Galeria Rotunda – wystawy

Kwiecień

„Projekt Bytom” – wystawa fotografii

Od 7 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu będzie można zobaczyć wystawę fotografii, której autorami są uczniowie jednej z bytomskich szkół. Wystawa „Projekt Bytom” jest efektem pracy uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu, którzy przez blisko dwa lata, spacerując po naszym mieście, uwieczniali jego niemych bohaterów. Budynki, kopalnie, rzeźby, murale, pociągi i tramwaje, a nawet rezerwaty przyrody – to widziane oczami najmłodszych fotografów bytomskie perły nadające naszemu miastu rytm i duszę. Zapraszamy na wystawę fotografii stanowiących mapę bytomskich dzielnic, w których zawsze jest coś do odkrycia.

Wystawa dostępna od 7 do 23 kwietnia
Galeria Rotunda III piętro


„Nitką i Tytką” – wystawa twórczości Anny Pasek

Anna Pasek urodzona w Zabrzu, mieszkanka Bytomia, sercem związana i z innymi miejscami. Swoje pasje, zainteresowania i hobby stara się modyfikować, polepszać, rozwijać od najmłodszych lat. Szuka nowych wyzwań i możliwości wykorzystania swojej energii czy pomysłów.

Fotografią zainteresowała się w dzieciństwie. Pierwsze zdjęcia wykonywała aparatami Ami, Smieną 8. Zamiłowanie do robienia zdjęć  wybuchło na nowo  kiedy pojawiły się aparaty cyfrowe, szczególnie lustrzanki. Obecnie korzysta z aparatu Pentax.

Swoje prace prezentowała na wystawach, konkursach organizowanych przez:

AKS Chorzów w 2011 r.
BCK  Bytom w 2011 r.
MBP Bytom w 2011 r.
Muzeum Miejskie Siemianowice Śląskie w 2011 r.
MBP Bytom w 2012 r.
MBP Bytom w 2013 r.
Górnośląski Park Etnograficzny Chorzów w 2013 r.
PUOT Polanica Zdrój w 2013 r.
GOK Świerklaniec 2014 r.  „Makroświat”, kategoria: dorośli
MBP Bytom 2015 r. konkurs fotograficzny: ” Historia Bytomia fotografią zapisana”.

Fotografowanie przyrody to ulubiony temat autorki, traktuje jako go jeden ze sposobów spędzenia wolnego  czasu. Do robienia zdjęć przyrody lubi używać obiektywu macro, który daje wiele możliwości wyeksponowania  otaczającego nas piękna i harmonii pełnych tajemniczości i wrażliwości.

Na początku XXI w. powróciła do kolejnego  hobby, które zaczęło  się w  szkole podstawowej na lekcjach ZPT: haftowania metodą krzyżykową. Najbardziej cieszy  fakt, iż haftowane prace podobają się znajomym, obdarowywanym. Od 2008 roku jest działaczką fundacji „Kołderki za jeden uśmiech”, gdzie swoje hafciarskie umiejętności wykorzystuje we współtworzeniu kołderek dla dzieci chorych czy niepełnosprawnych. Pani Anna ma czas również na tworzenie tzw. haftowanej prywaty. „Dobrze jest robić coś dla świata, ale warto uczynić coś  dla siebie”. Jak twierdzi artystka. Tym sposobem powstają prace, które pozostają w prywatnej kolekcję Pani Anny.

Efekty krzyżykowej działalności prezentowane były w czasie autorskich i współautorskich wystaw:

MBP Bytom w 2014 r. „Igłą malowane, wiosną fotografowane”
MBP Bytom w 2014 r. „Słodkie krzyżykowanie”
MBP Bytom w 2015 r. „Czas na herbatę i nie tylko”
MBP Bytom w 2018 r. „Krzyżykowy zawrót głowy”
MBP Tarnowskie Góry w 2024 r. „Haftowany misz-masz”

Ostatnio Pani Anna zaczęła przygodę z maszyną do szycia. Zaowocowało to powstaniem pierwszych prac wykonanych metodą patchworku z haftem w tle.

Na wystawie prezentowane są prace wykonane metodą haftu krzyżykowego, które są własnością Pani Anny, jak i te, które zostały przez Nią podarowane, a dzięki uprzejmości obdarowanych, wypożyczone na czas ekspozycji.

