Po długiej przerwie spowodowanej pandemią nareszcie mogliśmy się spotkać :)
Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm RP, Rokiem Stanisława Lema. 12 września 2021 r. pisarz obchodziłby 100 rocznicę urodzin więc z tej okazji my również chcieliśmy uczcić tego wybitnego futurologa i fantastę. Na naszym spotkaniu co prawda nie omawialiśmy żadnej z fenomenalnych powieści Lema ale też było „fantastycznie”. Wszyscy jesteśmy kosmitami Krzysztofa Kochańskiego to zbiór opowiadań science-fiction w klasycznym znaczeniu. Jest tu kontakt z obcą cywilizacją, inteligentne roboty, podróże w czasie, rzeczywistość wirtualna i świat po apokalipsie. A jako, że opowiadania są przeznaczone dla dzieci, bohaterowie opowieści to uczennice i uczniowie szkół podstawowych. Kochański świetnie przekłada na grunt literatury młodzieżowej tematy bliskie Lemowi. Pisze o naszym miejscu we wszechświecie, o tym, czym jest dom, o wykorzystaniu techniki w nauce oraz snuje futurystyczne wizje świata nowych technologii. Codzienność bohaterów, zestawiona z niezwykłymi wydarzeniami (spotkanie z istotami pozaziemskimi), które stają się ich udziałem, obfituje w zabawne sytuacje, zaskakujące sceny i ciekawe wnioski dotyczące przedstawianej codzienności.

rob

rob2

Spodobało nam się opowiadanie „Asystenci” , w którym w humorystyczny sposób zostały ukazane skutki daleko posuniętej robotyzacji. W miarę rozwoju wydarzeń okazuje się, że przyjemnie jest być wyręczanym w uciążliwych czy nudnych zajęciach, ale cybernetyczny opiekun (a zarazem kontroler) może czasami być zwyczajnie uciążliwy i nieustępliwy w swym postępowaniu.
Aby jeszcze bardziej poczuć klimat układaliśmy kosmiczne puzzle, budowaliśmy robociki, rozwiązaliśmy krzyżówkę oraz odgadywaliśmy rebusy i zagadki o planetach.

wszyscy1

wszyscy2

wszyscy3

wszyscy4

Na następnym spotkaniu DKK Co i Jak poznamy Romka zwanego Drakulą. Zapraszam!

Dzisiaj publikujemy drugą część QUIZU sprawdzającego wiedzę na temat ciekawostek z życia i twórczości Stanisława Lema.

W zestawie jedenastu pytań znalazły się pytania o różnej skali trudności. Wielbiciele i znawcy jego twórczości na pewno bez problemu odpowiedzą na te pytaniaPrzy okazji zachęcamy do czytania książek jego autorstwa, ale również książek o nim - geniuszu, który wiele przewidział. Warto oczywiście czytać nie tylko z okazji Roku Lema, wracać do niego, analizować i po prostu cieszyć się czytaniem cały rok.

Zapraszamy do zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy.

Link do QUIZU

DKK „Niedosyt” postanowił uczcić setne urodziny Stanisława Lema, wybierając, a właściwie wracając do fascynującej biografii pt. „Lem: życie nie z tej Ziemi” Wojciecha Orlińskiego.
To pierwsza w Polsce biografia autora „Bajek robotów”. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński opisuje w sposób prosty i anegdotyczny różne, czasami, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza.
W stylu lekkim, obrazowym przybliża postać jednego z najważniejszych pisarzy książek sf, myśliciela filozofa i futurologa.
Autor podjął się niełatwego zadania, Lem nie epatował swoim życiem prywatnym i nie obnosił się z traumatycznymi przeżyciami własnej przeszłości, bronił własnej prywatności, wręcz zwodził ciekawskich, myląc tropy w wywiadach. Książka ukazała się już po śmierci Lema, Wojciech Orliński rozmawiał o Lemie z wybitnymi znawcami życia i twórczości Lema, Stanisławem Beresiem i Tomaszem Fiałkowskim, ale przeprowadził też wiele rozmów za życia bohatera tej niespotykanej biografii. Poza tym tropami do jego biografii jest sama twórczość Lema i wspomnienia syna Tomasza oraz listy.

W ramach obchodów Roku Stanisława Lema przygotowaliśmy dla miłośników jego twórczości  QUIZ sprawdzający wiedzę na temat ciekawostek z życia i twórczości pisarza.

Autor wielu publikacji m. in. powieści, rozpraw, felietonów, takich jak: „Solaris”, „Głos Pana”, „Bajki robotów”, „Eden”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Cyberiada”,  „Opowieści o pilocie Pirxie”, „Szpital przemienienia”, „Wysoki zamek”, „Summa technologiae”, „Rasa drapieżców”. Pamiętacie dla kogo pisarz układał skrzące dowcipem dyktanda, czy co wynalazł Trurl? 

Game On3 minTrwa Rok Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy science-fiction, futurologa i filozofa. Wydarzenia zwieńczone hasłem "Widziałem przyszłość" mają upamiętnić dorobek pisarza. Z tej okazji MBP Bytom przygotowała: zabawy, wystawy, konkursy i spotkania nawiązujące do tematyki twórczości autora. W wydarzeniach będą mogły brać udział dzieci, młodzież a także dorośli.

Zapraszamy!

Zabawa „Losujemy, malujemy, budujemy. KOSMOS I KOSMICZNE HISTORIE” - realizowana w ramach projektu Lem 2021. Widziałem przyszłość

Zabawa skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, inspirowana twórczością Stanisława Lema oraz literaturą popularnonaukową dotyczącą kosmosu, astronomii, robotyki.