DKK „Mozaika” – Miejska Biblioteka Publiczna

DKK „Mozaika”

Filia nr 4,
Bytom – Stroszek,
ul. Ks. Prymasa A. Hlonda 37

DKK „Mozaika” powstał w 2011 roku. Jego działalność adresowana jest głównie do czytelników dorosłych.
W spotkaniach, które odbywają się cyklicznie (co 2 miesiące) biorą udział mieszkańcy Stroszka i osiedla „Na Wzgórzu”.
Tematyka omawianych książek jest bardzo różna. Proponujemy naszym klubowiczom zarówno poczytne książki beletrystyczne, jak i ciekawe reportaże, literaturę faktu oraz literaturę podróżniczą. Jesteśmy jednak klubem elastycznym, otwartym na propozycje książkowe naszych czytelników.

spotkanie: marzec 2022

W dniu 22.03.2022 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK Mozaika. Tym razem dyskusja dotyczyła książek z cyklu: „Lwowska odyseja” autorstwa Magdaleny Kawki. Na cykl ten składają się 3 tomy: „Pora westchnień, pora burz”, „Powrót z piekła” oraz „Nowy początek”.

Pierwszy tom sagi „Pora westchnień, pora burz” dzieli się na dwie części: przedwojenną i wojenną. W części pierwszej zatytułowanej „Pora westchnień” poznajemy rodzinę Lindnerów, mieszkającą we Lwowie i wiodącą spokojne, beztroskie życie. Lilka- córka Gustawa i Marianny- wraz z koleżankami przygotowuje się do matury. W tym czasie przeżywa również swoje pierwsze miłości oraz snuje plany na przyszłość. Ludzie w mieście żyją radośnie i beztrosko, nie za bardzo przejmując się doniesieniami o nieuchronnie zbliżającej się wojnie.

Aż do pewnego dnia, gdy wszystko się zmienia…

Druga część książki : „Pora burz” jest zupełnie inna niż część poprzednia. Wojna daje o sobie znać, a ludzie we Lwowie z wesołych i życzliwych zamieniają się istoty podejrzliwe oraz myślące tylko o własnych interesach. Zaczyna się podział według narodowości. Dawne przyjaźnie zostają wystawione na ciężką próbę, ponieważ nikt nie jest pewny, komu można zaufać, a komu nie. Także młodzież musi przejść szybki kurs dorastania, zdając sobie sprawę z tego, że ich wcześniejsze problemy tak naprawdę były błahostką.

W drugim tomie sagi pt. „ Powrót z piekła” możemy obserwować dalsze losy rodziny Lindnerów. Akcja jednak skupia się głównie wokół rodziców Lilki -Gustawa i Marianny. Gustaw walczy o przetrwanie na Syberii, pracując przy wyrębie lasu. Bardzo tęskni za rodziną i z całych sił dąży do tego, żeby do niej wrócić. W tym samym czasie Lilka wraz z matką próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Małżeństwo przechodzi ciężką próbę, jednak z pomocą innych udaje im się przetrwać najgorsze.

Zakończenie drugiego tomu pozostawił w nas lekki niedosyt i z dużym zaciekawieniem sięgnęliśmy po tom trzeci. „Nowy początek” – trzecia część sagi przedstawia nam powojenne losy rodziny Lindnerów, która musi stawić czoła kolejnym problemom. Zostają oni deportowani ze Lwowa na tak zwane Ziemie Odzyskane. Życie tej rodziny, jak i tysięcy innych rodzin całkowicie się zmienia. Muszą oni zostawić ukochane miasto, domy, cały dobytek i wyruszyć w nieznane. Magdalena Kawka w swoich powieściach w doskonały, pełen emocji sposób udowadnia nam, że na historię składają się nie tylko daty, ale przede wszystkim losy ludzi. „Lwowska Odyseja” jest sagą wielowątkową, bogatą w różnorakie postawy ludzkie, dzięki czemu czyta się ją bardzo dobrze i kończąc jeden tom z niecierpliwością sięgamy po kolejny.

