DKK „Trzynastka” – Miejska Biblioteka Publiczna

DKK „Trzynastka”

Wypożyczalnia Beletrystyczna
Bytom, pl. Sobieskiego 3
Moderator: Aldona Waligórska-Ziob

Dyskusyjny Klub Książki „Trzynastka” powstał w 2009 roku, jego działalność skierowana jest do osób dorosłych. W spotkaniach, które odbywają się raz w miesiącu (z wyłączeniem lipca i sierpnia) biorą udział Bytomianie i mieszkańcy okolicznych miast. Klub wziął swoją nazwę od pierwszego spotkania, które odbyło się trzynastego dnia miesiąca i przyszło na nie trzynastu uczestników. Obecnie klub liczy 9 osób, jednak jesteśmy otwarci na nowych członków. Spotkania odbywają się w budynku głównym MBP Bytom w ostatni czwartek miesiąca o godzinie 17:00.
„Trzynastka” to miejsce, w którym omawiamy różną literaturę, zarówno popularnonaukową (literatura faktu, reportaże, biografie), jak i beletrystyczną (powieści obyczajowe, historyczne, kryminały). Lektury dobierane są na podstawie recenzji i poleceń z prasy i Internetu, jak również wybierane z propozycji klubowiczów.

Lubisz czytać? Uwielbiasz dyskutować o wrażeniach z lektury? Nie masz z kim porozmawiać o książkach? Dyskusyjny Klub Książki jest dla ciebie!

spotkanie: styczeń 2024

Piętnasty rok spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” rozpoczęliśmy dość nietypowo, bo od polecania sobie wzajemnie książek, które są dla nas ciekawe lub przeczytaliśmy w ostatnim czasie.

Nasza „Trzynastka” ciągle się rozrasta i pozyskuje nowych członków, więc i spotkania odbywają się w dość licznym gronie. Na ostatnim spotkaniu przez naszych Klubowiczów zostało poleconych 20 tytułów, a były to:

Śląski Kopciuszek” i „Pani na Kopicach” Gabriela Anna Kańtor

Siedem krów tłustych” Maria Klimas Błahutowa

Kołysanka” Maciej Siembieda

Doktórka od familoków” Magdalena Majcher

Raje utracone” i „Brama do nieba” Eric-Emmanuel Schmitt

Wszystkie opowieści kosmikomiczne” Italo Calvino

Zielone piekło” Raymond Maufrais

Biegnąca z wilkami” Clarissa Pinokla Estes

Spokojny chaos” Sandro Varonesi

Zaufanie” Hernan Diaz

Wojna Inge” Svenja O’Donnell

Motyl” Lisa Genova

Alchemia słowa” Jan Parandowski

Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyta Rudzka

Cykl „Wiedźmin” (8 tomów) Andrzej Sapkowski

Homo przypadkiem sapiens” Konrad Fiałkowski, Tadeusz Bielicki

Włam się do mózgu” Radek Kotarski

Maraton Pokoleń” Granpa Gang

Spotkanie było bardzo ciekawe i zostało określone jako inspirujące.

Następnym razem zobaczymy się 29 lutego 2024 (ostatni czwartek miesiąca), aby porozmawiać o najnowszej powieści naszej klubowiczki Marty Knopik „Burgundowe Wdowy”. Serdecznie zapraszamy na godzinę 17.00 do pokoju 401 w Rotundzie.

spotkanie: grudzień 2023


spotkanie: listopad 2023


spotkanie: październik 2023


spotkanie: wrzesień 2023


spotkanie: lipiec 2023

27 lipca w bytomskim Parku Miejskim im. F. Kachla spotkali się miłośnicy literatury skupieni w dyskusyjnych klubach książki działających w Miejskiej Bibliotece Publicznej, aby porozmawiać o książkach, które cenią, do których często wracają, które zrobiły na nich duże wrażenie i chcą polecić je innym czytelnikom.

Było to niecodzienne spotkanie, samo miejsce – pełne zieleni i słońca nastrajało do literackich pogawędek.

