DKK „Trzynastka”

Wypożyczalnia Beletrystyczna
Bytom, pl. Sobieskiego 3
Moderator: Aldona Waligórska-Ziob

Dyskusyjny Klub Książki „Trzynastka” powstał w 2009 roku, jego działalność skierowana jest do osób dorosłych. W spotkaniach, które odbywają się raz w miesiącu (z wyłączeniem lipca i sierpnia) biorą udział Bytomianie i mieszkańcy okolicznych miast. Klub wziął swoją nazwę od pierwszego spotkania, które odbyło się trzynastego dnia miesiąca i przyszło na nie trzynastu uczestników. Obecnie klub liczy 9 osób, jednak jesteśmy otwarci na nowych członków. Spotkania odbywają się w budynku głównym MBP Bytom w ostatni czwartek miesiąca o godzinie 17:00.
„Trzynastka” to miejsce, w którym omawiamy różną literaturę, zarówno popularnonaukową (literatura faktu, reportaże, biografie), jak i beletrystyczną (powieści obyczajowe, historyczne, kryminały). Lektury dobierane są na podstawie recenzji i poleceń z prasy i Internetu, jak również wybierane z propozycji klubowiczów.

Lubisz czytać? Uwielbiasz dyskutować o wrażeniach z lektury? Nie masz z kim porozmawiać o książkach? Dyskusyjny Klub Książki jest dla ciebie!

spotkanie: lipiec 2023

DKD 1
DKD 2

27 lipca w bytomskim Parku Miejskim im. F. Kachla spotkali się miłośnicy literatury skupieni w dyskusyjnych klubach książki działających w Miejskiej Bibliotece Publicznej, aby porozmawiać o książkach, które cenią, do których często wracają, które zrobiły na nich duże wrażenie i chcą polecić je innym czytelnikom.

Było to niecodzienne spotkanie, samo miejsce – pełne zieleni i słońca nastrajało do literackich pogawędek.

IMG 20230728 WA0001
IMG 20230728 WA0003

Omawiane książki różne gatunkowo odpowiadały w zasadzie obiektywnie rzecz ujmując różnym gustom czytelniczym. Przeważała beletrystyka – zarówno klasyczna, jak i współczesna, ale również biografie, literatura filozoficzna, historyczno-socjologiczna, polityczna.

Z powieści polecane były klasyki, takie jak: „Kota Mruczysława poglądy na życie” E. T. A. Hoffmanna, „Zakochane kobiety”, „Kochanek lady Chatterley” i „Więzy ciała” Davida Herberta Lawrence’a.

Powieści współczesne: „Sen o okapi” Mariany Leky, „Jedwab” Alessandro Baricco, „Życie Violette” Valerie Perrin, „Życie przed sobą” Emile’a Ajar (Romain Gary).

Biografie: „Żongler. Romain Gary” Agaty Tuszyńskiej, „Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie” Luca Dotti, „Wszyscy niestety normalni” Marii Czubaszek.

Z literatury popularnonaukowej zafascynowały naszych dyskutantów takie tytuły: „Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuvala Noah Harariego, „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” Rafała Matyi, „W cieniu. Kulisy wywiadu III RP” Grzegorza Małeckiego i „Ludowa historia Polski”Adama Leszczyńskiego.

W gronie klubowiczów dyskusyjnych klubów książki znalazła się też pisarka pani Marta Knopik – autorka powieści „Czarne miasto”„Rok zaćmienia” i niedawno wydanej „Pani K.” Przy okazji dyskusji o literaturze opowiadała o pisaniu książek, skąd czerpie pomysły, różnych ciekawostkach związanych z wydawaniem i promowaniem książek.
Rozmowom nie było końca. Spotkanie dowiodło, że jak miłym i ważnym pretekstem do spotkań towarzyskich jest po prostu książka.

Na następne spotkania dyskusyjnych klubów książki „Niedosyt” i „Trzynastka” zapraszamy już po wakacjach 21 i 28 września, tradycyjnie w Bibliotece.


spotkanie: czerwiec 2023

utona we lzach swoich matekW ostatni czwartek czerwca spotkaliśmy się w dość licznym towarzystwie, aby podyskutować o powieści Johannesa Anyuru „Utoną we łzach swoich matek”.

2 1
2 2
2 3

Było to ostatnie spotkanie w tym sezonie klubowym. Planujemy zorganizować dodatkowe otwarte wakacyjne spotkanie klubów „Niedosyt” i „Trzynastka”. Termin spotkania: 27 lipca w godz. 15-17 w Parku Miejskim im. F. Kachla przy Muszli Koncertowej, gdzie będziemy polecać sobie wzajemnie lektury na lato. Na kolejne regularne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy w ostatni czwartek września, tj. 28 września na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać powieść Siri Hustvedt „Świat w płomieniach”. Serdecznie zapraszamy.


spotkanie: maj 2023

erW ostatni czwartek maja spotkaliśmy się z naszymi drogimi Klubowiczami, żeby omówić listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza „Najlepiej w życiu ma Twój Kot”.