Wernisaż wystawy:
4 kwietnia godz. 17:00
Galeria Rotunda
Ekspozycja dostępna będzie od 4 do 25 kwietnia br.


Marzec

Wystawa Hörst du mein heimlisches Rufen? = „Słyszysz me ciche wołanie”

Rok 2025 ustanowiono Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Tragedia Górnośląska roku 1945 jest wydarzeniem, o którym mieszkańcy naszego regionu pamiętają do dzisiaj. Terminem Tragedii Górnośląskiej określa się wydarzenia związane z wkroczeniem Armii Czerwonej na Górny Śląsk w styczniu 1945 r. Żołnierze tej armii popełniali morderstwa, rabunki i gwałty, nastąpiła systemowa kradzież wyposażenia zakładów przemysłowych. Mieszkańcy Górnego Śląska byli wysiedlani oraz wywożeni do przymusowej pracy m.in. w kopalniach Związku Sowieckiego. Mężczyźni w wieku od 17 do 50 lat byli internowani i deportowani. To przemyślane działanie na ludności miejscowej trwało od lutego do przełomu kwietnia i maja 1945 r. Liczba ofiar to około 50 tysięcy mężczyzn i w konsekwencji ich rodzin, które pozbawiono jedynego na ogół żywiciela. Wielu z tych, którzy zostali wywiezieni już nie wróciło, czyli około 25% deportowanych, a ci, którzy przeżyli, wracali od połowy 1945 r. do przełomu lat 1949/1950. Najpóźniej wracali mężczyźni, którzy mogli jeszcze pracować.

Wystawa Hörst du mein heimlisches Rufen? = „Słyszysz me ciche wołanie” powstała z inicjatywy Deutscher Freundschaftskreis in Schlesien (Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego – Koło w Stolarzowicach) przedstawia losy mieszkańców Stolarzowic i Górnik w 1945 r. Opracowano materiały zbierane od 2010 roku, m. in. dokumenty, zdjęcia i relacje świadków tych wydarzeń. Szczególną uwagę poświęcono właśnie relacjom osób, które w zastanej powojennej rzeczywistości rzadko lub wcale o tym nie mówiły. Utrwalone obecnie wspomnienia są nieodłączną częścią wystawy. Zebrany i zaprezentowany materiał stanowi niewielką tylko część zebranych przez ponad dwie dekady informacji i dokumentów. Tytuł wystawy: Hörst du mein heimlisches Rufen? = „Słyszysz me ciche wołanie” nawiązuje do popularnej piosenki z lat 40. XX wieku. Pracę nad nią koordynowali Pan Joachim Makowski i dr Sebastian Rosenbaum. Wystawa powstała dzięki finansowemu wsparciu Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

27 marca 2025 roku, godz. 17.00 – Finisaż wystawy

Na finisażu wystąpi Przewodniczący Koła Mniejszości Niemieckiej w Stolarzowicach, Pan Joachim Makowski, który opowie o zbieraniu materiałów i powstaniu wystawy oraz o sytuacji mieszkańców Stolarzowic i Górnik w styczniu 1945 roku w trakcie wkraczania Armii Czerwonej i  po przejściu frontu.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu w dniach od 3 do 31 marca.

Luty

Wernisaż wystawy Stowarzyszenia Miłośników Fotografii

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu oraz Stowarzyszenie Miłośników Fotografii serdecznie zaprasza na wernisaż wyjątkowej wystawy w dwóch odsłonach.

Otwarcie ekspozycji odbędzie się w galerii Rotunda 3 lutego o godzinie 18:30.
Serdecznie zapraszamy.

