DKK „Co i jak” – Miejska Biblioteka Publiczna

DKK „Co i jak”

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Bytom, pl. Sobieskiego 3,
Moderator: Iwona Jadczak


DKK „Co i jak” powstał w lutym 2006 roku jako jeden z pierwszych klubów dyskusyjnych dla dzieci. W spotkaniach głównie biorą udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu, w ciągu kolejnych lat istnienia Klubu swoją przygodę z DKK rozpoczęło wielu młodych klubowiczów (około 80 osób). Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży i są przeznaczone dla wszystkich którzy lubią czytać, dyskutować lub chcą się podzielić swoimi wrażeniami na temat przeczytanej książki. Omawiane są zarówno książki, które poruszają różne ważne problemy współczesnej młodzieży (np: rozwód rodziców, wyjazd jednego z rodziców za granicę, pojawienie się rodzeństwa, relacje z rówieśnikami, zmiana szkoły i otoczenia), jak i te lżejsze pozycje (historie przygodowe, fantasy i kryminalne).

spotkanie: marzec 2024

Pierwsze w tym roku spotkanie klubu rozpoczęliśmy książką Micheli Fabbri pt.: „Być jak kapibara”.

Bohaterką książki jest urocza kapibara opowiadająca o sobie i swoim zwyczajnym życiu m. in. o tym, co ją cieszy (życie), czego potrzebuje (bliskości) i co sprawia jej przyjemność (głaskanie).

Dzięki lekturze książki mogliśmy poznać zwyczaje oraz cechy charakterystyczne tych największych na świecie gryzoni.

Książka ta ma jednak również inne przesłanie, a mianowicie pozwala nam się zastanowić, jak ważna jest bliskość i pielęgnowanie relacji z drugim człowiekiem.

Autorka umiejętnie łączy świat ludzi i zwierząt, dostarcza nam przemyśleń o wartości prostoty, wdzięczności oraz samoakceptacji.

Jednym z elementów, które nas urzekły w książce były piękne, minimalistyczne rysunki przedstawiające tytułową kapibarę.

Nasi młodzi klubowicze postanowili jednak nadać temu sympatycznemu gryzoniowi trochę koloru, czego dowodem są śliczne, własnoręcznie wykonane prace.

spotkanie: grudzień 2023

Ostatnie w tym roku grudniowe spotkanie klubu zakończyliśmy książką Dagmar Geisler pt.: Dlaczego robisz mi na złość? Jak radzić sobie z nękaniem”

Autorka w bardzo jasny i przystępny sposób wyjaśnia różnicę między kłótnią, a robieniem komuś na złość.

Prawie każdemu z nas zdarzyło się przynajmniej raz w życiu, że ktoś był wobec nas złośliwy.

Ważne jest jednak, by mieć świadomość tego, czy swoim zachowaniem chciał nam celowo zrobić przykrość, czy po prostu miał gorszy dzień i wyładował na nas swoje emocje.

Sytuacje przedstawione w książce mogą się przydarzyć każdemu, bardzo ważne jest więc, żeby wiedzieć jak się zachować i jak prawidłowo zareagować.

Książka pani Geisler wyjaśnia nam, że kłótnia wynika głównie z różnicy poglądów i można jej zaradzić poprzez otwartą rozmowę. Gdy zaś ktoś robi nam na złość, intencją takiej osoby jest tylko i wyłącznie sprawienie nam przykrości.

Wraz z młodymi klubowiczami przedyskutowaliśmy temat, zarówno z punktu widzenia osób dręczonych, jak i dzieci, będących świadkami dręczenia innych.

Wspólnie zastanawialiśmy się, czym można zająć czas, gdy najdzie nas ochota, na robienie komuś na złość. Pomysłów było mnóstwo: można słuchać muzyki, czytać książki, tańczyć, iść na spacer lub w okresie przedświątecznym- zrobić ozdoby świąteczne i przystroić nimi choinkę.

My podczas naszego spotkania, podzieliliśmy się na dwuosobowe drużyny i postanowiliśmy zawalczyć o słodkie nagrody w bajkowym quizie.

Walka była bardzo wyrównana, a wszystkie zespoły pięknie ze sobą współpracowały.

spotkanie: listopad 2023

W związku z niedawno obchodzonym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości na listopadowym spotkaniu klubu poznaliśmy książkę Krzysztofa Wiśniewskiego oraz

Joanny Myjak pt.: „Co się zdarzyło 100 lat temu?”.