Omawiane książki różne gatunkowo odpowiadały w zasadzie obiektywnie rzecz ujmując różnym gustom czytelniczym. Przeważała beletrystyka – zarówno klasyczna, jak i współczesna, ale również biografie, literatura filozoficzna, historyczno-socjologiczna, polityczna.

Z powieści polecane były klasyki, takie jak: „Kota Mruczysława poglądy na życie” E. T. A. Hoffmanna, „Zakochane kobiety”, „Kochanek lady Chatterley” i „Więzy ciała” Davida Herberta Lawrence’a.

Powieści współczesne: „Sen o okapi” Mariany Leky, „Jedwab” Alessandro Baricco, „Życie Violette” Valerie Perrin, „Życie przed sobą” Emile’a Ajar (Romain Gary).

Biografie: „Żongler. Romain Gary” Agaty Tuszyńskiej, „Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie” Luca Dotti, „Wszyscy niestety normalni” Marii Czubaszek.

Z literatury popularnonaukowej zafascynowały naszych dyskutantów takie tytuły: „Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuvala Noah Harariego, „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” Rafała Matyi, „W cieniu. Kulisy wywiadu III RP” Grzegorza Małeckiego i „Ludowa historia Polski”Adama Leszczyńskiego.

W gronie klubowiczów dyskusyjnych klubów książki znalazła się też pisarka pani Marta Knopik – autorka powieści „Czarne miasto”„Rok zaćmienia” i niedawno wydanej „Pani K.” Przy okazji dyskusji o literaturze opowiadała o pisaniu książek, skąd czerpie pomysły, różnych ciekawostkach związanych z wydawaniem i promowaniem książek.
Rozmowom nie było końca. Spotkanie dowiodło, że jak miłym i ważnym pretekstem do spotkań towarzyskich jest po prostu książka.

Na następne spotkania dyskusyjnych klubów książki „Niedosyt” i „Trzynastka” zapraszamy już po wakacjach 21 i 28 września, tradycyjnie w Bibliotece.


spotkanie: czerwiec 2023

W ostatni czwartek czerwca spotkaliśmy się w dość licznym towarzystwie, aby podyskutować o powieści Johannesa Anyuru „Utoną we łzach swoich matek”.

Było to ostatnie spotkanie w tym sezonie klubowym. Planujemy zorganizować dodatkowe otwarte wakacyjne spotkanie klubów „Niedosyt” i „Trzynastka”. Termin spotkania: 27 lipca w godz. 15-17 w Parku Miejskim im. F. Kachla przy Muszli Koncertowej, gdzie będziemy polecać sobie wzajemnie lektury na lato. Na kolejne regularne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy w ostatni czwartek września, tj. 28 września na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać powieść Siri Hustvedt „Świat w płomieniach”. Serdecznie zapraszamy.


spotkanie: maj 2023

W ostatni czwartek maja spotkaliśmy się z naszymi drogimi Klubowiczami, żeby omówić listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza „Najlepiej w życiu ma Twój Kot”.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca, tj. 28 czerwca na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać powieść szwedzkiego pisarza Johannesa Anyuru „Utoną we łzach swoich matek”. Serdecznie zapraszamy.


spotkanie: kwiecień 2023

W ostatni czwartek kwietnia spotkaliśmy się z klubowiczami „Trzynastki”, aby porozmawiać o trzech tytułach Erica-Emmanuela Schmitta: „Napój miłosny”, „Zazdrośnice” oraz „Madame Pylinska i sekret Chopina”.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca, tj. 25 maja na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać listy Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza „Najlepiej w życiu ma Twój Kot”. Serdecznie zapraszamy.


spotkanie: marzec 2023

Miło było spotkać się w przedświąteczny czwartek, by przywołać wiosnę i porozmawiać o „Faworytach” Manueli Gretkowskiej.

Kontrowersyjna polska pisarka, libertynka i patriotka, więc również kontrowersyjna powieść niehistoryczna.

Wszystko kręci się wokół seksu. Z wyjątkiem seksu. Seks kręci się wokół władzy.

W Warszawie szepcze się o nich złośliwie, lecz z podziwem: te kobiety mogą wszystko, ale z nimi też można zrobić wszystko…

Tytułowe faworyty to trzy kobiety, rywalizujące o względy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego: Elisabeth Lubomirska, Izabela Czartoryska i Magdalena Sapieha – chociaż różne, to jednak łączy je jedno. Każda z nich chce zajmować pierwsze (i najlepiej jedyne) miejsce u boku Stanisława Poniatowskiego. Autorka nie gloryfikuje ostatniego króla Polski. W powieści poznajemy go jako człowieka słabego, niemal nieumiejącego samodzielnie decydować. Miota się pomiędzy rosyjskim ambasadorem, szlachtą, magnatami i Kościołem. W ogóle trudno jest dostrzec w „Faworytach” jakiś pozytywnych bohaterów. Wszyscy – od szlachty, przez duchowieństwo i króla – żądni są pieniędzy, uciech cielesnych i władzy. Każdy myśli tylko o sobie i zaspokojeniu swoich żądz. Powieść nie zachwyciła uczestników marcowego spotkania. Wszyscy zwrócili uwagę na wulgarny język książki, który jak wiadomo jest charakterystyczny dla stylu autorki.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca, tj. 27 kwietnia na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać trzy tytuły Erica-Emmanuela Schmitta: „Napój miłosny”, „Zazdrośnice” oraz „Madame Pylinska i sekret Chopina”.

Serdecznie zapraszamy.


spotkanie: luty 2023

W ostatni czwartek lutego spotkaliśmy w dość licznym gronie, by porozmawiać o powieści Eleny Ferrante „Czas porzucenia”.
Sporo czasu poświęciliśmy spekulacjom na temat tożsamości autorki lub autora „Cyklu neapolitańskiego” i „Czasu porzucenia”. Wszak Elena Ferrante to pseudonim pisarski osoby, która skrzętnie ukrywa swoje personalia. Istnieją różne hipotezy na temat jej tożsamości. Idąc za Wikipedią według jednej z teorii pod pseudonimem Elena Ferrante kryje się grupa pisarzy. Jednak przeciwko przemawia spójny styl i tematyka wszystkich utworów. Istnieje także przypuszczenie, że to w rzeczywistości pochodzący z Neapolu pisarz Dominico Starnone. Hipoteza ta wywodzi się z badań grupy matematyków, którzy przeanalizowali twórczość Ferrante i jej język za pomocą specjalnego oprogramowania i ustalili, że przypomina on język Starnone. Według dziennikarza Claudio Gattiego kryje się mieszkająca w Rzymie tłumaczka z języka niemieckiego Anita Raja. Związana jest z wydawnictwem, w którym publikuje Ferrante, jest też żoną Dominico Starnone. Hipoteza Gattiego oparta jest m.in. na tym, że majątek Starnone i Rai oraz dochody tej ostatniej powiększały się znacznie w tym samym czasie, kiedy książki Ferrante zdobywały popularność. Doniesienia te nie zostały potwierdzone.

Na podstawie wywiadów oraz opublikowanej korespondencji Ferrante z wydawcami, krytyk literacki John Wood ustalił, że Ferrante wychowała się w Neapolu, jednak okresowo mieszkała poza granicami Włoch, jest matką, oraz zajmuje się nauczaniem.

Omawiana powieść to studium kobiety zdradzonej i porzuconej. Główna bohaterka Olga, po piętnastu latach małżeństwa zostaje porzucona przez męża dla dużo młodszej kochanki. Jej tragedia wewnętrzna przechodzi różne etapy – od gniewu, zazdrości i obsesji, po obojętność i niepewne próby ułożenia sobie życia.

Nasi klubowicze mieli mieszane odczucia w odbiorze powieści i głównej bohaterki. Dla niektórych była antypatyczna i wulgarna, a niektórzy jej współczuli i próbowali zrozumieć. Lekkość stylu Ferrante, spowodował, że książkę czytało się dosyć dobrze.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy w ostatni czwartek miesiąca, tj. 30 marca na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać „Faworyty” Manueli Gretkowskiej. Serdecznie zapraszamy.


spotkanie: styczeń 2023

Klubowy Nowy Rok zaczęliśmy nietypowo, bo od omówienia książek, które według naszych klubowiczów są godne polecenia.

