Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

W październiku w ramach promowania czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci świętowaliśmy w Bibliotece urodziny wszystkich książkowych misiów. Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia przypadają na 14 października i obchodzone są z inicjatywy Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Dlaczego misie obchodzą swoje urodziny 14 października? To właśnie tego dnia 1926 roku ukazało się w księgarniach pierwsze wydanie Kubusia Puchatka A. A. Milne. Jednak w październiku świętuje nie tylko Kubuś Puchatek, ale również wszystkie inne misie znane z literatury: Miś Uszatek, Czarny Nosek, Paddington, Miś Tuliś, Pan Brumm, niedźwiadek Wojtek, miś Kazimierz i wielu innych książkowych bohaterów.

Miś swoją karierę jako bohater literacki i pluszowa zabawka zawdzięcza 26. prezydentowi Stanów Zjednoczonych Teodorowi Rooseveltowi. Prezydent, który słynął jako zagorzały militarysta, dzielny kowboj i myśliwy udał się w listopadzie 1902 roku na – jak się później okazało – nieudane polowanie na niedźwiedzie. Ten doświadczony myśliwy odmówił zastrzelenia skrępowanego, przywiązanego do drzewa niedźwiedzia, który nie miał żadnej możliwości obrony przed człowiekiem. Anegdota o „miękkim sercu” Teodora Roosevelta obiegła lotem błyskawicy terytorium Stanów Zjednoczonych, a pewien przedsiębiorczy właściciel sklepu z zabawkami postanowił wykorzystać temat i opracował projekt zabawki dla dzieci przypominającej misia. Nazwał ją Teddy’s Bear, czyli miś Teddy’ego. Zabawki szybko zdobyły popularność, a ich nazwa została uproszczona do miana Teddy Bear, która funkcjonuje do dziś.

W naszych urodzinach książkowych misiów wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 46, Przedszkola Miejskiego nr 59 oraz podopieczni Dziennego Domu Senior-Wigor w Szombierkach. Bibliotekarki i seniorzy przeczytali uczniom i przedszkolakom fragmenty przygód Misia Uszatka Czesława Janczarskiego oraz opowiadanie Nie martw się Misiu Tulisiu Davida Mellinga. Następnie wszyscy wzięli udział w warsztatach artystycznych i wykonali własne wymarzone misie.

Dziękujemy dzieciom i seniorom za to, że wspólnie z nami uczcili Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia, a wszystkim misiom, książkowym i tym pluszowym, które będą świętować 25 listopada podczas Światowego Dnia Pluszowego Misia życzymy wszystkiego co najlepsze.

Przedszkole Miejskie nr 59, które wzięło udział w Ogólnopolskich Urodzinach Książkowego Misia otrzymało od nas Bajki Natalie Portman. Polskie wydanie książki ukazało się na naszym rynku z inicjatywy Fundacji ImpactCEE, która to we współpracy z Fundacją ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom podarowała Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu 50 egzemplarzy Bajek w przekładzie Michała Rusinka. Fundacjom dziękujemy za prezent, który trafi jeszcze do niejednego bytomskiego przedszkola, a dzieciom życzymy miłej lektury.