Harmonogram wydarzeń bibliotecznych – Miejska Biblioteka Publiczna

Harmonogram wydarzeń bibliotecznych

Kwiecień

Wystawa „ŚLĄSK – pejzaże postindustrialne” Magdaleny Wesołowskiej

Magdalena Wesołowska (1981r.) absolwentka malarstwa w Instytucie Sztuki w Cieszynie w filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w pracowni Prof. Tadeusz Rusa. Dyplom w 2007. Aneks z rysunku w pracowni Anny Kowalczyk Klus.W roku 2023 otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Bytomia od prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza. Członek Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Katowicach.

Artystka tworzy w technikach: olejnej, akrylowej oraz akwarelowej. Autorka cykli: Woda, Ciało, Pejzaż Śląska, Kiedy przychodzi Noc widzimy inaczej.

Projekt „Magia Bytomia – Abstrakcyjne Pejzaże Śląska” był realizowany w 2023 roku, a jego celem było stworzenie cyklu obrazów na płótnie i szkiców malarskich.

Dzieła inspirowane są różnorodnością rodzinnego miasta Bytomia, jego architekturą i przeszłością industrialną. Nawiązują jednocześnie do zmieniających się pór roku i niesamowitych krajobrazów tworzonych przez naturę. To połączenie tworzy typowe dla miasta panoramy ujęte w całej palecie barw.

Krajobraz Bytomia przetransferowany przez artystkę, pokazany w malarskiej formie, nabiera nowej jakości zawartej na płótnie. Finałem pracy była wystawa w Pałacu w Miechowicach 4 Lutego 2024 roku oraz cykl spotkań z artystką.

Wystawa „ŚLĄSK – pejzaże postindustrialne” jest kontynuacją zmagań artystki z śląskim pejzażem wychodząc już za granice Bytomia. Znajdziemy tutaj istniejące i już nieistniejące szyby i kopalnie z Gliwic, Zabrza, Chorzowa czy pejzaż współczesny z Katowic.

Od artystki:

W obrazach olejnych chciałam uchwycić horyzont z widniejącymi w oddali kominami elektrociepłowni czy szybami. Na niektórych widać więcej postindustrialnych budowli, ponieważ krajobraz Bytomia pełen jest tych pomników pamięci przypominających o jego bogatej przemysłowej historii.

Dla mnie magiczne zachody czy wschody słońca widziane z rodzinnego domu zawsze okraszone były „dodatkiem ” kominów. Mimo, ze mieszkam na Śląsku, kopalnie nie są mi znane od środka, ale zawsze towarzyszyły codziennym spacerom.

Z biegiem czasu coraz bardziej rozumiem swoją śląskości i dostrzegam to co jest we mnie z babki i prababki. Odkrywam piękno w tym, co dla wielu jest przemysłową brzydotą.

Dlatego pociąga mnie i wzbudza melancholię krajobraz pełen szybów czy kominów nad którymi unosi się obłok białego dymu..

Galeria Rotunda

wernisaż 5 kwietnia godz. 17:30

wystawa dostępna będzie do 30 kwietnia br.

wstęp wolny

Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych – spotkanie autorskie z dr Moniką Glosowitz redaktorką książki i jej bohaterkami: Stefanią Pośpiech wraz z wnuczką Agnieszką Kliks-Pudlik, Magdaleną Gościniak i Barbarą Lizurek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza bardzo serdecznie na spotkanie autorskie z Panią dr Moniką Glosowitz oraz bohaterkami książki. „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” są przyczynkiem do auto/biografii zbiorowej, która wypełniłaby białą plamę w historii społecznej Górnego Śląska. Jej powstawaniu towarzyszyło nieustannie zadawane pytanie „gdzie one są?”. Książka składa się z 24 opowieści kobiet pracujących w branży górniczej i/lub pochodzących z rodzin górniczych. Stanowi pokłosie dwóch edycji konkursu na formy pamiętnikarskie oraz wystawy dokumentującej życie codzienne czerwieńskich rodzin. Całość uzupełniają portrety przygotowane przez Karolinę Jonderko, córkę górnika z Rydułtów, laureatkę World Press Photo 2021, oraz eseistyczne wprowadzenie Moniki Glosowitz, córki elektromontera dołowego KWK Knurów.

