„Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku” – dyskusja i wystawa IPN

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”. Wystawa składa się z 20 paneli, na których przedstawiono zagadnienia począwszy od okupacji niemieckiej,  poprzez wkroczenie Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku i konsekwencje tego faktu. Obejmowały one m.in. deportacje mieszkańców tego regionu do ZSRR, politykę narodowościową wówczas prowadzoną, w tym wysiedlenie ludności autochtonicznej identyfikowanej jako Niemcy. Wystawa pokazuje też powołanie polskiej administracji, funkcjonowanie systemu obozowego i odbudowę życia społeczno-gospodarczego. Wszystkie zagadnienia zostały bogato zilustrowane fotografiami, dokumentami, afiszami i wycinkami prasowymi.

Wystawę można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu do 12 czerwca 2025 roku (gmach główny, II piętro).      

Wystawa towarzyszyła spotkaniu pracowników Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach z bytomskimi nauczycielami, którego tematem była Tragedia Górnośląska 1945 roku. Panowie: dr Sebastian Rosenbaum i dr Bogusław Tracz omówili konsekwencje wkroczenia Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku na Górnym Śląsk, przedstawiając bilans strat zarówno osobowych, jaki i materialnych, jakie poniósł nasz region. W drugiej części Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach Pan Ryszard Mozgol i Pani dr Angelika Blinda przedstawili i omówili materiały edukacyjne przygotowane przez IPN,  w tym teki edukacyjne i publikacje książkowe. Książki te są też dostępne w naszej Bibliotece, w Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej.