Harmonogram wydarzeń bibliotecznych – Miejska Biblioteka Publiczna

Harmonogram wydarzeń bibliotecznych

Wrzesień

„Labirynty ludzkich spraw” – kolaże Magdaleny Szczęsnej

06.09 godz. 17:00 Galeria Rotunda I piętro

„Labirynty ludzkich spraw” stworzone w Bar Bos Arte Studio to kolaże zbudowane z elementów obrazów, zdjęć i materiałowych patchworków. Autorka kilku wystaw reportażowych, fotografująca życie w rozkwicie oraz elementy architektury na terenie Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, przez obiektyw dostrzega istotny szczegół, na płótnie eksperymentuje z barwa i kształtem. Maluje głównie abstrakcyjne formy łącząc je w przenikających się labiryntach. W Bytomiu gościła w lutym tego roku przedstawiając Jezioro Como i Wszechświat Na Knajfeldzie, wystawie zbiorowej lokalnych artystów. W czerwcu można było zobaczyć prace autorki prezentowane w industrialnych wnętrzach Wież KWK Świętochłowice na indywidualnej wystawie pt. : Oczami dziecka.

Bytomskie spotkania RPG

11.09. godz. 18.00 Galeria Rotunda

RPG (ang. role playing games) – tzw. gry fabularne. Rodzaj rozrywki, w której gracze odgrywają różne postacie. Cała rozgrywka odbywa się w wyobraźni graczy, wspomaganej mapami, figurkami
i innymi gadżetami.



Księga, która przetrwała wieki – Historia Biblii

19.09 – 2.10 sala 302 III piętro (z dostępem do windy)
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00


Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu serdecznie zaprasza na wystawę: „Księga, która przetrwała wieki – Wystawa Biblii”. To nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie. Wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Udział w wydarzeniu stanowi okazję uczestniczenia w niecodziennej lekcji języka polskiego i historii. Wystawa została zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Zbór w Bytomiu, przy udziale Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu.

Wstęp wolny.

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 502 965 570

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci
w wieku wczesnoszkolnym
.

24.09, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

25.09, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

26.09, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

12.09, godz. 11.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Dariusza Rosiaka Żar. Oddech Afryki.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka””

26.09, godz. 17.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Jasne dni Zsuzsy Bánk


Sierpień

Michał Rejner – wystawa instalacji „UNITY”

Najnowszą ekspozycję instalacji autorstwa Michała Rejnera można zobaczyć w Galerii Rotunda w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu.

Otwarcie wystawy 2 sierpnia o godz. 18:00, zapraszamy wszystkich na wernisaż i spotkanie z artystą. Wystawa potrwa do 29 sierpnia. Wstęp wolny.

UNITY to wystawa prezentująca 6 prac. Pierwsza z nich powstała w 2019, kolejne pięć to kontynuacja idei artysty, są to pozycje przygotowane specjalnie na wystawę w Rotundzie.

Cała ekspozycja sprowadza się do dialogu na temat wykluczenia i dyskryminacji oraz istoty jaką jest tolerancja i równość dla każdej osoby bez względu na jej stan fizyczny.
Bardzo często osoby z niepełnosprawnościami w życiu codziennym spotykają się z dyskryminacją, co utrudnia im należyte i godne funkcjonowanie w społeczeństwie, które przecież uważa się za tak rozwinięte i mądre. Nie zdajemy sobie sprawy z utrudnień jakie obecne są w ich życiu.

Artysta podczas swoich studiów obrał kierunek rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dzięki czemu lepiej poznał problemy, które są obecne w tej grupie.

Michał Rejner postanowił wykorzystać nieodłączne elementy, przedmioty z życia większości osób niepełnosprawnych i poddać je destrukcji, załamując ich formę i kształt, pokazując tym samym, że winniśmy spojrzeć inaczej i odłożyć na bok różnice.

Jedna z prac pozwoli Państwu na bezpośrednią i fizyczną interakcję z dziełem.

„Miłość uwierzy, przyjaźń zrozumie”. Zapiski z poetyckiego pamiętnika księdza Jana Twardowskiego

Koncert zespołu Wszystkiego Dobrego to ponad godzinne spotkanie z Janem Twardowskim, księdzem, poetą, kaznodzieją i filozofem. Koncert ma charakter śpiewogry, w której autobiograficzne wypowiedzi przeplatane są piosenkami do wierszy. Wypowiedzi prozą i następujące po nich zaśpiewane wiersze wzajemnie się komentują, tworząc duchowy portret księdza Jana i wrażenie spotkania nie tylko z Jego słowem, ale z nim samym. Fragmenty prozy, odtwarzane na koncercie z nagrania archiwalnego, niepowtarzalnie interpretuje Jerzy Trela. Nagrania te, są jednymi z ostatnich studyjnych nagrań dokonanych przez tego znakomitego aktora.

