Poznajemy wyjątkowe miejsca w Bytomiu

W ubiegłym tygodniu Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży gościła dzieci z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego Edterek, z którymi wybraliśmy się w ciekawą i pouczającą podróż po Bytomiu. Naszą wyprawę śladami bytomskich symboli zaczęliśmy, rzecz jasna, od Biblioteki, skąd udaliśmy się do Muzeum Górnośląskiego, Opery Śląskiej, na lodowisko i do Szkoły Baletowej. Poznaliśmy historię ubogiej Joanny Gryczik, która została spadkobierczynią potentata węglowego z Szombierek – Karola Goduli, a następnie wyszła za mąż za hrabiego Hansa Ulricha von Schaffgotsch, pisząc tym samym prawdziwą bajkę o śląskim Kopciuszku. Nie zabrakło opowieści o kolejach losu rzeźby Lew śpiący, która ostatecznie trafiła na bytomski rynek w 2008 roku oraz bytomskim Świetliku, który też doczekał się swojej rzeźby, stojącej przy ulicy Dworcowej. Efektem końcowym spotkania była wielkoformatowa pocztówka „Pozdrowienia z Bytomia”, na której znalazły się wszystkie najciekawsze miejsca w mieście.

Dziękujemy serdecznie Edterkowi za miło spędzony z nami czas i udostępnienie zdjęć 🙂