Narodowe Czytanie. Kordian Juliusza Słowackiego.

Za nami XIII edycja corocznej akcji Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest propagowanie polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej.

Podczas tegorocznej odsłony akcji wspólnie z zaproszonymi gośćmi czytaliśmy Kordiana Juliusza Słowackiego.

Kordian część pierwsza trylogii: spisek koronacyjny, to dramat romantyczny napisany po powstaniu listopadowym jako próba dokonania jego oceny przez Juliusza Słowackiego. Kordian cierpiąc w poczuciu osamotnienia i niezrozumienia podejmuje tułaczkę po świecie, nigdzie na stałe nie znajdując sobie miejsca. Tak jak Słowacki wędrując po świecie przemierza kolejne miejsca Europy: Londyn, Dover, Włochy, Watykan. Jego wędrówka to kolejne stadia i etapy jego wewnętrznej przemiany.

Swoją tułaczkę Kordian kończy na szczycie góry Mont Blanc. Samotny Kordian rozważa cel własnego życia. Wyzbywa się swojego egoizmu i zachowań młodzieńczych i dojrzewa do postawy, której postanawia poświecić się dla dobra innych, jest gotów wziąć odpowiedzialność za losy ojczyzny, przyjmuje postawę wojownika – Winkelrieda narodów.

Na tle pięknej scenografii w role postaci dramatu wcielili się znamienici aktorzy:

Wprowadzenie do dramatu przeczytała senator RP Halina Bieda tym samym otwierając nasze przedstawienie.

W scenie Przygotowania wystąpiły pracownice Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

W scenie Prologu wystąpiły Joanna Klimkiewicz dyrektor Domu Pomocy Społecznej Wędrowiec i Barbara Freier-Pniok – naczelnik Wydziału Edukacji.

Po Prologu nastąpiła improwizacja taneczno-ruchowa pt. „OCALENIE” przedstawiona przez pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej Wędrowiec.

W rolę Wioletty wcieliła się Małgorzata Kamińska-Gola dyrektorka BECEK-u,romantycznego Kordiana zagrał Sebastian Woźniak – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Rolę Kordiana w scenie w Parku Londyńskim odczytał z-ca prezydenta Adam Fras, dozorcę zagrała Joanna Ambroży z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach Filia w Bytomiu.

Natomiast w Akcie Drugim Rok 1828 Wędrowiec w roli Papieża wystąpiła Krystyna Jankowiak-Markwica – naczelnik Wydziału Kultury i Sportu, w roli Kordiana wystąpił jej zastępca Piotr Kowalski, w rolę papugi komentującej w swoisty sposób dialog wcieliła się Aldona Waligórska-Ziob z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Monolog Kordiana na Mont Blanc kończący nasze przedstawienie wygłosił Dariusz Kot – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Każda ze scen dramatu była uzupełniona komentarzami historyczno-literackimi przygotowanymi przez pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach Filia w Bytomiu i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.
Reżyseria i scenariusz na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego oraz scenografia zostały opracowane i przygotowane przez pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filia w Bytomiu i Miejskiej Biblioteki Publicznej im prof. W. Studenckiego w Bytomiu.

Za nami kolejna udana odsłona Narodowego Czytania, dowodząca jakim wspaniałym tworzywem literackim jest ten utwór. W kolejnej edycji będziemy czytać utwory Jana Kochanowskiego.