Ponieważ program ma charakter śpiewogry, prosimy publiczność o nieprzerywanie go brawami.

Po koncercie promujemy tom poetycki „Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika”, który składa się z książki z wersją tekstową, obszerniejszą niż tą prezentowaną na koncercie, i dwóch płyt CD. Jedna z nich to nagranie wszystkich tekstów prozą i wierszy Jerzego Treli (audiobook), druga to piosenki do wierszy w wykonaniu naszego zespołu. Wydawcą tej pod wieloma względami wyjątkowej publikacji jest Edycja Świętego Pawła.

Wybór tekstów prozą: Aleksandra Iwanowska

Wybór wierszy śpiewanych i muzyka: Jacek Swoboda 

30 sierpnia br. galeria ROTUNDA godz. 18:00

wstęp wolny

7 sierpnia 2024, godzina 12.15

ZRÓB MISIA

Warsztaty rękodzieła dla dzieci i seniorów

9 sierpnia 2024, godzina 11.00

ZAPACH ORIENTU

Spotkanie dla dzieci z bytomską podróżniczką

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy pod numerem telefonu: (32) 787 06 01 wew. 413

lub mailowo: dld@biblioteka.bytom.pl

14 sierpnia 2024, godzina 18.00 Rotunda

BYTOMSKIE SPOTKANIA RPG

RPG (ang. role playing games) – tzw. gry fabularne. Rodzaj rozrywki, w której gracze odgrywają różne postacie. Cała rozgrywka odbywa się w wyobraźni graczy, wspomaganej mapami, figurkami i innymi gadżetami. Rozgrywkę prowadzi jeden z graczy, zwany Mistrzem Gry. W zależności od systemu może on mieć różne tytuły np. Strażnik Tajemnic czy Narrator. Podczas rozgrywki postacie graczy są stawiane przed różnymi wyborami i wydarzeniami, zgodnie z przygotowanym scenariuszem. Kilka przygód (scenariuszy) stanowiących spójną całość nazywa się kampanią. Podczas rozgrywki używa się specjalnych kostek – poza tradycyjnie znanymi kostkami sześciennymi (tzw. K6 lub D6) używa się również K4, K8, K10, K12, K20 i K100. Najważniejszym czynnikiem, który odróżnia gry fabularne od innych gier, jest to, że wydarzenia odbywają się w całości w wyobraźni graczy. I choć stosowane są różne pomoce, wspomniane wcześniej, to jednak wyobraźnia jest w grze najważniejsza.

Uczestnik, który będzie chciał wziąć udział w którejś z w/w sesji będzie musiał w komentarzu zapisać się na sesję (w ten sposób rezerwuje sobie miejsce przy stole).

29 sierpnia godz. 15.00

Park Miejski im. F. Kachla w Bytomiu

WAKACYJNY DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI Polecamy lektury na lato …i nie tylko – II edycja

Spotkanie miłośników literatury skupionych w dyskusyjnych klubach książki działających w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Na niecodziennym spotkaniu w plenerze będziemy rozmawiać o ciekawych książkach, które warto przeczytać i polecić je innym czytelnikom.

Na spotkanie w parku oprócz klubowiczów zapraszamy wszystkich, dla których książka stanowi ważne miejsce w życiu.

Lipiec

Wystawa „Bytom jak to było za bajtla”

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu oraz Stowarzyszenie MyBytomianie zapraszają na wystawy „Bytom- jak to było za bajtla”.

Galeria Rotunda

wystawa dostępna jest do końca lipca br.

wstęp wolny

Przedszkole Miejskie Nr 16 zaprasza na wystawę pt. „Bytom przyjazny dzieciom”

Ekspozycja składa się z fotografii przedstawiających przedszkolaków w przestrzeni miasta podczas zajęć animacyjnych i edukacyjnych. Projekt jest zrealizowany ramach obchodów 770 lecia Miasta Bytom.

I piętro gmach główny

wystawa dostępna jest do 25 lipca br.

wstęp wolny

Czerwiec

Marzena Hryniszak spotkanie autorskie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z powieściopisarką Marzeną Hryniszak. Podczas spotkanie zostaną zaprezentowane książki autorki: powieść sensacyjna „Nie twój interes”, komedia kryminalna „Fikcyjny JA” oraz powieść obyczajowa „Poza nawiasem”.

