Wesołych Świąt
Dyrekcja i personel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu na czas Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzący Nowy Rok pragną złożyć życzenia wszelkiej pomyślności, wielu radosnych przeżyć, spełnienia osobistych i zawodowych planów, pogody ducha i wiary w lepsze jutro.
Kiermasz „Podziel się książką” [zdjęcia]
Wystawa „I Kudłate i łaciate, pręgowane i skrzydlate”
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy "I Kudłate i łaciate, pręgowane i skrzydlate". Pokazujemy piękno przyrody naszej planety, ze szczególnym uwzględnieniem fauny .Ekspozycja składa się z ilustracji albumowych, pochodzących z księgozbioru czytelni oraz ze zdjęć i artykułów z czasopism.
Filia nr 1 w Szombierkach – komunikat
Szanowni Czytelnicy
Uprzejmie informujemy, że na wyraźne żądanie Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 45, działającej w porozumieniu z Policją, w związku z powtarzającymi się na terenie szkoły aktami wandalizmu, ulegają zmianie godziny pracy Placówki Filialnej Nr 1, która w dniach od 24 lipca do 9 sierpnia czynna będzie codziennie od 8.00 do 15.00.
Natomiast w dniach od 12 sierpnia do 30 sierpnia, w związku z urlopem pracownika, filia będzie nieczynna.
Za wszystkie niedogodności serdecznie przepraszamy.
Zagraj w bibliotece
W naszej bibliotece już wkrótce będzie można zagrać w grę „Literackie memory”. Gra będzie dostępna w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży oraz placówkach filialnych biblioteki. Każdy będzie mógł na miejscu sprawdzić swoją spostrzegawczość i poćwiczyć pamięć. Chętne rodziny, zespoły, grupy przyjaciół, znajomych (w grupach 2-4 osobowych) zapraszamy do kontaktu telefonicznego.
Czytanie łączy pokolenia
Przygody kota Filemona, kasztanowego Kuklika i różnokolorowych skarpetek zawładnęły wyobraźnią najmłodszych czytelników, biorących udział w projekcie Qulturalna Retroteka”. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 17, Przedszkola Miejskiego nr 20 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 9 z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajek czytanych przez słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (partnera projektu), a potem swoje wrażenia przelewały na papier.
Historia stroju rozbarskiego
Uczniowie bytomskich szkół (SP 3, SP 4, SP 9) uczestniczący w projekcie „Były, są… czy będą? : elementy tradycji górnośląskiej” mieli wyjątkową okazję wysłuchania wykładu na temat historii stroju rozbarskiego w oparciu o najstarsze kolorowe zdjęcie, na którym pozuje rodzina rozbarska (rodzice i dwie córki) ubrana w stroje ludowe.
Wędrówki śladami tradycji
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 i Szkoły Podstawowej Nr 4 w minionym tygodniu uczestniczyli w wykładach odbywających się w ramach projektu. Najpierw wybrali się na „Spacer po dawnym Bytomiu (w oparciu o kolekcję pocztówek)” razem z Czesławem Czerwińskim - pasjonatem historii architektury Bytomia, kolekcjonerem dawnych pocztówek. Spacer był wirtualny, ale niezmiernie ciekawy i emocjonujący. Bytom na pocztówkach sprzed ponad stu lat, podobał się dzieciom najbardziej i z uwagą śledziły zmiany w wyglądzie m. in. bytomskiego Rynku, placu Kościuszki i Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla.