Projekt – „APETYT NA KSIĄŻKĘ”
„Apetyt na książkę” w Bibliotece – podsumowanie projektu
„Apetyt na książkę” to projekt zrealizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Skierowany był przede wszystkim do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz seniorów. Miał przekonać mieszkańców Bytomia, że czytanie i bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego, a także inspiracją do dalszej twórczej aktywności. Latem odbył się cykl warsztatów, których adresatem były przede wszystkim dzieci. Najmłodsi czytelnicy wzięli udział w seansach edukacyjnych wyświetlonych w Mobilnym Planetarium. Dzięki nowym technologiom młodzi odkrywcy kosmosu nie opuszczając biblioteki, udali się w podróż po Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej, a nawet dalej w kosmiczną przestrzeń… Dzieci nie tylko dowiedziały się, ale i zobaczyły, jak wyglądają planety znajdujące się w Układzie Słonecznym, jak zbudowana jest nasza galaktyka, jak wyglądają gwiazdy, gwiazdozbiory i czym jest supernowa. Wrażenia po seansie na pewno były niezapomniane, a był to zaledwie początek atrakcji przygotowanych w ramach projektu.
Z kosmicznych przestworzy wróciliśmy na Ziemię, a konkretnie do… cukierni. W zasadzie to cukiernia przyjechała do biblioteki. Tym razem w ramach warsztatów lizakowych dzieci zobaczyły, jak robi się te uwielbiane przez wszystkich słodycze. Podczas atrakcyjnego pokazu można było przyjrzeć się, jak przygotowuje się karmelkową masę, jak się ją barwi i studzi. Mało kto wiedział, że do zrobienia lizaków potrzeba naprawdę sporo siły. Po obejrzeniu pokazu każde dziecko spróbowało słodkich cukierków i wykonało własnego tęczowego lizaka w wybranym przez siebie kształcie. Powstały kwiaty, serca, ślimaki, a nawet łabędzie. I wszystkie na pewno były tak samo smaczne.
Na zakończenie lata odbyły się międzypokoleniowe warsztaty malowania kubków. Każdy mógł spróbować swoich sił w zdobieniu ceramiki. Jedni przyszli z gotowymi pomysłami w głowach, które z zapałem przelewali za pomocą farb na ceramiczne kubki, inni tworzyli „na gorąco”, na miejscu wymyślając kolejne elementy dekoracyjne i eksperymentując z kolorami. Wyzwanie artystyczne okazało się niełatwe, pomimo to wszyscy dobrze się bawili. Powstało mnóstwo wyjątkowych kubków, które po wypaleniu w piekarniku przez długie lata będzie służyć ich twórcom.
Jesienią gośćmi biblioteki byli autorzy książek dla dzieci i młodzieży – Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke i Ewa Chotomska. Joanna Jagiełło zasłynęła przede wszystkim z debiutanckiej powieści Kawa z kardamonem, ale na uwagę zasługują wszystkie jej powieści. Młodzież i dorośli obecni na spotkaniu dowiedzieli się, między innymi, jak wyglądają etapy pracy nad książką. Autorka opowiedziała o swoich początkach literackich, o tym skąd czerpie pomysły na kolejne historie, ile czasu zajmuje napisanie powieści, jak wymyśla się dobry tytuł i czy pisarz ma wpływ na szatę graficzną okładki. Pisarka wspólnie z młodzieżą dyskutowała o problemach wieku nastoletniego poruszanych w jej książkach: o pierwszej miłości, rozczarowaniach, problemach braku akceptacji wśród rówieśników, samobójstwach. Największą pasją Joanny Jagiełło od zawsze było pisanie, ale również z wielkim zaangażowaniem maluje, gra na gitarze, komponuje i pisze teksty piosenek. W 2017 roku wydała swoją płytę autorską Skrzypek bez dachu.
O swoich książkach oraz początkach kariery literackiej opowiadał także Grzegorz Kasdepke, jeden z najchętniej czytanych autorów książek dla dzieci. Kacperiadę, serię o Detektywie Pozytywce, książki o przygodach bliźniąt Kuby i Buby oraz Bodzia i Pulpeta znają wszyscy bez względu na wiek. Dlatego też na spotkanie z autorem przyszli zarówno najmłodsi czytelnicy, jak i ich starsze rodzeństwo i rodzice.
Tłumy na spotkanie przyciągnęła Ewa Chotomska, scenarzystka, pisarka, prezenterka. Współtwórczyni telewizyjnego programu dla dzieci Tik-Tak, w którym wcielała się w postać Ciotki Klotki. Autorka była również pomysłodawczynią zespołu Fasolki, dla którego do dziś pisze teksty piosenek. Jej książki – Zając Poziomka, Pamiętnik Felka Parerasa, Czerwony wilczek – są chętnie czytane przez najmłodszych czytelników. Ewa Chotomska opowiadała o swojej twórczości oraz twórczości swojej mamy, Wandy Chotomskiej. Dzieci mogły posłuchać piosenek z repertuaru Fasolek, a dorośli obecni na sali przypomnieli sobie utwory, które znali i śpiewali w dzieciństwie: Pan Tik-Tak, Mydło lubi zabawę, Myj zęby, Moja fantazja i wiele innych. Było to najbardziej rozśpiewane spotkanie autorskie w naszej bibliotece. Mamy nadzieję, że dzieci zachęcone przez autorów do czytania książek, będą często odwiedzać bibliotekę i chętnie sięgać po kolejne historie literackie.
Zwieńczeniem projektu były warsztaty z teatrzykiem kamishibai, które poprowadziła Pani Wioleta Bożek z bytomskiej fili Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach – partnera projektu. Kamishibai jest starą japońską sztuką opowiadania. W języku japońskim „kami” oznacza papier, „shibai” to teatr. Kamishibai jest zatem teatrem ilustracji, którego podstawowymi elementami są: drewniana skrzynka „butai”, swoją formą przypominająca rozkładany teatrzyk oraz papierowe karty zawierające ilustracje do przedstawionych historii. Pani Wioleta zaprezentowała dzieciom dwie opowieści: Szukając Marudka oraz Bajkę o złotym jajku. Następnie uczestnicy podzieleni na grupy przygotowali własne karty z ilustracjami do wybranych historii i zaprezentowali je w trakcie warsztatów. Literatura stała się tym samym inspiracją do dalszych twórczych działań.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Książka na sposób orientalny, czyli warsztaty z teatrzykiem kamishibai
26 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu odbyły się warsztaty z teatrzykiem kamishibai, w których uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 46. Kamishibai jest starą japońską sztuką opowiadania. W języku japońskim „kami” oznacza papier, natomiast „shibai” to teatr. Kamishibai jest zatem teatrem ilustracji, którego podstawowymi elementami są: drewniana skrzynka „butai”, formą przypominająca rozkładany teatrzyk oraz papierowe karty zawierające ilustracje do przedstawianych historii.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Partnerstwo dla książki, a przygotowała je i poprowadziła Pani Wioleta Bożek z bytomskiej fili Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach – partnera projektu. Pani Wioleta zaprezentowała dzieciom dwie opowieści: „Szukając Marudka” oraz „Bajkę o złotym jajku”. Następnie uczniowie podzieleni na grupy przygotowali własne karty z ilustracjami do wybranych historii i zaprezentowali je przed wszystkimi uczestnikami spotkania. Bardzo dziękujemy bytomskiej fili Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach, a zwłaszcza Pani Wioli za ciekawe warsztaty i mamy nadzieję na kolejne spotkania z teatrzykiem kamishibai.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ewa Chotomska w Bytomiu
20 października gościem Biblioteki była Ewa Chotomska, scenarzystka, pisarka, prezenterka. Autorka współtworzyła telewizyjny program dla dzieci Tik-Tak, w którym wcielała się w postać Ciotki Klotki, a także była pomysłodawczynią zespołu Fasolki, dla którego do dziś pisze teksty piosenek. Jej książki – Zając Poziomka, Pamiętnik Felka Parerasa, Czerwony wilczek – są chętnie czytane przez najmłodszych czytelników. Na spotkaniu Ewa Chotomska opowiedziała o swojej twórczości i twórczości swojej mamy, Wandy Chotomskiej.
