Spotkanie autorskie z Mateuszem Żyłą – „Roman Kostrzewski. Głos z ciemności”/”Piekło i Metal. Historia zespołu Kat”

10 lutego o godz. 13:00 zapraszamy do galerii Rotunda w MBP w Bytomiu, na spotkanie z Mateuszem Żyłą twórcą książki „Piekło i metal. Historia zespołu Kat” oraz autorem wywiadu rzeki z Romanem Kostrzewskim, który nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukazał się w postaci książki zatytułowanej „Roman Kostrzewski. Głos z ciemności”.

Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym koncertowi „Okręt Płynie Dalej – port Zabrze”

drugiej edycji rocznicowego koncertu poświęconego pamięci Romana Kostrzewskiego.

Więcej o wydarzeniu:

https://www.facebook.com/events/188862034274428

Zapraszamy w rocznicę śmierci Romana Kostrzewskiego, na spotkanie podczas którego wspomnimy publikacje z 2016 roku „Roman Kostrzewski. Głos z ciemności” oraz porozmawiamy z Mateuszem Żyłą o jego nowej książce „Piekło i metal. Historia zespołu Kat”. Wydarzenie to będzie podróżą po spisanej biografii, historią muzyków ale przede wszystkim spotkaniem wokół niezwykłej postaci, legendarnego polskiego muzyka, charyzmatycznego wokalisty i autora nieprzeciętnych tekstów.

Roman Kostrzewski (ur. 15.02.60 zm. 10.02.22) Legenda polskiego heavy i thrash metalu, muzyk, wokalista i autor tekstów, mieszkał w Bytomiu od 1975 roku. Przez wiele lat śpiewał w zespole Kat, założył też grupę Alkatraz, potem był wokalistą Kat & Roman Kostrzewski. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV (Akademia Fonograficzna – Sekcja Muzyki Rozrywkowej). Kostrzewski jest uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego metalu i jednego z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów gatunku,. Duża w tym zasługa tekstów które pisał. Czerpał inspiracje m.in. od takich autorów jak: Tadeusz Miciński, H.P. Lovecraf czy Mark Twain.

O autorze

Mateusz Żyła urodził się w 1989 roku i jest nauczycielem języka polskiego. Pasjonuje się wędrówkami i sportem. Prężnie działa w mediach i Internecie, prowadzi m.in. bloga związanego z literaturą, muzyką i szkołą.

Rozmowę prowadzić będą:

Grzegorz Soluch – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pasjonat i entuzjasta muzyki, organizator koncertów. W latach 90 lider i gitarzysta death metalowego zespołu Requiem, obecnie lider i gitarzysta zespołu CoverNostra. Od kwietnia 2023 r. prezenter muzyczny w Radio Armageddon. W każdą środę od godziny 21:00 prowadzi swoją autorską audycję Metalowy Koktajl.

Paweł Pawulon Mielczarek – wielki fan muzyki, audiofan, prezenter radiowy i konferansjer. Prowadził m.in. następujące imprezy:

Metal Doctrine Festiwal, Rock Out Fest, Pół Wieku W Chaosie, Funcon, Memoriał Skutera, Abraham ‘69, Echo Biadacza, Liquid Metal Fest, Radio Revolta Festival, Cyklop Fest…

Od lat 90 tych jego audycje pojawiały się cyklicznie m.in. w: Radio Revolta, Radio Aspekt, Radio Rock Time…

Obecnie swoją pasję realizuję w Radiu ProRock. Gdzie zaprasza do słuchania audycji w czwartkowe (Ciemna Strona Antidotum) i sobotnie Antidotum Rock’n’Rollowe wieczory.

Gość specjalny wydarzenia:

Ireneusz Loth – polski muzyk, perkusista, założyciel i były członek zespołu Kat.

Na przełomie lat ’79-’80 razem z Piotrem Luczykiem założyli zespół KAT. W 2004 roku bez podania wyraźnej przyczyny musiał opuścić grupę. Jednak głód grania był wielki i razem z Romanem Kostrzewskim w 2005 stworzyli konkurencyjny band Roman Kostrzewski &KAT.

Udzielał się też w niemieckim zespole Pik oraz zespole Dragon i Sweet Killer.

Więcej informacji wkrótce

Na spotkanie autorskie wstęp wolny

O książkach

„Roman Kostrzewski. Głos z ciemności”

Roman Kostrzewski – diabeł wcielony czy po prostu nietuzinkowy artysta? Głos z ciemności to nie tylko dzieje zespołu Kat i jego charyzmatycznego wokalisty, ale przede wszystkim historia człowieka, który od najmłodszych lat musiał się mierzyć z konsekwencjami przeszłości rodzinnej. Kostrzewski opowiada o dzieciństwie spędzonym w domu dziecka i o dojrzewaniu w PRL-u, ujawnia też kulisy pracy górnika i strajku w kopalni Rozbark po wprowadzeniu stanu wojennego. Wspomina początki Kata i jego drogę – z najistotniejszym przystankiem w Jarocinie – na metalowy szczyt. Omawiając niektóre swoje teksty, komentuje zachowania społeczne i bezlitośnie rozprawia się ze stereotypem „satanisty”.

Głos z ciemności to nie bilet do piekła ani relacja z czarnej mszy. To zaproszenie do trudnej, chwilami dramatycznej, często wesołej wędrówki z niezwykłym człowiekiem. „Do dzikich borów idę, dzikich gór”…

Piekło i metal. Historia zespołu Kat”

Autor w swojej książce opisał 40 lat działalności zespołu kontrowersyjnego, ale jednocześnie uwielbianego przez miłośników mocnych uderzeń. Autor zabiera czytelników w podróż przez cztery dekady pełne sukcesów i trudności, jakie towarzyszyły zespołowi. Książka ta opowiada historię sukcesu i oddania fanów, ale także niespełnionych ambicji oraz momentów porażki. Przeniesie nas w czasy, gdy zespół przeciwstawiał się szarej rzeczywistości PRL poprzez swoją diaboliczną muzykę i kontrowersyjne działania.

Tak dokładna i prawdziwa biografia powstała dzięki temu, że autor dotarł do większości członków grupy, ale też ich rodzin, menadżerów, przyjaciół i wrogów. Choć Kat mógł zyskać sławę na świecie, to jednak zdarzyło się kilka sytuacji, które to uniemożliwiły. Wzloty i upadki, kontrowersje, zatargi i niebanalne charaktery członków zespołu sprawiły, że książkę czyta się z zapartym tchem.