Pachnące warsztaty, czyli czym pachnie Azja?
W miniony piątek wybraliśmy się do Azji, aby dowiedzieć się, co jedzą tamtejsi mieszkańcy. „Zapach Orientu” to warsztaty zrealizowane w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Naszym gościem była Pani Barbara Rędzińska, podróżniczka, która kocha nie tylko Bytom, ale i dalekie kraje. Pani Basia zabrała nas w podróż do odległej Indonezji, archipelagu wysp położonych w Azji Wschodniej i Oceanii. Poznaliśmy owoce i przyprawy, które pochodzą z Azji. Dowiedzieliśmy się gdzie rosną, jak są zbierane i w jakiej postaci można je jeść. Na zdjęciach zaprezentowanych przez naszego gościa, wśród wielu ciekawych owoców i przypraw, zobaczyliśmy, między innymi, jak wyglądają duriany, najbardziej śmierdzące owoce świata oraz pitaja, czyli smoczy owoc. Dowiedzieliśmy się z jakich ziaren powstaje najdroższa na świecie kawa i jakie zwierzęta pomagają w jej produkcji.
Na uczestników spotkania czekało małe wyzwanie. W osiemnastu przygotowanych pojemnikach znalazły się używane w Polsce przyprawy. Należało je rozpoznać i nazwać. Dzieci nie miały problemu nie tylko z popularnym pieprzem, solą, cukrem, czosnkiem czy cytryną, ale bez większego problemu rozpoznały również cynamon, kardamon, kurkumę, bazylię, wanilię, gałkę muszkatołową.
Warsztaty pachnące azjatyckimi przyprawami zostały zrealizowane w ramach bloku „Zapach Orientu”. W listopadzie odwiedzi nas Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolożka i edukatorka. Autorka książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Już dziś serdecznie zapraszamy na spotkanie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.