Projekt – „ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ”
Warsztaty tworzenia pluszowych misiów
Za nami kolejne wakacyjne warsztaty zrealizowane w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Bohaterem spotkania był pluszowy miś. Dzieci i seniorzy uczestniczący w warsztatach bez użycia igły i nici stworzyli własne misiowe przytulanki. Najpierw należało wybrać misiowi kolor futerka, nosek i oczka. Następnie starannie go wypełnić kulką silikonową nadając mu odpowiedni kształt. Kolejnym krokiem był wybór ubranka. I tu można było stworzyć dziewczynkę lub chłopczyka. Misiowe dziewczynki należało ubrać w spódniczki i udekorować kokardkami, kwiatkami lub serduszkami. Misiowi chłopcy dostali kolorowe kamizelki, krawaty i kapelusze. Ostatnim etapem pracy nad zabawką było nadanie swojemu misiowi imienia. Fabryka pluszowych misiów zagościła na chwilę w naszej Bibliotece dzięki panom z chorzowskiej firmy Grajfka. Serdecznie dziękujemy.
Warsztaty tworzenia pluszowych misiów zostały zrealizowane w ramach bloku „Literackie smaki dzieciństwa”. Mamy nadzieję, że jesienią odwiedzi nas Agata Romaniuk, autorka serii dla dzieci „Kocia Szajka”. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i mediów społecznościowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warsztaty z robotyki
W miniony piątek odbyły się w naszej Bibliotece kolejne warsztaty zrealizowane w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Tym razem bohaterem spotkania były klocki Lego. Kto nie lubi bawić się klockami Lego? Chyba większość z nas miała w swoim życiu epizod fascynacji tymi zabawkami. Czy klocki mogą rozwijać i uczyć? Oczywiście, że tak. Udowodnili nam to pracownicy gliwickiej Fabryki Naukowców, którzy zabrali nas do krainy klocków Lego. Podczas warsztatów z programowania dzieci zbudowały z krokodyle, które po odpowiednim zaprogramowaniu mogły otwierać paszcze i gryźć każdego śmiałka w palec. Dzięki prostemu programowi wykorzystującemu język graficzny, dzieci uczyły się podstaw programowania. Poprzez zabawę poznawały podstawy konstrukcji maszyn, rozwijały zdolności matematyczne i uczyły się logicznego i analitycznego myślenia.
Warsztaty z robotyki Lego odbyły się w ramach bloku „Nowatorska kuchnia literacka”. W październiku będziemy gościć Bogusia Janiszewskiego, autora serii dla dzieci „To o czym dorośli ci nie mówią”. Mamy nadzieję, że pisarz opowie nam coś więcej na temat nowych technologii i sztucznej inteligencji. A może także na temat lotów w kosmos…?
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warsztaty czekoladowe w Bibliotece
Za nami pierwsze spotkanie warsztatowe inaugurująca realizację projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. We wtorek gościliśmy Krakowską Manufakturę Czekolady, która w ramach cyklu „Książka na słodko” zabrała nas w podróż do krainy czekolady. Dowiedzieliśmy się gdzie rosną i jak wyglądają ziarna kakaowca, które są podstawowym składnikiem tego lubianego smakołyku. Poznaliśmy różnicę pomiędzy czekoladą gorzką, mleczną i białą. I co najważniejsze, wykonaliśmy własne słodycze: kolorowanki na ryżowych wafelkach, czekoladki w kształcie motylków, rybek, serduszek, okrągłe pralinki i czekoladowe lizaczki. Wszystko słodkie i pyszne. Chyba jeszcze nigdy w naszej Bibliotece nie było tak dużo uśmiechniętych buziek umazanych czekoladą. W końcu są wakacje. Nie odmawiajmy sobie przyjemności…
Jesienią w ramach cyklu „Książka na słodko” odwiedzi nas autorka książek dla dzieci, Joanna Krzyżanek. Pisarka zabierze nas w literacką podróż do Starego Knedelkowa i opowie o słodkich przepisach Cecylki Knedelek i gąski Walerki. My już nie możemy doczekać się spotkania. Mamy nadzieję, że wy też…
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ – Zapraszamy na wakacyjne warsztaty
Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu w lipcu rozpoczyna realizację projektu ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Fundacji Promocji Kultury.
Projekt został objęty Patronatem Prezydenta Miasta Bytomia.
Patronatem medialnym działania objęli:
Naszymi partnerami są:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach, Filia Bytom
oraz
Bytomskie Centrum Wsparcia
Projekt ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ to interdyscyplinarne, międzypokoleniowe działania animujące czytelnictwo, skierowane do dzieci, młodzieży oraz osób 60+.
Chcemy przekonać mieszkańców Bytomia, że czytanie oraz bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego i mogą być inspiracją do dalszej twórczej aktywności.
Szeroka oferta działań obejmie warsztaty z podstaw kodowania, warsztaty czekoladowe i artystyczne, warsztaty z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai, głośne czytanie bajek oraz spotkania z pisarzami i podróżnikami.
W 2021 roku zrealizowaliśmy projekt „Apetyt na książkę”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Działania objęte projektem cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Bytomia i nie wszystkim zainteresowanym udało się otrzymać wejściówki.
Internetowa ankieta przeprowadzona przez naszą bibliotekę w I połowie 2023 roku wykazała duże zainteresowanie spotkaniami autorskimi i warsztatami kreatywnymi oraz zapotrzebowanie na
tego typu działania kierowane przede wszystkim do dzieci.
Postanowiliśmy wyjść naprzeciw naszym czytelnikom i przygotowaliśmy drugą edycję „Apetytu na książkę”. Tak powstał projekt ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ.
Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w warsztatach wakacyjnych, które będą realizowane w ramach projektu:
9 lipca 2024, godzina 11.30
BIBLIOTEKA NA SŁODKO
Warsztaty czekoladowe dla dzieci i seniorów
12 lipca 2024, godzina 10.30
12 lipca 2024, godzina 12.15
ROBOTYKA LEGO
Warsztaty z podstaw kodowanie dla dzieci i seniorów
7 sierpnia 2024, godzina 11.00
7 sierpnia 2024, godzina 12.15
ZRÓB MISIA
Warsztaty rękodzieła dla dzieci i seniorów
9 sierpnia 2024, godzina 11.00
ZAPACH ORIENTU
Spotkanie dla dzieci z bytomską podróżniczką
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy pod numerem telefonu: (32) 787 06 01 wew. 413
lub mailowo: dld@biblioteka.bytom.pl
Lato to nie koniec atrakcji.
Jesienią będziemy gościć w Bibliotece autorów książek dla dzieci i podróżników. Będzie można spotkać się z Joanną Krzyżanek, Agatą Romaniuk, Anną Jaklewicz i Bogusiem Janiszewskim.
Serdecznie zapraszamy, będzie pysznie!
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – nowy projekt MBP Bytom
Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” na realizację projektu „ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ”. Działania w ramach projektu skierowane będą do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz osób 60+. W ramach projektu zostanie przeprowadzonych 15 wydarzeń, na które złożą się warsztaty kreatywne oraz spotkania autorskie. Chcemy przekonać odbiorców projektu, że czytanie oraz bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego i mogą być inspiracją do dalszej twórczej aktywności.
Nasze działania rozpoczynamy w lipcu i kontynuować je będziemy aż do listopada.
Całkowity koszt zadania wynosi 39 500,00 zł.
Szczegóły wkrótce!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.