Harmonogram wydarzeń bibliotecznych

Maj

Spotkanie autorskie z bytomską pisarką Marią Kocot

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu zaprasza na spotkanie autorskie z Panią Marią Kocot. Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany dorobek bytomskiej autorki oraz nowa powieść pt. „Narzeczona z Beuthen”.

Zapraszamy 8 maja br. o godzinie 17:00 do sali wykładowej (p. III).

wstęp wolny

Maria Kocot – bytomianka, doktor nauk ekonomicznych, pisarka, poetka, adiunkt Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – kobieta renesansu zafascynowana ekonomią, historią i literaturą. Wydała cieszące się dużym zainteresowaniem powieści historyczne: ,,Popiół i róże”, ,,Grzesznicy”, ,,Lokator”, ,,Kolaborantka”, ,,Obrazy tamtych dni” i ,,Narzeczona z Beuthen”. Jej pióro pokochali nie tylko koneserzy, ale i czytelnicy na całym świecie. Laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów literackich (m.in organizowanego przez ZAiKS Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej, Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,O Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego czy Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Ikarowe Strofy”). Juror ogólnopolskich konkursów literackich. Za swoją działalność została odznaczona medalem honorowym i tytułem Bytomianki Wiosny 2023 przyznanym przez Ligę Kobiet Nieobojętnych. W 2024 roku uhonorowana tytułem Wybitnego Absolwenta Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Laureatka Stypendium Prezydenta Miasta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej w kategorii ,,literatura” na rok 2025. Osobowość Roku 2024 na szczeblu powiatu w plebiscycie organizowanym przez ,,Dziennik Zachodni”.

Wydarzenie jest zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.

Patronat: Prezydenta Miasta Bytomia
Patronat medialny: Śląska.TV, Życie Bytomskie, Radio Piekary
Partnerem wydarzenia jest: Drukarnia Bytom

Wystawa „Zorza”

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu zapraszają na wystawę malarstwa pt. „Zorza”. W wystawie udział biorą słuchaczki Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sekcji plastycznej prowadzonej przez Panią Martę Hawlicką.

Obrazy wykonane w technice akrylu i oleju prezentują interpretacje tematu wystawy, wizje autorek w indywidualnej odsłonie.

Uroczystemu otwarciu wystawy towarzyszyć będzie występ artystyczny wychowanek z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, grupy tanecznej prezentującej choreografie przygotowane przez Panią Magdalenę Futrzyk. Mamy nadzieję, że interpretacje taneczno-muzyczne także poruszą serca wszystkich odwiedzających gości.

Zapraszamy 29 maja br. na wernisaż wystawy o godzinie 16:00 do Galerii Rotunda. Ekspozycja dostępna będzie do końca czerwca.

Serdecznie zapraszamy!

„Podziel się książką” – wiosenna wymiana książek

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników książek i czytania do wzięcia udziału

w wymianie książkowej „Podziel się książką”, która odbędzie się na tarasie budynku głównego biblioteki przy pl. Jana III Sobieskiego 3 w dniach od 7 do 9 maja w godzinach 12.00 – 17.00.

Projekt „Podziel się książką” jest imprezą cykliczną, towarzyszącą obchodom Tygodnia Bibliotek. Idea projektu polega na wymianie przeczytanych książek z domowych bibliotek pomiędzy uczestnikami kiermaszu. Książki przynosić będzie można od chwili ukazania się informacji na stronie internetowej Biblioteki, aż do rozpoczęcia kiermaszu, a także podczas jego trwania.

Za przyniesione książki wydawane będą kupony, które w czasie trwania kiermaszu będzie można wymienić na wybrane przez siebie tytuły. Książki powinny być w dobrym stanie

i wydane po 2010 roku, na co zwracać będziemy, jak co roku, dużą uwagę. Każdy uczestnik kiermaszu będzie mógł wymienić maksymalnie 10 tytułów.

Wielbicieli literatury zapraszamy także do wzięcia udziału w wymianie książkowej „Podziel się książką”, która odbędzie się 3 maja podczas Pikniku Rodzinnego – Majówki

w bytomskim Parku im. hm Franciszka Kachla w godzinach 10.30 -16.30, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli odwiedzić biblioteczny „Książkowy Bazar” i wymienić przeczytane książki z domowych biblioteczek na inne tytuły.

Ważna informacja: Kupony za książki przyniesione w dniu 3 maja do Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla wymieniać można będzie również podczas wymiany w bibliotece przy pl. Jana III Sobieskiego 3.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu serdecznie zaprasza na spotkanie z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach. Tematem spotkania będzie Tragedia Górnośląska 1945 roku.

Wydarzenie odbędzie się 15 maja 2025 o godzinie 14.00 w Sali wykładowej gmachu głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Program wydarzenia:

Panel dyskusyjny:

Rok 1945 na Górnym Śląsku: bilans końca wojny

Wystąpienie: dr. hab. Adama Dziuroka, dr. Sebastiana Rosenbauma i dr. Bogusława Tracza (IPN Katowice) to próba podsumowania wyników badań naukowych na temat skutków obecności Armii Czerwonej na Górnym Śląsku w 1945 roku. Zaprezentowane zostaną takie kwestie jak: zbrodnie, gwałty, zniszczenia dokonane przez czerwonoarmistów, akcja aresztowań i deportacji, demontażu i rekwizycji. Podjęte zostaną zagadnienia szacowania strat osobowych i materialnych w 1945 r. związanych z działaniami Armii Czerwonej.

Czas trwania: ok. 40 minut

Panel edukacyjny:

Materiały edukacyjne katowickiego oddziału IPN na temat „Tragedii Górnośląskiej” 1945 r.

Wystąpienie dr Angeliki Blindy i Ryszarda Mozgola scharakteryzuje różnorodne pomoce dydaktyczne i wskaże ich miejsce w Internecie. Wśród materiałów edukacyjnych zostaną zaprezentowane: teki edukacyjne, filmy dokumentalne, infografika oraz publikacje popularnonaukowe. Zostaną również przedstawione nowe kierunki działań edukacyjnych IPN w tej tematyce.  

Czas trwania: ok. 40 minut

Imprezie będzie towarzyszyła wystawa przygotowana przez IPN Oddział w Katowicach: „Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku”

Spotkania z okazji Tygodnia Bibliotek pod hasłem „BIBLIOTEKA. LUBIĘ TU BYĆ”

6.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Niepublicznego Słoneczna Chatka
7.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Niepublicznego Słoneczna Chatka
8.05, godz.10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Niepublicznego Słoneczna Chatka
9.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

12.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12
14.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33
15.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33
16.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33
19.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20
21.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20
22.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20
27.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59
28.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59

Spotkanie z uczniami z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznym ZS Nr 3 „Edterek”

Spotkanie z bajką opowiadaną za pomocą japońskiego teatru ilustracji – kamishibai.

26.05, godz.10.15

Pracownia Artystyczna „KreaTYwnia”

20.05, godz. 15.45 – Kartki  na Dzień Matki. Spotkanie dla dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej Szkoły Podstawowej nr 3 
23.05, godz. 14.15 –Kartki  na Dzień Matki. Spotkanie dla dzieci ze  Szkoły Podstawowej nr 4

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak”

6.05 godz. 15.45. Na spotkaniu będzie omawiana książka „O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii” Weroniki Górskiej.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

 23.05, godz. 11.00 Na spotkaniu będzie omawiana książka „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” Anny Kamińskiej.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

29.05, godz. 17.00. Na spotkaniu omawiana będzie książka „Legenda o samobójstwie” Davida Vanna.

Kwiecień

„80 lat minęło… Jubileusz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu”

Przedstawienie historii biblioteki i jej filii oraz upamiętnienie jej patrona profesora Władysława Studenckiego ma na celu przypomnienie roli biblioteki w kształtowaniu świadomości społecznej i intelektualnej, a także w przechowywaniu tradycji kulturowych.

Gmach Główny MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3
1- 30 kwietnia 2025

„Projekt Bytom”- wystawa fotografii

Od 7 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu będzie można zobaczyć wystawę fotografii, której autorami są uczniowie jednej z bytomskich szkół. Wystawa „Projekt Bytom” jest efektem pracy uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu, którzy przez blisko dwa lata, spacerując po naszym mieście, uwieczniali jego niemych bohaterów. Budynki, kopalnie, rzeźby, murale, pociągi i tramwaje, a nawet rezerwaty przyrody – to widziane oczami najmłodszych fotografów bytomskie perły nadające naszemu miastu rytm i duszę. Zapraszamy na wystawę fotografii stanowiących mapę bytomskich dzielnic, w których zawsze jest coś do odkrycia.

Wystawa dostępna od 7 do 23 kwietnia
Galeria Rotunda III piętro

„Nitką i Tytką”- wystawa twórczości Anny Pasek

Anna Pasek urodzona w Zabrzu, mieszkanka Bytomia, sercem związana i z innymi miejscami. Swoje pasje, zainteresowania i hobby stara się modyfikować, polepszać, rozwijać od najmłodszych lat. Szuka nowych wyzwań i możliwości wykorzystania swojej energii czy pomysłów.

Fotografią zainteresowała się w dzieciństwie. Pierwsze zdjęcia wykonywała aparatami Ami, Smieną 8. Zamiłowanie do robienia zdjęć  wybuchło na nowo  kiedy pojawiły się aparaty cyfrowe, szczególnie lustrzanki. Obecnie korzysta z aparatu Pentax.

Swoje prace prezentowała na wystawach, konkursach organizowanych przez:

AKS Chorzów w 2011 r.
BCK  Bytom w 2011 r.
MBP Bytom w 2011 r.
Muzeum Miejskie Siemianowice Śląskie w 2011 r.
MBP Bytom w 2012 r.
MBP Bytom w 2013 r.
Górnośląski Park Etnograficzny Chorzów w 2013 r.
PUOT Polanica Zdrój w 2013 r.
GOK Świerklaniec 2014 r.  „Makroświat”, kategoria: dorośli
MBP Bytom 2015 r. konkurs fotograficzny: ” Historia Bytomia fotografią zapisana”.

Fotografowanie przyrody to ulubiony temat autorki, traktuje jako go jeden ze sposobów spędzenia wolnego  czasu. Do robienia zdjęć przyrody lubi używać obiektywu macro, który daje wiele możliwości wyeksponowania  otaczającego nas piękna i harmonii pełnych tajemniczości i wrażliwości.

Na początku XXI w. powróciła do kolejnego  hobby, które zaczęło  się w  szkole podstawowej na lekcjach ZPT: haftowania metodą krzyżykową. Najbardziej cieszy  fakt, iż haftowane prace podobają się znajomym, obdarowywanym. Od 2008 roku jest działaczką fundacji „Kołderki za jeden uśmiech”, gdzie swoje hafciarskie umiejętności wykorzystuje we współtworzeniu kołderek dla dzieci chorych czy niepełnosprawnych. Pani Anna ma czas również na tworzenie tzw. haftowanej prywaty. „Dobrze jest robić coś dla świata, ale warto uczynić coś  dla siebie”. Jak twierdzi artystka. Tym sposobem powstają prace, które pozostają w prywatnej kolekcję Pani Anny.

Efekty krzyżykowej działalności prezentowane były w czasie autorskich i współautorskich wystaw:

MBP Bytom w 2014 r. „Igłą malowane, wiosną fotografowane”
MBP Bytom w 2014 r. „Słodkie krzyżykowanie”
MBP Bytom w 2015 r. „Czas na herbatę i nie tylko”
MBP Bytom w 2018 r. „Krzyżykowy zawrót głowy”
MBP Tarnowskie Góry w 2024 r. „Haftowany misz-masz”

Ostatnio Pani Anna zaczęła przygodę z maszyną do szycia. Zaowocowało to powstaniem pierwszych prac wykonanych metodą patchworku z haftem w tle.

Na wystawie prezentowane są prace wykonane metodą haftu krzyżykowego, które są własnością Pani Anny, jak i te, które zostały przez Nią podarowane, a dzięki uprzejmości obdarowanych, wypożyczone na czas ekspozycji.

Wernisaż wystawy:
4 kwietnia godz. 17:00
Galeria Rotunda
Ekspozycja dostępna będzie od 4 do 25 kwietnia br.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak”

8.04, godz. 15.45.

Na spotkaniu będzie omawiana książka „Co wolisz? Starożytni Egipcjanie” Clive Gifford i Tim Wesson.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

15.04, godz. 11.00

Na spotkaniu będzie omawiana książka „Opowieści z Dziedzinki” Simony Kossak.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Mozaika”

29.04, godz. 16.00

Na spotkaniu będzie omawiana książka „Dobrawa pisze CV” Janiny Lesiak.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

30.04, godz. 17.00

Na spotkaniu będzie omawiana książka „Wyklęta córka Kubiaków” Marty Konarzewski

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

08.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

09.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

10.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

11.04, godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego Edterek w Bytomiu

12.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci uczących się w systemie nauczania domowego

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji

15.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu

16.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu

17.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

18.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

23.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

24.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

25.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

26.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

Marzec

Bytomskie spotkania RPG

Zapraszamy na ciąg dalszy spotkań z RPG w naszej bibliotece, 26 marca o godz. 18:00 zapraszamy do wspólnego stołu w galerii Rotunda.

Na każde spotkanie będą przyjeżdżali przedstawiciele stowarzyszenia Liga ZMG, które działa
w zakresie prowadzenia sesji RPG. Mistrzowie i Mistrzynie Gry będą publikować swoje sesje na wydarzeniu założonym na Facebooku, w którym będzie się zawierał: tytuł sesji, nazwa systemu RPG, w którym będzie dana sesja prowadzona, minimalna i maksymalna ilość graczy, minimalny wiek graczy oraz opis przygody. Uczestnik, który będzie chciał wziąć udział w którejś z w/w sesji będzie musiał w komentarzu wydarzenie na fb zapisać się na sesję (w ten sposób rezerwuje sobie miejsce przy stole).

link do wydarzenia: https://fb.me/e/5qkkibbck

26 marca godz. 18:00
wstęp wolny,
zapraszamy stałych graczy jak i nowych uczestników oraz wszystkich chcących poznać świat RPG

Mecyje w książkach, czyli koncert w Bibliotece z okazji Dnia Kobiet

W marcu zapraszamy na koncert z okazji Dnia Kobiet do galerii Rotunda. 7 marca o godz. 17:00 wystąpią muzycy którzy łączą folk, poezję śpiewaną i bluesa.

