Wiosenne święta dla miłośników książek – relacja z naszych działań

21 marca, kiedy świętujemy pierwszy dzień wiosny, przypada także Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku i początkowo było obchodzone 15 października w dniu urodzin rzymskiego poety Wergiliusza. Światowy Dzień Poezji ma na celu promowanie coraz mniej popularnego gatunku literackiego. Na szczęście wśród najmłodszych czytelników poezja nadal cieszy się zainteresowaniem, bo to właśnie najczęściej od wierszyków dla dzieci zaczynamy naszą przygodę z literaturą. Z okazji Światowego Dnia Poezji Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży zaprosiła dzieci z bytomskich przedszkoli do wspólnego czytania wierszy Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej.

Dniem, o którym powinni pamiętać wszyscy mali miłośnicy książek jest 2 kwietnia. Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to przypomina nam co roku o jednym z najsłynniejszych bajkopisarzy Hansie Christianie Andersenie, bo to właśnie w rocznicę jego urodzin przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji zabawiliśmy się w artystów-ilustratorów i tworzyliśmy z dziećmi własne bajki, wykonując do nich piękne ilustracje.

Kwiecień to ważny miesiąc dla książki i jej twórców, ponieważ w kwietniu obchodzimy również Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku za temat przewodni kwietniowych spotkań z dziećmi wybraliśmy emocje i uczucia. Przedszkolaki zapoznały się z pięknym opowiadaniem „A królik słuchał” Cori Doerrfeld oraz cudownie zilustrowaną książką „Co robią uczucia?” Tiny Oziewicz. Starsze dzieci wzięły udział w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak” i rozmawiały o książce „Jesteś ważny Pinku!” Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry. Spotkaniom z książką towarzyszyły warsztaty, w trakcie których dzieci tworzyły prace plastyczne przedstawiające uśmiechnięte buzie.

Maj to z kolei święto wszystkich bibliotek. Zaczynający się 8 maja Dniem Bibliotekarza 21 Ogólnopolski Tydzień Bibliotek uczciliśmy spotkaniami z Detektywem Pozytywką, postacią literacką stworzoną przez Grzegorza Kasdepke. Przedszkolaki wspólnie z sympatycznym właścicielem agencji detektywistycznej „Różowe Okulary” rozwiązywały problemy mieszkańców pewnej starej kamienicy. Zagadkom literackim towarzyszyły prace plastyczne i zabawy multimedialne.

Koniec maja tuż, tuż i wakacje coraz bliżej. Nie oznacza to jednak, że kończymy przygodę ze wspólnym czytaniem książek. 1 czerwca w Dniu Dziecka rozpoczyna się XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie” i nawiązuje do tytułu Grand Prix VI Konkursu im. Astrid Lindgren – „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie” Katarzyny Rygiel. Tak więc książki w dłonie i czytamy dalej…