Wystawa „Gryfno ślōnsko Polska cało – Katowice”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Gryfno ślōnsko Polska cało – Katowice”, której tematem będzie historia Katowic. Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski. Wypisy o przeszłości miasta powstawały w oparciu o różnorodne opracowania prezentujące historię stolicy województwa śląskiego. Katowickie historie są częścią większego cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Zamierzeniem Bronisława Wątroby jest stworzenie 70 wystaw dla uczczenia 70. rocznicy uzyskania przez Rudę Śląską praw miejskich. Autor planuje przedstawienie każdego województwa przez prezentację 3 miejscowości, przy czym województwo śląskie zostanie pokazane w szerszym zakresie. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2029. Wśród prezentowanych materiałów znajdą się m. in. limeryki dotyczące Katowic. Wystawa wzbogacona będzie również reprintami starych i współczesnych pocztówek Katowic oraz wycinankami autorstwa Marka Wacława Judyckiego.

Miejsce wystawy: I piętro Galerii Rotunda MBP

Czas trwania wystawy: 2.10-26.10.2023 r.