25 V 2023 2
25 V 2023 18

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca, tj. 28 czerwca na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać powieść szwedzkiego pisarza Johannesa Anyuru „Utoną we łzach swoich matek”. Serdecznie zapraszamy.


spotkanie: kwiecień 2023

W ostatni czwartek kwietnia spotkaliśmy się z klubowiczami „Trzynastki”, aby porozmawiać o trzech tytułach Erica-Emmanuela Schmitta: „Napój miłosny”, „Zazdrośnice” oraz „Madame Pylinska i sekret Chopina”.

napoj milosny
zazdronice
27 IV 2023 7

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca, tj. 25 maja na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza „Najlepiej w życiu ma Twój Kot”. Serdecznie zapraszamy.


spotkanie: marzec 2023

Miło było spotkać się w przedświąteczny czwartek, by przywołać wiosnę i porozmawiać o „Faworytach” Manueli Gretkowskiej.

Kontrowersyjna polska pisarka, libertynka i patriotka, więc również kontrowersyjna powieść niehistoryczna.

Wszystko kręci się wokół seksu. Z wyjątkiem seksu. Seks kręci się wokół władzy.

W Warszawie szepcze się o nich złośliwie, lecz z podziwem: te kobiety mogą wszystko, ale z nimi też można zrobić wszystko…

Tytułowe faworyty to trzy kobiety, rywalizujące o względy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego: Elisabeth Lubomirska, Izabela Czartoryska i Magdalena Sapieha – chociaż różne, to jednak łączy je jedno. Każda z nich chce zajmować pierwsze (i najlepiej jedyne) miejsce u boku Stanisława Poniatowskiego. Autorka nie gloryfikuje ostatniego króla Polski. W powieści poznajemy go jako człowieka słabego, niemal nieumiejącego samodzielnie decydować. Miota się pomiędzy rosyjskim ambasadorem, szlachtą, magnatami i Kościołem. W ogóle trudno jest dostrzec w „Faworytach” jakiś pozytywnych bohaterów. Wszyscy – od szlachty, przez duchowieństwo i króla – żądni są pieniędzy, uciech cielesnych i władzy. Każdy myśli tylko o sobie i zaspokojeniu swoich żądz. Powieść nie zachwyciła uczestników marcowego spotkania. Wszyscy zwrócili uwagę na wulgarny język książki, który jak wiadomo jest charakterystyczny dla stylu autorki.

30 III 2023 5
30 III 2023

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca, tj. 27 kwietnia na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać trzy tytuły Erica-Emmanuela Schmitta: „Napój miłosny”, „Zazdrośnice” oraz „Madame Pylinska i sekret Chopina”.

Serdecznie zapraszamy.


spotkanie: luty 2023

W ostatni czwartek lutego spotkaliśmy w dość licznym gronie, by porozmawiać o powieści Eleny Ferrante „Czas porzucenia”.
Sporo czasu poświęciliśmy spekulacjom na temat tożsamości autorki lub autora „Cyklu neapolitańskiego” i „Czasu porzucenia”. Wszak Elena Ferrante to pseudonim pisarski osoby, która skrzętnie ukrywa swoje personalia. Istnieją różne hipotezy na temat jej tożsamości. Idąc za Wikipedią według jednej z teorii pod pseudonimem Elena Ferrante kryje się grupa pisarzy. Jednak przeciwko przemawia spójny styl i tematyka wszystkich utworów. Istnieje także przypuszczenie, że to w rzeczywistości pochodzący z Neapolu pisarz Dominico Starnone. Hipoteza ta wywodzi się z badań grupy matematyków, którzy przeanalizowali twórczość Ferrante i jej język za pomocą specjalnego oprogramowania i ustalili, że przypomina on język Starnone. Według dziennikarza Claudio Gattiego kryje się mieszkająca w Rzymie tłumaczka z języka niemieckiego Anita Raja. Związana jest z wydawnictwem, w którym publikuje Ferrante, jest też żoną Dominico Starnone. Hipoteza Gattiego oparta jest m.in. na tym, że majątek Starnone i Rai oraz dochody tej ostatniej powiększały się znacznie w tym samym czasie, kiedy książki Ferrante zdobywały popularność. Doniesienia te nie zostały potwierdzone.

Na podstawie wywiadów oraz opublikowanej korespondencji Ferrante z wydawcami, krytyk literacki John Wood ustalił, że Ferrante wychowała się w Neapolu, jednak okresowo mieszkała poza granicami Włoch, jest matką, oraz zajmuje się nauczaniem.