Dzieci mogły posłuchać piosenek z repertuaru Fasolek, a dorośli obecni na sali przypomnieli sobie utwory, które znali i śpiewali w dzieciństwie: Pan Tik-Tak, Mydło lubi zabawę, Myj zęby, Moja fantazja i wiele innych. Było to najbardziej rozśpiewane spotkanie autorskie w naszej Bibliotece. Spotkanie odbyło się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Partnerstwo dla książki. Dziękujemy Pani Ewie za uśmiech i radość jaką sprawia dzieciom swoją twórczością.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską
20 października naszą bibliotekę odwiedzi Ewa Chotomska. Pani Ewa jest scenarzystką, pisarką, prezenterką. Współtworzyła kultowy program Tik-Tak, w którym wcielała się w postać legendarnej Ciotki Klotki. Jest również pomysłodawczynią zespołu Fasolki, który istnieje już ponad 30 lat oraz autorką książek dla dzieci: Zając Poziomka, Kuchenny Alfabet w Zagadkach, Pamiętnik Felka Parerasa. Piosenki autorstwa pani Ewy, które wylansował dziecięcy zespół Fasolki m. in. Szczotka, pasta, kubek…, Ale leń, Pogoda na uśmiech, Kropelka złotych marzeń stawały się od razu przebojami.
W 2019 r. otrzymała Order Uśmiechu. Jest córką znanej pisarki dla dzieci Wandy Chotomskiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Grzegorz Kasdepke w Bytomiu
5 października Miejską Bibliotekę Publiczną w Bytomiu odwiedził Grzegorz Kasdepke, chyba najchętniej czytany autor książek dla dzieci. Kacperiadę, serię o Detektywie Pozytywce, książki o przygodach Kuby i Buby oraz Bodzia i Pulpeta znają wszyscy, bez względu na wiek. Dlatego też na spotkanie z pisarzem przyszli zarówno najmłodsi czytelnicy, jak i ich rodzice. Autor opowiadając o sobie i swojej twórczości szybko nawiązał kontakt z publicznością. Czas upłyną wszystkim w miłej, zabawnej atmosferze. Mamy nadzieję, że było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z Grzegorzem Kasdepke w naszej bibliotece.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Partnerstwo dla książki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
15 października Miejską Bibliotekę Publiczną w Bytomiu odwiedzi Grzegorz Kasdepke, autor bardzo poczytnych książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Partnerstwo dla książki. Pisarz jest laureatem wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień. W 2002 roku za „Kacperiadę. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” otrzymał literacką nagroda im. Kornela Makuszyńskiego oraz wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku. Książka „Co to znaczy, czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń” w 2003 roku otrzymała Nagrodę Edukacja XXI. Trzy lata później książka „Niesforny alfabet” została Najlepszą Książką Roku w kategorii literatura dla dzieci plebiscytu Wirtualnej Polski. W 2012 roku książka „Detektyw Pozytywka” otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Fundacji ABCXXI na najważniejszą książkę 10-lecia kampanii Cała Polska czyta dzieciom. To tylko niektóre z wyróżnień. W 2019 roku Grzegorz Kasdepke dołączył do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Joanna Jagiełło w Bytomiu
30 września Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedziła Joanna Jagiełło, autorka powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarka zasłynęła przede wszystkim z debiutanckiej powieści „Kawa z kardamonem”, ale na uwagę zasługują wszystkie jej powieści i książeczki dla dzieci. Młodzież i dorośli obecni na spotkaniu dowiedzieli się, między innymi, jak wyglądają etapy pracy nad książką. Autorka opowiedziała o swoich początkach literackich, o tym skąd czerpie pomysły na kolejne historie, ile czasu zajmuje napisanie powieści, jak wymyśla się dobry tytuł i czy pisarz ma wpływ na szatę graficzną okładki. Porozmawiała z młodzieżą na temat problemów wieku nastoletniego poruszanych w swoich książkach – pierwsze miłości, rozczarowania, brak akceptacji wśród rówieśników, samobójstwa.
Pani Joanna okazała się miłą, pozytywnie nastawioną do świata osobą. Jej największą pasją od zawsze było pisanie, ale z wielkim zaangażowaniem także maluje, gra na gitarze, komponuje i pisze teksty. W 2017 roku wydała pierwszą płytę autorską „Skrzypek bez dachu”.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Partnerstwo dla książki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Spotkanie z Joanną Jagiełło
30 września Miejska Biblioteka Publiczna będzie gościć u siebie Joannę Jagiełło, autorkę powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Partnerstwo dla książki.