Dr Monika Glosowitz – badaczka literatury, krytyczka literacka, pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Publikowała m.in. na łamach „Central Europe”, „Czasu Kultury”, „Śląskich Studiów Polonistycznych”

11 kwietnia 2024 roku godzina 18.00

Sala wykładowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego 3

,,Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje…”

Zapraszamy na wystawę ,,Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje…” zorganizowaną przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. L. Różyckiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Podczas wystawy będzie można podziwiać wyjątkową twórczość uczniów, którzy poza tańcem rozwijają również inne swoje pasje i talenty, rozbudzają swoją kreatywność i zamiłowanie do tworzenia. Zaprezentowane zostaną prace plastyczne i rękodzieło wykonane różnymi technikami podczas zajęć popołudniowych w internacie oraz świetlicy szkolnej. Całokształtu dopełnią fotografie, stroje i akcesoria baletowe. Odwiedzający zapoznają się z działalnością  i specyfiką szkoły poznając jej historię oraz sukcesy uczniów. 

I piętro gmach główny MBP

Wystawę będzie można odwiedzić od 25 marca do 31 maja 2024 r.

Wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Mój bajkowy świat”

Przedszkole Miejskie nr 20 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu serdecznie zaprasza na wystawę prac pokonkursowych Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego pn. „Mój Bajowy świat”. Konkurs był skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodzeństwa i rodziców.

II piętro gmach główny MBP

ekspozycja dostępna do 30 kwietnia br.

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

08.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

09.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

10.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

11.04, godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego Edterek w Bytomiu

12.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci uczących się w systemie nauczania domowego

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji

15.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu

16.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu

17.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

18.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

23.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

24.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

25.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

26.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

19.04, godz. 11.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Jaume Cabré Spaleni w ogniu.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak”

Na spotkaniu będzie omawiana książka Philipa Buntinga Najbardziej bezsensowne zwierzęta świata.

Termin spotkania zostanie podany w późniejszym terminie.

Marzec

Bytomskie spotkania RPG

RPG (ang. role playing games) – tzw. gry fabularne. Rodzaj rozrywki, w której gracze odgrywają różne postacie. Cała rozgrywka odbywa się w wyobraźni graczy, wspomaganej mapami, figurkami
i innymi gadżetami. Rozgrywkę prowadzi jeden z graczy, zwany Mistrzem Gry. W zależności od systemu może on mieć różne tytuły np. Strażnik Tajemnic czy Narrator. Podczas rozgrywki postacie graczy są stawiane przed różnymi wyborami i wydarzeniami, zgodnie z przygotowanym scenariuszem. Kilka przygód (scenariuszy) stanowiących spójną całość nazywa się kampanią. Podczas rozgrywki używa się specjalnych kostek – poza tradycyjnie znanymi kostkami sześciennymi (tzw. K6 lub D6) używa się również K4, K8, K10, K12, K20 i K100. Najważniejszym czynnikiem, który odróżnia gry fabularne od innych gier, jest to, że wydarzenia odbywają się w całości w wyobraźni graczy. I choć stosowane są różne pomoce, wspomniane wcześniej, to jednak wyobraźnia jest w grze najważniejsza.

Na każde spotkanie będą przyjeżdżali przedstawiciele stowarzyszenia Liga ZMG, które działa
w zakresie prowadzenia sesji RPG. Mistrzowie i Mistrzynie Gry będą publikować swoje sesje na wydarzeniu założonym na Facebooku, w którym będzie się zawierał: tytuł sesji, nazwa systemu RPG, w którym będzie dana sesja prowadzona, minimalna i maksymalna ilość graczy, minimalny wiek graczy oraz opis przygody. Uczestnik, który będzie chciał wziąć udział w którejś z w/w sesji będzie musiał w komentarzu zapisać się na sesję (w ten sposób rezerwuje sobie miejsce przy stole).

13 marca godz.17:00, galeria Rotunda ,Wstęp wolny

Ogólnopolski Rodzinny Konkurs Literacko-Plastycznego „Mój bajkowy świat”

Przedszkole Miejskie nr 20 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym pn. „Mój Bajowy świat” pod Honorowym Patronatem Prezydenta miasta Bytomia. Konkurs skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodzeństwa i rodziców.

Zachęcamy przedstawicieli przedszkoli do udziału w naszym konkursie poprzez zaangażowanie środowiska rodzinnego do wspólnej aktywności twórczej.

Regulamin Konkursu:

mbs-regulamin

Dzień Poezji w Bibliotece

21 marca, cyklicznie, bo już po raz czwarty, z okazji Dnia Poezji organizowane są w naszej Bibliotece spotkania autorskie z młodymi poetami.

