18 maja 2018 roku godzina 17.00
Sala wykładowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego 3

Zamek Książ pod Wałbrzychem, Mamerki na Mazurach, Weimar w Turyngii, a może Królewiec? Gdzie może znajdować się legendarny skarb II wojny światowej – Bursztynowa Komnata, która zaginęła w 1945 roku. A może nigdy jej już nie odnajdziemy, a ósmy cud świata, jak nazywano bursztynowe dzieło, został zniszczony w trakcie działań wojennych w Prusach Wschodnich?

Podczas wykładu bytomski historyk Tomasz Sanecki opowie nie tylko jak i gdzie powstało bursztynowe dzieło, ale również dlaczego znalazło się w carskiej Rosji oraz co stało się z komnatą, po której ślad zaginął w styczniu 1945 roku.

Podczas spotkania poznamy najważniejsze miejsca, w których być może ukryta została Bursztynowa Komnata, ale również sylwetki ludzi związanych z tajemniczym skarbem - dr Alfreda Rohde, Ericha Kocha czy legendarnego poszukiwacza tego skarbu Georga Steina. Tomasz Sanecki zaprezentuje także opinie i teorie polskich historyków oraz poszukiwaczy skarbów związane z legendarnym skarbem II wojny światowej, jak również w trakcie prezentacji pokaże zdjęcia miejsc, w których miała zostać ukryta Bursztynowa Komnata.