My się zaczytaliśmy. Wam również polecamy!


spotkanie: listopad 2021

W dniu 25 listopada 2021 r. odbyło się spotkanie klubowiczów DKK „Mozaika”. Tym razem dyskusję prowadziliśmy w oparciu o książkę pt.: „Coco” Cristiny Sánchez- Andrade. Jest to powieść obyczajowa, opisująca historię życia słynnej projektantki mody Coco Chanel. Coco, a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel pochodziła z tak zwanych nizin społecznych. Jako dziecko trafiła do sierocińca pod opiekę sióstr zakonnych, które nauczyły ją szyć. 
Po skończeniu 18 roku życia z sierocińca trafiła do zakładu krawieckiego, gdzie dzięki swym umiejętnościom znalazła zatrudnienie. W roku 1913 założyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami oraz damskimi ubiorami, a kilka lat później założyła dom mody pod swoim nazwiskiem. Coco była osobą niezwykle ambitną i pracowitą, wręcz żądną sukcesu. Jednak cechami swojego charakteru (takimi jak nieustanna złość oraz zawiść), oraz swoim zachowaniem (chęć manipulowania) skutecznie zniechęcała do siebie ludzi. 
Pomimo trudnego startu osiągnęła niebywały jak na na tamte lata sukces, który okupiony był jednak ogromną samotnością kobiety. Pomimo licznych znajomych i adoratorów nigdy nie założyła rodziny oraz nie miała dzieci, którymi mogłaby się zająć. „Coco” Cristiny Sánchez- Andrade to powieść inspirowana życiorysem francuskiej projektantki, więc niektóre przedstawione w niej fakty nie są spójne z oficjalną biografią projektantki. 
Książka ta wśród czytelników wzbudza różne emocje. Ja jednak książkę polecam- zarówno tym, którzy czytali różne biografie Coco i chcieliby książki porównać, jak i osobom szukającym dobrze i ciekawie napisanej powieści.


spotkanie: czerwiec 2021

W dniu 18.06.2021 r. odbyło się spotkanie klubowiczów DKK Mozaika. Tym razem dyskusja dotyczyła książki Anny Dziewit-Meller pt.: „Góra Tajget”. Poszczególne rozdziały książki dotyczą na pozór zupełnie niezwiązanych z sobą ludzi, a których losy splatają się jednak w jeden wątek.

Jednym z bohaterów książki jest Sebastian, aptekarz mieszkający w Lublińcu. W Sebastianie, pomimo szczęścia, jakie daje mu niedawno urodzona córka odzywa się lęk i strach przed śmiercią, oraz przed tym, że jego dziecku stanie się krzywda, a on nie będzie mógł go obronić. Sebastian spotyka swojego byłego nauczyciela, który proponuje mu aby wspólnie uczcili pamięć ponad dwustu dzieci, które zostały zabite przez nazistów w szpitalu psychiatrycznym.

Inną bohaterką książki jest Gertruda, starsza pani profesor, która przyjmując w swoim domu dziennikarza, musi spojrzeć we własną, niechlubną przeszłość. Dawniej prowadziła ona eksperymenty naukowe na dzieciach, jednak nie czuje się winna. Zefka wróciła na Śląsk po dwuletnim pobycie na robotach w Niemczech. Wyzwolenie spod niemieckiej okupacji oraz nadejście Rosjan staje się jednak dla dziewczyny tragedią. Zefka bardzo nie chciała wracać w rodzinne strony, cały czas tęskniąc za Emmą, która okazała jej wiele miłości. Rysio idzie szpitalnymi korytarzami prowadzony przez mężczyznę w esesmańskim mundurze- swojego ojczyma. Mały chłopiec nie rozumie, dlaczego się tu znalazł. Stara się jednak zachować resztki świadomości, pomimo trucizny, która zostaje podawana dzieciom w szpitalu.

Na jego drodze pojawia się pielęgniarka, próbująca uratować chłopca.

