ACADEMICA – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna – Miejska Biblioteka Publiczna

ACADEMICA – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna

Z przyjemnością pragniemy Państwa powiadomić, że Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu wprowadziła do swojej oferty możliwość korzystania z cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej ACADEMICA, zawierającej zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej. Academica jest nowatorskim narzędziem pozwalającym na  udostępnianie (zgodnie z zapisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z pełnym poszanowaniem praw autorskich) ok. 3 milionów dokumentów ze wszystkich dziedzin, w tym ponad 2000 tytułów czasopism. Użytkownicy mają dostęp m.in. do objętych prawami autorskimi monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism naukowych, a każdego dnia baza ta się powiększa.

Korzystanie z bazy należy rozpocząć od przeglądania jej zasobów na stronie www.academica.edu.pl., dzięki czemu będziemy mogli zorientować się, czy poszukiwane przez nas tytuły są tam prezentowane. Na tym etapie nie musimy zakładać konta, ani się logować. Publikacje nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń, z dowolnego urządzenia i miejsca.          

Publikacje bez zielonej kropki chronione prawem autorskim są dostępne wyłącznie na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica. Każdy czytelnik naszej biblioteki może skorzystać z tych zasobów na terminalu znajdującym się w Informatorium, (Rotunda, p. 407) po uprzedniej rejestracji przez bibliotekarza na podstawie posiadanej karty bibliotecznej. Ze względu na ograniczenia prawno-autorskie system Academica umożliwia dostęp do publikacji chronionych wyłącznie jednemu użytkownikowi na terenie Polski w tym samym czasie, podobnie jak ma to miejsce w systemie tradycyjnych wypożyczeń międzybibliotecznych. Z tego samego względu publikacje chronione prawem autorskim nie mogą być kopiowane, pobierane ani drukowane. Istnieje jednak możliwość robienia notatek do tekstu lub sporządzanie cytatów do objętości 3600 znaków. Notatki te są zapisywane na koncie czytelnika i dostępne z każdego komputera po zalogowaniu. Istnieje możliwość rezerwacji terminala i zaplanowanie przez czytelnika terminu swojej pracy w bibliotece. Po otrzymaniu od bibliotekarza danych dostępowych i zalogowaniu się do swojego konta przy publikacji, którą wybierzemy pojawi się ikonka rezerwacji. Należy ją kliknąć, wybrać dzień i godzinę rezerwacji. W wybranym zakresie czasowym terminal zostanie dla nas zarezerwowany.

Zapraszamy do korzystania szerokiej oferty systemu Academica w naszej bibliotece.

Copyright © 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content