Projekt – „ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ”
Multimedialna podróż do Azji z Anną Jaklewicz
Anna Jaklewicz – z zamiłowania podróżniczka, z wykształcenia archeolog. Podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach, gdzie przez blisko dwa lata pracowała jako przewodnik, wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała konno pogranicze Tybetu. W Indonezji spędziła półtora roku, głównie na Sulawesi dokumentując ceremonie pogrzebowe Toradżów, dzieląc życie morskich cyganów Bajo i plemienia Wana w ich górskich osadach. Miłość do Azji zaowocowała wyprawami do Indonezji, Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii oraz dwoma książkami: „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” i „Indonezja. Po drugiej stronie raju”.
Podczas multimedialnej prezentacji „Na pustyni i na morzu. Opowieści o życiu w Azji” pani Anna opowiedziała nam o swoich podróżach po Mongolii i Indonezji.
Opowiadając o Indonezji Anna Jaklewicz zabrała nas do Bajo – według podań „ludzi-ryb” – którzy od pokoleń żyją w wioskach zbudowanych na morzu, gdzie zamiast ulic są pomosty, a domy wsparte na palach wystają nieznacznie nad powierzchnię wody. Bajo, zwani morskimi cyganami, słyną z unikatowych technik łowienia ryb i nurkowania bez specjalistycznego sprzętu. Zobaczyliśmy, jak wyglądają domy Bajo, jak mieszkańcy wioski robią zakupy, jak radzą sobie z codziennymi czynnościami, np. gotowaniem wody na herbatę lub korzystaniem z toalety i jak wygląda zbieranie trepangów, zwanych morskimi ogórkami.
W opowieści o Mongolii pani Anna zabrała nas na Gobi, drugą co do wielkości pustynię na świecie. Odwiedziliśmy jurtę – typowy mongolski dom i wyruszyliśmy w podróż przez step. Poznaliśmy bliżej zwierzęta doskonale przystosowane do pustynnych warunków – te współczesne, czyli wielbłądy oraz dinozaury, które w Mongolii żyły miliony lat temu.
Bardzo dziękujemy pani Annie za zabranie nas w ciekawą podróż po mało odwiedzanych przez turystów miejscach na kontynencie azjatyckim.
Spotkanie z Anną Jaklewicz było ostatnim zrealizowanym w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Ale mamy nadzieję, że to nie koniec… Przed nami kolejne projekty, kolejne spotkania…
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Na pustyni i na morzu – spotkanie z Anną Jaklewicz
Zapraszamy w najbliższy piątek 22 listopada o godzinie 11.00 na spotkanie z Anną Jaklewicz, podróżniczką, archeolożką i edukatorką – autorką książek: „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”.
Podczas multimedialnej prezentacji „Na pustyni i na morzu. Opowieści o życiu w Azji” pani Anna opowie nam o swoich podróżach po Mongolii i Indonezji.
Wielu mieszkańców Azji żyje w dużych miastach, bardzo podobnie do nas. Inni jednak mieszkają w zupełnie odmiennych warunkach: na bezkresnej pustyni lub na morzu, z dala od stałego lądu.
Tych pierwszych poznamy w Mongolii, na Gobi, drugiej największej pustyni świata. Podczas pokazu odwiedzimy jurtę – typowy mongolski dom, ruszymy w podróż przez step i spotkamy zwierzęta doskonale przystosowane do pustynnych warunków – te współczesne, czyli wielbłądy oraz dinozaury, które w Mongolii żyły miliony lat temu.
W Indonezji natomiast odwiedzimy Badżo, którzy od pokoleń żyją w wioskach zbudowanych na morzu, gdzie zamiast ulic są pomosty, a domy wsparte na palach wystają nieznacznie nad powierzchnię wody. Badżo słyną z unikatowych technik łowienia ryb, nurkowania bez specjalistycznego sprzętu, a legendy głoszą, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela.
22 listopada, godzina 11.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 3, III piętro, Sala Wykładowa
Wstęp wolny
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spotkanie z Anną Jaklewicz – zmiana terminu
Informujemy Państwa, że spotkanie z Anną Jaklewicz organizowane w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę” pierwotnie zaplanowane na 8 listopada z przyczyn niezależnych od organizatora zostało przeniesione na 22 listopada o godz. 11.00.
