„MITORAJ W KRAKOWIE” – wystawa fotografii Krzysztofa Łapki.
W styczniu zapraszamy do galerii Rotunda na wystawę fotografii autorstwa Krzysztofa Łapki „Mitoraj w Krakowie”. Dzięki uprzejmości autora możemy gościć u nas ekspozycję fotografii z jednej z największej wystawy uznanego na całym świecie polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja.
W marcu 2024 r. obchodziliśmy 80 rocznicę urodzin, a w październiku tego roku 10 rocznicę śmierci Igora Mitoraja, jednego z najwybitniejszych polskich o światowej sławie artystów. Minęło też 20 lat od największej wystawy jego prac prezentowanych w Polsce, w tym tych niezapomnianych monumentalnych rzeźb na głównym rynku Starego Miasta w Krakowie.
Igor Mitoraj (26.03.1944 – 06.10.2014) studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 1968, kiedy opuścił kraj, poświęcił się przede wszystkim rzeźbie. Pierwsza indywidualna wystawa w roku 1976 w paryskiej Galerie La Hune była ogromnym sukcesem, a prace artysty, znalazły uznanie nie tylko w oczach publiczności ale także wśród krytyków. Z kolei wystawa w New York Academy of Art w 1989 roku wzbudziła zachwyt amerykańskich znawców i krytyków sztuki. Wydarzeniami na skalę światową były wystawy we Florencji w Ogrodach Boboli w roku 1999 oraz w Muzeum Olimpijskim w Lozannie w roku 2001. Mitoraj jest jednym z nielicznych polskich artystów, którzy odnieśli tak spektakularny międzynarodowy sukces. W 2011 r. wielkim wydarzeniem była jego wystawa w Dolinie Świątyń w Agrygencie, na Sycylii. Monumentalną rzeźbę „Dedal” możemy podziwiać w słynnych Pompejach – pozostała tam na stałe po wielkiej wystawie „Mitoraj w Pompejach” (około 30 prac eksponowanych od maja 2016 r. do stycznia 2017 r.). Artysta mieszkał i tworzył we Francji, a później we Włoszech – w Pietrasanta, gdzie wybrany został na honorowego obywatela miasta. Ta malownicza miejscowość leży koło Carrary, nieopodal kamieniołomów, które już Michałowi Aniołowi dostarczały materiału do marmurowych arcydzieł.
Krzysztof Łapka – fotograf, animator kultury. Mieszka i tworzy w Rybniku. Pomysłodawca i współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO, pracując w domu kultury organizował Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA (13 edycji), liczne warsztaty i spotkania fotograficzne, prowadził galerie, organizował wystawy i promował twórców. Zorganizował blisko 200 spotkań podróżniczych i górskich, ostatnio jako animator niezależny.
Wystawa dostępna od 10.01.2025 r. do 31.01.2025 r. w Galerii Rotunda.