„Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” Helena Jadwiszczok-Molencka

Towarzystwo Miłośników Bytomia oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu, zapraszają na spotkanie promujące książkę:

Książka „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” autorstwa dr Heleny Jadwiszczok-Molenckiej, to podróż w czasie do XIX i na początek XX w. – do świata minionego przesytu, bogactwa i piękna. Bytom, który ukazuje publikacja, to miasto w czasach swojej świetności, objawiającej się poprzez wielokulturowość, dynamicznie zmieniającą się przestrzeń, a także znacznie większą mnogość dziedzin handlu i usług niż obecnie.

Wszystkich miłośników Bytomia zapraszamy do poznania twórców i pomysłodawców śródmiejskiej zabudowy prywatnej, usługowej oraz sakralnej. Podczas tego spaceru śladem przeszłości, opisane zostaną miejsca doskonale znane bytomianom, jak i te, których forma znacznie zmieniła się na przestrzeni wieków i dekad.

Każdy ma zatem szansę wejść w rolę architektonicznego detektywa i poznać niezgłębione dotąd tajemnice miasta.

Helena Jadwiszczok-Molencka – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie kulturoznawstwa i religioznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, historyk sztuki, absolwentka Liceum Plastycznego w Katowicach. Wieloletni pracownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bytomiu, obecnie specjalista do spraw zrównoważonego budownictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W swoich badaniach i publikacjach podejmuje tematy ochrony oraz wartościowania dziedzictwa kulturowego, sztuki, historii, kultury popularnej, intertekstualności. Prywatnie żona Jacka i mama Feliksa, mieszkanka i miłośniczka Bytomia; fanka mangi, anime, amerykańskich komiksów oraz filmów i seriali.

25.01 godz. 17:00

sala wykładowa III piętro MBP Bytom gmach główny

Książkę można nabyć w biurze Towarzystwa Miłośników Bytomia przy ul. Powstańców Śląskich 10 w Bytomia, jest także dostępna w serwisie Allegro.