Anną Jaklewicz – podróżniczka, archeolożka i edukatorka – autorka książek: „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży, warsztaty archeologiczne i ekologiczne dla dorosłych i dla dzieci. Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze. Podczas spotkania „Na pustyni i na morzu” autorka opowie o swoich podróżach po Indonezji i Mongolii.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spotkanie z Waldemarem Cichoniem
Za nami kolejne spotkanie autorskie zrealizowane w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Tym razem naszym gościem był Waldemar Cichoń, autor popularnej serii książek dla dzieci o przygodach niesfornego kota Cukierka. Do tej pory ukazało się już 12 części przygód Cukierka, a część pierwsza „Cukierku, ty łobuzie!” trafiła do kanonu lektur szkolnych. W literackim dorobku autora znajdziemy również cykl książek o przygodach psa Riko, edukacyjne opowieści dla dzieci o Górnym Śląsku oraz (dla nieco starszych czytelników) opowieści o śląskich strachach – „Bebok, heksa i inksi” z niesamowitymi ilustracjami Grzegorza Chudego.
Waldemar Cichoń, z wykształcenia dziennikarz, od dziecka marzył o tym, by zostać pisarzem. Okazja do spełnienia marzenia nadarzyła się, kiedy jego syn Marcel oświadczył, że nie lubi i nie chce czytać książek. Opowiadania o zabawnych przygodach Marcela i jego kota Cukierka powstały po to, aby zachęcić syna do czytania. Książka spodobała się nie tylko Marcelowi, ale też innym dzieciom i dała początek serii.
Dzieci, które wzięły udział w spotkaniu dowiedziały się jak napisać i wydać książkę, poznały kilka zabawnych anegdot związanych z początkami pisarstwa i wysłuchały fragmentów opowiadań o przygodach Cukierka i jego „siostry” kotki Tradycji. Była także możliwość uzyskania autografu i zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z autorem.
Bardzo dziękujemy Panu Waldemarowi Cichoniowi za wspaniałe spotkanie i za książki, które podarował Bibliotece. Księgozbiór Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży powiększył się o 3 książki autora: „Zdarziło się na Ślonsku”, „Tam, kaj rodzom się djamynty” oraz pierwszą część przygód Cukierka wydaną w języku śląskim – „Bōmbōn, ty rojbrze!”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spotkanie z Joanną Krzyżanek
W minionym tygodniu spotkaliśmy się z Joanną Krzyżanek, autorką książek dla dzieci. Pani Joanna pisze opowiastki, rymowanki i listy do przyjaciół. Obudziła z wyobraźni Cecylkę Knedelek, Lamelię Szczęśliwą, Maniutkę, Emiliana Aplę, rodzinę Wafelków, Tereskę, Weronikę, Dorotkę, Sabinkę, kota Paplę, psa Kminka, kurę Adelę i mnóstwo innych postaci. Ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka zmarszczek na czole. Jest właścicielką starego widelca i czerwonych kaloszy. Potrafi upiec marchewkowe ciasto, uszyć świnkę, zrobić domek z drewna i policzyć poziomki na tarcie. Lubi deszcz, ale nie lubi nowych klamek. Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, teatralne, matematyczne, ekologiczne, plastyczne i kulinarne.
Autorka zabrała nas w bajkową podróż do Starego Knedelkowa, gdzie przy najsmaczniejszej ulicy – Naleśnikowej 5 – mieszka bohaterka naszego spotkania, Cecylka Knedelek. Cecylka to mała dziewczynka, która uwielbia gotować i mieszka z sympatyczną gąską Walerką, niemniej utalentowaną kulinarnie. Poznaliśmy także innych mieszkańców Starego Knedelkowa: Joasię, Antka, bliźniaczki Lusię i Lucię, Panią Ludmiłę i Pana Alojzego. Czarującym opowieściom o bohaterach książek towarzyszyły zabawy plastyczne. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5, Przedszkola Miejskiego nr 20 i Przedszkola Miejskiego nr 59 wykonały pastelami ogromne prace przedstawiające sylwetki Cecylki i Walerki.
Po spotkaniu można było otrzymać dedykację w książce i zrobić sobie wspólne zdjęcie z autorką.
