KWK’23 Kopalnia Wspaniałych Komiksów Festiwal Książki i Komiksu Niezależnego – relacja

Podczas minionej soboty 3 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu odbywał się KWK’23 Kopalnia Wspaniałych Komiksów Festiwal Książki i Komiksu Niezależnego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz.

To już druga edycja festiwalu miłośników komiksu, inicjatorem festiwalu jest Wojtek Wu Zieliński

filozof, twórca multimedialny, nauczyciel, konserwator dzieł sztuki, nauczyciel i członek ZPAP. Wojtek brał udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych na terenie całej Polski. Oprócz tego prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także współprowadzi Galerię Czorno Izba w Gliwicach.

W sobotę, przy towarzyszącej pięknej pogodzie, na stoiskach przed wejściem do biblioteki gościli u nas: Wojtek rysuje, Śląski Klub Fantastyki, Gustaw Dziewięcki – strona autorska, Celuloza – inicjatywa wydawnicza, Wydział7, Beskid Botyt Paweł Przygoda, Dominik Kielan, Mateusz „michno” Michnowicz, Bartłomieja Sztobryna Wydawnictwo K2A,Sinsitra, Otto Ich, FANGA, Tomxyz, TUsz i wiatr / rękodzieło • starocie.

W wyniku głosowania publiczności festiwalu nagrodę „Bytomskiego Dymka” otrzymał Tomasz Kontny – scenarzysta komiksowy, m. in. współtwórca serii „Wydział 7”. Dziękujemy za wsparcie drukarni e-druk..

Sporym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Beboki” Grzegorza Chudego, która była piękną oprawą wydarzenia. Akwarele katowickiego artysty są dostępne w galerii Rotunda, dla odwiedzających bibliotekę do końca czerwca br.
Grzegorz Chudy – urodzony w 1982 roku katowicki malarz-akwarelista. Ilustrator, konferansjer, muzyk, nauczyciel języka polskiego i języka śląskiego dla najmłodszych. Głównym motywem jego twórczości są surrealistyczne wariacje na temat Górnego Śląska, jednak aby nie zamykać się w świecie familoków, hałd i kopalń często tworzy cykle obrazów związane z jego podróżami. Charakterystycznym podpisem na jego akwarelach jest symboliczny czerwony balonik. Twórczość Grzegorza Chudego przepełniona jest żartem, ironią i satyrycznym spojrzeniem na świat. Jego sztuka, potrafi lekko traktować o sprawach poważnych i poważnie o sprawach lekkich.

Ciekawą atrakcją festiwalu okazał się Błękitny Młot – Superbohater Lokalny, sympatyczna postać wzbudzała wiele zainteresowania ( zwłaszcza wśród młodych uczestników naszego wydarzenia) lokalny bohater prowadził zbiórkę charytatywną dla Pauliny Jabłońskiej.

Podczas festiwalu odbyły się panele dyskusyjne „Pigułka rok po, którego rozmówcami byli czestnicy poprzedniej edycji festiwalu: Sinitra,  Tomyxz, OTTO ICH. „Niezal literacki” rozmowa z autorem, właścicielem wydawnictwa K2A i Tik Tokerem Bartłomiejem Sztobrynem. Panele prowadził Wojtek Wu Zieliński.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom z Wojtkiem Wu Zielińskim na czele, za udział i organizację festiwalu oraz za podarowane Bibliotece komiksy. Dzięki nim bytomska książnica wzbogaciła się o nowe tytuły, które z pewnością będą chętnie wypożyczane przez naszych czytelników.

Podziękowania należą się również organizacji non profit Lokal w Bytomiu za pomoc przy organizacji Festiwalu.