Zespół „Mecyje” to z pozoru absurdalne połączenie dwóch akordeonów z perkusją. Już na pierwszy rzut oka – akordeony różnią się od siebie. Pierwszy z nich obsługuje Paweł Jurczyk, a drugi – akordeon lampowy basowy – Alicja Jurczyk. Ala tworzy basową podstawę harmoniczną piosenek. Jako, że określenie akordeonistka basowa jest zbyt długie, Alę nazywają basistką. A Paweł – żoną. Paweł żyje w harmonii z akordeonem od 8 roku życia. Od tego czasu ukończył I i II stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w Zabrzu. I od tego czasu również, nie przestaje grać. Obsługą talerzy i garnków, godną uznania jednej z tych znanych Magd, zajmuje się Dawid – perkusista. Jako absolwent Szkoły Muzycznej I i II stopnia, rzemiosło te poznał od kuchni. I teraz trzyma ich w rytmie.

Zespół Mecyje swój debiut na scenie miał w czerwcu 2023 r., podczas 32. Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji Śpiewanej „Kwiaty na kamieniach”, gdzie zdobył wyróżnienie. Od tego czasu wyruszyli w koncertową podróż, zostali finalistami Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, a także nagrali swoją pierwszą płytę. Ich piosenki można było usłyszeć w „Radiu eM” i w „Radio Katowice”.

Płyta pt. „Z kanapy” została wydana w grudniu 2024 r, jej premiera miała miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. Swojej recenzji doczeka się w setnym wydaniu kwartalnika „Twój Blues” w marcu 2025. Podczas 1,5h koncertu przedstawiają autorskie piosenki, z polskimi tekstami, w których Paweł przebiera w słowach, a czasem stara się zadawać pytania bez odpowiedzi i odpowiadać niepytanym.

Skład zespołu :
Paweł Jurczyk – śpiew, akordeon,
Alicja Jurczyk – śpiew, akordeon basowy,
Dawid Konwant – perkusja.

Wstęp wolny.

Wystawa Hörst du mein heimlisches Rufen? = „Słyszysz me ciche wołanie”

Rok 2025 ustanowiono Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Tragedia Górnośląska roku 1945 jest wydarzeniem, o którym mieszkańcy naszego regionu pamiętają do dzisiaj. Terminem Tragedii Górnośląskiej określa się wydarzenia związane z wkroczeniem Armii Czerwonej na Górny Śląsk w styczniu 1945 r. Żołnierze tej armii popełniali morderstwa, rabunki i gwałty, nastąpiła systemowa kradzież wyposażenia zakładów przemysłowych. Mieszkańcy Górnego Śląska byli wysiedlani oraz wywożeni do przymusowej pracy m.in. w kopalniach Związku Sowieckiego. Mężczyźni w wieku od 17 do 50 lat byli internowani i deportowani. To przemyślane działanie na ludności miejscowej trwało od lutego do przełomu kwietnia i maja 1945 r. Liczba ofiar to około 50 tysięcy mężczyzn i w konsekwencji ich rodzin, które pozbawiono jedynego na ogół żywiciela. Wielu z tych, którzy zostali wywiezieni już nie wróciło, czyli około 25% deportowanych, a ci, którzy przeżyli, wracali od połowy 1945 r. do przełomu lat 1949/1950. Najpóźniej wracali mężczyźni, którzy mogli jeszcze pracować.

Wystawa Hörst du mein heimlisches Rufen? = „Słyszysz me ciche wołanie” powstała z inicjatywy Deutscher Freundschaftskreis in Schlesien (Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego – Koło w Stolarzowicach) przedstawia losy mieszkańców Stolarzowic i Górnik w 1945 r. Opracowano materiały zbierane od 2010 roku, m. in. dokumenty, zdjęcia i relacje świadków tych wydarzeń. Szczególną uwagę poświęcono właśnie relacjom osób, które w zastanej powojennej rzeczywistości rzadko lub wcale o tym nie mówiły. Utrwalone obecnie wspomnienia są nieodłączną częścią wystawy. Zebrany i zaprezentowany materiał stanowi niewielką tylko część zebranych przez ponad dwie dekady informacji i dokumentów. Tytuł wystawy: Hörst du mein heimlisches Rufen? = „Słyszysz me ciche wołanie” nawiązuje do popularnej piosenki z lat 40. XX wieku. Pracę nad nią koordynowali Pan Joachim Makowski i Sebastian Rosenbaum. Wystawa powstała dzięki finansowemu wsparciu Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

27 marca 2025 roku, godz. 17.00 – Finisaż wystawy

Na finisażu wystąpi Przewodniczący Koła Mniejszości Niemieckiej w Stolarzowicach, Pan Joachim Makowski, który opowie o zbieraniu materiałów i powstaniu wystawy oraz o sytuacji mieszkańców Stolarzowic i Górnik w styczniu 1945 roku w trakcie wkraczania Armii Czerwonej i  po przejściu frontu.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu w dniach od 3 do 31 marca.

Dzień Poezji w bibliotece

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu tradycyjnie w tym dniu od kilku lat zaprasza poetów i wielbicieli poezji na wspólne czytanie wierszy i  rozmowy o radości czytania poezji.

Organizowany Dzień Poezji będzie miał charakter interaktywny. Na spotkaniu chcielibyśmy dać możliwość przeczytania wierszy zgromadzonym na widowni osobom, które piszą i chcą się podzielić swoją twórczością.

Zapraszamy serdecznie 21 marca o godzinie 17.00 do Galerii Rotunda.

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

4.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2

5.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2

6.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2

10.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20

11.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16

12.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20

13.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20

14.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16

17.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16

25.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59

26.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59

27.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59

Spotkanie z uczniami z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznym ZS Nr 3 „Edterek”

20.03, godz.10.15 Czytamy i ilustrujemy wiersze. Spotkanie zorganizowane z okazji Światowego Dnia Poezji.

Pracownia Artystyczna „KreaTYwnia”

7.03, godz. 14.15 –Kwiatki  na dzień Kobiet. Spotkanie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4

18.03, godz. 15.45 –  Warsztaty wielkanocne. Spotkanie dla dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej Szkoły Podstawowej nr 3

19.03, godz. 13.30– Warsztaty wielkanocne. Spotkanie dla dzieci ze Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 3

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak”

 4.03, godz. 15.45. Na spotkaniu będzie omawiana książka „Rafa koralowa” Katarzyny Bajerowicz.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

 31.03, godz. 11.00 Na spotkaniu będzie omawiana książka „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej” Anny Bikont i Joanny Szczęsnej

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

27.03, godz. 17.00. Na spotkaniu omawiana będzie książka „Tkanki” Dominiki van Eijkelenborg

Luty

Nowa publikacja Anny Meiser „Literacko w Bytomiu w latach 1945-1970” – spotkanie z autorką.

Nowa książka Anny Meiser o życiu literackim Bytomia (w latach 1945-1970). Nowa i nowatorska. Takich treści o mieście i mieszkańcach nie spotyka się na co dzień. Napisana w oparciu o szerokie poszukiwania badawcze, a w tym – wywiady, poszukiwania archiwalne i naukowe.