Oczarowani głosem i magią opowieści, ze smutkiem rozstaliśmy się z Panią Joanną. Mamy nadzieję, że autorka zabrała ze sobą do Poznania nie tylko laurki własnoręcznie zrobione przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5, ale także miłe wspomnienia z Bytomia i naszej Biblioteki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spotkanie z Bogusiem Janiszewskim
W miniony wtorek naszą Bibliotekę odwiedził Boguś Janiszewski, pisarz, nauczyciel, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej. Autor licznych, stworzonych wspólnie z ilustratorem Maksem Skorwiderem popularnonaukowych książek dla dzieci i młodzieży. Książki wydane w ramach serii „To, o czym dorośli ci nie mówią, bo często sami nie wiedzą”, to jedne z najchętniej wypożyczanych wydawnictw. Seria bije rekordy popularności wśród zbiorów Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży. I nie ma się co dziwić. Trudne tematy przedstawiane są tutaj w prosty, przystępny sposób, wzbogacone mnóstwem ilustracji. W ramach serii ukazały się już następujące tytuły: „Ekonomia”, „Polityka”, „Mózg”, „Kosmos”, „Sztuczna inteligencja”, „Klimat”, „Emocje”, „Śmieci”, „Sex”, „Świat do remontu”, „Bóg”, „Dojrzewanie”. W przygotowaniu kolejny tytuł: „Biznes”.
Z naszym gościem spotkały się dzieci z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej oraz Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 46 w Bytomiu. Spotkania były poświęcone zagadnieniu sztucznej inteligencji, ale aby dojść do tematu AI trzeba było porozmawiać o ludzkim mózgu i naszych emocjach. Wśród wielu pytać i eksperymentów, które przygotował autor doszliśmy do wniosku, że choć sztuczny mózg jest pod wieloma względami doskonalszy od ludzkiego (szybciej się uczy i zapamiętuje wszystko raz na zawsze), to daleko mu jeszcze do osiągnięcia poziomu samoświadomości, którą ma człowiek. My, choć często działamy nieracjonalnie, a pod wpływem emocji, potrafimy doświadczać rzeczywistości na wielu płaszczyznach równocześnie. Zawdzięczamy to naszemu mózgowi, który potrafi reagować na wiele różnych bodźców w tym samym czasie. Sztuczna inteligencja jeszcze nie osiągnęła takiego poziomu postrzegania świata. Ale co przyniesie przyszłość, nie wiemy. AI ciągle się rozwija i doskonali.
Spotkanie z Bogusiem Janiszewskim było jednym z ciekawszych, jakie mieliśmy przyjemność organizować w naszej Bibliotece. Skierowane było do młodzieży, ale nie jeden dorosły dowiedziałby się wielu ciekawych faktów na temat powyższych zagadnień.
Bardzo dziękujemy za spotkanie i – mamy nadzieję – do zobaczenia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warsztaty z teatrem kamishibai
Kamishibai to japoński teatr obrazkowy, którego tradycja sięga XII wieku. Podstawowym elementem teatru jest butai, czyli drewniana skrzynka. Wewnątrz skrzynki umieszcza się karty z kolejnymi ilustracjami do naszej opowieści.
W magiczną podróż po japońskiej sztuce narracji zabrały nas panie z bytomskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach – partner projektu.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu poznali krótką historię teatru kamishibai i wysłuchali pięknie zilustrowanej bajki „Mój przyjaciel Kemushi”. Następnie, wykorzystując karty kamishibai, stworzyli wspólnie własne opowiadanie. Ale na tym nie koniec.
Warsztaty z teatrem obrazkowym mają ogromny wymiar edukacyjny. Dzieci uczą się pracy w grupie, poznają zasady tworzenia narracji i różne techniki ilustracji. Najważniejszym punktem spotkania było wykonanie ilustracji do wybranych opowieści. Dzieci, pracując w zespołach, przygotowały obrazki do rozdanych tekstów i zaprezentowały swoje bajki wykorzystując butaj.
Warsztaty zrealizowaliśmy w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Ogromne podziękowania należą się paniom Joannie i Grażynie za przygotowanie i poprowadzenie kreatywnego spotkania.
Dziękujemy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Literatura znów połączyła pokolenia
W minioną środę ponownie spotkaliśmy się z pensjonariuszami Dziennego Domu „Senior-Vigor”, którzy ponownie zaangażowali się w głośne czytanie przedszkolakom. Panie Barbara, Krystyna i Maria przeczytały dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 33 w Bytomiu fragmenty opowiadań o niesfornym kocie Cukierku i jego przygodach. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób Cukierek trafił do Marcela i jego rodziców oraz, jak przystało na jesienne czytanie, że kot może być świetnym tropicielem grzybów. Dzieci i seniorzy wykonali także rysunki swoich wymarzonych kotów.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Nie było to nasze ostatnie spotkanie z kotek Cukierkiem. Waldemar Cichoń, autor książek o przygodach Cukierka, już wkrótce odwiedzi bytomską Bibliotekę.
