„Zbiory dźwiękiem zapisane” czyli Wypożyczalnia Audiowizualna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu

Pragniemy tym wpisem zwrócić Państwa uwagę na Wypożyczalnię Zbiorów Audiowizualnych mieszczącą się w głównym budynku naszej biblioteki przy placu Jana III Sobieskiego. Tak to już jest, nikogo to nie dziwi że zbiory bibliotek powszechnie kojarzą się głównie z tradycyjnymi książkami. Wiele osób zapomina, niektórzy prawdopodobnie mogą nie wiedzieć wcale, że w bytomskiej bibliotece od lat funkcjonuje wypożyczalnia, gdzie udostępniane są nieco inne zbiory. W wymienionej już wcześniej Wypożyczalni Audiowizualnej można na takich samych warunkach, jak to ma miejsce w przypadku książek, wypożyczyć nagrania muzyczne oraz książki mówione czyli popularne od kilku lat audiobooki.

Zbiór muzyczny to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki, osób lubiących odkrywać nowe style muzyczne, czy też zapomniane a wciąż świetnie brzmiące albumy wykonawców sprzed lat. Wypożyczalnia w swoim zbiorze posiada ponad siedem tysięcy płyt z muzyką. Są to płyty kompaktowe oraz odzyskujące w ostatnich latach coraz większą popularność płyty winylowe. Jako że dla Państwa wygody preferujemy wolny dostęp do naszych zbiorów, na miejscu w spokojnej i miłej atmosferze, bez pośpiechu można przeglądać płyty szukając tych najodpowiedniejszych dla siebie. Nie ma problemu z odnalezieniem konkretnych wydań, gdyż ułożone są w porządku alfabetycznym z podziałem na najpopularniejsze kategorie. Są to m.in.: Muzyka polska, Muzyka zagraniczna, Muzyka filmowa, Muzyka klasyczna, Jazz itd. Czytelnicy korzystający z naszych zbiorów muzycznych zwracają uwagę na zupełnie inne, nieporównywalne wrażenia estetyczno-słuchowe związane z korzystaniem z fizycznych nośników audio w odróżnieniu od treści z Internetu. Faktem jest również, że wielu dostępnych u nas tytułów po prostu nie ma w serwisach streamingowych.

Wciąż rozrastającą się grupą zbiorów są audiobooki utrwalone na nośnikach (płytach CD). Mamy ich już ponad cztery tysiące woluminów, z czego w ostatnim roku przybyło 259 egzemplarzy. Książki czytane przez znakomitych lektorów i aktorów stanowią uzupełnienie względem wydań papierowych. Można je słuchać w wielu sytuacjach, kiedy czytać się nie da jak np. podczas jazdy samochodem. Czasami dzięki nim jedyny kontakt z literaturą mają osoby, które nie mogą czytać – osoby niedowidzące lub niewidome. Wybór jest naprawdę duży. Posiadamy zbiór beletrystyki (w tym oczywiście lektury szkolne) jak i czytanych wydań książek popularnonaukowych. Wydzielone są też m.in książki dla dzieci i młodzieży.

Zachęcamy do odwiedzenia Wypożyczalni Audiowizualnej przy okazji wypożyczania książek oraz o przekazanie informacji o tych trochę nietypowych zbiorach bibliotecznych innym mogącym się zainteresować osobom. W okresie przedświątecznym polecamy wybrać cos z bogatej kolekcji płyt z kolędami. Całość zbiorów można też przeglądać i zamawiać za pośrednictwem naszego katalogu dostępnego na stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy!