Historia stroju rozbarskiego
Uczniowie bytomskich szkół (SP 3, SP 4, SP 9) uczestniczący w projekcie „Były, są… czy będą? : elementy tradycji górnośląskiej” mieli wyjątkową okazję wysłuchania wykładu na temat historii stroju rozbarskiego w oparciu o najstarsze kolorowe zdjęcie, na którym pozuje rodzina rozbarska (rodzice i dwie córki) ubrana w stroje ludowe.
Wędrówki śladami tradycji
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 4 w minionym tygodniu uczestniczyli w wykładach odbywających się w ramach projektu. Najpierw wybrali się na „Spacer po dawnym Bytomiu (w oparciu o kolekcję pocztówek)” razem z Czesławem Czerwińskim - pasjonatem historii architektury Bytomia, kolekcjonerem dawnych pocztówek. Spacer był wirtualny, ale niezmiernie ciekawy i emocjonujący. Bytom na pocztówkach sprzed ponad stu lat, podobał się dzieciom najbardziej i z uwagą śledziły zmiany w wyglądzie m. in. bytomskiego Rynku, placu Kościuszki i Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla.
„Były, są… czy będą? : elementy tradycji górnośląskiej”
Nadchodząca jesień będzie w bibliotece czasem realizacji projektu „Były, są… czy będą? : elementy tradycji górnośląskiej” skierowanego do dzieci i młodzieży bytomskich szkół podstawowych oraz świetlic socjoterapeutycznych, aby wzbudzić ich zainteresowanie zachowaniem naszego dziedzictwa kulturowego.
Książkowe podróże w czasie i przestrzeni
Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” na realizację projektu KSIĄŻKOWE PODRÓŻE W CZASIE I PRZESTRZENI. Jest to projekt promujący czytelnictwo wśród mieszkańców Bytomia, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.
Podczas 9 spotkań inspirowanych klasycznymi tekstami literackimi, zamierzamy trwale podnieść kompetencje czytelnicze mieszkańców Bytomia, a przy okazji, w myśl znanej oświeceniowej maksymy „Ucząc bawić, bawiąc uczyć”, zapewnić im dobrą zabawę dzięki uczestnictwu w warsztatach kreatywnych.
Działania realizowane będą w całości on-line, a ich efekty udostępnione zostaną dla szerokiego ogółu odbiorców na portalach społecznościowych oraz kanale YouTube.
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy jesienią.
Całkowity koszt zadania wynosi 11131,00 zł.
Szczegóły wkrótce!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ostatnio na blogu:
Losowa książka z naszych półek