Pisarka zadebiutowała powieścią dla młodzieży „Kawa z kardamonem”. Książka została nominowana do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011. Uzyskała też nominację do nagrody Donga i została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Na Ukrainie trafiła na listę obowiązkowych lektur szkolnych. „Kawa z kardamonem” zapoczątkowała poczytną „Serię kawową”, a po niej pojawiły się inne powieści młodzieżowe, chętnie czytane i nagradzane („Zielone martensy”, „Jak ziarnka piasku”, „Tylko gdy pada deszcz”, „Tam, gdzie zawracają bociany”). Największą pasją Joanny Jagiełło jest pisanie, ale w wolnym czasie również maluje, gra na gitarze i komponuje.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Kubki w kolorach lata
Lato w pełni, a za nami kolejne spotkanie zrealizowane w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ. Tym razem gościliśmy u nas Pana Macieja z firmy ModraSova, który poprowadził warsztat malowania kubków z ceramiki. W tym międzypokoleniowym warsztacie swoich sił w zdobieniu ceramiki próbowali dorośli i dzieci. Niektórzy przyszli z gotowym pomysłem w głowie, który z zapałem przelewali na ceramiczny kubek. Inni tworzyli „na gorąco”, na miejscu wymyślając kolejne elementy dekoracyjne i eksperymentując z kolorami.
Praca przy dekorowaniu ceramicznych kubków okazała się nie łatwym wyzwaniem, mimo to wszyscy dobrze się bawili. Powstało mnóstwo wyjątkowych kubków, które po wypaleniu w piekarniku, będą służyć przez długie lata ich twórcom. Tak więc dziękujemy za udział w warsztatach i życzymy wszystkim dobrej kawy i smacznej herbaty.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Biblioteka na słodko
Za nami kolejne warsztaty zrealizowane w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ. Tym razem spotkaliśmy się, aby zobaczyć, jak robi się lizaki. Kto z nas nie uwielbia tych słodyczy.
15 lipca gościliśmy w bibliotece bardzo sympatyczne panie, które z zawodu są cukiernikami i na co dzień zajmują się wytwarzaniem cukierków, lizaków. Dzieci, które tego dnia odwiedziły bibliotekę zobaczyły, jak przygotowuje się karmelkową masę, jak się ją barwi i studzi. Mało kto wiedział, że do zrobienia lizaków potrzeba naprawdę sporo… siły! Po obejrzeniu pokazu każde dziecko mogło spróbować słodkich cukierków i wykonać własnego tęczowego lizaka w wybranym przez siebie kształcie. Powstały kwiaty, serca, ślimaki, a nawet łabędzie. I wszystkie na pewno były tak samo smaczne.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Z biblioteki ku gwiazdom…
6 lipca we wtorek rozpoczęliśmy realizację warsztatów wakacyjnych kierowanych do dzieci, młodzieży i seniorów. Cykl letnich spotkań zainaugurowały 2 seanse w Mobilnym Planetarium. Były to projekcje edukacyjne dla dzieci. Młodzi odkrywcy kosmosu udali się w podróż po naszym Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej, a nawet dalej, dalej w kosmiczną przestrzeń…
Dzieci nie tylko dowiedziały się, ale i zobaczyły jakie planety znajdują się w naszym Układzie Słonecznym, jak zbudowana jest nasza galaktyka, jak wyglądają gwiazdy, gwiazdozbiory i czym jest supernowa.
Wrażenia po seansie na pewno będą niezapomniane!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
APETYT NA KSIĄŻKĘ” – zaproszenie na warsztaty
W lipcu Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu rozpoczyna cykl warsztatów wakacyjnych kierowanych do dzieci, młodzieży i seniorów. Działania będą realizowane w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Partnerstwo dla książki.
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na atrakcyjne letnie spotkania, które będą odbywać się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ.
6 lipca (wtorek), godzina 10.30 i 11.30 – 45 minutowy seans w mobilnym planetarium.
15 lipca (czwartek), godzina 11.00 i 12.00 – warsztaty robienia lizaków.
Ilość miejsc ograniczona!
Obowiązują zapisy bezpośrednio w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży lub pod numerem telefonu 32 787 06 01, wew. 413.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury – nowy projekt MBP Bytom
Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Partnerstwo dla książki” na realizację projektu „APETYT NA KSIĄŻKĘ”. Działania w ramach projektu skierowane będą do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz osób 60+. W ramach projektu zostanie przeprowadzonych 10 imprez, na które złożą się warsztaty kreatywne oraz spotkania autorskie. Chcemy w ten sposób przekonać odbiorców projektu, że czytanie oraz bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego i mogą być inspiracją do dalszej twórczej aktywności.
Nasze działania rozpoczynamy w lipcu i kontynuować je będziemy aż do października.
Całkowity koszt zadania wynosi 13 650 zł.
Szczegóły wkrótce!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.