PAŹDZIERNIK

„Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem” wystawa wielkoformatowych batik autorstwa Pani Aleksandry Herisz w październiku zagości w galerii Rotunda.

Na otwarcie wystawy zapraszamy 6 października o godzinie 18:00 do Rotundy. Na wystawie zobaczymy cykl  3- metrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu. Cel, który przyświecał artystce, to ukazanie tej samej budowli w innych odsłonach.

Wielkoformatowe dzieła są zainspirowane bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach zobaczymy więc detale charakterystyczne dla kamienic przy Dworcowej, Krakowskiej, Jainty czy Rynku. Zapraszamy do obejrzenia przepięknych prac bytomskiej artystki które za pomocą światła i koloru ukazują rożne oblicza bytomskiej architektury.

Aleksandra Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat związana jest z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie w arkana pracy z tkanina wprowadza młodzież zafascynowaną rękodziełem. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. Zrealizowała ponad 30 projektów i akcji plastycznych  w kraju i za granicą.

Miejsce wystawy: Galeria Rotunda MBP
Czas trwania wystawy: 6.10-31.10.2023 r.

 

OFFO - Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography”

Od 2017 roku Galeria Sztuki Pavlovka w Kijowie na Ukrainie jest gospodarzem corocznego Pavlovka Pinhole Fest. Festiwal rozpoczął się wystawą fotografii otworkowej, która zajmowała tylko dwie małe sale i ze względu na duży odzew zarówno publiczności, jak i artystów, kuratorka festiwalu Yuliia Belska pomyślała: „Dlaczego nie powiększyć festiwalu?” i stopniowo rozrosła się do większej galerii. Festiwal gości obecnie artystów ze wszystkich zakątków świata. Przez pięć lat trwania festiwalu zgromadziło się wiele prac uczestników i w 2022 roku we współpracy z Chrisem Birdem odbyła się retrospektywa festiwalu w Szkocji. Ekspozycja została życzliwie przyjęta przez Muzeum Morskie w Aberdeen i Galerię Sztuki w Aberdeen. Od 27 października ekspozycja dostępna będzie w galerii Rotunda MBP w Bytomiu, wystawa jest zorganizowana w ramach OFFO - Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej i dzięki życzliwości organizatorów OFFO sprowadzono fotografie do Bytomia. Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography, została zorganizowana dzięki pomocy merytorycznej Yulii Belskiej, kuratorki wystawy pozostającej w Kijowie i organizującej działania artystyczne w Pavlovka ArtGallery. Na wystawie znajdują się prace z poprzednich festiwali, a także z festiwalu 2022, którego tematem przewodnim była wojna. Retrospektywne motto brzmi: „Naszą bronią jest fotografia”.

Galeria Rotunda (I piętro)
27 października – 30 listopada

Lista uczestników wystawy retrospektywnej: Andriy Bondarenko
Balint Pfliegel
Chris Bird
Diana Pankova & Jeff McConnnell
Inga Dinga
Ronald D. Butler
Ruth Güse & Doro Bornemann
Vaidotas Miksys
Michalina Hendrys
Miroslaw Radomski
Ramunas Danisevicius
Raúl Balmaceda
Tarjáni Antal
Tomasz Kowalczyk
Yuliia Belska

 

Gryfno ślōnsko Polska cało – Katowice”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Gryfno ślōnsko Polska cało – Katowice”, której tematem będzie historia Katowic. Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski. Wypisy o przeszłości miasta powstawały w oparciu o różnorodne opracowania prezentujące historię stolicy województwa śląskiego. Katowickie historie są częścią większego cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Zamierzeniem Bronisława Wątroby jest stworzenie 70 wystaw dla uczczenia 70. rocznicy uzyskania przez Rudę Śląską praw miejskich. Autor planuje przedstawienie każdego województwa przez prezentację 3 miejscowości, przy czym województwo śląskie zostanie pokazane w szerszym zakresie. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2029. Wśród prezentowanych materiałów znajdą się m. in. limeryki dotyczące Katowic. Wystawa wzbogacona będzie również reprintami starych i współczesnych pocztówek Katowic oraz wycinankami autorstwa Marka Wacława Judyckiego.

Miejsce wystawy: I piętro Galerii Rotunda MBP
Czas trwania wystawy: 2.10-26.10.2023 r.

WRZESIEŃ

„Falochrony” - wystawa prac Hanny Żywickiej

Galeria Rotunda
od 8 do 30.09
gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 3
Wernisaż wystawy - 8.09, godz. 17.00

WSTĘP WOLNY
wystawa dostępna w godzinach pracy biblioteki

Wystawa prac bytomskiej artystki, pochodzącej ze Szczecina - Hanny Żywickiej. Prace to fotografie artystyczne i obrazy przedstawiające morze i falochrony.

Hanna Żywicka ur. 1955 roku w Szczecinie. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, rocznik 1978, oraz kilka kierunków podyplomowych. Po wielu przeprowadzkach, w 2007 roku zamieszkała w powiecie białogardzkim. Artystka ma na swoim koncie ponad 200 wystaw indywidualnych i zbiorowych, w różnych miejscach Polski, a także poza granicami. W Białogardzie prowadziła galerię „W Bramie”, gdzie sprowadzała artystów z różnych stron kraju, na dobrym poziomie. Prowadziła zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Poznała wiele interesujących osób, które zaangażowały się w uczestnictwo w mikroprojektach realizowanych w posesji w Pobądzi. Hanna Żywicka sporo pisze i czasem to drukuje, miała również epizody jako ilustrator tekstów książkowych i prasowych. Niejednokrotnie realizowała program arteterapii swojego autorstwa. Artystka swoją sztuką chce zainteresować osoby wrażliwe i myślące. Stara się zwracać uwagę na sprawy ważne, interesujące, dotyczące człowieka i jego przestrzeni. Jedną z ważnych zasad jej sztuki jest efemeryczność i niezaleganie w magazynach.

Osoba do kontaktu:

Izabela Gawlińska
Główny specjalista ds. marketingu i promocji
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: (32) 787 06 01 do 03 wew. 121