Harmonogram wydarzeń bibliotecznych – Miejska Biblioteka Publiczna

Harmonogram wydarzeń bibliotecznych

Maj

Podziel się książką” – wiosenna wymiana książek

„Podziel się książką”- wymiana książek, impreza która z powodzeniem od kilkunastu już lat organizowana jest w MBP w Bytomiu i polega na wymianie pomiędzy uczestnikami wydarzenia przeczytanych książek z domowych bibliotek. Za przyniesione w dniu 8,9,10 maja do MBP (taras przed biblioteką w razie niepogodny Rotunda) książki uczestnicy otrzymają kupony, które zamienią na wybrane tytuły. Książki powinny być w dobrym stanie i wydane po 2010 roku, na co zwracać będziemy dużą uwagę. Każdy uczestnik kiermaszu będzie mógł wymienić maksymalnie 10 tytułów.

Wystawa „Świat widziany przez dziurkę od klucza”

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu zapraszają na wystawę malarstwa pt. „Świat widziany przez dziurkę od klucza”. W wystawie udział biorą słuchaczki Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sekcji plastycznej prowadzonej przez Panią Martę Hawlicką.

Obrazy wykonane w technice akrylu i oleju prezentują interpretacje tematu wystawy, wizje autorek w indywidualnej odsłonie.

Uroczystemu otwarciu wystawy towarzyszyć będzie występ artystyczny wychowanek z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, w tym uczennic Pani Anetty Goleniak, które zagrają utwory muzyczne na pianie oraz grupy tanecznej Retro Stars prezentującej choreografie przygotowane przez Panią Magdalenę Futrzyk. Mamy nadzieję, że interpretacje taneczno-muzyczne także poruszą serca wszystkich odwiedzających gości.

Zapraszamy 7 maja br. na wernisaż wystawy o godzinie 16:00 do Galerii Rotunda. Ekspozycja dostępna będzie do końca maja.

Serdecznie zapraszamy!

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji Tygodnia Bibliotek

08.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

10.05, godz. 10.15 – spotkanie dla uczniów 3 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 54 w Bytomiu

13.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

14.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

15.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

16.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

17.05, godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Bytomiu

20.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu

22.05, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

Pracownia Artystyczna KreaTYwnia

07.05, godz. 13.00 – warsztaty artystyczne techniką iris folding dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu

09.05, godz. 11.00 – warsztaty artystyczne techniką iris folding dla dzieci z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego Edterek

24.05, godz. 15.00 – warsztaty artystyczne z okazji Dnia Matki dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu

Koduj z nami! – warsztaty z podstaw kodowania i programowania

23.05, godz. 13.00 – warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

23.05., godz. 17.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Arnona Grunberga Tirza.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

24.05, godz. 11.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Marty Knopik Burgundowe wdowy.

Kwiecień

Wystawa „ŚLĄSK – pejzaże postindustrialne” Magdaleny Wesołowskiej

Magdalena Wesołowska (1981r.) absolwentka malarstwa w Instytucie Sztuki w Cieszynie w filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w pracowni Prof. Tadeusz Rusa. Dyplom w 2007. Aneks z rysunku w pracowni Anny Kowalczyk Klus.W roku 2023 otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Bytomia od prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza. Członek Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Katowicach.

Artystka tworzy w technikach: olejnej, akrylowej oraz akwarelowej. Autorka cykli: Woda, Ciało, Pejzaż Śląska, Kiedy przychodzi Noc widzimy inaczej.

Projekt „Magia Bytomia – Abstrakcyjne Pejzaże Śląska” był realizowany w 2023 roku, a jego celem było stworzenie cyklu obrazów na płótnie i szkiców malarskich.

Dzieła inspirowane są różnorodnością rodzinnego miasta Bytomia, jego architekturą i przeszłością industrialną. Nawiązują jednocześnie do zmieniających się pór roku i niesamowitych krajobrazów tworzonych przez naturę. To połączenie tworzy typowe dla miasta panoramy ujęte w całej palecie barw.

Krajobraz Bytomia przetransferowany przez artystkę, pokazany w malarskiej formie, nabiera nowej jakości zawartej na płótnie. Finałem pracy była wystawa w Pałacu w Miechowicach 4 Lutego 2024 roku oraz cykl spotkań z artystką.

Wystawa „ŚLĄSK – pejzaże postindustrialne” jest kontynuacją zmagań artystki z śląskim pejzażem wychodząc już za granice Bytomia. Znajdziemy tutaj istniejące i już nieistniejące szyby i kopalnie z Gliwic, Zabrza, Chorzowa czy pejzaż współczesny z Katowic.

Od artystki:

W obrazach olejnych chciałam uchwycić horyzont z widniejącymi w oddali kominami elektrociepłowni czy szybami. Na niektórych widać więcej postindustrialnych budowli, ponieważ krajobraz Bytomia pełen jest tych pomników pamięci przypominających o jego bogatej przemysłowej historii.

Dla mnie magiczne zachody czy wschody słońca widziane z rodzinnego domu zawsze okraszone były „dodatkiem ” kominów. Mimo, ze mieszkam na Śląsku, kopalnie nie są mi znane od środka, ale zawsze towarzyszyły codziennym spacerom.

Z biegiem czasu coraz bardziej rozumiem swoją śląskości i dostrzegam to co jest we mnie z babki i prababki. Odkrywam piękno w tym, co dla wielu jest przemysłową brzydotą.

Dlatego pociąga mnie i wzbudza melancholię krajobraz pełen szybów czy kominów nad którymi unosi się obłok białego dymu..

Galeria Rotunda

wernisaż 5 kwietnia godz. 17:30

wystawa dostępna będzie do 30 kwietnia br.

wstęp wolny

Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych – spotkanie autorskie z dr Moniką Glosowitz redaktorką książki i jej bohaterkami: Stefanią Pośpiech wraz z wnuczką Agnieszką Kliks-Pudlik, Magdaleną Gościniak i Barbarą Lizurek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza bardzo serdecznie na spotkanie autorskie z Panią dr Moniką Glosowitz oraz bohaterkami książki. „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” są przyczynkiem do auto/biografii zbiorowej, która wypełniłaby białą plamę w historii społecznej Górnego Śląska. Jej powstawaniu towarzyszyło nieustannie zadawane pytanie „gdzie one są?”. Książka składa się z 24 opowieści kobiet pracujących w branży górniczej i/lub pochodzących z rodzin górniczych. Stanowi pokłosie dwóch edycji konkursu na formy pamiętnikarskie oraz wystawy dokumentującej życie codzienne czerwieńskich rodzin. Całość uzupełniają portrety przygotowane przez Karolinę Jonderko, córkę górnika z Rydułtów, laureatkę World Press Photo 2021, oraz eseistyczne wprowadzenie Moniki Glosowitz, córki elektromontera dołowego KWK Knurów.

Dr Monika Glosowitz – badaczka literatury, krytyczka literacka, pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Publikowała m.in. na łamach „Central Europe”, „Czasu Kultury”, „Śląskich Studiów Polonistycznych”

11 kwietnia 2024 roku godzina 18.00

Sala wykładowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego 3

,,Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje…”

Zapraszamy na wystawę ,,Pasjonujący świat baletu. Taniec i inne nasze pasje…” zorganizowaną przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. L. Różyckiego oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Podczas wystawy będzie można podziwiać wyjątkową twórczość uczniów, którzy poza tańcem rozwijają również inne swoje pasje i talenty, rozbudzają swoją kreatywność i zamiłowanie do tworzenia. Zaprezentowane zostaną prace plastyczne i rękodzieło wykonane różnymi technikami podczas zajęć popołudniowych w internacie oraz świetlicy szkolnej. Całokształtu dopełnią fotografie, stroje i akcesoria baletowe. Odwiedzający zapoznają się z działalnością  i specyfiką szkoły poznając jej historię oraz sukcesy uczniów. 

I piętro gmach główny MBP

Wystawę będzie można odwiedzić od 25 marca do 31 maja 2024 r.

