„Bytom, ach co to był za ślub” – otwarcie wystawy

Zapraszamy serdecznie do galerii Rotunda!
Wystawa dostępna będzie do końca września br.
Prosimy o Państwa głosy na projekt nr 1 Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego!
Z przyjemnością informujemy, że w obecnej edycji Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego pozytywnie przeszedł weryfikację projekt związany z naszą biblioteką: „Wypożycz i oddaj w bibliotece 24/7”. Projekt ten obejmuje zakup książkomatu, dzięki czemu możliwe będzie wypożyczanie i zwracanie książek bibliotecznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu!
Urządzenie wyposażone będzie w zamykane schowki, ekran dotykowy oraz czytnik kart bibliotecznych. Czytelnik będzie rezerwował książki online za pomocą katalogu bibliotecznego i otrzymywał maila z informacją o statusie realizacji zamówienia. Do otwarcia skrytki wymagana będzie karta biblioteczna. Obsługa systemu będzie prosta i intuicyjna.
Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty
Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu informuje o rozstrzygnięciu konkursu ofert pn.: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.
Kościół Świętego Ducha oczami archeologa
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu przygotowaliśmy cykl spotkań on-line pt.: „O książkach o Śląsku”. Piątym gościem był Pan Jarosław Święcicki archeolog, pracownik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu Działu Archeologii. Kierownik wykopalisk w kościele pw. Świętego Ducha i jego najbliższych okolic. Twórca wystawy i publikacji jej towarzyszącej: Kościół Świętego Ducha oczami archeologa. Pan Jarosław Święcicki w trakcie spotkania wyjaśnił skąd wzięło się zainteresowanie archeologów kościołem Świętego Ducha, jakie funkcje spełniał szpital przy tym kościele oraz jakie skarby zostały odkryte w trakcie badań archeologicznych. Dowiemy się również jak wyglądało zbiorowe żywienie w średniowiecznym szpitalu.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o pracy bytomskich archeologów. Nagranie dostępne w serwisie YouTube.
Zapraszamy na wystawy prac plastycznych!
Od 1.09 do 30.09. 2022 zapraszamy do obejrzenia wystawy prac pani Małgorzaty Leszczyńskiej „Kompozycje kwiatowe na płótnie” pana Janusza Latochy „Architektura mojego miasta- Bytom tak bliski”. Wydarzenie przygotowane we współpracy z Bytomskim Centrum Wsparcia Schroniskiem dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi w Bytomiu.
MBP gmach główny I i II piętro
Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3
wstęp wolny
Janusz Latocha
Wystawa prac wykonanych metodą rysunku ołówkiem i kredkami ołówkowymi.
„Architektura mojego miasta- Bytom tak bliski”.
Nowy rok szkolny 2022/2023
SZANOWNI NAUCZYCIELE, PRACOWNICY OŚWIATY ORAZ UCZNIOWIE
Życzymy, aby rozpoczynający się rok szkolny 2022/2023 był rokiem pomyślnej współpracy, wzajemnej życzliwości oraz obfitował w liczne sukcesy. Aby był to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i uznanie otoczenia. Niech każdy dzień przynosi dużo radości, zapału i optymizmu.
Zaproszenie na spotkanie autorskie z Agatą Listoś - Kostrzewą
16 września br. o godzinie 16.30 zapraszamy wszystkich interesujących się historią Bytomia na spotkanie autorskie z Agatą Listoś - Kostrzewą autorką książki „Ballada o śpiącym lwie”.
Agata Listoś- Kostrzewa - absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Studiowała też w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła Kurs Kreatywnego Pisania Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Publikowała między innymi w tygodniku „Polityka”, w„Gazecie Wyborczej”, w miesięczniku „Znak” i w magazynie „Non/fiction”. Jej debiutancka książka reporterska o Bytomiu „Ballada o śpiącym lwie” ukazała się 2 września 2021 roku w wydawnictwie Dowody na Istnienie.
"Ballada o śpiącym lwie" to książka, której bohaterem jest miasto Bytom będące tłem różnych wydarzeń na przestrzeni wieków, tych z czasów jego świetności i tych tragicznych, splatających się i przecinających się wątków często trudnej, skomplikowanej historii i losów mieszkańców. To miasto, które ku zaskoczeniu na pewno wielu czytelników, ma długą i ciekawą historię oraz tradycję rozwoju przemysłu górniczego.
Ogłoszenie o konkursie ofert NR DGO.2731.1.2.2022
Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Data: 9.09.2022 r.
Miejska Biblioteka Publiczna
im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 3, 41-902 Bytom
tel. (32) 787-06-01 wew. 305, kancelaria (32) 787-06-04
Zaprasza do złożenia ofert na zadanie pod nazwą:
„Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”
Dokumenty do pobrania:
Załącznik nr 2 Formularz ofertowy – Wykaz książek drukowanych: książki dla dzieci i młodzieży
Załącznik nr 4 Formularz ofertowy – Wykaz książek mówionych na nośniku CD (audiobooki)
Losowa książka z naszych półek
