DKK „Co i jak”
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Bytom, pl. Sobieskiego 3,
Moderator: Iwona Jadczak
DKK „Co i jak” powstał w lutym 2006 roku jako jeden z pierwszych klubów dyskusyjnych dla dzieci. W spotkaniach głównie biorą udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu, w ciągu kolejnych lat istnienia Klubu swoją przygodę z DKK rozpoczęło wielu młodych klubowiczów (około 80 osób). Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży i są przeznaczone dla wszystkich którzy lubią czytać, dyskutować lub chcą się podzielić swoimi wrażeniami na temat przeczytanej książki. Omawiane są zarówno książki, które poruszają różne ważne problemy współczesnej młodzieży (np: rozwód rodziców, wyjazd jednego z rodziców za granicę, pojawienie się rodzeństwa, relacje z rówieśnikami, zmiana szkoły i otoczenia), jak i te lżejsze pozycje (historie przygodowe, fantasy i kryminalne).
spotkanie: październik 2023

Na październikowym spotkaniu klubu mieliśmy okazję zapoznać się z dwojgiem przyjaciół- Mikołajem i Julkiem, którzy zafascynowani filmami o policjantach, postanowili założyć swoje własne biuro detektywistyczne DZIURKA OD KLUCZA.
W rozwiązywaniu zagadek pomagali chłopakom: pies Mikołaja- Cudak, oraz babcia Helena (znająca wszystkich w okolicy, a więc doskonały materiał na tajną agentkę).
Mikołaj i Julek, jak na dobrych detektywów przystało, mają wszystkie potrzebne w tej pracy cechy: są spostrzegawczy, kojarzą fakty, myślą logicznie, potrafią podglądać i podsłuchiwać.
Chłopcy na kartach książki muszą odkryć m in. kto kto ukradł klasowe pieniądze, gdzie podział się pierścionek Tereski oraz kto zaatakował i chciał okraść Basię.
Jak wiadomo, dzieci od zawsze uwielbiają zagadki. Nasi klubowicze również wcielili się w detektywów. Po wysłuchaniu jednego z opowiadań książki wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę tematyczną oraz szukaliśmy różnic w obrazkach. Cała grupa sprawdziła się świetnie!
Serdecznie zachęcamy do lektury omawianej przez nas książki Renaty Piątkowskiej. Jest ona ciekawa, zabawna i pięknie ilustrowana. Dzięki niej młodzi czytelnicy będą mogą sprawdzić własne predyspozycje i umiejętności detektywistyczne.
spotkanie: maj 2023

Na naszym ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu poznaliśmy różne sposoby na przetrwanie z książki Agnieszki Graclik pt. Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach. I o tym jak nie dać się zeżreć!
Wiadomo, że nikt nie chce być krzywdzony a już tym bardziej zjedzony. Dlatego wszystkie istoty – niezależnie od tego, gdzie w łańcuchu pokarmowym się znajdują – wypracowały sobie mechanizmy obronne. Autorka zbiera i kataloguje różne strategie przetrwania i obrony przed drapieżnikami.
Najoczywistsze to ucieczka, kamuflaż, budowa schronienia i walka. Jednak każda z nich to wachlarz możliwości i każdy gatunek ma swój styl. Gąsienica udająca węża, motyle ze strasznymi oczami na skrzydłach, ostre kolce tworzące niedostępny pancerz, zabójcza trucizna, gubienie części ciała, zadziorne skoki, skomplikowany system norek i wiele, wiele innych.
Książka zawiera mnóstwo informacji i ciekawostek wzbogaconych fantastycznymi zdjęciami poszczególnych gatunków. Czyta się ją bardzo szybko i dostarcza mnóstwo informacji. Klubowiczom bardzo się podobała, niektóre pomysły może wykorzystają 🙂



