Wystawa „Gryfno ślōnsko Polska cało – Mikołów”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Gryfno ślōnsko Polska cało – Mikołów”. Mikołów w średniowieczu był częścią kasztelanii bytomskiej a pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1222 roku. W XIX w. Mikołów stał się jednym z głównych ośrodków wydawniczych, dzięki działalności Karola Miarki starszego i Karola Miarki młodszego. Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski. Mikołowskie historie są częścią większego cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Zamierzeniem Bronisława Wątroby jest stworzenie 70 wystaw dla uczczenia 70. rocznicy uzyskania przez Rudę Śląską praw miejskich. Autor planuje przedstawienie każdego województwa przez prezentację 3 miejscowości, przy czym województwo śląskie zostanie pokazane w szerszym zakresie. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2029. Wśród prezentowanych materiałów znajdą się m. in. limeryki dotyczące Mikołowa. Wystawa wzbogacona będzie wycinankami autorstwa Marka Wacława Judyckiego oraz reprintami starych pocztówek Mikołowa.

Miejsce wystawy: I piętro Galerii Rotunda MBP

Czas trwania wystawy: 1.10-31.10.2024 r.