Pierwsza była rozprawa doktorska „Życie kulturalne Bytomia w latach 1945-1960 w świetle wspomnień, artykułów prasowych i archiwaliów” z potężnym aneksem zawierającym treści przeprowadzonych wywiadów. Pisałam m. in. o tym jak powstała Opera Śląska w Bytomiu.

Anna Meiser jest bytomianką, literaturoznawczynią, jej pasję to historia, literatura, kultura i Bytom. Jak wspomina: W książce, która jest pokłosiem grubej rozprawy naukowej, mogłam pozwolić sobie na realizację wszystkich zainteresowań. Spostrzegam moje miasto jako miejsce ponownego zapisu i ten termin wprowadzam do „bytomiologii”. Jednocześnie liryki zamieszczone i omówione w książce są swego rodzaju poetyckimi portretami Bytomia z lat 1945-1970. W tym unikalnym wydawnictwie prezentuję bytomskich poetów, wśród których są twórcy znani oraz postacie prawie zapomniane.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z autorką i jej nową publikacją, 7 lutego w sali wykładowej MBP w Bytomiu o godzinie 17:00.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Bytomia. Książka mogła zostać wydana dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Bytomia.

Spotkanie autorskie z Jakubem Pszoniakiem

Miejska Biblioteka Publiczna im. Prof. W. Studenckiego w Bytomiu serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Jakubem Pszoniakiem. Wydarzenie odbędzie się m.in. wokół najnowszej publikacji urodzonego w Bytomiu, autora książki Karnister. Spotkanie poprowadzi Wojciech Brzoska.

Jakub Pszoniak – poeta i grafik, autor książek poetyckich Chyba na pewno (Biuro Literackie, 2019), za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius, Lorem ipsum (Biuro Literackie, 2022) oraz Karnister (Biuro Literackie, 2024). Tłumacz tomów Głosy (Pogranicze, 2022) Kateriny Michalicyny, Oddychaj Oleny Stepanenko (Pogranicze, 2023) oraz Tryb Switłany Powalajewej (Pogranicze, 2024), autor wyboru wierszy Mirona Białoszewskiego Z dnia robię noc (Biuro Literackie, 2022).

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu najnowszych książek autora.

Wstęp wolny
28.02 godz. 17:00
Galeria Rotunda MBP w Bytomiu.

Wernisaż wystawy Stowarzyszenia Miłośników Fotografii

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu oraz Stowarzyszenie Miłośników Fotografii serdecznie zaprasza na wernisaż wyjątkowej wystawy w dwóch odsłonach.

Otwarcie ekspozycji odbędzie się w galerii Rotunda 3 lutego o godzinie 18:30.
Serdecznie zapraszamy.

Kuratorami wystawy są Beata Mendrek i Antoni Kreis

O pierwszej odsłonie wystawy „Jej świat” kuratorzy piszą:

..Kobieta: jaka Ona jest? Jak ocenia ją męska część świata? Jak na nią patrzy? Jak wyglądałaby rzeczywistość bez Kobiet, Pań, Niewiast, Dam? Autorzy wystawy zadali sobie pytanie: jaki jest Jej świat, o czym myśli, o czym marzy, kim chce być, o co walczy, z czym się nie zgadza? Męskim okiem, uzbrojonym w obiektyw aparatu fotograficznego postanowili zaglądnąć przez uchylone drzwi do Świata Kobiet. Nie jest to łatwe, wszak Mężczyzna jest z Marsa a Kobieta z Wenus. Różnice w postrzeganiu świata są duże, poglądy na pewne sprawy krańcowo różne, charaktery rozmaite, a nade wszystko działają wszechobecne stereotypy…

O drugiej odsłonie wystawy „Jej świat za kulisami” kuratorzy piszą:

…Kobiety, postanowiły temat poszerzyć o własne widzenie siebie. O to, jak może chciałyby być widziane lub o to, czego Oni często nie widzą. Patrzą na siebie przez pryzmat własnego obiektywu mierząc się jakby z autoportretem, ale bardziej wewnętrznym, sięgając do emocji, uczuć i własnych przeżyć. Mówią do odbiorców: zobacz, nie jestem taka jak mnie widzisz…Świat jest pełen stereotypów. Czy wszystkie są prawdziwe? Czy nie bywa czasem tak, że niektóre z nich dopasowujemy do zachowań płci pięknej i stosujemy w życiu bez zastanowienia? Po co zatem ta wystawa? Przecież świata zmienić nie można, a tym bardziej sposobów postrzegania go przez Panie. Czy chcemy cokolwiek zmieniać? A może dzięki kobiecej opowieści uzyskamy jakieś fragmenty odpowiedzi na zadane pytania? Panowie zobaczą więcej?…

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

28.02, godz. 11.00

Na spotkaniu będzie omawiana książka Suzanne O’Sullivan „Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii”.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

27.02, godz. 17.00

Na spotkaniu będzie omawiana książka „Mama zawsze wraca” Agaty Tuszyńskiej i Iwony Chmielewskiej oraz „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy” Edith Sheffer

Walentynkowa „randka w ciemno” z … książką

10-21.02.

Projekt jest kontynuacją akcji „Walentynkowa randka w ciemno …z książką” realizowanej cyklicznie od 2016 roku, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników biblioteki. Podobnie jak w poprzednich latach bibliotekarze poszczególnych agend Działu Udostępniania Zbiorów wybiorą książki beletrystyczne oraz popularnonaukowe i dziecięco – młodzieżowe, które przeistoczą się w „kandydatki do randki” dla chętnych do wzięcia udziału w zabawie czytelników. 

Koduj z nami!Ferie zimowe w Bibliotece 2025

18 lutego 2025 

Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z serią książek Zofii Staneckiej o przygodach robocika Fredka. Uzupełnieniem czytanego tekstu będzie szereg zadań i łamigłówek ma­tematycznych, które dzieci będą musiały roz­wiązać. Podczas warsztatów wykorzystane zostaną także maty edukacyjne do nauki pod­staw kodowania.

25 lutego 2025

Spotkanie będzie oparte na książce Bogusia Janiszewskiego Sztuczna inteligencja. To, o czym dorośli ci nie mówią. Zastanowimy się czym różnią się roboty od zwykłych ma­szyn, co to jest sztuczna inteligencja i do cze­go może się przydać. W trakcie warsztatów dzieci nauczą się jak programować proste ro­boty edukacyjne.

Styczeń

Twórcze Ścieżki Rozwoju Dziecka. Przewodnik dla rodziców i nauczycieli – spotkanie z autorką Elizą Flaszewską

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na spotkanie wokół książki Twórcze Ścieżki Rozwoju Dziecka – Przewodnik dla rodziców i nauczycieli, gościem wydarzenia będzie autorka książki Eliza Flaszewska.

Twórcze Ścieżki Rozwoju Dziecka to nie tylko książka, to klucz do rozwijania potencjału każdego dziecka. Pozycja która pokazuję jak uwolnić potencjał twórczy dzieci i młodzieży. Napisana przez doświadczoną artystkę, nauczycielkę plastyki i edukatorkę, pełna praktycznych wskazówek i inspiracji dla rodziców i nauczycieli. Dzięki tej książce sztuka, technologia i innowacyjne metody nauczania staną się sprzymierzeńcami w procesie wychowania i edukacji. Ten przewodnik to klucz do lepszego zrozumienia, jak wyobraźnia i kreatywność wpływają na rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny młodych ludzi.

