Spotkanie z Magdaleną Kiermaszek

Magdalena Kiermaszek jest autorką książek dla dzieci. W swoim dorobku artystycznym ma takie pozycje literackie, jak: Jukato oraz Miko, smok i dziewczynka. Obydwie książki mają wymiar terapeutyczny. Jukato to opowieść o chłopcu imieniem Kacper, który po wypadku porusza się o kulach. Chłopiec musi pogodzić się z nową rzeczywistością, w której nie jest już tak sprawny, jak przed wypadkiem. Pomaga mu w tym dwoje przyjaciół: Tomek i Julka oraz ich wspólne wyprawy do tajemniczej krainy Jukato. Miko, smok i dziewczynka to książka przypominająca konwencją klasyczną baśń. Przyjacielem głównego bohatera jest smok Błyskin, którego samotny Miko powołuje do życia w swojej wyobraźni. Smok zamierza pomóc chłopcu pozbyć się pewnego problemu, którym dla Miko jest jego nowo narodzona siostra. To właśnie narodziny dziewczynki sprawiają, że chłopiec zaczyna odczuwać samotność w rodzinie, która całą uwagę koncentruje na małej Emi. Ale żeby nie było zbyt prosto chłopiec musi najpierw wykonać trzy bardzo trudne zadania, aby dowieść, że jest wart spełnienia życzenia. Miko, smok i dziewczynka to ponadczasowa opowieść o tym, jak być odważnym i umieć pokonać w sobie zło. Dopełnieniem tekstu są piękne ilustracje autorstwa Doroty Rewerendy-Młynarczyk. Niedawno na polskim rynku wydawniczym ukazała się najnowsza książka naszego gościa Julka po drugiej stronie. Książka pomaga dzieciom zrozumieć trudną tematykę ludzkiego przemijania i śmierci.

Pani Magda spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 46 w Bytomiu. Opowiedziała o początkach przygody z pisaniem, przybliżyła dzieciom tematykę swoich książek oraz wykonała wspólnie z nim trójwymiarowe postaci smoka Błyskina.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac ilustrujących przygody bohaterów książki Miko, smok i dziewczynka, które wykonały dzieci z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego nr 8, Przedszkola Integracyjnego nr 58 oraz uczniowie klasy 2c ze Szkoły Podstawowej nr 54 w Bytomiu.

Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Kiermaszek za spotkanie z dziećmi, a wszystkich czytelników zachęcamy do przeczytania książek autorki, które są dostępne w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.