„Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem” Aleksandry Herisz – relacja z wernisażu

„Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem” wystawa wielkoformatowych batików autorstwa Aleksandry Herisz, zagościła w naszej galerii Rotunda. W piątek odbył się wernisaż wystawy, podczas którego zaprezentowany został cykl trzymetrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu. Dziękujemy serdecznie Pani Aleksandrze za przyjęcia zaproszenia i możliwość pokazania przepięknych batików w wnętrzu Rotundy. Barwne dzieła z bytomskimi kamienicami będą zdobić Rotundę do końca października. Zapraszamy do zwiedzania w godzinach otwarcia biblioteki.

Aleksandra Herisz ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom uzyskała z wyróżnieniem na Wydziale Edukacji Artystycznej w 1996 roku. Studia podyplomowe zrealizowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni szkła prof. Kazimierza Pawlaka oraz w pracowni witrażu adi. Ryszarda Więckowskiego w 2005 roku.

W swojej pracy twórczej zajmuje się przede wszystkim tkaniną artystyczną i witrażem. W swoim dorobku ma przeszło 150 wystaw zbiorowych, 15 indywidualnych, 50 plenerów artystycznych, 40 projektów edukacyjno-kulturalnych. Jednym z jej ostatnich sukcesów jest udział w wystawie Polskiej Tkaniny Artystycznej w Muzeum Narodowym w Dżakarcie w Indonezji, kolebce batiku. Mieszka i pracuje w Bytomiu, gdzie prowadzi pracownię działań twórczych i Galerię pod Sztrychem w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Prowadzi kursy i szkolenia z zakresu sztuki i rękodzieła, współpracuje z podwarszawską Akademią Łucznica, uczelniami wyższymi oraz szkołami, m.in. Bytomskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Od 2006 roku jest prezesem Wolnego Stowarzyszenia Zielonych Artystów, z którym zorganizowała już 14 edycji Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. W tym roku obchodzi 30-lecie pracy zawodowej.