Warsztaty pamiętnikarskie dla kobiet z rodzin górniczych

Projekt „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” którego autorką jest dr Monika Glosowitz, tworzy przestrzeń, w której historie opowiedziane przez kobiety mogą wybrzmieć i być wysłuchane. Elementem projektu jest konkurs jest to już jego czwarta edycja, a z roku na rok zdobywa coraz większe zainteresowanie.

Po raz drugi do udziału w nim autorka zaprasza wszystkie mieszkanki województwa śląskiego.
Poprzednie edycje zakończyły się publikacją zbioru 24 różnorodnych opowieści, w których nierzadko jak refren ujawnia się siła i sprawczość kobiet w obliczu gospodarczych czy społecznych kryzysów, konfliktów i osobistych tragedii. Monika Glosowitz prezentowała tę publikację w wielu miejscach, na licznych spotkaniach autorskich, w mediach, także wraz z kilkoma współautorkami na spotkaniu w kwietniu br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przekonując jednocześnie bytomianki do swojej idei wypełnienia białych plam w historii społecznej Górnego Śląska.

Dr Monika Glosowitz badaczka literatury, krytyczka literacka, na co dzień pracująca w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, sama pochodzi z rodziny górniczej i jest dumna ze swoich korzeni, oddaje inicjatywę kobietom, których głos w pamięci kulturowej regionu jest prawie nieobecny.

Zapraszamy na warsztaty w bibliotece.
Konkursowi towarzyszą warsztaty pamiętnikarskie w różnych miastach regionu. Poprowadzi je Małgorzata Krakowiak, dziennikarka, działaczka społeczna, która na swoim koncie ma kilka publikacji o charakterze reporterskim, oddającym głos m.in. mieszkańcom Rozbarku, Knajfeldu czy Kolonii Zgorzelec.

Warsztaty odbędą się 10 października 2024 r. o g. 18.00
pl. Jana III Sobieskiego 3, sala wykładowa 3 piętro

Zapisu na nie można dokonać pod adresem archiwumwegla@gmail.com
lub pod nr. tel. 506 944 227.

Więcej o projekcie