Dzień Poezji w Bibliotece

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Jak co roku w naszej Bibliotece w tym dniu grono poetek, poetów i wielbicieli poezji spotkało się aby uczcić to święto. W kameralnym gronie czytaliśmy wiersze, rozmawialiśmy o poezji, jaką rolę spełnia w życiu i czym jest dzisiaj?

Trudno przecenić wkład w życie człowieka, jaki poezja miała na przestrzeni lat. Czy pisanie wierszy jest zarezerwowane wyłącznie dla wybrańców? Czesław Miłosz powiedział o potrzebie pisania wierszy: „Coś przychodzi, chwyta za serce i każe pisać” . Czy w Państwa przypadku jest podobnie?Te i inne pytania stawialiśmy w trakcie tego spotkania. W związku, że rok 2024 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Czesława Miłoszana spotkaniu czytaliśmy również wybrane wiersze Noblisty.

Zaproszone zaprzyjaźnione poetki Joanna Różycka i Julia Staszak pięknie czytały swoje, pełne głębi i intymności wiersze.

Pani Joanna z wykształcenia jest terapeutą zajęciowym,udziela się charytatywnie, uwielbia podróże i lubi śpiewać. Zaczęła pisać dwa lata temu. Z panią Joanną mieliśmy się okazję spotkać na ubiegłorocznym Dniu Poezji, gdzie czytała nam swoje wiersze. Jest laureatką wielu konkursów literackich.

Pani Julia pisaniem wierszy zainteresowała się już w gimnazjum ale uważała to tylko za hobby. „Teraz- mówi z przybywającymi latami wiersze to rzecz, którą kocham i ubóstwiam. Pomogły mi bardziej zrozumieć co czuję, pomogły przebrnąć przez cięższe chwile i zawsze jakoś podnieść na duchu”. Pani Julia studiuje, jest artystyczną duszą – maluje, szkicuje, fotografuje, interesuje się teatrem. Podobnie jak pani Joanna występowała na różnych imprezach propagujących literaturę i czytanie.

Do ich grona dołączyli inni poeci pani Małgorzata Goli, panowie Mariusz Jeleń i Jarosław Konrad Powojski, którzy również podzielili się swoją twórczością.

Tematyka wierszy była bardzo szeroka: dominowały wiersze liryczne – bardzo osobiste, fraszki, ody i pełne humoru wiersze dla dzieci, jeden wiersz poświęcony był bytomskiemu smokowi – to przy okazji w nawiązaniu do jubileuszu 770 lecia lokacji miasta.

Było to piękne, niezwykłe poetyckie spotkanie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, w szczególności poetom, że zechcieli podzielić się z nami swoją twórczością. Dzięki nim przeżyliśmy wspaniałe popołudnie.