Dary – literatura popularnonaukowa – I kwartał 2024 – Miejska Biblioteka Publiczna

Dary – literatura popularnonaukowa – I kwartał 2024

LITERATURA BELETRYSTYCZNA
LITERATURA POPULARNONAUKOWA

Cawthorne Nigel. Wiedźmy i czarownice. Warszawa: Bellona, copyright 2023

Książka zawiera historię wiedźm i czarów w Europie, opisuje początki polowania na czarownice, przebieg prześladowań oraz osoby zaangażowane w ten okrutny proceder.

Autor omawia rodzaje tortur, rolę inkwizycji, demony i diabły oraz ich hierarchię piekielną, sekretne związki i organizacje w Ameryce i w Europie zajmujące się czarną i białą magią.

Jadwiszczok-Molencka Helena. Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia. Bytom: Towarzystwo Miłośników Bytomia, 2023

Książka zaprasza czytelnika do przypomnienia historii Bytomia z czasów świetności XIX wieku i następnych dziesięcioleci, gdy był miastem wielkim i dynamicznie się rozwijającym. Zachęca do podróży po zmieniającej się wówczas metropolii, szczególnie jej pięknej zabudowy.


Murphy Joseph. Cud dynamiki umysłu. Warszawa: Świat Książki, 2022

Jak z pomocą podświadomości zarządzać własnym losem.

Kolejna książka autora bestsellera „Potęga podświadomości”.

Możesz sprawić, że Twoje życie zacznie obfitować w zdrowie i radość, stanie się pożyteczne i nadzwyczaj udane.

Zasady, które w tym celu należy stosować, zostały wyłożone jasno i prosto. Książka, którą trzymasz w ręku, pokazuje, jak zdobyć osobistą moc, która przezwycięża strach, nie dopuszcza zmartwień i niepokojów, otwiera drogę ku większemu, lepszemu, szczęśliwszemu i bardziej dostatniemu życiu.
Zwieńczeniem wprowadzonych zmian będzie największa z wszelkich nagród: radosne i zwycięskie życie.


Na patronackim szlaku: po polskiej i czeskiej stronie. Katowice: Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych, 2023

W przewodniku znajdziemy  zaproszenie do odwiedzenia ośmiu miejsc – czterech po czeskiej i czterech po polskiej stronie granicy. Miłośnicy poprzemysłowej architektury znajdą tam Nikiszowiec, Rudzką Kuźnicę, zabrzański Borsigwerk oraz zrewitalizowaną, urzekającą czerwoną cegłą i zielenią Kolonię Zgorzelec, której ciekawą historię przybliża nam dr Jakub Grudniewski, historyk, adiunkt historii Uniwersytetu Śląskiego.

Do napisania tekstów zostali zaproszeni polscy i czescy historycy, lokalni przewodnicy, aktywiści, przedstawicieli instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

Po czeskiej stronie przewodnik prowadzi nas do morawsko-śląskiej Ostrawy – na osiedle Nowe Witkowice, Jubileuszowej Koloni, a także do Mariańskich Gór i historycznej Karwiny.


Szymański Miłosz. Kto zgasi światło?: opowieści z Mołdawii. Poznań; Kiszyniów: Wydawnictwo Za Rubieżą, 2023

Mołdawii świat nie szanuje, bo jej nie zna. Z niczym mu się nie kojarzy i niczego się po niej nie spodziewa. Mołdawia tymczasem powoli znika. Każdego dnia Mołdawianie gaszą światła w swoich domach i wyjeżdżają, szukając lepszego życia.

Autor podcastu Za Rubieżą, opowiedział, co widział przez 10 lat podróży do Mołdawii: o rzeczach fajnych, miłych, dziwnych i niedorzecznych. Jak żyją Mołdawianie i dlaczego nie chcą żyć we własnym kraju? Jak wygląda życie w ruinach po Związku Radzieckim w ultrakapitalistycznych okolicznościach.


Zabójstwo Narutowicza. Warszawa: Ośrodek Karta, 2022

W stulecie zabójstwa pierwszego Prezydenta RP Gabriela Narutowicza przedstawiamy zbrodnię z grudnia 1922 oraz jej tło polityczne i społeczne – opowiedziane głosami uczestników i świadków wydarzeń. To historia nienawiści i nacjonalizmu, które doprowadziły do tragedii wyznaczającej kres demokracji w II Rzeczpospolitej.  

„Zamordowanie Prezydenta Narutowicza przez nacjonalistę polskiego za to i dlatego, że został na ten najwyższy urząd wybrany głosami także mniejszości narodowych, położyło się ponurym cieniem na całym polskim międzywojennym dwudziestoleciu” – Adam Ciołkosz.


Zdanowski Jerzy. Historia najnowsza Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2020

Dwieście lat historii Bliskiego Wschodu to okres obfitujący w wydarzenia – często burzliwe. Przez region przetoczyły się dwie wojny światowe. Po I wojnie światowej został on rozczłonkowany przez wielkie mocarstwa na nowe jednostki polityczne. Po II wojnie mocarstwa wciągnęły Bliski Wschód do zimnej wojny. Nie ominęły go także kolejne fale globalizacji. Jednocześnie większością państw regionu wstrząsnęły wydarzenia związane z wewnętrzną dynamiką rozwoju. Zamachy, przewroty, rewolucje i modernizacja to codzienność Bliskiego Wschodu w XX wieku. Który z tych procesów pozostawił najtrwalszy ślad w historii politycznej regionu? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie jest jednym z celów tej książki.

Notatki przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych wydawnictw.

Copyright © 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content