Eliza Flaszweska artystka, specjalistka edukacji przez sztukę. Doradczyni metodyczna z zakresu plastyki w RODN WOM w Katowicach. Nauczycielka plastyki i rękodzieła w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu oraz Pałacu Młodzieży w Katowicach. Wykładowczyni uniwersytetów przedmiotu podstawy edukacji plastycznej. Diagnosta i terapeuta dzieci autystycznych. Prelegentka ogólnopolskich konferencji, autorka wielu artykułów w prasie specjalistycznej z zakresu edukacji i sztuk wizualnych. Współautorka multimedialnego podręcznika „Poznaj świat plastyki”. Inicjatorka wielu akcji i wydarzeń artystyczno – kulturalnych na terenie kraju, między innymi Festiwalu Dnia Ziemi, obchodów Roku Witkiewiczów, Roku Wisły, organizatorka corocznych edycji Przeglądu Twórczości Nauczycieli „Na Marginesie”. Współautorka i realizatorka projektów kulturalnych, edukacyjnych, artystycznych (Szkubki Artystyczne, Błękitny Zakątek, Zielony Zakątek, Śląsk jest kobietą, Opowieści Drzewa, Zielona Moc Edukacji). Ukończyła studia w zakresie edukacji artystycznej ze specjalnością rzeźba (Częstochowa), oraz malarstwo (Utrecht). Studia podyplomowe w zakresie diagnozy i terapii dzieci autystycznych oraz zarządzania placówkami oświatowymi. Pasjonatka przyrody i muzyki. Wśród jej prac znajdują się akwarele, cyjanotypie botaniczne i rękodzieło. Ma za sobą wystawy między innymi w City Museum and Art Gallery (Stoke-on-Trent), w AVA Gallery and Art Center (Lebanon), w Kita Amagasaki Fushimi (Kioto). Ostatnie wystawy prac plastycznych miały miejsce między innymi w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, w Domu Śląskim im. Łucji Staniczkowej w Katowicach, Instytucie Myśli Polskiej im. W. Korfantego oraz wielu innych galeriach Górnego Śląska. Awion – Czeski Cieszyn oraz Łódź w ramach projektu „Ogrody Libanu”

Uwaga! Spotkanie zostało odwołane. O nowym terminie będziemy informować.

Galeria Rotunda
17 stycznia 2025
godz. 17:00
wstęp wolny

MITORAJ W KRAKOWIE” – wystawa fotografii Krzysztofa Łapki.

W styczniu zapraszamy do galerii Rotunda na wystawę fotografii autorstwa Krzysztofa Łapki „Mitoraj w Krakowie”. Dzięki uprzejmości autora możemy gościć u nas ekspozycję fotografii z jednej z największej wystawy uznanego na całym świecie polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja.

W marcu 2024 r. obchodziliśmy 80 rocznicę urodzin, a w październiku tego roku 10 rocznicę śmierci Igora Mitoraja, jednego z najwybitniejszych polskich o światowej sławie artystów. Minęło też 20 lat od największej wystawy jego prac prezentowanych w Polsce, w tym tych niezapomnianych monumentalnych rzeźb na głównym rynku Starego Miasta w Krakowie.

Igor Mitoraj (26.03.1944 – 06.10.2014) studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 1968, kiedy opuścił kraj, poświęcił się przede wszystkim rzeźbie. Pierwsza indywidualna wystawa w roku 1976 w paryskiej Galerie La Hune była ogromnym sukcesem, a prace artysty, znalazły uznanie nie tylko w oczach publiczności ale także wśród krytyków. Z kolei wystawa w New York Academy of Art w 1989 roku wzbudziła zachwyt amerykańskich znawców i krytyków sztuki. Wydarzeniami na skalę światową były wystawy we Florencji w Ogrodach Boboli w roku 1999 oraz w Muzeum Olimpijskim w Lozannie w roku 2001. Mitoraj jest jednym z nielicznych polskich artystów, którzy odnieśli tak spektakularny międzynarodowy sukces. W 2011 r. wielkim wydarzeniem była jego wystawa w Dolinie Świątyń w Agrygencie, na Sycylii. Monumentalną rzeźbę „Dedal” możemy podziwiać w słynnych Pompejach – pozostała tam na stałe po wielkiej wystawie „Mitoraj w Pompejach” (około 30 prac eksponowanych od maja 2016 r. do stycznia 2017 r.). Artysta mieszkał i tworzył we Francji, a później we Włoszech – w Pietrasanta, gdzie wybrany został na honorowego obywatela miasta. Ta malownicza miejscowość leży koło Carrary, nieopodal kamieniołomów, które już Michałowi Aniołowi dostarczały materiału do marmurowych arcydzieł.

Krzysztof Łapka – fotograf, animator kultury. Mieszka i tworzy w Rybniku. Pomysłodawca i współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO, pracując w domu kultury organizował Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA (13 edycji), liczne warsztaty i spotkania fotograficzne, prowadził galerie, organizował wystawy i promował twórców. Zorganizował blisko 200 spotkań podróżniczych i górskich, ostatnio jako animator niezależny.

10.01.2025 r. – 31.01.2025 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 3, galeria ROTUNDA.

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
9.01, godz. 10.15

Spotkania z uczniami z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno – Terapeutycznym ZS Nr 3 „Edterek” w Bytomiu.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”
16.01, godz. 11.00
Na spotkaniu będzie omawiana książka Janiny Lesiak Dobrawa pisze CV.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”
30.01, godz. 17.00
Na spotkaniu będzie omawiana książka Jonasa Jonassona Analfabetka, która potrafiła liczyć.

Grudzień

KAROL JOPERT | RUINY PRZEMYSŁU – WYSTAWA FOTOGRAFII

Zapraszamy na wystawę zdjęć Karola Joperta „RUINY PRZEMYSŁU”. Nowa wystawa ukazująca opuszczone miejsca w województwie śląskim. Autor przede wszystkim skupi się na miejscach poprzemysłowych w okolicy Katowic. Motywem przewodnim większości prac będzie intrygująca gra światła, z którą autor utożsamia się prezentując swoje dokumentacje.

Karol Jopert – bytomski twórca internetowy. Autor kanału podróżniczego Łowca Ruin w serwisie YouTube, oraz współprowadzący programu telewizyjnego Z Historią W Tle (TVP3 KATOWICE).
Realizator licznych wykładów podróżniczych oraz seansów kinowych.
Uczestnik programów radiowych i telewizyjnych – Dzień Dobry TVN, Pokój Na Poddaszu, Łowcy Pasjonatów, Pasjonauci, City Break Polska, AS Radio.
Podróżnicze osiągnięcia – Czarnobyl, Noc na bezludnej wyspie Poveglia, Fukushima w Japonii, Czeska skocznia w Harrachovie, Nowy Jork oraz setki miejsc w Polsce.

20.12.2024 r. – 31.01.2025 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 3, II piętro, galeria ROTUNDA.
Wernisaż – 20.12.2024 r.

