LITERATURA BELETRYSTYCZNA

LITERATURA POPULARNONAUKOWA

LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

 

 

Aisato Lisa. Życie. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2022

 

„Życie” to zbiór najlepszych ilustracji norweskiej artystki, układających się w fascynującą opowieść o przygodach dzieciństwa przeżywanych w krainie wyobraźni, w lasach pełnych rycerzy i elfów; burzliwym okresie dojrzewania, kiedy chęć buntu przeplata się z przemożną potrzebą wtulenia się w ramiona taty. O wątpliwościach, wyborach i obowiązkach dorosłości. Chaosie życia rodzinnego. Tęsknotach i mądrościach, kłębiących się w siwych głowach staruszków. To opowieść o stracie i miłości. Odmalowana z niezwykłym kunsztem afirmacja życia.


Alcott Louisa May. Róża w rozkwicie. Warszawa: Wydawnictwo MG, copyright 2021

 roza w rozkwicie

Dwudziestoletnia Rose wraz z wujem Alecem i przyjaciółką Phebe wraca z podróży dookoła świata. W domu czekają na nią stęsknieni kuzyni. Czterej najstarsi z nich – Archie, Charlie, Mac i Steve – są już mężczyznami, którzy szukają swojego powołania i zaczynają rozglądać się za towarzyszkami życia. Młodzi ludzie ze zdumieniem odkrywają, że ich dziecięce relacje będą musiały ulec przewartościowaniu.

Tymczasem Rose ceni sobie niezależność i ma pomysł na życie, który niekoniecznie zakłada zamążpójście.


Bednarek Justyna. Smopsy. Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2022

smopsy 

Wściekły Jaromir z Arkony tropi bestie, czyli smoki. Udało mu się już zlokalizować trzy sztuki. Teraz tylko musi je wyłapać!

Tymczasem smoki, społeczne, łagodne stworzenia, zaprzyjaźniły się z wiedźmą Świętosławą, która otacza je swoją magiczną opieką. Ani trochę nie mają ochoty na walkę z jakimś Jaromirem! Pozostaje im ucieczka – Świętosława otwiera im korytarz czasu…

Przewrotna i komiczna historia o sile złości (która się bierze z dokuczania w dzieciństwie) i sile przyjaźni, która potrafi przenosić góry.


Bohlmann Sabine. Tatusiu, czy dziesięć to dużo? Warszawa: Nasza Księgarnia, 2022

 tatusiu czy dziesiec to duzo

Mały Wilczek zadaje Tacie Wilkowi bardzo dużo pytań. Czy jestem szybki? Czy jestem głośny? Czy jestem silny? To tylko kilka z nich. Tata na wszystko ma odpowiedź, ale wcale nie taką prostą. Świat jest przecież skomplikowany. Tylko jedno jest proste. Niezależnie od tego, czy Wilczek jest szybki, głośny czy silny, tata kocha go równie mocno!

Piękna opowieść o relacji dziecka i rodzica zilustrowana mistrzowsko przez Emilię Dziubak!


Blasco Serena. Metro Baker Street. Warszawa: Story House Egmont, copyright 2022

 metro baker street sledztwa enoli holmes

W biurze detektywistycznym Enoli pojawia się arystokrata, którego piękna żona została porwana, jednak nikt nie przysłał listu z żądaniem okupu. Nastoletnia bohaterka podejmuje się rozwiązania nietypowej sprawy. Śledztwo zaprowadzi dziewczynę na dobrze jej znane nabrzeża East Endu, gdzie jest niebezpiecznie nie tylko w nocy, ale nawet za dnia. Mistrzyni zmiany wyglądu znów napotka na swojej drodze Sherlocka, który od jakiegoś czasu z coraz większym uznaniem patrzy na zawodowe osiągnięcia siostry. Czy będą w stanie współpracować bez oglądania się na przeszłość? W tym samym czasie Enola dostanie niezwykle ważną zaszyfrowaną wiadomość od matki...


Bond, Michael. Paddington w ogrodzie. Kraków: Znak Emotikon, 2022

 paddington w ogrodzie

Miś z walizką pełną przygód.

