Multimedialna podróż do Azji z Anną Jaklewicz

Anna Jaklewicz – z zamiłowania podróżniczka, z wykształcenia archeolog. Podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach, gdzie przez blisko dwa lata pracowała jako przewodnik, wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała konno pogranicze Tybetu. W Indonezji spędziła półtora roku, głównie na Sulawesi dokumentując ceremonie pogrzebowe Toradżów, dzieląc życie morskich cyganów Bajo i plemienia Wana w ich górskich osadach. Miłość do Azji zaowocowała wyprawami do Indonezji, Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii oraz dwoma książkami: „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” i „Indonezja. Po drugiej stronie raju”.

Podczas multimedialnej prezentacji „Na pustyni i na morzu. Opowieści o życiu w Azji” pani Anna opowiedziała nam o swoich podróżach po Mongolii i Indonezji.

Opowiadając o Indonezji Anna Jaklewicz zabrała nas do Bajo – według podań „ludzi-ryb” – którzy od pokoleń żyją w wioskach zbudowanych na morzu, gdzie zamiast ulic są pomosty, a domy wsparte na palach wystają nieznacznie nad powierzchnię wody. Bajo, zwani morskimi cyganami, słyną z unikatowych technik łowienia ryb i nurkowania bez specjalistycznego sprzętu. Zobaczyliśmy, jak wyglądają domy Bajo, jak mieszkańcy wioski robią zakupy, jak radzą sobie z codziennymi czynnościami, np. gotowaniem wody na herbatę lub korzystaniem z toalety i jak wygląda zbieranie trepangów, zwanych morskimi ogórkami.

W opowieści o Mongolii pani Anna zabrała nas na Gobi, drugą co do wielkości pustynię na świecie. Odwiedziliśmy jurtę – typowy mongolski dom i wyruszyliśmy w podróż przez step. Poznaliśmy bliżej zwierzęta doskonale przystosowane do pustynnych warunków – te współczesne, czyli wielbłądy oraz dinozaury, które w Mongolii żyły miliony lat temu.

Bardzo dziękujemy pani Annie za zabranie nas w ciekawą podróż po mało odwiedzanych przez turystów miejscach na kontynencie azjatyckim.

Spotkanie z Anną Jaklewicz było ostatnim zrealizowanym w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Ale mamy nadzieję, że to nie koniec… Przed nami kolejne projekty, kolejne spotkania…

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.