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków

02.12, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu
16.12, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu
17.12, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu
18.12, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu
19.12, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”
04.12, godz. 11.00

Podczas spotkania będą omawiane reportaże: „Irak. Piekło w raju” Pawła Smoleńskiego i „Podhale. Wszystko na sprzedaż” Aleksandra Gurgula.

Pracownia Artystyczna „KreaTYwnia”
06.12, godz. 14.15 – warsztaty artystyczne z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak”
10.12, godz. 15.45

Podczas spotkania będzie omawiana książka „Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków” Małgorzaty Mycielskiej i Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”
12.12, godz. 17.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Justyny Dżbik-Kluge „Ratownik. Nie jestem bogiem”.

Koduj z nami! – warsztaty z podstaw kodowania i programowania

03.12, godz. 10.15 – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu
04.12, godz. 16.00 – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu
05.12, godz. 11.00 – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu
16.12, godz. 14.15 – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu

Listopad

Bytomskie spotkania RPG– to już ostatnie nasze spotkanie RPG w tym roku! Przybywajcie!

UWAGA!
Na każde spotkanie będą przyjeżdżali przedstawiciele stowarzyszenia Liga ZMG, które działa w zakresie prowadzenia sesji RPG. Mistrzowie i Mistrzynie Gry będą publikować swoje sesje na wydarzeniu założonym na Facebooku, w którym będzie się zawierał: tytuł sesji, nazwa systemu RPG, w którym będzie dana sesja prowadzona, minimalna i maksymalna ilość graczy, minimalny wiek graczy oraz opis przygody. Uczestnik, który będzie chciał wziąć udział w którejś z w/w sesji będzie musiał w komentarzu zapisać się na sesję (w ten sposób rezerwuje sobie miejsce przy stole).
27 listopada godz.18:00, galeria Rotunda. Wstęp wolny

Znów mam apetyt na książkę – projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

W ramach projektu odbędą się dwa spotkania autorskie:

Spotkanie autorskie z pisarzem książek dla dzieci Waldemarem Cichoniem
4.11, godz. 9.30 i 11.30

Spotkanie autorskie z pisarką – podróżniczką Anną Jaklewicz
8.11, godz. 11.00

UWAGA! Spotkanie przeniesiono na 22 listopada br. godz. 11:00


Wstęp wolny

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Spotkania z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia z przedszkolakami z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Bytomiu
19, 20, 21.11, godz. 10.15 i 10.30

Międzynarodowy dzień postaci z bajek.

Spotkania z uczniami z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznym ZS Nr 3 EDTEREK w Bytomiu i przedszkolami z Przedszkola Miejskiego nr 12 i Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu.
25, 26, 27, 28.11,. godz. 10.15

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

Na spotkaniu omawiane będą reportaże:„Irak. Piekło w raju”Pawła Smoleńskiego

„Podhale. Wszystko na sprzedaż” Aleksandra Gurgula
22.11. godz. 11.00 (przełożono spotkanie na 5 grudnia br.)

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

Na spotkaniu omawiana będzie książka „Poparzone dziecko” Stiga Dagermana
28.11. godz. 17.00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i Jak?”

Na spotkaniu omawiana będzie książka: „Pszczoły” Piotra Sochy

Dokładna data i godzina spotkania będzie ustalona w późniejszym terminie.

19 listopada br. zapraszamy na otwarcie wystawy Pani Elżbiety Królikowskiej. Pani Elżbieta jest rdzenną bytomianką. Kocha Śląsk – ciągle to powtarza. Z zawodu pielęgniarka – pracowała na oddziale noworodków. Dzieci to kolejna Jej miłość.

Parę lat temu, w trakcie warsztatów plastyczny prowadzonych w ramach projektu unijnego, po raz pierwszy zetknęła się z rysunkiem i malarstwem. To był bodziec, który skierował kroki Pani Elżbiety do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytomiu. Od trzech lat systematycznie uczęszcza na zajęcia plastyczne (prowadzone przez Panią Martę Hawlicką).

Pani Elżbieta ma niesamowitą pasję twórczą, nie tylko maluje, ale wykonuje również rękodzieło artystyczne – stroiki okolicznościowe, biżuterię, różnego rodzaju ozdoby, np. na okna, czy też choinkowe.
Jest osobą otwartą i sympatyczną, łatwo integruje się w grupie, jest niezwykle koleżeńska.

Wernisaż 19 listopada godz. 17:00 galeria Rotunda

Październik

Wystawa „Gryfno ślōnsko Polska cało – Mikołów”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Gryfno ślōnsko Polska cało – Mikołów”. Mikołów w średniowieczu był częścią kasztelanii bytomskiej a pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1222 roku. W XIX w. Mikołów stał się jednym z głównych ośrodków wydawniczych, dzięki działalności Karola Miarki starszego i Karola Miarki młodszego. Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski. Mikołowskie historie są częścią większego cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Zamierzeniem Bronisława Wątroby jest stworzenie 70 wystaw dla uczczenia 70. rocznicy uzyskania przez Rudę Śląską praw miejskich. Autor planuje przedstawienie każdego województwa przez prezentację 3 miejscowości, przy czym województwo śląskie zostanie pokazane w szerszym zakresie. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2029. Wśród prezentowanych materiałów znajdą się m. in. limeryki dotyczące Mikołowa. Wystawa wzbogacona będzie wycinankami autorstwa Marka Wacława Judyckiego oraz reprintami starych pocztówek Mikołowa.

Miejsce wystawy: I piętro Galerii Rotunda MBP
Czas trwania wystawy: 1.10-31.10.2024 r.

Weekend Seniora z kulturą
5.10. godz. 10.00 – 13.00 – warsztaty artystyczne dla seniorów techniką iris folding. 

Informację pod numerem telefonu: (32) 787 06 01 wew. 413
lub mailowo: dld@biblioteka.bytom.pl
Wstęp wolny.

„Natura w Sercu” – wystawa rysunków Beaty Łośniewskiej w ramach cyklu „Kolekcjonerzy i hobbyści”

Otwarcie wystawy 8 października o godz. 17:00,
budynek główny, I piętro.

Wystawa potrwa do 29 października.
Wstęp wolny.

Beata Łośniewska jest artystką, która rozpoczęła swoją podróż po 40 roku życia co jest dowodem na to, że nigdy nie jest za późno aby odkrywać i realizować swoje pasje. Miłość do natury wynikająca z doświadczeń z dzieciństwa i pracy w zoo znalazły swoje odbicie w sztuce. Pani Beata zaprezentuje kolekcję rysunków i obrazów, które celebrują piękno i indywidualny charakter zwierząt i roślin. Do stworzenia swoich dzieł używa kredek, suchych pasteli i farb akrylowych.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”
10.10, godz. 11.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka „Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt” Izoldy Kiec.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”
24.10, godz. 17.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka „Służące od wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak.

Znów mam apetyt na książkę – projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

22.10, godz. 10.00 oraz 12.00 – spotkanie autorskie z Bogusiem Janiszewskim, autorem serii książek dla dzieci To, o czym dorośli ci nie mówią.

25.10, godz. 10.00 oraz 12.00 – spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek, autorką serii książek dla dzieci o Cecylce Knedelek.