Kawałek grządki wyłącznie dla siebie! Tylko tego brakowało na liście miłych rzeczy, które mogą spotkać kogoś, kto jest niedźwiedziem i mieszka u państwa Brownów. Tym bardziej że zbliża się Dzień Ogrodnika, a wraz z nim konkurs, który Paddington bardzo chciałby wygrać. Jedyne, co może mu stanąć na przeszkodzie, to dziwnie zdenerwowani robotnicy z sąsiedniego placu budowy. Czyżby miało to coś wspólnego ze słoikiem marmolady, który miś zostawił na trawniku?


Brooks Felicity. Wszystko o różnorodności. Poznań: Papilon, copyright 2022

 wszystko o roznorodnosc

Radosne poznawanie różnic pomaga dzieciom reagować w życzliwy i otwarty sposób na świat i jego mieszkańców. Niezależnie od koloru skóry, pochodzenia, języka, kultury, wieku czy przekonań – mieszkańcy wszystkich kontynentów zasługują na to, żeby ich poznać. Pięknie różnią się nasze stroje, fryzury czy zwyczaje.

Wspaniała książka dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Pomaga zrozumieć świat. Ułatwia dorosłym rozmowę z dziećmi na temat różnorodności. W przystępny sposób objaśnia sprawy związane z tolerancją i akceptacją.


Bunting Philip. Ja i moje mikroby. Warszawa: HarperKids, copyright 2021

 ja i moje mikroby akademia madrego dziecka chce

Twoje ciało nie należy tylko do ciebie! Jesteś domem dla milionów mikrobów. Twoi lokatorzy to stworzonka tak maleńkie, że widać je tylko pod mikroskopem. Bez nich, nie przetrwalibyśmy długo. Dlaczego są dla nas tak ważne? Jak dbać o te dobre mikroby i wystrzegać się złych? Poznaj wirusy, grzyby, bakterie i inne stworzonka, z którymi dzielisz ciało.


Chmielewska Joanna Maria. Maciejka Gwizd. Warszawa: Dwukropek, copyright 2022

maciejka gwizd

Maciejka Gwizd to pełna humoru historia detektywistyczna dla dzieci. Pewnego dnia Kuba i Tośka z podsłuchanej rozmowy wnioskują, że szkole grozi niebezpieczeństwo, a dyrektorka umawia się z kimś, kto może temu zapobiec. W szkole pojawia się nowa woźna – Maciejka Gwizd. 

Kim jest i na czym polega jej misja? Dlaczego dyrektorka, która nie toleruje zwierząt na terenie szkoły, pozwala, by woźna przychodziła do pracy z kotem? 

Tego trzeba się koniecznie dowiedzieć, więc Tośka z Kubą rozpoczynają śledztwo. Powoli odkrywają, że woźna zna się na pająkach, opowiada fascynujące historie o zwierzętach, inspiruje dzieci do akcji „Poczytaj kotu”, pomaga Kubie poradzić sobie z szantażem, jednak to wszystko nie wyjaśnia obecności Maciejki Gwizd w szkole. Czy Kubie i Tośce uda się rozwiązać zagadkę?


Cholewińska-Szkolik Aniela. Gdzie jesteś Precelku? Warszawa : Wilga - Grupa Wydawnicza Foksal, 2021

gdzie jestes precelku

Precelek jest szczeniaczkiem, najlepszym przyjacielem Zuzi. Swoje imię zawdzięcza pozycji, którą przybiera, gdy smacznie śpi.

Precelek, Zuzia i cała rodzina szykują się do świąt Bożego Narodzenia. Któregoś dnia wybierają się na targ, gdzie pośród świątecznego zamieszania piesek się gubi. Zrozpaczona rodzina szuka Precelka, jednak poszukiwania nie przynoszą rezultatów. Tymczasem Precelek błąka się po świecie, ale trafia na samych przyjaznych ludzi. Chciałby jednak wrócić do domu, do Zuzi. Czy Precelek wróci do rodziny na święta.


