Śląski BiblioLAB 2024 – Oblicza inteligencji: odkryj je w bibliotece

Serdecznie zapraszamy osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek w województwie śląskim na kolejną edycję Śląskiego BiblioLABu. Tym razem głównym tematem wydarzenia jest inteligencja – sztuczna, emocjonalna i społeczna.

Kiedy?
29 października 2024 r.
godz. 9.00 – 14.30

Gdzie?
Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Studenckiego w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3

Jak się zapisać?
Rejestracja odbywa się wyłącznie za pomocą formularza:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfmsAy-ByWDzFUUyNUc0rYWKkeactdqs5y49kaZXKp6hZWwJg/viewform?usp=sharing

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 15 października 2024 r. lub wyczerpania limitu miejsc. Uczestnicy otrzymają potwierdzenie drogą mailową do 18 października 2024 r. O zakwalifikowaniu się na wydarzenie decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


Program:
● 8.30 – 9.00 – rejestracja uczestników
● 9.00 – 9.15 – otwarcie BiblioLABu
● 9.15 – 10.15 – Inteligencja emocjonalna – umiejętność XXI wieku
Aktualne badania pokazują, że wysoka inteligencja emocjonalna przyczynia się do sukcesu w życiu zawodowym i osobistym. Osoby o lepiej rozwiniętej inteligencji emocjonalnej zazwyczaj skuteczniej radzą sobie ze stresem, są bardziej efektywne w pracy zespołowej, potrafią konstruktywnie rozwiązywać konflikty oraz mają zdolność budowania trwałych i satysfakcjonujących relacji. Dodatkowo inteligencja emocjonalna przyczynia się do poprawy zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także pozytywnie wpływa na umiejętność uczenia się i zdolność do samorozwoju.

Agnieszka Petka – ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia ze specjalnością psychologia sądowa oraz psychologia rozwoju człowieka i rodziny w cyklu życia. Posiada kwalifikacje pedagoga specjalnego w zakresie resocjalizacji i socjoterapii, edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz integracji sensorycznej. Ukończyła całościowe szkolenie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Edukacji Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz metody Kids’ Skills. Zdobyte wykształcenie i umiejętności wykorzystuje w codziennej pracy jako psycholog przedszkolny, psycholog bytomskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz nauczyciel rewalidacji.

● 10.15 – 10.40 – przerwa kawowa
● 10.40 – 11.25 – Biblioteka jako przestrzeń spotkań i współpracy – inteligencja społeczna w działaniu
Biblioteka to tętniące życiem centrum społeczności, gdzie możesz spotkać innych ludzi, podzielić się pasją, zdobyć nowe umiejętności i wspólnie tworzyć coś wyjątkowego. Podczas warsztatu dowiesz się, jak odkryć potencjał własnej biblioteki, rozwijając kompetencje społeczne jej użytkowników.

Zbigniew Pacho – z wykształcenia dziennikarz, z powołania bibliotekarz. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. św. Jana Pawła II w Rawie Mazowieckiej. Pokazuje, że biblioteka to miejsce które potrafi tętnić życiem i nie jest tylko stereotypową „wypożyczalnią książek”. Łódzki Bibliotekarzem Roku 2023. W tym roku odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

● 11.25 – 12.10 – Czy bibliotekarze przyszłości potrzebują pędzli? AI Art dla początkujących
Chcesz stworzyć unikalne grafiki, ale nie masz zdolności artystycznych? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbowała swoich sił w tworzeniu grafik za pomocą AI. Podczas warsztatu dowiesz się, jak za pomocą narzędzi, takich jak Copilot i Gemini, przekształcić swoje pomysły w profesjonalne grafiki i nauczysz się projektować efektowne plakaty, posty na media społecznościowe i banery, które będą doskonale promować biblioteczne wydarzenia i zbiory.

Paulina Stolecka – bibliotekarka, pedagożka, pracownica Działu Instrukcyjno-Metodycznego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach. Zawodową satysfakcję czerpie z organizacji wydarzeń bibliotecznych oraz wyszukiwania oryginalnych pomysłów na promocję czytelnictwa. Prywatnie miłośniczka reportażu. Kiedy nie czyta, ogląda seriale.

● 12.10 – 12.30 – przerwa kawowa
● 12.30 – 13.30 – Dziel się wiedzą, mnóż pomysły – Giełda Dobrych Praktyk
Zrealizowałeś ciekawe działanie? Chcesz podzielić się własnymi doświadczeniami z innymi?
● 13.30 – 14.30 – obiad, zakończenie BiblioLabu

Zachęcamy do wzięcia udziału w Giełdzie Dobrych Praktyk!
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: stowarszyszenielabib@gmail.com do 21 października 2024 r.