Warsztaty pamiętnikarskie dla kobiet z rodzin górniczych

Zapraszamy na warsztaty w bibliotece.
Konkursowi towarzyszą warsztaty pamiętnikarskie w różnych miastach regionu. Poprowadzi je Małgorzata Krakowiak, dziennikarka, działaczka społeczna, która na swoim koncie ma kilka publikacji o charakterze reporterskim, oddającym głos m.in. mieszkańcom Rozbarku, Knajfeldu czy Kolonii Zgorzelec.

Warsztaty odbędą się 10 października 2024 r. o g. 18.00
pl. Jana III Sobieskiego 3, sala wykładowa 3 piętro

Zapisu na nie można dokonać pod adresem archiwumwegla@gmail.com
lub pod nr. tel. 506 944 227.

ŚLĄSKI BIBLIOLAB 2024 – OBLICZA INTELIGENCJI: ODKRYJ JE W BIBLIOTECE

Serdecznie zapraszamy osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek w województwie
śląskim na kolejną edycję Śląskiego BiblioLABu. Tym razem głównym tematem wydarzenia
jest inteligencja – sztuczna, emocjonalna i społeczna.

29 października 2023 r. godz. 9.00 – 14.30
Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Studenckiego w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3


Program i rejestracja na wydarzenie:
https://biblioteka.bytom.pl/slaski-bibliolab-2024-oblicza-inteligencji-odkryj-je-w-bibliotece/

Wrzesień

„Labirynty ludzkich spraw” – kolaże Magdaleny Szczęsnej

06.09 godz. 17:00 Galeria Rotunda I piętro

„Labirynty ludzkich spraw” stworzone w Bar Bos Arte Studio to kolaże zbudowane z elementów obrazów, zdjęć i materiałowych patchworków. Autorka kilku wystaw reportażowych, fotografująca życie w rozkwicie oraz elementy architektury na terenie Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, przez obiektyw dostrzega istotny szczegół, na płótnie eksperymentuje z barwa i kształtem. Maluje głównie abstrakcyjne formy łącząc je w przenikających się labiryntach. W Bytomiu gościła w lutym tego roku przedstawiając Jezioro Como i Wszechświat Na Knajfeldzie, wystawie zbiorowej lokalnych artystów. W czerwcu można było zobaczyć prace autorki prezentowane w industrialnych wnętrzach Wież KWK Świętochłowice na indywidualnej wystawie pt. : Oczami dziecka.

Bytomskie spotkania RPG

11.09. godz. 18.00 Galeria Rotunda

RPG (ang. role playing games) – tzw. gry fabularne. Rodzaj rozrywki, w której gracze odgrywają różne postacie. Cała rozgrywka odbywa się w wyobraźni graczy, wspomaganej mapami, figurkami
i innymi gadżetami.



Księga, która przetrwała wieki – Historia Biblii

19.09 – 2.10 sala 302 III piętro (z dostępem do windy)
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00


Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu serdecznie zaprasza na wystawę: „Księga, która przetrwała wieki – Wystawa Biblii”. To nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie. Wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Udział w wydarzeniu stanowi okazję uczestniczenia w niecodziennej lekcji języka polskiego i historii. Wystawa została zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Zbór w Bytomiu, przy udziale Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu.

Wstęp wolny.

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 502 965 570

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci
w wieku wczesnoszkolnym
.

24.09, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

25.09, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

26.09, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

12.09, godz. 11.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Dariusza Rosiaka Żar. Oddech Afryki.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka””

26.09, godz. 17.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Jasne dni Zsuzsy Bánk


Sierpień

Michał Rejner – wystawa instalacji „UNITY”

Najnowszą ekspozycję instalacji autorstwa Michała Rejnera można zobaczyć w Galerii Rotunda w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu.

Otwarcie wystawy 2 sierpnia o godz. 18:00, zapraszamy wszystkich na wernisaż i spotkanie z artystą. Wystawa potrwa do 29 sierpnia. Wstęp wolny.

UNITY to wystawa prezentująca 6 prac. Pierwsza z nich powstała w 2019, kolejne pięć to kontynuacja idei artysty, są to pozycje przygotowane specjalnie na wystawę w Rotundzie.

Cała ekspozycja sprowadza się do dialogu na temat wykluczenia i dyskryminacji oraz istoty jaką jest tolerancja i równość dla każdej osoby bez względu na jej stan fizyczny.
Bardzo często osoby z niepełnosprawnościami w życiu codziennym spotykają się z dyskryminacją, co utrudnia im należyte i godne funkcjonowanie w społeczeństwie, które przecież uważa się za tak rozwinięte i mądre. Nie zdajemy sobie sprawy z utrudnień jakie obecne są w ich życiu.

Artysta podczas swoich studiów obrał kierunek rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dzięki czemu lepiej poznał problemy, które są obecne w tej grupie.

Michał Rejner postanowił wykorzystać nieodłączne elementy, przedmioty z życia większości osób niepełnosprawnych i poddać je destrukcji, załamując ich formę i kształt, pokazując tym samym, że winniśmy spojrzeć inaczej i odłożyć na bok różnice.

Jedna z prac pozwoli Państwu na bezpośrednią i fizyczną interakcję z dziełem.

„Miłość uwierzy, przyjaźń zrozumie”. Zapiski z poetyckiego pamiętnika księdza Jana Twardowskiego

Koncert zespołu Wszystkiego Dobrego to ponad godzinne spotkanie z Janem Twardowskim, księdzem, poetą, kaznodzieją i filozofem. Koncert ma charakter śpiewogry, w której autobiograficzne wypowiedzi przeplatane są piosenkami do wierszy. Wypowiedzi prozą i następujące po nich zaśpiewane wiersze wzajemnie się komentują, tworząc duchowy portret księdza Jana i wrażenie spotkania nie tylko z Jego słowem, ale z nim samym. Fragmenty prozy, odtwarzane na koncercie z nagrania archiwalnego, niepowtarzalnie interpretuje Jerzy Trela. Nagrania te, są jednymi z ostatnich studyjnych nagrań dokonanych przez tego znakomitego aktora.

Ponieważ program ma charakter śpiewogry, prosimy publiczność o nieprzerywanie go brawami.

Po koncercie promujemy tom poetycki „Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika”, który składa się z książki z wersją tekstową, obszerniejszą niż tą prezentowaną na koncercie, i dwóch płyt CD. Jedna z nich to nagranie wszystkich tekstów prozą i wierszy Jerzego Treli (audiobook), druga to piosenki do wierszy w wykonaniu naszego zespołu. Wydawcą tej pod wieloma względami wyjątkowej publikacji jest Edycja Świętego Pawła.