Dzięki bohaterom Klubu Poszukiwaczy Tajemnic dowiadujemy się, jak wiele rzeczy musiało się zdarzyć nim 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość.

Poznaliśmy również bohaterów narodowych, dzięki którym jesteśmy teraz obywatelami wolnego państwa.

Wraz z klubowiczami przypomnieliśmy sobie również nasze symbole narodowe oraz związane z nimi legendy, m in. legendę o Orle Białym.

Druga część spotkania upłynęła nam szybko podczas rozwiązywania krzyżówek oraz wykreślanek tematycznych. Każdy z nas pokolorował godło według podanego schematu.

Młodzi klubowicze zaprezentowali również wykonane przez siebie labirynty.

Pomimo deszczowej pogody za oknem spotkanie upłynęło nam w bardzo miłej atmosferze.


spotkanie: październik 2023

Na październikowym spotkaniu klubu mieliśmy okazję zapoznać się z dwojgiem przyjaciół- Mikołajem i Julkiem, którzy zafascynowani filmami o policjantach, postanowili założyć swoje własne biuro detektywistyczne DZIURKA OD KLUCZA.

W rozwiązywaniu zagadek pomagali chłopakom: pies Mikołaja- Cudak, oraz babcia Helena (znająca wszystkich w okolicy, a więc doskonały materiał na tajną agentkę).

Mikołaj i Julek, jak na dobrych detektywów przystało, mają wszystkie potrzebne w tej pracy cechy: są spostrzegawczy, kojarzą fakty, myślą logicznie, potrafią podglądać i podsłuchiwać.

Chłopcy na kartach książki muszą odkryć m in. kto kto ukradł klasowe pieniądze, gdzie podział się pierścionek Tereski oraz kto zaatakował i chciał okraść Basię.

Jak wiadomo, dzieci od zawsze uwielbiają zagadki. Nasi klubowicze również wcielili się w detektywów. Po wysłuchaniu jednego z opowiadań książki wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę tematyczną oraz szukaliśmy różnic w obrazkach. Cała grupa sprawdziła się świetnie!

Serdecznie zachęcamy do lektury omawianej przez nas książki Renaty Piątkowskiej. Jest ona ciekawa, zabawna i pięknie ilustrowana. Dzięki niej młodzi czytelnicy będą mogą sprawdzić własne predyspozycje i umiejętności detektywistyczne.


spotkanie: maj 2023

Na naszym ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu poznaliśmy różne sposoby na przetrwanie z książki Agnieszki Graclik pt. Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach. I o tym jak nie dać się zeżreć!

Wiadomo, że nikt nie chce być krzywdzony a już tym bardziej zjedzony. Dlatego wszystkie istoty – niezależnie od tego, gdzie w łańcuchu pokarmowym się znajdują – wypracowały sobie mechanizmy obronne. Autorka zbiera i kataloguje różne strategie przetrwania i obrony przed drapieżnikami.
Najoczywistsze to ucieczka, kamuflaż, budowa schronienia i walka. Jednak każda z nich to wachlarz możliwości i każdy gatunek ma swój styl. Gąsienica udająca węża, motyle ze strasznymi oczami na skrzydłach, ostre kolce tworzące niedostępny pancerz, zabójcza trucizna, gubienie części ciała, zadziorne skoki, skomplikowany system norek i wiele, wiele innych.

Książka zawiera mnóstwo informacji i ciekawostek wzbogaconych fantastycznymi zdjęciami poszczególnych gatunków. Czyta się ją bardzo szybko i dostarcza mnóstwo informacji. Klubowiczom bardzo się podobała, niektóre pomysły może wykorzystają 🙂


spotkanie: kwiecień 2023

Na naszym kwietniowym spotkaniu poznawaliśmy Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) autorstwa pani Justyny Bednarek.

