The BIUT
„THE BIUT” to debiut artystyczny Artura Szczyrbowskiego. Wystawę zorganizowano dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Kultury "Melina" z Gliwic. Wystawa dostępna będzie do końca marca 2020 roku.
Artur Szczyrbowski (ur. 21.02.1995) - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, były student pracowni projektowania plakatu prof. Romana Kalarusa, Moniki Starowicz i Filipa Ciślaka, za których sprawą odkrył swoje zamiłowanie do polskiej szkoły plakatu.
Uwaga! Zmiana godzin otwarcia biblioteki.
Uprzejmie zawiadamiamy wszystkich Czytelników i Użytkowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, że począwszy od 1 kwietnia 2020 r. ulegają zmianie dotychczasowe godziny otwarcia Biblioteki – zarówno gmachu głównego, jak i wszystkich istniejących placówek filialnych.
Gmach główny biblioteki i filie będą otwarte:
Od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00
W soboty i niedziele gmach główny i filie biblioteki będą nieczynne.
Ujednolicenie dotychczasowego harmonogramu pracy Biblioteki wynika przede wszystkim z analizy odwiedzin czytelniczych, konieczności dostosowania harmonogramu pracy do możliwości finansowych Biblioteki i reorganizacji czasu pracy personelu.
Za wszelkie niedogodności wynikające z powyższych zmian serdecznie przepraszamy. Mamy jednocześnie nadzieję, że wszystkie osoby zainteresowane naszymi usługami nadal chętnie będą odwiedzały podwoje bytomskiej książnicy.
Promocja książki Tomasza Saneckiego – spotkanie z autorem
Pan Tomasz Sanecki, bytomski historyk zaprezentował 21 lutego 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu swoją najnowszą publikację. Książka nosi tytuł „II wojna światowa. Dowódcy-Bitwy-Kampanie-Zbrodniarze-Łowcy nazistów”.
Walentynkowe czytanie
Drodzy czytelnicy!
Luty powoli zbliża się ku końcowi, mimo iż w tym roku jest o jeden dzień dłuższy :) W tym miesiącu, po raz kolejny odbyła się w naszej bibliotece tak lubiana przez Was akcja – „Walentynkowa randka w ciemno z książką”. I tym razem nie zawiedliście, a każda „książka na wydaniu” znalazła swoją drugą połówkę. Najszybciej nasze kandydatki zniknęły, o dziwo!, w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży – 14 lutego na czytelników czekała już tylko pusta półka. (Książek wytypowanych do randki było wprawdzie mniej niż w pozostałych wypożyczalniach – w przyszłym roku na pewno to zmienimy!). A tymczasem pooglądajmy na fotografiach jak prezentowały się nasze „walentynkowe kąciki” w 2020 roku.
Drzewa bez tajemnic
Miłośnicy drzew i ciekawostek z zakresu dendrologii nie mogą przegapić spotkania z przyrodnikiem Łukaszem Fuglewiczem, na które Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza 25 lutego (wtorek) o godzinie 17.00
Rozpoznawanie drzew i krzewów po pędach, korze czy pączkach – to możliwe. Wiedzą na ten temat podzieli się pasjonat przyrody – Łukasz Fuglewicz z Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu. Będzie to nie tylko okazja do odkrycia tajemnic fizjologii roślin, ale także ćwiczenie ze spostrzegawczości i dawka praktycznych rad dla osób, które chciałyby rozmnażać wybrane gatunki roślin zdrewniałych w sposób wegetatywny. Nie zabraknie też interesujących informacji o nietuzinkowych drzewach rosnących w naszym mieście. Które z nich jest najstarsze? Czy jest nim pomnikowy platan z Parku Ludowego, buk z Miechowickiej Ostoi Leśnej czy może jeden z wiekowych jesionów z śródmieścia?
Komunikat dotyczący Filii nr 21 przy ul. Suchogórskiej
Szanowni Czytelnicy,
uprzejmie informujemy, że w związku z przygotowaniem Filii nr 21 do pracy w oparciu o system zarządzania PROLIB, placówka będzie nieczynna w dniach od 24 lutego do 13 marca bieżącego roku. Jednocześnie zawiadamiamy, że w tym czasie nie będą naliczane kary za nieterminowy zwrot dokumentów.
Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy!
Bitwy, dowódcy, kampanie i tajemnice II wojny światowej. Promocja książki Tomasza Saneckiego
II wojna światowa to jeden z największych i najkrwawszych konfliktów zbrojnych w historii ludzkości. Wojna, którą rozpoczęły hitlerowskie Niemcy 1 września 1939 roku najpierw w Europie, a w następnych latach objęła kolejne kontynenty, była konfliktem zupełnie innym niż ten, który miał miejsce w latach 1914-1918. Niemcy stosując doktrynę Blitzkriegu – wojny błyskawicznej odnosili wspaniałe sukcesy w Polsce, Francji, a także w początkowej fazie w Związku Radzieckim w 1941 roku.
Walentynkowa „randka w ciemno” z …
W dniach od 10 do 14 lutego 2020 roku serdecznie zapraszamy wszystkich naszych czytelników do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji promocyjnej pod nazwą Walentynkowa „randka w ciemno” z … książką
Podczas trwania akcji w odpowiednio oznaczonych miejscach biblioteki znaleźć można będzie zapakowane w szary papier książki. Tę, którą będziecie Państwo chcieli „zabrać na randkę” będzie można wypożyczyć, kierując się jedynie wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu (jako dodatkową książkę).
Dorosłych czytelników, zainteresowanych wzięciem udziału w naszej zabawie, zapraszamy do Wypożyczalni Literatury Beletrystycznej i Wypożyczalni Literatury Popularnonaukowej, młodszych zaś do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży, mieszczących się przy Placu Jana III Sobieskiego 3 w godzinach pracy biblioteki.
Losowa książka z naszych półek
