Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych – spotkanie autorskie

Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych – spotkanie autorskie z dr Moniką Glosowitz redaktorką książki i jej bohaterkami: Stefanią Pośpiech wraz z wnuczką Agnieszką Kliks-Pudlik, Magdaleną Gościniak i Barbarą Lizurek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza bardzo serdecznie na spotkanie autorskie z Panią dr Moniką Glosowitz oraz bohaterkami książki. „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” są przyczynkiem do auto/biografii zbiorowej, która wypełniłaby białą plamę w historii społecznej Górnego Śląska. Jej powstawaniu towarzyszyło nieustannie zadawane pytanie „gdzie one są?”. Książka składa się z 24 opowieści kobiet pracujących w branży górniczej i/lub pochodzących z rodzin górniczych. Stanowi pokłosie dwóch edycji konkursu na formy pamiętnikarskie oraz wystawy dokumentującej życie codzienne czerwieńskich rodzin. Całość uzupełniają portrety przygotowane przez Karolinę Jonderko, córkę górnika z Rydułtów, laureatkę World Press Photo 2021, oraz eseistyczne wprowadzenie Moniki Glosowitz, córki elektromontera dołowego KWK Knurów. Moderatorem będzie Pani dr Magdalena Mikrut-Majeranek.

Dr Monika Glosowitz – badaczka literatury, krytyczka literacka, pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Publikowała m.in. na łamach „Central Europe”, „Czasu Kultury”, „Śląskich Studiów Polonistycznych”.

11 kwietnia 2024 roku godzina 18.00

Sala wykładowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego 3