Śląsk. Pejzaż postindustrialny – relacja z wernisażu

W piątkowe popołudnie 5 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż prac malarskich Pani Magdaleny Wesołowskiej „ŚLĄSK – pejzaż postindustrialny”.

Wystawa dostępna będzie w Galerii Rotunda do 30 kwietnia br.

Magdalena Wesołowska (1981r.) absolwentka malarstwa w Instytucie Sztuki w Cieszynie w filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w pracowni Prof. Tadeusz Rusa. Dyplom w 2007. Aneks z rysunku w pracowni Anny Kowalczyk Klus. W roku 2023 otrzymała Stypendium Artystyczne Miasta Bytomia od prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza. Członek Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Katowicach.
Artystka tworzy w technikach: olejnej, akrylowej oraz akwarelowej. Autorka cyklu: „Woda, Ciało, Pejzaż Śląska, Kiedy przychodzi Noc widzimy inaczej.”

Projekt „Magia Bytomia – Abstrakcyjne Pejzaże Śląska” był realizowany w 2023 roku, a jego celem było stworzenie cyklu obrazów na płótnie i szkiców malarskich. Dzieła inspirowane są różnorodnością rodzinnego miasta Bytomia, jego architekturą i przeszłością industrialną. Nawiązują jednocześnie do zmieniających się pór roku i niesamowitych krajobrazów tworzonych przez naturę. To połączenie tworzy typowe dla miasta panoramy ujęte w całej palecie barw.
Krajobraz Bytomia przetransferowany przez artystkę, pokazany w malarskiej formie, nabiera nowej jakości zawartej na płótnie. Finałem pracy była wystawa w Pałacu w Miechowicach 4 Lutego 2024 roku oraz cykl spotkań z artystką.

Wystawa „ŚLĄSK – pejzaż postindustrialny” jest kontynuacją zmagań artystki z śląskim pejzażem wychodząc już za granice Bytomia. Znajdziemy tutaj istniejące i już nieistniejące szyby i kopalnie z Gliwic, Zabrza, Chorzowa czy pejzaż współczesny z Katowic.

W ramach wystawy odbędą się w bibliotece warsztaty artystyczne „Szkicownik w starej książce. Z szkicownikiem przez Bytom”. Warsztaty obejmą cykl trzech praktycznych spotkań ze szkicownikiem (starą książką) oraz wernisażu uczestników po zakończonych warsztatach połączony z finisażem wystawy Pani Magdaleny Wesołowskiej.

Terminy warsztatów:

1. 12.04.2024 (piątek), godz. 16.00 – 17.30
  2. 17.04.2024 (środa), godz. 11.00 – 13.00
  3. 25.04.2024, (czwartek), godz. 16.30-18.00
  4. 30 kwietnia, (wtorek) godz. 16.30 -18.00 Wernisaż uczestników warsztatów połączony z Finisażem wystawy „ŚLĄSK – pejzaż postindustrialny”.

Warsztaty są bezpłatne.
Obowiązują zapisy mailowe artist@magdalenawesolowska.com