Jednym z bohaterów książki jest również Adik, chłopiec uwielbiany przez matkę oraz bardzo przez nią faworyzowany spośród wszystkich dzieci. Najmłodszy z dzieciaków zamieszkujących kamienicę, bawi się i gra w berka z sąsiadami, a jego dzieciństwo jest łatwe i beztroskie. Chłopiec podczas zabawy wpada do rwącej rzeki, jednak zostaje uratowany. Poprzez historię Adika poznajemy jeden z elementów biografii Adolfa Hitlera. Po jej przeczytaniu nasuwa się pytanie: co, gdyby Adika nie udało się uratować i umarłby w lodowatej wodzie?

„Góra Tajget” to książka dosyć trudna i poruszająca. Autorka oparła fabułę na prawdziwych wydarzeniach z czasów wojny, opisując przerażające praktyki III Rzeszy w imię fanatycznej idei. Poszczególne rozdziały skłaniają do wielu przemyśleń i pokazują, że w każdej historii bardzo wiele zależy od decyzji oraz wyborów konkretnych ludzi.


Propozycje dla DKK „Mozaika” na 2021 rok

„Czerwona prokurator. Opowieść o przemocy, władzy i korupcji w Chinach” Xiao Rundcrantz

Książka ta jest zapiskiem wspomnień Chinki Xiao Runcrantz, która pracowała w latach 80-tych i 90-tych jako prokurator. W wieku 18 lat wybrana spośród tysięcy kandydatów, przeszła przyspieszone szkolenie przygotowujące do zawodu. Niedługo potem musiała wydawać surowe wyroki oraz uczestniczyć w publicznych egzekucjach skazanych. Wyrzuty sumienia nie pozwalały jednak kobiecie cieszyć się z przywilejów związanych z wykonywanym zawodem oraz z pieniędzy płynących od zrozpaczonych rodzin aresztowanych. Przez cały czas żyła pod presją, starając się spełniać pokładane w niej przez rodziców nadzieje. Żyjący w ubóstwie i strachu ludzie wierzyli, że w ten sposób zapewnią córce lepszą przyszłość. Jej małżeństwo z oportunistycznym sędzią trwało krótko, natomiast zakazany romans z cudzoziemcem zaowocował niechcianą ciążą, którą dziewczyna musiała usunąć, gdy jej ukochany zginął w wypadku.
W 1998 roku Xiao uciekła i zamieszkała w Szwecji. W swojej książce demaskuje rażący poziom systemu prawnego w Chinach, a także kryminalne wręcz oblicze tego kraju. Pokazuje również wszechobecną korupcję, łamanie praw jednostki oraz nieprzestrzeganie żadnych przepisów.

„Coco” Cristina Sánchez-Andrade

Powieść „Coco” napisana przez hiszpańską dziennikarkę i prawniczkę Cristinę Sanchez – Andrade jest to pełna wzlotów i upadków historia legendarnej i charyzmatycznej projektantki mody. Powszechnie znana jako kobieta ambitna i utalentowana, nauczona jednak, że w życiu można polegać tylko na sobie. Znana milionom, w głębi duszy zawsze była samotna.
Przebywając w luksusowym apartamencie hotelu Ritz, 87- letnia Coco wspomina swoje losy: począwszy od biednego dzieciństwa i internatu, z której pewnego dnia uciekła w wielki świat, do schyłku życia. Autorka w powieści kreśli doskonały portret psychologiczny fascynującej po dzień dzisiejszy kreatorki mody, a jej losy przedstawia na tle szalonego Paryża I połowy XX wieku.