Zapraszamy na spotkanie do galerii Rotunda 28 czerwca br. o godz. 17:00

Wstęp wolny

Wystawa „Bytom jak to było za bajtla”

8 czerwca o godz. 12:00 Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu oraz Stowarzyszenie MyBytomianie zapraszają na otwarcie wystawy „Bytom – jak to było za bajtla”.

Galeria Rotunda

Wystawa dostępna będzie do końca lipca br.

Wstęp wolny

Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu zaprasza na wystawę prac plastycznych podsumowujących aż trzy projekty:

„Czy bajka, czy nie bajka”, „Opowieści drzewa”, „Zielona moc edukacji”

Otwarcie wystawy 5 czerwca o godz. 16:00 I piętro gmach główny

Dzień Dziecka z Parku Miejskim im. F. Kachla

1.06, godz. 12.00 – 19.00

Miejska Biblioteka Publiczna zagości w Parku Miejskim z Bazarkiem Książkowym, na którym dzieci będą mogły wymienić swoje książki. Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży przygotowała również szereg łamigłówek i kolorowanek inspirowanych bajkami dla dzieci.

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji obchodów 770-lecia miasta Bytom

04.06, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 25 w Bytomiu

05.06, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 25 w Bytomiu

05.06, godz. 13.00 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 25 w Bytomiu

Koduj z nami! – warsztaty literackie z elementami podstaw kodowania

04.06, godz. 15.45 – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu

06.06, godz. 15.45 – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

07.06, godz. 11.00

Klubowicze DKK „Niedosyt” polecają książki na wakacje.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

27.06, godz. 17.00

Na spotkaniu omawiana będzie książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel -Frydryszak.

Maj

Podziel się książką” – wiosenna wymiana książek

„Podziel się książką”- wymiana książek, impreza która z powodzeniem od kilkunastu już lat organizowana jest w MBP w Bytomiu i polega na wymianie pomiędzy uczestnikami wydarzenia przeczytanych książek z domowych bibliotek. Za przyniesione w dniu 8,9,10 maja do MBP (taras przed biblioteką w razie niepogodny Rotunda) książki uczestnicy otrzymają kupony, które zamienią na wybrane tytuły. Książki powinny być w dobrym stanie i wydane po 2010 roku, na co zwracać będziemy dużą uwagę. Każdy uczestnik kiermaszu będzie mógł wymienić maksymalnie 10 tytułów.

Wystawa „Świat widziany przez dziurkę od klucza”

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu zapraszają na wystawę malarstwa pt. „Świat widziany przez dziurkę od klucza”. W wystawie udział biorą słuchaczki Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sekcji plastycznej prowadzonej przez Panią Martę Hawlicką.

Obrazy wykonane w technice akrylu i oleju prezentują interpretacje tematu wystawy, wizje autorek w indywidualnej odsłonie.

Uroczystemu otwarciu wystawy towarzyszyć będzie występ artystyczny wychowanek z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, w tym uczennic Pani Anetty Goleniak, które zagrają utwory muzyczne na pianie oraz grupy tanecznej Retro Stars prezentującej choreografie przygotowane przez Panią Magdalenę Futrzyk. Mamy nadzieję, że interpretacje taneczno-muzyczne także poruszą serca wszystkich odwiedzających gości.

Zapraszamy 7 maja br. na wernisaż wystawy o godzinie 16:00 do Galerii Rotunda. Ekspozycja dostępna będzie do końca maja.

Serdecznie zapraszamy!

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji Tygodnia Bibliotek

08.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

10.05, godz. 10.15 – spotkanie dla uczniów 3 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 54 w Bytomiu

13.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

14.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

15.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

16.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

17.05, godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Bytomiu

20.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu

22.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

Pracownia Artystyczna KreaTYwnia

07.05, godz. 13.00 – warsztaty artystyczne techniką iris folding dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu

09.05, godz. 11.00 – warsztaty artystyczne techniką iris folding dla dzieci z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego Edterek

24.05, godz. 15.00 – warsztaty artystyczne z okazji Dnia Matki dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu

Koduj z nami! – warsztaty z podstaw kodowania i programowania

23.05, godz. 13.00 – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

23.05., godz. 17.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Arnona Grunberga Tirza.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

24.05, godz. 11.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Marty Knopik Burgundowe wdowy.

Copyright © 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content