Projekt – „QULTURALNA RETROTEKA” – Miejska Biblioteka Publiczna

Projekt – „QULTURALNA RETROTEKA”

Zagraj w bibliotece

W naszej bibliotece już wkrótce będzie można zagrać w grę „Literackie memory”. Gra będzie dostępna w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży oraz placówkach filialnych biblioteki. Każdy będzie mógł na miejscu sprawdzić swoją spostrzegawczość i poćwiczyć pamięć. Chętne rodziny, zespoły, grupy przyjaciół, znajomych (w grupach 2-4 osobowych) zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Zaprojektowanie oryginalnej gry memory inspirowanej tekstami literackimi było jednym z działań projektu „Qulturalna Retroteka” realizowanego od września do listopada w bibliotece. Do współpracy zaprosiliśmy dziecięco-młodzieżową sekcję plastyczną Klubu „Sezam” BSM pod kierunkiem Pani Małgorzaty Woźniak oraz sekcję plastyczną Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Pani Marty Hawlickiej. Ich zadaniem było narysowanie ilustracji do ulubionych książek z dzieciństwa. W sumie powstało 30 pięknych rysunków, które złożyły się na grę memory. Po wykonaniu prac artyści obu grup wiekowych spotkali się w bibliotece i porozmawiali o swoich rysunkach, motywacji i emocjach związanych z wyborem książek do zilustrowania. Okazało się, że niektóre z nich to książki ponadczasowe, po które w dzieciństwie sięgali zarówno słuchacze BUTW, jak i dzisiejsi nastolatkowie. Tytuły, które się powieliły to klasyczne baśnie: „Calineczka”, „Czerwony Kapturek”, „Królowa Śniegu”, „Mała Syrenka” oraz „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. W grupie młodzieży oczywiście nie mogło zabraknąć „Mikołajka” czy „Harrego Pottera”. Seniorzy mile zaskoczyli nas wybierając wiersze, jako ulubione bajki z dzieciństwa. Pojawiły się ilustracje do „Kaczki-dziwaczki” Jana Brzechwy i „Ptasiego radia” Juliana Tuwima.

Po raz kolejny udowodniliśmy, że czytanie nie tylko może być inspiracją do dalszych twórczych działań, ale też, że CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Rotunda, I piętro, tel. 32 787 06 01, wew. 413.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Qulturalnie o QR-ach

dav

Kod QR to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod graficzny, opracowany przez japońskie przedsiębiorstwo Denso-Wave w 1994 roku. Jest to kod modularny i stałowymiarowy – tak zaczyna się, zamieszczona na stronach popularnej Wikipedii, definicja dotycząca tych coraz częściej spotykanych na naszym „podwórku”, np. na biletach do kina czy na ulotkach i plakatach reklamowych, charakterystycznych czarno-białych kwadracików. Brzmi skomplikowanie?

Może trochę… jednak w praktyce wcale takie nie jest:) Przekonali się o tym słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniowie Technikum nr 4 w Bytomiu, którzy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach „Qulturalnie o QR-ach” przeprowadzonych w ramach projektu „Qulturalna Retroteka”. Na początku uczestnicy zajęć, w krótkiej prezentacji, zapoznali się z definicją kodów QR, ich historią i przykładami zastosowania. Następnie mieli okazję samodzielnie stworzyć swoje własne kody QR – z zapisanymi w nich adresami stron internetowych, swoimi wizytówkami, a także krótkimi tekstami – a także pobrać na swoje smartfony aplikacje do ich odczytu.

Na koniec na uczestników warsztatów czekała niespodzianka – gra „w poszukiwanie skarbów”, dzięki której mieli szansę wykorzystać zdobyte przez siebie umiejętności, a także zobaczyć jak można kreatywnie wykorzystać kody QR. Na terenie biblioteki rozmieściliśmy szereg wskazówek, oczywiście zakodowanych w fotokodach, a uczestnicy warsztatów, podzieleni na dwie grupy mieli za zadanie je odnaleźć, rozwiązać i dotrzeć dzięki nim „do ostatecznego celu”:) (zwiedzając przy okazji naszą bibliotekę i dowiadując się „co nieco:)” o zasadach korzystania z jej zbiorów). Ukryte w kodach zagadki były dobrane tak, aby zaangażować do współpracy i wymiany doświadczeń młodzież i seniorów – tylko w ten sposób byli w stanie szybko ukończyć grę:)

dav

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Spotkania autorskie z Olgą Rudnicką i Martą Matyszczak

W ramach projektu „Qulturalna Retroteka” gościliśmy autorki poczytnych powieści kryminalnych – Olgę Rudnicką i Martę Matyszczak.

Olga Rudnicka z wykształcenia jest pedagogiem. Przez kilka lat pracowała jako asystent osób niepełnosprawnych w Śremie, swojej rodzinnej miejscowości. Debiutowała jako dziewiętnastolatka powieścią „Martwe jezioro”. Na koncie ma już kilkanaście książek.