Wybór tekstów prozą: Aleksandra Iwanowska

Wybór wierszy śpiewanych i muzyka: Jacek Swoboda 

30 sierpnia br. galeria ROTUNDA godz. 18:00

wstęp wolny

7 sierpnia 2024, godzina 12.15

ZRÓB MISIA

Warsztaty rękodzieła dla dzieci i seniorów

9 sierpnia 2024, godzina 11.00

ZAPACH ORIENTU

Spotkanie dla dzieci z bytomską podróżniczką

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy pod numerem telefonu: (32) 787 06 01 wew. 413

lub mailowo: dld@biblioteka.bytom.pl

14 sierpnia 2024, godzina 18.00 Rotunda

BYTOMSKIE SPOTKANIA RPG

RPG (ang. role playing games) – tzw. gry fabularne. Rodzaj rozrywki, w której gracze odgrywają różne postacie. Cała rozgrywka odbywa się w wyobraźni graczy, wspomaganej mapami, figurkami i innymi gadżetami. Rozgrywkę prowadzi jeden z graczy, zwany Mistrzem Gry. W zależności od systemu może on mieć różne tytuły np. Strażnik Tajemnic czy Narrator. Podczas rozgrywki postacie graczy są stawiane przed różnymi wyborami i wydarzeniami, zgodnie z przygotowanym scenariuszem. Kilka przygód (scenariuszy) stanowiących spójną całość nazywa się kampanią. Podczas rozgrywki używa się specjalnych kostek – poza tradycyjnie znanymi kostkami sześciennymi (tzw. K6 lub D6) używa się również K4, K8, K10, K12, K20 i K100. Najważniejszym czynnikiem, który odróżnia gry fabularne od innych gier, jest to, że wydarzenia odbywają się w całości w wyobraźni graczy. I choć stosowane są różne pomoce, wspomniane wcześniej, to jednak wyobraźnia jest w grze najważniejsza.

Uczestnik, który będzie chciał wziąć udział w którejś z w/w sesji będzie musiał w komentarzu zapisać się na sesję (w ten sposób rezerwuje sobie miejsce przy stole).

29 sierpnia godz. 15.00

Park Miejski im. F. Kachla w Bytomiu

WAKACYJNY DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI Polecamy lektury na lato …i nie tylko – II edycja

Spotkanie miłośników literatury skupionych w dyskusyjnych klubach książki działających w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Na niecodziennym spotkaniu w plenerze będziemy rozmawiać o ciekawych książkach, które warto przeczytać i polecić je innym czytelnikom.

Na spotkanie w parku oprócz klubowiczów zapraszamy wszystkich, dla których książka stanowi ważne miejsce w życiu.

Lipiec

Wystawa „Bytom jak to było za bajtla”

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu oraz Stowarzyszenie MyBytomianie zapraszają na wystawy „Bytom- jak to było za bajtla”.

Galeria Rotunda

wystawa dostępna jest do końca lipca br.

wstęp wolny

Przedszkole Miejskie Nr 16 zaprasza na wystawę pt. „Bytom przyjazny dzieciom”

Ekspozycja składa się z fotografii przedstawiających przedszkolaków w przestrzeni miasta podczas zajęć animacyjnych i edukacyjnych. Projekt jest zrealizowany ramach obchodów 770 lecia Miasta Bytom.

I piętro gmach główny

wystawa dostępna jest do 25 lipca br.

wstęp wolny

Czerwiec

Marzena Hryniszak spotkanie autorskie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z powieściopisarką Marzeną Hryniszak. Podczas spotkanie zostaną zaprezentowane książki autorki: powieść sensacyjna „Nie twój interes”, komedia kryminalna „Fikcyjny JA” oraz powieść obyczajowa „Poza nawiasem”.

Zapraszamy na spotkanie do galerii Rotunda 28 czerwca br. o godz. 17:00

Wstęp wolny

Wystawa „Bytom jak to było za bajtla”

8 czerwca o godz. 12:00 Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu oraz Stowarzyszenie MyBytomianie zapraszają na otwarcie wystawy „Bytom – jak to było za bajtla”.

Galeria Rotunda

Wystawa dostępna będzie do końca lipca br.

Wstęp wolny

Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu zaprasza na wystawę prac plastycznych podsumowujących aż trzy projekty:

„Czy bajka, czy nie bajka”, „Opowieści drzewa”, „Zielona moc edukacji”

Otwarcie wystawy 5 czerwca o godz. 16:00 I piętro gmach główny

Dzień Dziecka z Parku Miejskim im. F. Kachla

1.06, godz. 12.00 – 19.00

Miejska Biblioteka Publiczna zagości w Parku Miejskim z Bazarkiem Książkowym, na którym dzieci będą mogły wymienić swoje książki. Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży przygotowała również szereg łamigłówek i kolorowanek inspirowanych bajkami dla dzieci.

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji obchodów 770-lecia miasta Bytom

04.06, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 25 w Bytomiu

05.06, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 25 w Bytomiu

05.06, godz. 13.00 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 25 w Bytomiu

Koduj z nami! – warsztaty literackie z elementami podstaw kodowania

04.06, godz. 15.45 – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu

06.06, godz. 15.45 – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

07.06, godz. 11.00

Klubowicze DKK „Niedosyt” polecają książki na wakacje.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

27.06, godz. 17.00

Na spotkaniu omawiana będzie książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel -Frydryszak.

Maj

Podziel się książką” – wiosenna wymiana książek

„Podziel się książką”- wymiana książek, impreza która z powodzeniem od kilkunastu już lat organizowana jest w MBP w Bytomiu i polega na wymianie pomiędzy uczestnikami wydarzenia przeczytanych książek z domowych bibliotek. Za przyniesione w dniu 8,9,10 maja do MBP (taras przed biblioteką w razie niepogodny Rotunda) książki uczestnicy otrzymają kupony, które zamienią na wybrane tytuły. Książki powinny być w dobrym stanie i wydane po 2010 roku, na co zwracać będziemy dużą uwagę. Każdy uczestnik kiermaszu będzie mógł wymienić maksymalnie 10 tytułów.

Wystawa „Świat widziany przez dziurkę od klucza”

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu zapraszają na wystawę malarstwa pt. „Świat widziany przez dziurkę od klucza”. W wystawie udział biorą słuchaczki Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sekcji plastycznej prowadzonej przez Panią Martę Hawlicką.

Obrazy wykonane w technice akrylu i oleju prezentują interpretacje tematu wystawy, wizje autorek w indywidualnej odsłonie.

Uroczystemu otwarciu wystawy towarzyszyć będzie występ artystyczny wychowanek z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, w tym uczennic Pani Anetty Goleniak, które zagrają utwory muzyczne na pianie oraz grupy tanecznej Retro Stars prezentującej choreografie przygotowane przez Panią Magdalenę Futrzyk. Mamy nadzieję, że interpretacje taneczno-muzyczne także poruszą serca wszystkich odwiedzających gości.

Zapraszamy 7 maja br. na wernisaż wystawy o godzinie 16:00 do Galerii Rotunda. Ekspozycja dostępna będzie do końca maja.

Serdecznie zapraszamy!

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji Tygodnia Bibliotek

08.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

10.05, godz. 10.15 – spotkanie dla uczniów 3 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 54 w Bytomiu

13.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

14.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

15.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

16.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

17.05, godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Bytomiu

20.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu

22.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

Pracownia Artystyczna KreaTYwnia

07.05, godz. 13.00 – warsztaty artystyczne techniką iris folding dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu

09.05, godz. 11.00 – warsztaty artystyczne techniką iris folding dla dzieci z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego Edterek

24.05, godz. 15.00 – warsztaty artystyczne z okazji Dnia Matki dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu

Koduj z nami! – warsztaty z podstaw kodowania i programowania

23.05, godz. 13.00 – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

23.05., godz. 17.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Arnona Grunberga Tirza.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

24.05, godz. 11.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Marty Knopik Burgundowe wdowy.

Skip to content