Dziękujemy serdecznie naszemu partnerowi Bytomskiemu Centrum Wsparcia za to, że ponownie pokazali nam, że literatura naprawdę łączy pokolenia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Seniorzy czytali przedszkolakom
Za nami wakacje i wakacyjne warsztaty, a przed nami kolejne atrakcyjne spotkania realizowane w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Tym razem spotkaliśmy się z pensjonariuszami Dziennego Domu „Senior-Vigor”, którzy wzięli udział w głośnym czytaniu dzieciom. Maluszki z Przedszkola Miejskiego nr 59 wysłuchały opowiadań Joanny Krzyżanek, która w październiku będzie gościem naszej Biblioteki.
Dzieci poznały przygody kota Papli, który rozwiązuje zagadkę białej kałuży pojawiającej się przy ulicy Wiśniowej, dowiedziały się, dlaczego sympatyczny królik Truto nagle przestał jeść marchewki i poznały przepis na marchewkowe ciasto, które postanowiła upiec gąska Walerka.
Czytaniu tekstów towarzyszyła część plastyczna, w trakcie której dzieci i seniorzy wykonali wspólnie prace plastyczne.
Dziękujemy serdecznie naszemu partnerowi Bytomskiemu Centrum Wsparcia. Szczególne podziękowania należą się Pani Beacie oraz paniom Barbarze i Zuzannie i Panu Bolesławowi z Dziennego Domu „Senior-Vigor” za pomoc w przeprowadzeniu spotkania.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warsztaty tworzenia pluszowych misiów
Za nami kolejne wakacyjne warsztaty zrealizowane w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Bohaterem spotkania był pluszowy miś. Dzieci i seniorzy uczestniczący w warsztatach bez użycia igły i nici stworzyli własne misiowe przytulanki. Najpierw należało wybrać misiowi kolor futerka, nosek i oczka. Następnie starannie go wypełnić kulką silikonową nadając mu odpowiedni kształt. Kolejnym krokiem był wybór ubranka. I tu można było stworzyć dziewczynkę lub chłopczyka. Misiowe dziewczynki należało ubrać w spódniczki i udekorować kokardkami, kwiatkami lub serduszkami. Misiowi chłopcy dostali kolorowe kamizelki, krawaty i kapelusze. Ostatnim etapem pracy nad zabawką było nadanie swojemu misiowi imienia. Fabryka pluszowych misiów zagościła na chwilę w naszej Bibliotece dzięki panom z chorzowskiej firmy Grajfka. Serdecznie dziękujemy.
Warsztaty tworzenia pluszowych misiów zostały zrealizowane w ramach bloku „Literackie smaki dzieciństwa”. Mamy nadzieję, że jesienią odwiedzi nas Agata Romaniuk, autorka serii dla dzieci „Kocia Szajka”. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i mediów społecznościowych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warsztaty z robotyki
W miniony piątek odbyły się w naszej Bibliotece kolejne warsztaty zrealizowane w ramach projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Tym razem bohaterem spotkania były klocki Lego. Kto nie lubi bawić się klockami Lego? Chyba większość z nas miała w swoim życiu epizod fascynacji tymi zabawkami. Czy klocki mogą rozwijać i uczyć? Oczywiście, że tak. Udowodnili nam to pracownicy gliwickiej Fabryki Naukowców, którzy zabrali nas do krainy klocków Lego. Podczas warsztatów z programowania dzieci zbudowały z krokodyle, które po odpowiednim zaprogramowaniu mogły otwierać paszcze i gryźć każdego śmiałka w palec. Dzięki prostemu programowi wykorzystującemu język graficzny, dzieci uczyły się podstaw programowania. Poprzez zabawę poznawały podstawy konstrukcji maszyn, rozwijały zdolności matematyczne i uczyły się logicznego i analitycznego myślenia.
Warsztaty z robotyki Lego odbyły się w ramach bloku „Nowatorska kuchnia literacka”. W październiku będziemy gościć Bogusia Janiszewskiego, autora serii dla dzieci „To o czym dorośli ci nie mówią”. Mamy nadzieję, że pisarz opowie nam coś więcej na temat nowych technologii i sztucznej inteligencji. A może także na temat lotów w kosmos…?
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warsztaty czekoladowe w Bibliotece
Za nami pierwsze spotkanie warsztatowe inaugurująca realizację projektu „Znów mam apetyt na książkę”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. We wtorek gościliśmy Krakowską Manufakturę Czekolady, która w ramach cyklu „Książka na słodko” zabrała nas w podróż do krainy czekolady. Dowiedzieliśmy się gdzie rosną i jak wyglądają ziarna kakaowca, które są podstawowym składnikiem tego lubianego smakołyku. Poznaliśmy różnicę pomiędzy czekoladą gorzką, mleczną i białą. I co najważniejsze, wykonaliśmy własne słodycze: kolorowanki na ryżowych wafelkach, czekoladki w kształcie motylków, rybek, serduszek, okrągłe pralinki i czekoladowe lizaczki. Wszystko słodkie i pyszne. Chyba jeszcze nigdy w naszej Bibliotece nie było tak dużo uśmiechniętych buziek umazanych czekoladą. W końcu są wakacje. Nie odmawiajmy sobie przyjemności…
Jesienią w ramach cyklu „Książka na słodko” odwiedzi nas autorka książek dla dzieci, Joanna Krzyżanek. Pisarka zabierze nas w literacką podróż do Starego Knedelkowa i opowie o słodkich przepisach Cecylki Knedelek i gąski Walerki. My już nie możemy doczekać się spotkania. Mamy nadzieję, że wy też…
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ – Zapraszamy na wakacyjne warsztaty
Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu w lipcu rozpoczyna realizację projektu ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Fundacji Promocji Kultury.
Projekt został objęty Patronatem Prezydenta Miasta Bytomia.
Patronatem medialnym działania objęli:
Naszymi partnerami są:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach, Filia Bytom
oraz
Bytomskie Centrum Wsparcia
Projekt ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ to interdyscyplinarne, międzypokoleniowe działania animujące czytelnictwo, skierowane do dzieci, młodzieży oraz osób 60+.
Chcemy przekonać mieszkańców Bytomia, że czytanie oraz bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego i mogą być inspiracją do dalszej twórczej aktywności.
Szeroka oferta działań obejmie warsztaty z podstaw kodowania, warsztaty czekoladowe i artystyczne, warsztaty z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai, głośne czytanie bajek oraz spotkania z pisarzami i podróżnikami.
W 2021 roku zrealizowaliśmy projekt „Apetyt na książkę”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Działania objęte projektem cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Bytomia i nie wszystkim zainteresowanym udało się otrzymać wejściówki.
Internetowa ankieta przeprowadzona przez naszą bibliotekę w I połowie 2023 roku wykazała duże zainteresowanie spotkaniami autorskimi i warsztatami kreatywnymi oraz zapotrzebowanie na
tego typu działania kierowane przede wszystkim do dzieci.
Postanowiliśmy wyjść naprzeciw naszym czytelnikom i przygotowaliśmy drugą edycję „Apetytu na książkę”. Tak powstał projekt ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ.
Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w warsztatach wakacyjnych, które będą realizowane w ramach projektu:
9 lipca 2024, godzina 11.30
BIBLIOTEKA NA SŁODKO
Warsztaty czekoladowe dla dzieci i seniorów
12 lipca 2024, godzina 10.30
12 lipca 2024, godzina 12.15
ROBOTYKA LEGO
Warsztaty z podstaw kodowanie dla dzieci i seniorów
7 sierpnia 2024, godzina 11.00
7 sierpnia 2024, godzina 12.15
ZRÓB MISIA
Warsztaty rękodzieła dla dzieci i seniorów
9 sierpnia 2024, godzina 11.00
ZAPACH ORIENTU
Spotkanie dla dzieci z bytomską podróżniczką
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy pod numerem telefonu: (32) 787 06 01 wew. 413
lub mailowo: dld@biblioteka.bytom.pl
Lato to nie koniec atrakcji.
Jesienią będziemy gościć w Bibliotece autorów książek dla dzieci i podróżników. Będzie można spotkać się z Joanną Krzyżanek, Agatą Romaniuk, Anną Jaklewicz i Bogusiem Janiszewskim.
Serdecznie zapraszamy, będzie pysznie!
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – nowy projekt MBP Bytom
Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki” na realizację projektu „ZNÓW MAM APETYT NA KSIĄŻKĘ”. Działania w ramach projektu skierowane będą do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz osób 60+. W ramach projektu zostanie przeprowadzonych 15 wydarzeń, na które złożą się warsztaty kreatywne oraz spotkania autorskie. Chcemy przekonać odbiorców projektu, że czytanie oraz bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego i mogą być inspiracją do dalszej twórczej aktywności.
Nasze działania rozpoczynamy w lipcu i kontynuować je będziemy aż do listopada.
Całkowity koszt zadania wynosi 39 500,00 zł.
Szczegóły wkrótce!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.