Najbardziej znane to „Byle do przodu”, „Natalii 5”, „Drugi przekręt Natalii”, „Do trzech razy Natalie”, „Diabli nadali”, „Granat poproszę!”, „Zacisze 13”, „Życie na wynos”. Marta Matyszczak urodziła się w Chorzowie. Z wykształcenia jest dziennikarką. Podobno pisać chciała od zawsze, ale dopiero w 2017 roku zadebiutowała jako pisarka wydając powieść „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”. Zabawny kryminał, którego akcja rozgrywa się w Chorzowie, a jednym z bohaterów jest kundelek o imieniu Gucio, zapoczątkował serię „Kryminał pod psem”. W tym roku do księgarni trafił szósty tom serii „Trup w sanatorium”. Cała seria cieszy się dużą popularnością wśród czytelników. Opowiadania obu pisarek znalazły się w tomie „Zabójczy pocisk”, zawierającym teksty piętnastki najlepszych polskich autorów kryminałów.

Obie panie z sympatią podeszły do spotkania ze swoimi czytelnikami. Opowiedziały o sobie, początkach w zawodzie i swoich osiągnięciach literackich. Chętnie podpisywały swoje książki i pozowały do zdjęć z czytelnikami. Mamy nadzieję, że te spotkania nie były ostatnie i  zarówno Olga Rudnicka, jak i Marta Matyszczak odwiedzą jeszcze kiedyś Bytom i naszą bibliotekę.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Spotkanie z Barbarą Gawryluk

8 października, w ramach projektu „Qulturalna Retroteka”, gościliśmy autorkę książek dla dzieci, Barbarę Gawryluk. Dziennikarka radiowa i pisarka w swoim dorobku ma wiele tytułów. Świetnie pisze zarówno dla dzieci, jak i dla nastolatków. Na spotkaniu, w którym wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Szkoły Podstawowej nr 46, opowiedziała o swoich najciekawszych książkach.

Dzieci poznały historię Dżoka, pewnego psa, mieszkającego lata temu w Krakowie, historię foczki o imieniu Klifka, którą uratował i pokochał pewien kudłaty pies, historie małych dziecięcych bohaterów, którzy mimo niebezpieczeństwa, potrafili zachować się mądrze i odpowiedzialnie. Pani Barbara okazała się miłą, serdeczną osobą, a dzieci z zainteresowaniem wysłuchały wszystkich historii, opartych na autentycznych wydarzeniach. Opowieść o wiernym Dżoku, czekającym na swego pana, wycisnęła łezki wzruszenia w oczach niektórych małych słuchaczy, za to historie psich bohaterów z serii „Pies na medal” wywołały uśmiechy na dziecięcych buziach. Któż z nas nie chciałby mieć takiego psa! Mamy nadzieję, że to spotkanie choć było pierwsze, nie będzie ostatnie. I pani Barbara Gawryluk jeszcze kiedyś nas odwiedzi.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Spotkanie autorskie z Martą Matyszczak

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na spotkanie z Martą Matyszczak, chorzowską pisarką, autorką serii „Kryminał pod psem” („Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, „Zbrodnia nad urwiskiem”, „Strzały nad jeziorem” i inne).

Termin: 7 listopada 2019 r. (czwartek), godz. 18.00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3, III piętro, sala wykładowa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Spotkanie z Olgą Rudnicką

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na spotkanie z Olgą Rudnicką autorką książek „Natalii 5”, „Granat poproszę!”, „Byle do przodu”, „Diabli nadali” i wielu innych.

Termin: 29 października 2019 r. (wtorek), godz. 18.00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3, III piętro, sala wykładowa

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Spotkanie literackie z Justyną Bednarek

W miniony piątek, w ramach projektu „Qulturalna Retroteka”, gościliśmy autorkę książek dla dzieci, Justynę Bednarek. Była dziennikarka i redaktorka w swoim dorobku ma wiele tytułów, wystarczy chociażby wymienić: „Pięć sprytnych kun”, „Historie spod podłogi”, „Babcochę” czy „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Pani Justyna opowiedziała o sobie, swojej twórczości i bohaterach swoich książek. Skłoniła również dzieci do własnej aktywności twórczej, której efektem było wykonanie przez każde dziecko projektu własnej skarpetki. Wśród całej masy skarpet znalazły się: policjantka, baletnica, lekarka, królowa, a nawet zaskakująca skarpetka-koń.

Serdeczność autorki, uśmiech na twarzy i otwartość na dialog z dziećmi sprawiły, że spotkania, w których wzięli udział uczniowie z klas II i III Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu, przebiegły w miłej, ale i twórczej atmosferze. Mamy nadzieję, że pani Justyna będzie z uśmiechem na twarzy wspominać spotkanie z nami, a dzieci zachęcone przez autorkę do czytania książek, będą często odwiedzać bibliotekę i chętnie sięgać po kolejne historie literackie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Czytanie łączy pokolenia

Przygody kota Filemona, kasztanowego Kuklika i różnokolorowych skarpetek zawładnęły wyobraźnią najmłodszych czytelników, biorących udział w projekcie Qulturalna Retroteka”. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 17, Przedszkola Miejskiego nr 20 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 9 z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajek czytanych przez słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (partnera projektu), a potem swoje wrażenia przelewały na papier.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


QULTURALNA RETROTEKA

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” na realizację projektu QULTURALNA RETROTEKA. Projekt skierowany do bytomskich dzieci, młodzieży oraz osób 60+ jest edukacyjną, kreatywną podróżą przede wszystkim po wartościowej literaturze dziecięcej wielu pokoleń, na którą zaprosimy już jesienią.

Całkowity koszt zadania wynosi 13 579 zł.
Szczegóły wkrótce!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Copyright © 2023 Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skip to content