Któż by się spodziewał, że skarpetki wiodą takie intensywne i barwne życie, gdy uda im się czmychnąć z kosza na brudną bieliznę? Są takie niepozorne, a tyle potrafią.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że gdy wrzucacie do pralki parę brudnych skarpetek to zdarza się, że wyjmujecie tylko jedną? W niewyjaśnionych okolicznościach giną bezpowrotnie, ale dlaczego zawsze tylko jedna? W domu małej Basi, zwanej przez rodziców małą Be, skarpetki nie tyle znikają, co uciekają, przez znajdujące się tuż za pralką przejście do tajemniczego korytarza. Znudzone przebywaniem w koszu na brudną bieliznę, skarpetki bordowa, malinowa, żółta, biała, anilanowa, bawełniana i frotte, raz prawa, innym razem lewa czmychają na wolność w poszukiwaniu przygód. Każda skarpetka ma określoną osobowość, odzwierciedlająca ludzkie cechy. Niektóre są odważne, inne posiadają niesamowitą wyobraźnię, są uczuciowe, wrażliwe, pełne cierpliwości. Zdarzają się również skarpety mniej sympatyczne, złośliwe i bezczelne. Wszystkie skarpetki łączy jedno, podążają za swoimi marzeniami i szukają szczęścia.

Dowcipne i mądre historie o przygodach skarpetek Justyny Bednarek uzupełniają piękne ilustracje autorstwa Daniela de Latour, które sprawiają, że skarpetki na kartach książki ożywają. Rysownik idealnie oddał radosny i pełen kolorów świat magicznego świata skarpetek stworzony przez autorkę. Oczywiście byliśmy zachwyceni wyobraźnią autorki, która przeniosła nas w ten tajemniczy a jednak znajomy świat. Klubowicze opowiedzieli o swoich ulubionych bohaterkach a później je narysowali.

Kolejne (ostatnie Ewald Gerhardt w tym roku szkolnym) spotkanie 30 maja, z książką Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach i o tym jak nie dać się zeżreć! Agnieszki Graclik. ZAPRASZAMY !


spotkanie: marzec 2023 

Mia i biały lew – tekst Prune de Maistre

W marcu jak w garncu … i dziś niestety było zimowo, sypał śnieg ale my dzięki książce mogliśmy się przenieść do gorącej Afryki :).

Dziesięcioletnia Mia z bratem i rodzicami przeprowadza się do Republiki Południowej Afryki aby prowadzić lwią farmę. Dziewczynka nie jest zadowolona ze zmiany, bardzo tęskni za miastem, buntuje się, miewa problemy w szkole, a otaczające ją zwierzęta są wręcz denerwujące.

Wszystko zmienia się gdy w świąteczny poranek na farmie pojawia się znany z magicznej legendy, niespotykany biały lew. Charlie – białe lwiątko stopniowo zdobywa serce dziewczynki i pewnego dnia stają się oni nierozłączni. Ich przyjaźń jest niezachwiana nawet wtedy, gdy Charlie staje się olbrzymim, dorosłym drapieżnikiem i razem chcą zmienić niesprawiedliwe zasady. „Mia i biały lew” to nie tylko historia niezwykłej przyjaźni dziewczynki i lwa, ale wzruszająca opowieść o tym, co jest w życiu najważniejsze. Jest to opowieść o rodzinie, miłości, przyjaźni i lojalności.

Ta wzruszająca historia przyjaźni między dziewczynką a lwem osadzona w afrykańskim krajobrazie, okraszona jest wspaniałymi zdjęciami z filmu. Książka bardzo się podobała klubowiczom, byli oni pod ogromnym wrażeniem odwagi i determinacji głównej bohaterki, która może stać się wzorem walki o najbliższych.

Kolejne spotkanie w kwietniu, będziemy czytać Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) – Justyny Bednarek, Daniela de Latour


spotkanie: luty 2023 

„Za szafą” Anny Onichimowskiej to historia Jarka i jego starszej siostry Kryski.

Jarek postanawia napisać autobiografię a ponieważ pokój rodzeństwa jest przedzielony szafą, więc powieść będzie nosić tytuł „Za szafą”. Opisuje swoją rodzinę, otoczenie i codzienne wydarzenia. P ciekawe przygody, takie które mogłyby się przydarzyć każdemu, z którymi czytelnik może się łatwo utożsamić. Książka wzbogacona jest bardzo trafnymi ilustracjami. Klubowicze po przeczytaniu książki bardzo polubili Jarka, uznali go za dobrego kolegę, z którym można się zaprzyjaźnić. Rozmawialiśmy o rodzinie, przyjaźni oraz naszych pupilach. Rozwiązywaliśmy też krzyżówkę na temat rodziny, bo wiadomo, że jest najważniejsza 🙂

Następne spotkanie już pod koniec marca, poznamy historię niezwykłej przyjaźni, opisanej w książce „Mia i biały lew” autorstwa Prune de Maistre. 

ZAPRASZAMY!

Copyright © 2023 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content