Spotkanie będzie miało charakter interaktywny. Chcemy dać możliwość przeczytania wierszy zgromadzonym na widowni osobom, które również piszą i chcą się podzielić swoją twórczością. W związku z tym, że rok 2024 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Czesława Miłosza będziemy również czytać wybrane wiersze Noblisty oraz porozmawiamy o tym, czym jest dzisiaj poezja.

21 marca godz. 17.00, galeria Rotunda, wstęp wolny

Wstęp wolny.

Kolekcjonerzy i hobbyści. „Pasjonujący świat baletu” – wystawa fotografii

II piętro gmach główny MBP w Bytomiu

25 marca – 31 maja

25.03. – 30.05., gmach główny, II piętro

Wystawa organizowana wspólnie z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Ludomira Różyckiego
w Bytomiu. Na wystawie zaprezentowane zostaną w formie fotografii osiągnięcia Szkoły Baletowej i jej wychowanków dla których taniec jest życiową pasją. Ekspozycja zawierać będzie również eksponaty przedstawiające pozalekcyjne zainteresowania uczniów.

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu serdecznie zaprasza na wystawę fotografii pt. „Opowieści ze szlaku” autorstwa Tomasza Grabca.

Tomasz Grabiec – Artysta fotografik. Członek rzeczywisty Fotoklubu R.P. Zainteresowany fotografią od szkoły średniej. Uczestniczył w wielu warsztatach fotograficznych, wystawach zbiorowych i plenerach o charakterze środowiskowym i ogólnopolskim. Autor kilku wystaw indywidualnych. Absolwent Konserwatorium w Ostrawie na kierunku fotografia, gdzie dyplom obronił w technice gumy, w której tworzy od 1998 roku. Na wystawie zobaczymy, górskie szczyty, jeziora, szlaki i odrobinę budownictwa górskiego w technice gumy. Ekspozycja dostępna będzie do 29 marca br. w godzinach pracy biblioteki, kurortem wystawy jest Andrzej Płochocki.

Technika gumy polega na wykorzystaniu właściwości garbowania gumy arabskiej zmieszanej z solami chromowymi (dwuchromianem potasu lub amonu) pod wpływem działania światła. Miejsca naświetlone pokryte gumą z solami chromu i barwnikiem stają się nierozpuszczalne w wodzie. Papier pokrywamy warstwą gumy arabskiej z domieszką pigmentu lub farby akwarelowej i dwuchromianu potasu lub amonu. Po wysuszeniu w ciemności naświetlamy w kopioramce pod negatywem stykowo i wywołujemy w zimnej wodzie, która rozpuszcza miejsca nie zgarbowane. Technika gumy pozwala na dość swobodną interpretację obrazu poprzez dowolny wybór podłoża papierowego, koloru pigmentu oraz możliwości wielokrotnego kopiowania tego samego obrazu – tak zwane kopiowanie wielowarstwowe z coraz to inną charakterystyką kopiowanej warstwy gumy, np. bardziej lub mniej kontrastową albo i innej barwie.

Wernisaż wystawy:

1 marca godz. 18:00
galeria Rotunda MBP w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 3

wstęp wolny

Przyrodniczo-ekologiczne warsztaty dla dzieci uczących się w systemie nauczania domowego

01.03, godz. 10.15

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji Dnia Języka Ojczystego

06.03, godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego Edterek w Bytomiu

13.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

14.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

Pracownia Artystyczna KreaTYwnia

11.03, godz. 10.15 – warsztaty artystyczne o tematyce wielkanocnej dla ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu

12.03, godz. 10.15 – warsztaty artystyczne o tematyce wielkanocnej dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu

15.03, godz. 15.00 – warsztaty artystyczne o tematyce wielkanocnej dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

21.03.2024, godz.17.00

Na spotkaniu omawiana będzie książka Skazane Katarzyny Borowskiej i Anny Matusiak -Rześniowieckiej.

spotkanie odwołane

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

22.03, godz. 11.00

Tematem spotkania będzie podróż do Indonezji, o której opowie nam nasza klubowiczka, która niedawno stamtąd wróciła. Prelekcja będzie nawiązaniem do książki pt. Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu Elizabeth Pisani.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak”

Termin spotkania i tytuł omawianej książki zostaną podane w późniejszym terminie.

Copyright © 2023 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content