W pierwszej kolejności została omówiona książka biograficzna o ciekawej osobowości kobiecej – „Simona” Anny Kamińskiej. Simona Kossak była ostatnią potomkinią rodu Kossaków. Oczekiwano, że będzie synem, kontynuującym dzieło słynnych przodków. Jednak wybrała własną drogę. Zamieszkała w lesie, żyjąc w zgodzie z naturą. Ponad trzydzieści lat mieszkała w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody.

Kolejną pozycja polecaną przez naszych klubowiczów był „Wstręt do tulipanów” Richarda Louriego. Jest to zapis wojennych doświadczeń dziecka. Główny bohater opowiada niełatwą historię o głodzie, rozczarowaniu i faszyzującej Holandii. Pomaga ukrywającym się Żydom, ale również wydaje ukrywającą się dziewczynkę – Annę Frank.

Na spotkaniu opowiedziano również o zamiłowaniu do twórczości Szczepana Twardocha. Tutaj zostały wymienione „Król” i „Królestwo”. Zacytujmy wydawniczą reklamę powieści: „Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą. Targani namiętnościami bohaterowie, żywe konflikty i emocje, wciągająca akcja i jej nieprzewidywalne zwroty. Do tego pierwszy w polskiej powojennej literaturze tak ciekawy i wolny od mitologizowania portret żydowskiego bohatera oraz pasjonujące realia Warszawy lat 30. XX wieku. Literacki knock-out.” Nic dodać, nic ująć, bo w tak entuzjastycznym tonie wypowiadała się również o powieściach Twardocha nasza klubowiczka.

Następną pozycją, która stanowiła inspirację dla naszego klubowicza, była „Straszna książka” popularnego duszpasterza i dominikanina, ojca Adama Szustaka. Jest to przystępnie napisana, książka, w której autor próbuje wyjaśnić najstraszniejsze fragmenty Biblii. O. Szustak zaprosił do współpracy biblistę ks. Marcina Kowalskiego i razem omawiają i próbują zrozumieć Apokalipsę i inne prorocze fragmenty Pisma Św.

Polecono również książkę do nauki języka „Angielski. Konwersacje dla zaawansowanych”. Pozycja ta przydatna będzie dla osób chcących poprawić swoją umiejętność w posługiwaniu się językiem angielskim. Do książki dołączona jest płyta mp3, która zwiera dialogi w wykonaniu native speakerów. Kurs przeznaczony jest dla osób znających język przynajmniej na poziomie średnio zaawansowanym, które chcą doskonalić umiejętność prowadzenia swobodnych rozmów.

Jako jedną z ostatnich pozycji omówiono zbiór dramatów Hanocha Levina „Udręka życia i inne dramaty rodzinne: teatr życia i śmierci”. Cykl dramatów zwanych rodzinnymi czy domowymi to reminiscencje z polsko-żydowskiej dzielnicy autora Neve Szanen na
południu Tel Awiwu. Levin doskonale operuje literackimi gatunkami,
łącząc ich potencjały z własną wrażliwością. Dramat tytułowy jest opowieścią o starym małżeństwie. A tak naprawdę o tęsknotach, niespełnieniu, trwaniu w czymś, co nas nie rozwija. To uniwersalna opowieść o każdym z nas.

Na prośbę autora polecono książkę „Wojna i miłość” Davida Starmana, która jest połączeniem powieści sensacyjnej, kryminalnej i science fiction z wątkiem miłosnym.

Jak widać polecane przez naszych klubowiczów książki były bardzo różnorodne i zadowoliłyby nie jednego czytelnika.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka” zapraszamy we wcześniejszym terminie, bo 23 lutego (czwartek) na godzinę 17.00 do pokoju 401 w rotundzie. Będziemy omawiać „Czas porzucenia” Eleny Ferrante. Serdecznie zapraszamy.

Copyright © 2023 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content