Omawiana powieść to studium kobiety zdradzonej i porzuconej. Główna bohaterka Olga, po piętnastu latach małżeństwa zostaje porzucona przez męża dla dużo młodszej kochanki. Jej tragedia wewnętrzna przechodzi różne etapy – od gniewu, zazdrości i obsesji, po obojętność i niepewne próby ułożenia sobie życia.

Nasi klubowicze mieli mieszane odczucia w odbiorze powieści i głównej bohaterki. Dla niektórych była antypatyczna i wulgarna, a niektórzy jej współczuli i próbowali zrozumieć. Lekkość stylu Ferrante, spowodował, że książkę czytało się dosyć dobrze.

dkk 13 2 3

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca, tj. 30 marca na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać „Faworyty” Manueli Gretkowskiej. Serdecznie zapraszamy.


spotkanie: styczeń 2023

Klubowy Nowy Rok zaczęliśmy nietypowo, bo od omówienia książek, które według naszych klubowiczów są godne polecenia.

W pierwszej kolejności została omówiona książka biograficzna o ciekawej osobowości kobiecej – „Simona” Anny Kamińskiej. Simona Kossak była ostatnią potomkinią rodu Kossaków. Oczekiwano, że będzie synem, kontynuującym dzieło słynnych przodków. Jednak wybrała własną drogę. Zamieszkała w lesie, żyjąc w zgodzie z naturą. Ponad trzydzieści lat mieszkała w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody.

Kolejną pozycja polecaną przez naszych klubowiczów był „Wstręt do tulipanów” Richarda Louriego. Jest to zapis wojennych doświadczeń dziecka. Główny bohater opowiada niełatwą historię o głodzie, rozczarowaniu i faszyzującej Holandii. Pomaga ukrywającym się Żydom, ale również wydaje ukrywającą się dziewczynkę – Annę Frank.

Na spotkaniu opowiedziano również o zamiłowaniu do twórczości Szczepana Twardocha. Tutaj zostały wymienione „Król” i „Królestwo”. Zacytujmy wydawniczą reklamę powieści: „Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą. Targani namiętnościami bohaterowie, żywe konflikty i emocje, wciągająca akcja i jej nieprzewidywalne zwroty. Do tego pierwszy w polskiej powojennej literaturze tak ciekawy i wolny od mitologizowania portret żydowskiego bohatera oraz pasjonujące realia Warszawy lat 30. XX wieku. Literacki knock-out.” Nic dodać, nic ująć, bo w tak entuzjastycznym tonie wypowiadała się również o powieściach Twardocha nasza klubowiczka.

Następną pozycją, która stanowiła inspirację dla naszego klubowicza, była „Straszna książka” popularnego duszpasterza i dominikanina, ojca Adama Szustaka. Jest to przystępnie napisana, książka, w której autor próbuje wyjaśnić najstraszniejsze fragmenty Biblii. O. Szustak zaprosił do współpracy biblistę ks. Marcina Kowalskiego i razem omawiają i próbują zrozumieć Apokalipsę i inne prorocze fragmenty Pisma Św.

Polecono również książkę do nauki języka „Angielski. Konwersacje dla zaawansowanych”. Pozycja ta przydatna będzie dla osób chcących poprawić swoją umiejętność w posługiwaniu się językiem angielskim. Do książki dołączona jest płyta mp3, która zwiera dialogi w wykonaniu native speakerów. Kurs przeznaczony jest dla osób znających język przynajmniej na poziomie średnio zaawansowanym, które chcą doskonalić umiejętność prowadzenia swobodnych rozmów.

Jako jedną z ostatnich pozycji omówiono zbiór dramatów Hanocha Levina „Udręka życia i inne dramaty rodzinne: teatr życia i śmierci”. Cykl dramatów zwanych rodzinnymi czy domowymi to reminiscencje z polsko-żydowskiej dzielnicy autora Neve Szanen na
południu Tel Awiwu. Levin doskonale operuje literackimi gatunkami,
łącząc ich potencjały z własną wrażliwością. Dramat tytułowy jest opowieścią o starym małżeństwie. A tak naprawdę o tęsknotach, niespełnieniu, trwaniu w czymś, co nas nie rozwija. To uniwersalna opowieść o każdym z nas.

Na prośbę autora polecono książkę „Wojna i miłość” Davida Starmana, która jest połączeniem powieści sensacyjnej, kryminalnej i science fiction z wątkiem miłosnym.

Jak widać polecane przez naszych klubowiczów książki były bardzo różnorodne i zadowoliłyby nie jednego czytelnika.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy we wcześniejszym terminie, bo 23 lutego (czwartek) na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać „Czas porzucenia” Eleny Ferrante. Serdecznie zapraszamy.

Copyright © 2023 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content