał kontakt z publicznością. Czas upłyną wszystkim w miłej, zabawnej atmosferze. Mamy nadzieję, że było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z Grzegorzem Kasdepke w naszej bibliotece.

15 października Miejską Bibliotekę Publiczną w Bytomiu odwiedzi Grzegorz Kasdepke, autor bardzo poczytnych książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Partnerstwo dla książki. Pisarz jest laureatem wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień. W 2002 roku za „Kacperiadę. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” otrzymał literacką nagroda im. Kornela Makuszyńskiego oraz wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku. Książka „Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń” w 2003 roku otrzymała Nagrodę Edukacja XXI. Trzy lata później książka „Niesforny alfabet” została Najlepszą Książką Roku w kategorii literatura dla dzieci plebiscytu Wirtualnej Polski. W 2012 roku książka „Detektyw Pozytywka” otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Fundacji ABCXXI na najważniejszą książkę 10-lecia kampanii Cała Polska czyta dzieciom. To tylko niektóre z wyróżnień. W 2019 roku Grzegorz Kasdepke dołączył do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu.

30 września Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedziła Joanna Jagiełło, autorka powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarka zasłynęła przede wszystkim z debiutanckiej powieści „Kawa z kardamonem”, ale na uwagę zasługują wszystkie jej powieści i książeczki dla dzieci. Młodzież i dorośli obecni na spotkaniu dowiedzieli się, między innymi, jak wyglądają etapy pracy nad książką. Autorka opowiedziała o swoich początkach literackich, o tym skąd czerpie pomysły na kolejne historie, ile czasu zajmuje napisanie powieści, jak wymyśla się dobry tytuł i czy pisarz ma wpływ na szatę graficzną okładki. Porozmawiała z młodzieżą na temat problemów wieku nastoletniego poruszanych w swoich książkach – pierwsze miłości, rozczarowania, brak akceptacji wśród rówieśników, samobójstwa.

30 września Miejska Biblioteka Publiczna będzie gościć u siebie Joannę Jagiełło, autorkę powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Partnerstwo dla książki.

Lato w pełni, a za nami kolejne spotkanie zrealizowane w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ. Tym razem gościliśmy u nas Pana Macieja z firmy ModraSova, który poprowadził warsztat malowania kubków z ceramiki. W tym międzypokoleniowym warsztacie swoich sił w zdobieniu ceramiki próbowali dorośli i dzieci. Niektórzy przyszli z gotowym pomysłem w głowie, który z zapałem przelewali na ceramiczny kubek. Inni tworzyli „na gorąco”, na miejscu wymyślając kolejne elementy dekoracyjne i eksperymentując z kolorami.

Za nami kolejne warsztaty zrealizowane w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ. Tym razem spotkaliśmy się, aby zobaczyć, jak robi się lizaki. Kto z nas nie uwielbia tych słodyczy.

15 lipca gościliśmy w bibliotece bardzo sympatyczne panie, które z zawodu są cukiernikami i na co dzień zajmują się wytwarzaniem cukierków, lizaków. Dzieci, które tego dnia odwiedziły bibliotekę zobaczyły, jak przygotowuje się karmelkową masę, jak się ją barwi i studzi. Mało kto wiedział, że do zrobienia lizaków potrzeba naprawdę sporo… siły! Po obejrzeniu pokazu każde dziecko mogło spróbować słodkich cukierków i wykonać własnego tęczowego lizaka w wybranym przez siebie kształcie. Powstały kwiaty, serca, ślimaki, a nawet łabędzie. I wszystkie na pewno były tak samo smaczne.

16m6 lipca we wtorek rozpoczęliśmy realizację warsztatów wakacyjnych kierowanych do dzieci, młodzieży i seniorów. Cykl letnich spotkań zainaugurowały 2 seanse w Mobilnym Planetarium. Były to projekcje edukacyjne dla dzieci. Młodzi odkrywcy kosmosu udali się w podróż po naszym Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej, a nawet dalej, dalej w kosmiczną przestrzeń…

Dzieci nie tylko dowiedziały się, ale i zobaczyły jakie planety znajdują się w naszym Układzie Słonecznym, jak zbudowana jest nasza galaktyka, jak wyglądają gwiazdy, gwiazdozbiory i czym jest supernowa.

W lipcu Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu rozpoczyna cykl warsztatów wakacyjnych kierowanych do dzieci, młodzieży i seniorów. Działania będą realizowane w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Partnerstwo dla książki. 

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na atrakcyjne letnie spotkania, które będą odbywać się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ.

6 lipca (wtorek), godzina 10.30 i 11.30 - 45 minutowy seans w mobilnym planetarium.
15 lipca (czwartek), godzina 11.00 i 12.00 - warsztaty robienia lizaków.

Ilość miejsc ograniczona!

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Partnerstwo dla książki” na realizację projektu „APETYT NA KSIĄŻKĘ”. Działania w ramach projektu skierowane będą do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz osób 60+. W ramach projektu zostanie przeprowadzonych 10 imprez, na które złożą się warsztaty kreatywne oraz spotkania autorskie. Chcemy w ten sposób przekonać odbiorców projektu, że czytanie oraz bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego i mogą być inspiracją do dalszej twórczej aktywności.