„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej XII odsłona Narodowego Czytania
Szanowni Państwo, wraz z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 w Bytomiu serdecznie zapraszamy na 12 odsłonę Narodowego Czytania której lekturą jest: „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej.
Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Czas i miejsce wydarzenia: 9 września (sobota) godz. 11.00 sala kameralna Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy ul. Powstańców Warszawskich 12 w Bytomiu.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Zaproszeni goście do wspólnego czytania to pracownicy Urzędu Miejskiego w Bytomiu, pracownicy bytomskich instytucji kultury oraz przedstawiciele ngo i środowisk artystycznych w naszym mieście. Po odczytaniu fragmentów tekstu „Nad Niemnem” zostanie zaprezentowany występ uczestników zajęć w MDK nr 1 w Bytomiu. Koncepcja ruchu tanecznego (w choreografii Magdaleny Futrzyk) przeplatanego z narracją aktorów (w reżyserii Danuty Szymczyk) i nagraniami cytatów w tle. Inspiracją jest cytat: W każdej fali powietrza, światła, woni, w każdym kamyku przydrożnym i każdej trawie polnej, w liniach każdego ludzkiego oblicza i westchnieniu każdej piersi ludzkiej tkwi cząstka duszy świata, niewidzialnymi nićmi połączona z duszą artysty i w ruch ją wprawić mogąca.
Oprawą wydarzenie będzie wystawa cyjanotypii botanicznych autorstwa Elizy Flaszewskiej inspirowana zielnikami „Kwiatowe” tworzonymi przez Elizę Orzeszkową. Ekspozycja towarzysząca wydarzeniu przedstawiona będzie w gmachu MDKu.
Wydarzenie zostało objęte:
Honorowym patronatem Pary Prezydenckiej
Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bytomia
Patronatem Medialnym Życia Bytomskiego
Organizatorami są:
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu