Festiwal Słowa „Granatowe Góry” im. Jerzego Pilcha i Zlot Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki w Wiśle

W dniach 1 i 2 czerwca moderatorki Dyskusyjnych Klubów Książki działających w naszej Bibliotece uczestniczyły w ciekawym wydarzeniu jakim był Festiwal Słowa Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha. W ramach tego Festiwalu odbył się Zlot Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z województwa śląskiego.

Główny temat tegorocznego festiwalu wyrażał się w haśle: „POKOLENIA”. Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry odbywał się w Wiśle, czyli rodzinnym mieście pisarza.

Ma przyczynić się do zachowania pamięci o autorze i jego pisarskiej spuściźnie, a przy okazji promować wartościową literaturę.

Na Festiwalu można było spotkać wielu znanych autorów, w trakcie spotkań opowiadali oni o swojej twórczości, promowali swoje nowe książki, ale również rozmawiano o podróżach, muzyce, ekologii, antropologii, współczesnych zagrożeniach, nawiązywano do twórczości Jerzego Pilcha. Pierwsze spotkanie autorskie otwierające Festiwal, w którym moderatorki uczestniczyły było z Pawłem Drobikiem – propagatorem twórczości J. Pilcha – autorem książki „Wisła w sensie magicznym. Nieturystyczny przewodnik po Wiśle Jerzego Pilcha” i jednocześnie dyrektorem Festiwalu. Jako ciekawostkę dodamy, że w ostatnich dniach córka Jerzego Pilcha podarowała wiślańskiej bibliotece regał z ulubionymi, ostatnio czytanymi przez jej ojca książkami (na jednym z zamieszczonych zdjęć zostało to uwiecznione).

Na następnych spotkaniach autorskich publiczność miała okazję posłuchać interesujących wywiadów i porozmawiać z Adamem Wajrakiem, Tomaszem Ulanowskim, Zytą Rudzką, Wojciechem Kuczokiem, Grażyną Plebanek, Marcinem Kydryńskim, Weroniką Murek (autorka pochodzi z Bytomia), Wojciechem Jagielskim i Piotrem Jagielskim. Ciekawe były Mowy nie tylko literackie w wykonaniu Agaty Romaniuk, Jakuba Szczęsnego i prof. Waldemara Kuligowskiego.

Na Festiwal przyjechali również Michał Kempa – znany z programu Szkło kontaktowe w TVN 24 i wydawca jego książki Maciej Makselon, którzy wystąpili w zabawnym Stand – upie literackim.