Wystawa pokonkursowa Ogólnopolskiego Rodzinnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Mój bajkowy świat”

Przedszkole Miejskie nr 20 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu serdecznie zaprasza na wystawę prac pokonkursowych Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego pn. „Mój Bajowy świat”. Konkurs był skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodzeństwa i rodziców.

II piętro gmach główny MBP

ekspozycja dostępna do 30 kwietnia br.

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

08.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

09.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

10.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Bytomiu

11.04, godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego Edterek w Bytomiu

12.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci uczących się w systemie nauczania domowego

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji

15.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu

16.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Bytomiu

17.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

18.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

23.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

24.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

25.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

26.04, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

19.04, godz. 11.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Jaume Cabré Spaleni w ogniu.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak”

Na spotkaniu będzie omawiana książka Philipa Buntinga Najbardziej bezsensowne zwierzęta świata.

Termin spotkania zostanie podany w późniejszym terminie.

Marzec

Bytomskie spotkania RPG

RPG (ang. role playing games) – tzw. gry fabularne. Rodzaj rozrywki, w której gracze odgrywają różne postacie. Cała rozgrywka odbywa się w wyobraźni graczy, wspomaganej mapami, figurkami
i innymi gadżetami. Rozgrywkę prowadzi jeden z graczy, zwany Mistrzem Gry. W zależności od systemu może on mieć różne tytuły np. Strażnik Tajemnic czy Narrator. Podczas rozgrywki postacie graczy są stawiane przed różnymi wyborami i wydarzeniami, zgodnie z przygotowanym scenariuszem. Kilka przygód (scenariuszy) stanowiących spójną całość nazywa się kampanią. Podczas rozgrywki używa się specjalnych kostek – poza tradycyjnie znanymi kostkami sześciennymi (tzw. K6 lub D6) używa się również K4, K8, K10, K12, K20 i K100. Najważniejszym czynnikiem, który odróżnia gry fabularne od innych gier, jest to, że wydarzenia odbywają się w całości w wyobraźni graczy. I choć stosowane są różne pomoce, wspomniane wcześniej, to jednak wyobraźnia jest w grze najważniejsza.

Na każde spotkanie będą przyjeżdżali przedstawiciele stowarzyszenia Liga ZMG, które działa
w zakresie prowadzenia sesji RPG. Mistrzowie i Mistrzynie Gry będą publikować swoje sesje na wydarzeniu założonym na Facebooku, w którym będzie się zawierał: tytuł sesji, nazwa systemu RPG, w którym będzie dana sesja prowadzona, minimalna i maksymalna ilość graczy, minimalny wiek graczy oraz opis przygody. Uczestnik, który będzie chciał wziąć udział w którejś z w/w sesji będzie musiał w komentarzu zapisać się na sesję (w ten sposób rezerwuje sobie miejsce przy stole).

13 marca godz.17:00, galeria Rotunda ,Wstęp wolny

Ogólnopolski Rodzinny Konkurs Literacko-Plastycznego „Mój bajkowy świat”

Przedszkole Miejskie nr 20 oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym pn. „Mój Bajowy świat” pod Honorowym Patronatem Prezydenta miasta Bytomia. Konkurs skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodzeństwa i rodziców.

Zachęcamy przedstawicieli przedszkoli do udziału w naszym konkursie poprzez zaangażowanie środowiska rodzinnego do wspólnej aktywności twórczej.

Regulamin Konkursu:

mbs-regulamin

Dzień Poezji w Bibliotece

21 marca, cyklicznie, bo już po raz czwarty, z okazji Dnia Poezji organizowane są w naszej Bibliotece spotkania autorskie z młodymi poetami.

Spotkanie będzie miało charakter interaktywny. Chcemy dać możliwość przeczytania wierszy zgromadzonym na widowni osobom, które również piszą i chcą się podzielić swoją twórczością. W związku z tym, że rok 2024 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Czesława Miłosza będziemy również czytać wybrane wiersze Noblisty oraz porozmawiamy o tym, czym jest dzisiaj poezja.

21 marca godz. 17.00, galeria Rotunda, wstęp wolny

Wstęp wolny.

Kolekcjonerzy i hobbyści. „Pasjonujący świat baletu” – wystawa fotografii

II piętro gmach główny MBP w Bytomiu

25 marca – 31 maja

25.03. – 30.05., gmach główny, II piętro

Wystawa organizowana wspólnie z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Ludomira Różyckiego
w Bytomiu. Na wystawie zaprezentowane zostaną w formie fotografii osiągnięcia Szkoły Baletowej i jej wychowanków dla których taniec jest życiową pasją. Ekspozycja zawierać będzie również eksponaty przedstawiające pozalekcyjne zainteresowania uczniów.

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu serdecznie zaprasza na wystawę fotografii pt. „Opowieści ze szlaku” autorstwa Tomasza Grabca.

Tomasz Grabiec – Artysta fotografik. Członek rzeczywisty Fotoklubu R.P. Zainteresowany fotografią od szkoły średniej. Uczestniczył w wielu warsztatach fotograficznych, wystawach zbiorowych i plenerach o charakterze środowiskowym i ogólnopolskim. Autor kilku wystaw indywidualnych. Absolwent Konserwatorium w Ostrawie na kierunku fotografia, gdzie dyplom obronił w technice gumy, w której tworzy od 1998 roku. Na wystawie zobaczymy, górskie szczyty, jeziora, szlaki i odrobinę budownictwa górskiego w technice gumy. Ekspozycja dostępna będzie do 29 marca br. w godzinach pracy biblioteki, kurortem wystawy jest Andrzej Płochocki.

Technika gumy polega na wykorzystaniu właściwości garbowania gumy arabskiej zmieszanej z solami chromowymi (dwuchromianem potasu lub amonu) pod wpływem działania światła. Miejsca naświetlone pokryte gumą z solami chromu i barwnikiem stają się nierozpuszczalne w wodzie. Papier pokrywamy warstwą gumy arabskiej z domieszką pigmentu lub farby akwarelowej i dwuchromianu potasu lub amonu. Po wysuszeniu w ciemności naświetlamy w kopioramce pod negatywem stykowo i wywołujemy w zimnej wodzie, która rozpuszcza miejsca nie zgarbowane. Technika gumy pozwala na dość swobodną interpretację obrazu poprzez dowolny wybór podłoża papierowego, koloru pigmentu oraz możliwości wielokrotnego kopiowania tego samego obrazu – tak zwane kopiowanie wielowarstwowe z coraz to inną charakterystyką kopiowanej warstwy gumy, np. bardziej lub mniej kontrastową albo i innej barwie.

Wernisaż wystawy:

1 marca godz. 18:00
galeria Rotunda MBP w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 3

wstęp wolny

Przyrodniczo-ekologiczne warsztaty dla dzieci uczących się w systemie nauczania domowego

01.03, godz. 10.15

Czytamy zamiast mamy – literackie spotkania dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym z okazji Dnia Języka Ojczystego

06.03, godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego Edterek w Bytomiu

13.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

14.03, godz. 10.15 – spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu

Pracownia Artystyczna KreaTYwnia

11.03, godz. 10.15 – warsztaty artystyczne o tematyce wielkanocnej dla ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu

12.03, godz. 10.15 – warsztaty artystyczne o tematyce wielkanocnej dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu

15.03, godz. 15.00 – warsztaty artystyczne o tematyce wielkanocnej dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

21.03.2024, godz.17.00

Na spotkaniu omawiana będzie książka Skazane Katarzyny Borowskiej i Anny Matusiak -Rześniowieckiej.

spotkanie odwołane

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

22.03, godz. 11.00

Tematem spotkania będzie podróż do Indonezji, o której opowie nam nasza klubowiczka, która niedawno stamtąd wróciła. Prelekcja będzie nawiązaniem do książki pt. Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu Elizabeth Pisani.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak”

Termin spotkania i tytuł omawianej książki zostaną podane w późniejszym terminie.

Copyright © 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content