Mała książka – wielki człowiek: podsumowanie 2024 roku!
Projekt Mała Książka – Wielki Człowiek adresowany jest do przedszkolaków oraz ich rodziców. Ma na celu zachęcenie dzieci, od najmłodszych lat, do czytania, a nie ma lepszej zachęty niż wspólne czytanie z opiekunem.
Organizatorem kampanii jest Instytut Książki. Projekt ten rozpoczął się w 2017 r., a nasza biblioteka dołączyła do niego od pierwszej edycji.
Projekt zakłada, że wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, które zostaną zapisane do biblioteki, otrzymują wyprawkę czytelniczą czyli: “książeczkę na dobry start” oraz kartę do zbierania naklejek, a ich opiekunowie broszurę informacyjną o korzyściach płynących z czytania. Dzieci po uzbieraniu 10 naklejek otrzymują Dyplom Małego Czytelnika.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu bibliotek w całej Polsce, w projekt „Mała książka – wielki człowiek” i oddanej pracy w 2024 roku wspólnie z organizatorem akcji przekazaliśmy przedszkolakom około 160 tysięcy Wyprawek Czytelniczych. Każda książka podarowana dziecku to dla nas powód do dumy i radości.
Zapraszamy do artykułu o podsumowaniu kampanii Mała książka – wielki człowiek 2024 roku przygotowanego przez Instytut Książki:
Mała książka… dla noworodków
Pierwszy etap naszego projektu rozpoczyna się na oddziałach położniczych, gdzie nowo narodzone dzieci wraz z rodzicami otrzymują wyprawki czytelnicze. Tegoroczną nowością w naszym projekcie była książka dla tej grupy wiekowej zatytułowana „Tyci, tyci” – zbiór wierszy autorstwa Doroty Gellner zilustrowany przez Joannę Kłos. W 2024 roku do młodych rodziców trafiło ponad 236 tysięcy książek. Pakiety są rozdawane w ponad 90% szpitali położniczych w Polsce, co świadczy o ogromnym zasięgu i skuteczności tych działań.
Mała książka… dla przedszkolaków
Dzieci w wieku przedszkolnym mogły odebrać swoje pakiety czytelnicze w blisko 7000 bibliotek publicznych na terenie całej Polski. Z raportów bibliotek złożonych w 2024 roku wynika, że 66% uczestników projektu dla przedszkolaków stanowili nowi czytelnicy, którzy zapisali się do biblioteki przy okazji przystąpienia do programu, co oznacza, że do biblioteki zapisało się blisko 100 tysięcy dzieci. Blisko 53% z nich odwiedziło bibliotekę, wypożyczając książki, przynajmniej 10 razy. Wyniki te wskazują na pozytywny wpływ projektu „Mała książka – wielki człowiek” na nawyki czytelnicze wśród dzieci i ich rodzin.
Mała książka… dla pierwszoklasistów
Dla dzieci, które rozpoczynają naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, przygotowaliśmy wyprawkę czytelniczą zawierającą książkę „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak oraz broszurę dla rodziców. W 2024 roku przekazaliśmy książki aż 430 tysiącom pierwszoklasistów w blisko 13 500 szkołach w Polsce.
W 2024 roku łącznie przekazaliśmy ponad 800 tysięcy pakietów czytelniczych. Od początku kampanii realizowanej przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która wystartowała w 2017 roku, do dzieci w różnych grupach wiekowych trafiło ponad 5,5 miliona książek. Te imponujące liczby pokazują, jak szeroki jest zasięg naszej inicjatywy i jak wielki wpływ wywieramy na rozwój czytelnictwa dzieci w Polsce.
Przekazywaniu dzieciom książek towarzyszy szeroko zakrojona kampania promocyjna i medialna, której celem jest przypominanie rodzicom o niezwykle ważnej roli czytania w życiu dziecka już od narodzin oraz zachęcanie do częstego wspólnego czytania. Staramy się z naszymi działaniami bywać wszędzie tam, gdzie są najmłodsi czytelnicy i ich opiekunowie.
Więcej o projekcie na: https://wielki-czlowiek.pl/podsumowanie-2024/