„Góra Tajget” Anna Dziewit-Meller

Powieść Anny Dziewit- Meller jest to historia o ludzkim strachu i krzywdzie bezbronnych. Autorka łączy świat prywatnych lęków z dramatyczną przeszłością, która naznaczyła śląskie pogranicze.
Współczesny Śląsk. Spokojną codzienność Sebastiana uporczywie zakłóca strach o bezpieczeństwo maleńkiej córeczki. Nie zdaje sobie sprawy, jakie zbrodnie miały miejsce podczas II Wojny Światowej w szpitalu, w którym obecnie mieści się jego apteka.
Rysio idzie szpitalnymi korytarzami prowadzony przez mężczyznę w esesmańskim mundurze. Mały chłopiec nie rozumie, dlaczego się tu znalazł i kim jest ta pani o łagodnym uśmiechu.
Zefka wróciła na Śląsk po dwuletnim pobycie na robotach w Niemczech. Nie chciała wracać. Tęskni za Emmą, która okazała jej tyle miłości. Profesor Luben jest wielbicielką opery. W innym życiu prowadziła eksperymenty naukowe na dzieciach. Teraz się boi, ale nie czuje się winna.
Anna Dziewit -Meller, za pomocą historii o zwykłych z pozoru ludziach, wyciąga z nas najgłębiej ukryte lęki, starannie schowane niemyślenie o nieprzyjemnych sprawach.

„Blizna” Audur Ava Ólafsdóttir

„Blizna” jest to urzekająco przewrotna islandzka opowieść o życiu, które straciło cel oraz poszukiwaniu swojego miejsca na świecie. Wchodzi ona w cykl książek z Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich. Bohaterem powieści jest Jonas Ebeneser, zbliżający się do pięćdziesiątki rozwodnik. Wyremontował on już pięć kuchni, położył kafelki w siedmiu łazienkach, ale nie potrafi ułożyć sobie życia. Postanowił więc ułożyć sobie śmierć. Pakuje do walizki wiertarkę i wyjeżdża do niewielkiego hotelu Silence gdzieś w kraju jeszcze niedawno ogarniętym wojną. Opuszczony i zniszczony hotel staje się punktem zwrotnym historii.
Powieść została uhonorowana Nagrodą Rady Nordyckiej i Islandzką Nagrodą Literacką.


spotkanie: luty 2020

W dniu 27.02.2020 r. odbyło się spotkanie klubowiczów DKK „Mozaika”. Dyskusja dotyczyła książki Emmy Donoghue pt.: „Pokój”. Opisuje ona historię pięcioletniego Jacka, który całe swoje dotychczasowe życie spędził wraz ze swoją mamą uwięziony w niewielkim pokoju-szopie. Przez świetlik w dachu do środka pokoju wpadają promienie słońca, które oświetlają ten świat dziecka – kuchnię, sypialnię, salon, łazienkę, szkołę i podwórko w jednym. Z ekranu telewizora płyną wiadomości, które są dla chłopca niepojęte. Wszystkie te rzeczy tłumaczy mu mama, która równocześnie dba o naukę, zajęcia sportowe i zabawę. W tym malutkim pomieszczeniu buduje ona świat miłości i bezpieczeństwa. Co wieczór jednak do ich świata wdziera się Stary Nick. Wtedy Jack musi chować się do starej szafy. Mama każe mu odwracać głowę, zamykać oczy i zatykać uszy. Chłopiec nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego dotychczasowe życie to w rzeczywistości więzienie, a prawdziwe życie może wyglądać zupełnie inaczej. Nie wie również o tym, że jego ukochana mama została porwana i skrzywdzona. Jack wkrótce stanie przed nowymi wyzwaniami oraz przyjdzie mu zmierzyć się z zupełnie innym światem.
Książka „Pokój” wywołała wśród klubowiczów burzliwą dyskusję. Przez jednych została ona odebrana jako poruszająca historia relacji matki i syna, powieść o dojrzewaniu, pokonywaniu lęku oraz woli przetrwania, a nie tylko zwykłą powieścią o uprowadzeniu i uwięzieniu. Dla innych była ona zwykłą, tanią sensacją z wieloma niedociągnięciami (bo jak pięcioletniemu dziecku, które całe swoje życie spędziło w zamknięciu, bez problemu udało się tak szybko odnaleźć na zewnątrz i sprowadzić pomoc). Jedno jest pewne: książka Emmy Donoghue jest jedną z pozycji, obok której nie da się przejść obojętnie. A żeby znaleźć się wśród jej zwolenników lub przeciwników, trzeba ją po prostu przeczytać, do czego gorąco zachęcamy.

Copyright © 2023 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content