spotkanie: kwiecień 2023

Na naszym kwietniowym spotkaniu poznawaliśmy Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) autorstwa pani Justyny Bednarek.
Któż by się spodziewał, że skarpetki wiodą takie intensywne i barwne życie, gdy uda im się czmychnąć z kosza na brudną bieliznę? Są takie niepozorne, a tyle potrafią.
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że gdy wrzucacie do pralki parę brudnych skarpetek to zdarza się, że wyjmujecie tylko jedną? W niewyjaśnionych okolicznościach giną bezpowrotnie, ale dlaczego zawsze tylko jedna? W domu małej Basi, zwanej przez rodziców małą Be, skarpetki nie tyle znikają, co uciekają, przez znajdujące się tuż za pralką przejście do tajemniczego korytarza. Znudzone przebywaniem w koszu na brudną bieliznę, skarpetki bordowa, malinowa, żółta, biała, anilanowa, bawełniana i frotte, raz prawa, innym razem lewa czmychają na wolność w poszukiwaniu przygód. Każda skarpetka ma określoną osobowość, odzwierciedlająca ludzkie cechy. Niektóre są odważne, inne posiadają niesamowitą wyobraźnię, są uczuciowe, wrażliwe, pełne cierpliwości. Zdarzają się również skarpety mniej sympatyczne, złośliwe i bezczelne. Wszystkie skarpetki łączy jedno, podążają za swoimi marzeniami i szukają szczęścia.




Dowcipne i mądre historie o przygodach skarpetek Justyny Bednarek uzupełniają piękne ilustracje autorstwa Daniela de Latour, które sprawiają, że skarpetki na kartach książki ożywają. Rysownik idealnie oddał radosny i pełen kolorów świat magicznego świata skarpetek stworzony przez autorkę. Oczywiście byliśmy zachwyceni wyobraźnią autorki, która przeniosła nas w ten tajemniczy a jednak znajomy świat. Klubowicze opowiedzieli o swoich ulubionych bohaterkach a później je narysowali.
Kolejne (ostatnie Ewald Gerhardt w tym roku szkolnym) spotkanie 30 maja, z książką Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach i o tym jak nie dać się zeżreć! Agnieszki Graclik. ZAPRASZAMY !
spotkanie: marzec 2023
Mia i biały lew – tekst Prune de Maistre

W marcu jak w garncu … i dziś niestety było zimowo, sypał śnieg ale my dzięki książce mogliśmy się przenieść do gorącej Afryki :).
Dziesięcioletnia Mia z bratem i rodzicami przeprowadza się do Republiki Południowej Afryki aby prowadzić lwią farmę. Dziewczynka nie jest zadowolona ze zmiany, bardzo tęskni za miastem, buntuje się, miewa problemy w szkole, a otaczające ją zwierzęta są wręcz denerwujące.
Wszystko zmienia się gdy w świąteczny poranek na farmie pojawia się znany z magicznej legendy, niespotykany biały lew. Charlie – białe lwiątko stopniowo zdobywa serce dziewczynki i pewnego dnia stają się oni nierozłączni. Ich przyjaźń jest niezachwiana nawet wtedy, gdy Charlie staje się olbrzymim, dorosłym drapieżnikiem i razem chcą zmienić niesprawiedliwe zasady. „Mia i biały lew” to nie tylko historia niezwykłej przyjaźni dziewczynki i lwa, ale wzruszająca opowieść o tym, co jest w życiu najważniejsze. Jest to opowieść o rodzinie, miłości, przyjaźni i lojalności.
Ta wzruszająca historia przyjaźni między dziewczynką a lwem osadzona w afrykańskim krajobrazie, okraszona jest wspaniałymi zdjęciami z filmu. Książka bardzo się podobała klubowiczom, byli oni pod ogromnym wrażeniem odwagi i determinacji głównej bohaterki, która może stać się wzorem walki o najbliższych.

Kolejne spotkanie w kwietniu, będziemy czytać Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) – Justyny Bednarek, Daniela de Latour
spotkanie: luty 2023
„Za szafą” Anny Onichimowskiej to historia Jarka i jego starszej siostry Kryski.

Jarek postanawia napisać autobiografię a ponieważ pokój rodzeństwa jest przedzielony szafą, więc powieść będzie nosić tytuł „Za szafą”. Opisuje swoją rodzinę, otoczenie i codzienne wydarzenia. P ciekawe przygody, takie które mogłyby się przydarzyć każdemu, z którymi czytelnik może się łatwo utożsamić. Książka wzbogacona jest bardzo trafnymi ilustracjami. Klubowicze po przeczytaniu książki bardzo polubili Jarka, uznali go za dobrego kolegę, z którym można się zaprzyjaźnić. Rozmawialiśmy o rodzinie, przyjaźni oraz naszych pupilach. Rozwiązywaliśmy też krzyżówkę na temat rodziny, bo wiadomo, że jest najważniejsza 🙂


Następne spotkanie już pod koniec marca, poznamy historię niezwykłej przyjaźni, opisanej w książce „Mia i biały lew” autorstwa Prune de Maistre.
ZAPRASZAMY!