Mikołajkowe spotkanie z Wysoką PION-tką - Klubem Gier Planszowych
Serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie Klubu Gier Planszowych Wysoka PION-tka. Z okazji Mikołajek przygotowaliśmy wraz z klubem gier planszowych dla naszych czytelników spotkanie z grami. W spotkaniu mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani grami, młodzież, dorośli, którzy chcą ciekawie spędzić czas wolny. Gwarantujemy świetną zabawę i zdrową rywalizację. Zajęcia skierowane są do dzieci powyżej 10 roku życia. Planszówki to hobby członków klubu od lat. „Wysoka PION-tka” zaczynała swoją działalność w 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Bytomiu, gdzie wspólnie z młodzieżą z klas 4- 8 spotykaliśmy się i wspólnie spędzaliśmy czas, poznając nowe tytuły. Wzięli udział w wielu imprezach poświęconych grom, w tym współorganizowali strefę familijną na Planszówkach w Spodku w 2020 i 2021 roku. Gry planszowe są dla nich doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, poznawanie nowych ludzi i nawiązywanie przyjaźni. Zapraszamy serdecznie na otwarte spotkanie Klubu Gier Planszowych „Wysoka PIONKA-tka”. Do zobaczenia się przy planszy!
KOSMOS I KOSMICZNE HISTORIE okiem dzieci
W ramach realizacji projektu Lem 2021. Widziałem przyszłość Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży zorganizowała zabawę artystyczną „Losujemy, malujemy, budujemy. KOSMOS I KOSMICZNE HISTORIE”.
Zabawa była skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, inspirowana twórczością Stanisława Lema oraz literaturą popularnonaukową dotyczącą kosmosu, astronomii i robotyki. Dzieci losowały tematy prac, a następnie różnymi technikami plastycznymi przedstawiały swoje wyobrażenia o kosmosie. Uczestnicy zabawy popisali się nie tylko wyobraźnią, ale i dużą wiedzą, przedstawiając na swoich pracach: kosmitów, UFO i ufoludki, kosmonautę, Gwiazdę Polarną, meteoryt, planety, obłok, roboty i teleskop. Zwieńczeniem zabawy jest wirtualna wystawa przygotowana na stronie biblioteki. Niektóre z prac będzie można podziwiać w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży. Uczestnikom zabawy i ich opiekunom dziękujemy i gratulujemy kreatywności.
Spotkanie na temat podróży na Półwysep Indochiński
18 listopada w deszczowe popołudnie spotkaliśmy się w sali wykładowej, aby posłuchać ciekawej relacji z podróży pani Barbary Rędzińskiej. Wspólnie z panią Basią „wybraliśmy” się w niezapomnianą podróż na Półwysep Indochiński przez Bangkok do Laosu, Wietnamu i Kambodży. Pani Basia od lat podróżuje po egzotycznych, ciekawych i odległych zakątkach świata. Podczas spotkania ciekawie i barwnie opowiadała o życiu codziennym mieszkańców tych krajów, ich zwyczajach, kuchni, o egzotycznych, czasami szokujących potrawach, warunkach w jakich wychowują się dzieci, które często od najmłodszych lat dzieci ciężko pracują, wysadzanych drogimi kamieniami posągach, świątyniach i przyrodzie. Wspaniałą, gawędziarską opowieść ilustrowały slajdy, a część z nich nasza prelegentka nam udostępniła do zamieszczenia na naszej stronie, a które możemy tutaj podziwiać.
Warsztaty Kącika Artystycznego „KreaTYwnia” z okazji Roku Stanisława Lema
19 listopada działający przy Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży Kącik Artystyczny KreaTYwnia zaprosił uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Bytomiu na specjalne spotkanie dedykowane twórczości Stanisława Lema.
Dzieci zapoznały się z techniką o nazwie iris folding i wykonały prace nawiązujące tematycznie do kosmosu i podroży kosmicznych.
Iris folding to sztuka wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys - kształt przypominający przysłonę fotograficzną. Technika ta, z pozoru trudna, w rzeczywistości jest prosta w wykonaniu, a efekty jakie można osiągnąć bywają zaskakujące i niepowtarzalne. Do wykonania prac potrzebne były: tekturowe kartki, szablony danego wzoru, paski kolorowego papieru, klej, taśma klejąca i kredki. Uczestnicy warsztatów spisali się świetnie, powstały prace przedstawiające kosmiczne statki, roboty (w nawiązaniu do „Bajek robotów” Stanisława Lema), ale i ufoludki, gwiazdy i planety.
"IV Ogólnopolska konferencja dla bibliotekarzy: Biblioteki otwarte na zmiany"
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu zapraszają na dwudniową "IV Ogólnopolską Konferencję dla Bibliotekarzy: Biblioteki otwarte na zmiany- Formy pracy z czytelnikiem a kreatywność". Wydarzenie skierowane jest dla nauczycieli oraz bibliotekarzy. Podczas konferencji prezentowana będzie tematyka literatury dla dzieci i młodzieży, regionalizmu, druku 3D, ilustracji w książkach dla dzieci i młodzieży. Celem konferencji jest promowanie i wzmacnianie kompetencji i rozwoju zawodowego bibliotekarzy i pracowników bibliotek, nawiązywanie i rozwijanie regularnych i ścisłych kontaktów mających na celu wzajemne wspieranie się oraz wymiana wiedzy i dobrych praktyk.
QUIZ na temat życia i twórczości Stanisława Lema. Cz. 2
Dzisiaj publikujemy drugą część QUIZU sprawdzającego wiedzę na temat ciekawostek z życia i twórczości Stanisława Lema.
W zestawie jedenastu pytań znalazły się pytania o różnej skali trudności. Wielbiciele i znawcy jego twórczości na pewno bez problemu odpowiedzą na te pytania. Przy okazji zachęcamy do czytania książek jego autorstwa, ale również książek o nim - geniuszu, który wiele przewidział. Warto oczywiście czytać nie tylko z okazji Roku Lema, wracać do niego, analizować i po prostu cieszyć się czytaniem cały rok.
Zapraszamy do zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy.
Podziękowania od Prezydenta RP – Narodowe Czytanie
Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu otrzymała od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oficjalne podziękowanie za udział w dziesiątej edycji „Narodowego Czytania”. Wyrazem tego podziękowania jest okolicznościowy egzemplarz „Moralności pani Dulskiej” przesłany naszej bibliotece. Książka będzie stanowiła miłą pamiątkę i na pewno wzbogaci księgozbiór biblioteki.
Nagroda w konkursie „Przygoda ze Zwiadowcami"
W zeszłym miesiącu poinformowaliśmy naszych czytelników o wygranej Miejskiej Biblioteki Publicznej w konkursie Wydawnictwa Jaguar „Przygoda ze Zwiadowcami”.
Dziś z przyjemnością chwalimy się nagrodą, która dotarła do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży. Wypożyczalnia wzbogaciła się o 20 książek Wydawnictwa Jaguar z literatury młodzieżowej, w tym komplet książek o przygodach Willa i jego przyjaciół.
Bardzo dziękujemy Wydawnictwu Jaguar za docenienie naszej pracy i nagrodzenie biblioteki.
więcej na temat konkursu znajda Państwo tutaj
Losowa książka z naszych półek
