Galeria Rotunda – aktualne wystawy

Listopad

„Koło barw” wystawa zbiorowa Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krojcok’12

Zapraszamy 21 listopada do galerii Rotunda na wernisaż wystawy.

Godz. 18:00. Wstęp wolny.

Chorzowska Grupa Plastyczna Krajcok’12 powstała z inicjatywy Andrzeja Sodowskiego w dniu 1 marca 2012 roku w Starochorzowskim Domu Kultury, w historycznej części miasta tak zwanym „na Krajcoku”. Dziś grupa liczy 24 członków z różnych miast: Bytomia, Chorzowa, Katowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Imielina.

Grupa w okresie działalności była bardzo aktywna. O skali dokonań Krajcoka’12 świadczy zarejestrowanych ogółem ponad 400 zdarzeń plastycznych, a było ich znacznie więcej. Grupa prace wystawiała na 47 wystawach zbiorowych własnych. Członkowie brali udział w ponad 160 konkursach, festiwalach i wystawach zbiorowych zorganizowanych przez inne podmioty, a także w imprezach okolicznościowych rocznicowych, jak Święto Miasta, festyn, Industriada.

Galeria Rotunda
21 listopada – 14 grudnia

OFFO – Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography”

Od 2017 roku Galeria Sztuki Pavlovka w Kijowie na Ukrainie jest gospodarzem corocznego Pavlovka Pinhole Fest. Festiwal rozpoczął się wystawą fotografii otworkowej, która zajmowała tylko dwie małe sale i ze względu na duży odzew zarówno publiczności, jak i artystów, kuratorka festiwalu Yuliia Belska pomyślała: „Dlaczego nie powiększyć festiwalu?” i stopniowo rozrosła się do większej galerii. Festiwal gości obecnie artystów ze wszystkich zakątków świata. Przez pięć lat trwania festiwalu zgromadziło się wiele prac uczestników i w 2022 roku we współpracy z Chrisem Birdem odbyła się retrospektywa festiwalu w Szkocji. Ekspozycja została życzliwie przyjęta przez Muzeum Morskie w Aberdeen i Galerię Sztuki w Aberdeen. Od 27 października ekspozycja dostępna będzie w galerii Rotunda MBP w Bytomiu, wystawa jest zorganizowana w ramach OFFO – Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej i dzięki życzliwości organizatorów OFFO sprowadzono fotografie do Bytomia. Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography, została zorganizowana dzięki pomocy merytorycznej Yulii Belskiej, kuratorki wystawy pozostającej w Kijowie i organizującej działania artystyczne w Pavlovka ArtGallery. Na wystawie znajdują się prace z poprzednich festiwali, a także z festiwalu 2022, którego tematem przewodnim była wojna. Retrospektywne motto brzmi: „Naszą bronią jest fotografia”.

Galeria Rotunda (I piętro)
27 października – 30 listopada

Lista uczestników wystawy retrospektywnej: Andriy Bondarenko
Balint Pfliegel
Chris Bird
Diana Pankova & Jeff McConnnell
Inga Dinga
Ronald D. Butler
Ruth Güse & Doro Bornemann
Vaidotas Miksys
Michalina Hendrys
Miroslaw Radomski
Ramunas Danisevicius
Raúl Balmaceda
Tarjáni Antal
Tomasz Kowalczyk
Yuliia Belska


Osoba do kontaktu:
Izabela Gawlińska
Główny specjalista ds. marketingu i promocji
izabela.gawlinska@biblioteka.bytom.pl
tel.: (32) 787 06 01 do 03 wew. 121

Copyright © 2023 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content