Kuratorami wystawy są Beata Mendrek i Antoni Kreis

O pierwszej odsłonie wystawy „Jej świat” kuratorzy piszą:

..Kobieta: jaka Ona jest? Jak ocenia ją męska część świata? Jak na nią patrzy? Jak wyglądałaby rzeczywistość bez Kobiet, Pań, Niewiast, Dam? Autorzy wystawy zadali sobie pytanie: jaki jest Jej świat, o czym myśli, o czym marzy, kim chce być, o co walczy, z czym się nie zgadza? Męskim okiem, uzbrojonym w obiektyw aparatu fotograficznego postanowili zaglądnąć przez uchylone drzwi do Świata Kobiet. Nie jest to łatwe, wszak Mężczyzna jest z Marsa a Kobieta z Wenus. Różnice w postrzeganiu świata są duże, poglądy na pewne sprawy krańcowo różne, charaktery rozmaite, a nade wszystko działają wszechobecne stereotypy…

O drugiej odsłonie wystawy „Jej świat za kulisami” kuratorzy piszą:

…Kobiety, postanowiły temat poszerzyć o własne widzenie siebie. O to, jak może chciałyby być widziane lub o to, czego Oni często nie widzą. Patrzą na siebie przez pryzmat własnego obiektywu mierząc się jakby z autoportretem, ale bardziej wewnętrznym, sięgając do emocji, uczuć i własnych przeżyć. Mówią do odbiorców: zobacz, nie jestem taka jak mnie widzisz…Świat jest pełen stereotypów. Czy wszystkie są prawdziwe? Czy nie bywa czasem tak, że niektóre z nich dopasowujemy do zachowań płci pięknej i stosujemy w życiu bez zastanowienia? Po co zatem ta wystawa? Przecież świata zmienić nie można, a tym bardziej sposobów postrzegania go przez Panie. Czy chcemy cokolwiek zmieniać? A może dzięki kobiecej opowieści uzyskamy jakieś fragmenty odpowiedzi na zadane pytania? Panowie zobaczą więcej?…

Styczeń

MITORAJ W KRAKOWIE” – wystawa fotografii Krzysztofa Łapki.

W styczniu zapraszamy do galerii Rotunda na wystawę fotografii autorstwa Krzysztofa Łapki „Mitoraj w Krakowie”. Dzięki uprzejmości autora możemy gościć u nas ekspozycję fotografii z jednej z największej wystawy uznanego na całym świecie polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja.

W marcu 2024 r. obchodziliśmy 80 rocznicę urodzin, a w październiku tego roku 10 rocznicę śmierci Igora Mitoraja, jednego z najwybitniejszych polskich o światowej sławie artystów. Minęło też 20 lat od największej wystawy jego prac prezentowanych w Polsce, w tym tych niezapomnianych monumentalnych rzeźb na głównym rynku Starego Miasta w Krakowie.

Igor Mitoraj (26.03.1944 – 06.10.2014) studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 1968, kiedy opuścił kraj, poświęcił się przede wszystkim rzeźbie. Pierwsza indywidualna wystawa w roku 1976 w paryskiej Galerie La Hune była ogromnym sukcesem, a prace artysty, znalazły uznanie nie tylko w oczach publiczności ale także wśród krytyków. Z kolei wystawa w New York Academy of Art w 1989 roku wzbudziła zachwyt amerykańskich znawców i krytyków sztuki. Wydarzeniami na skalę światową były wystawy we Florencji w Ogrodach Boboli w roku 1999 oraz w Muzeum Olimpijskim w Lozannie w roku 2001. Mitoraj jest jednym z nielicznych polskich artystów, którzy odnieśli tak spektakularny międzynarodowy sukces. W 2011 r. wielkim wydarzeniem była jego wystawa w Dolinie Świątyń w Agrygencie, na Sycylii. Monumentalną rzeźbę „Dedal” możemy podziwiać w słynnych Pompejach – pozostała tam na stałe po wielkiej wystawie „Mitoraj w Pompejach” (około 30 prac eksponowanych od maja 2016 r. do stycznia 2017 r.). Artysta mieszkał i tworzył we Francji, a później we Włoszech – w Pietrasanta, gdzie wybrany został na honorowego obywatela miasta. Ta malownicza miejscowość leży koło Carrary, nieopodal kamieniołomów, które już Michałowi Aniołowi dostarczały materiału do marmurowych arcydzieł.

Krzysztof Łapka – fotograf, animator kultury. Mieszka i tworzy w Rybniku. Pomysłodawca i współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO, pracując w domu kultury organizował Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA (13 edycji), liczne warsztaty i spotkania fotograficzne, prowadził galerie, organizował wystawy i promował twórców. Zorganizował blisko 200 spotkań podróżniczych i górskich, ostatnio jako animator niezależny.

10.01.2025 r. – 31.01.2025 r.

Skip to content