Dziczkowska Małgorzata. Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów. Kraków: Znak Emotikon, 2022

bolek i lolek w poszukiwaniu

Skarby są tylko po to, żeby ich szukać.

Bolek i Lolek oraz ich dzielna kompanka Cysia ruszają w Polskę, żeby wypchać swoje kieszenie złotem. Przedrą się przez jaskinie, tajemne przejścia i tunele. Odwiedzą dwa zamki, jedną piramidę, bagno i dżunglę (no dobra, tak naprawdę to palmiarnię). Na drodze staną im alchemik, duch i jeden nadęty rycerz. Ale nic to dla nich! SKARBY czekają!

  • Jak wyłowić złoto w Złotoryi i czy przydadzą się do tego… barany?

  • Kto dawno, dawno temu ukrył najbardziej egzotyczny skarb w Niedzicy?

  • Czy polskie piramidy skrywają prawdziwe mumie?

  • Jak wyturlać się z labiryntu w Zamku Czocha?

Kultowi bohaterowie najbardziej znanej bajki na tropie polskich skarbów!

Pakujcie plecaki i ruszajcie po przygodę razem z Bolkiem, Lolkiem i Cysią!

Skarby i przygody, które na Was czekają:

  • Skarby Smoka Wawelskiego

  • Złoto z kopalni złota

  • Złoty pociąg w Wałbrzychu

  • Złoto w strumieniu – Złotoryja

  • Chwarszczany i templariusze

  • Biała Dama z Niedzicy

  • Piramida w Rapie

  • Zamek Czocha

  • Skarb Talleyrandów

  • Skarby ze Środy Śląskiej

  • Tajemnica studni w Srebrnej Górze

  • Skarby archeologiczne w Biskupinie

  • Współczesne skarbce

  • Depozyty i kapsuły czasu


Goscinny Anne. Lukrecja poza zasięgiem. Kraków: Znak Emotikon, 2021

lukrecja poza zasiegiem

Jak przetrwać miesiąc offline?

Tylko dorośli mogli coś takiego wymyślić – na miesiąc zamieniliśmy się domami z jakąś obcą rodziną! Nie dość, że musieliśmy się przenieść z Paryża na wieś, to jeszcze na miejscu okazało się, że zamieszkamy w domu z poprzedniej epoki. A co najważniejsze: nie było tam zasięgu!

Nie mogłam nawet o tym napisać najlepszym przyjaciółkom. Nasze życie rodzinne wywróciło się do góry nogami: mój brat, zamiast masakrować zombiaki na konsoli, zaczął czytać komiksy, a ojczym przestał gotować. Tylko co można robić na wsi bez Internetu, skoro mama nie umie jeździć na rowerze?

W świecie dorastającej Lukrecji rządzą kobiety – zwariowane, mądre, niezależne. Za sznurki pociąga mama, ale tylko w czasie wolnym od bycia adwokatką (świat sam się nie naprawi, prawda?), a domowe stery często przejmuje babcia Scarlett, która organizuje wystawne przyjęcia (z bąbelkami!). Choć i tak najwięcej do powiedzenia ma właśnie Lukrecja.


Hawkins Emily. Atlas rekordów świata. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2022

atlas rekordow swiata

Zbiór największych, najgroźniejszych, najszybszych, najdłuższych, najgorętszych, najtwardszych i najwyższych rzeczy na świecie!

Dzięki temu przepięknie ilustrowanemu przewodnikowi zaznajomisz się z najbardziej niewiarygodnymi rekordami świata.

Poznaj nadzwyczajne rośliny i zwierzęta, oszałamiające krajobrazy i niesamowite dzieła ludzkich rąk. Poczuj respekt przed najdłuższą burzą w historii, odważ się odwiedzić najgorętsze miejsce na świecie, udaj się z wyprawą do najgłębszego podziemnego miasta i poznaj niektóre z najszybszych, najgłośniejszych i najbardziej niebezpiecznych istot na Ziemi…

Na każdej z ponad trzydziestu przedstawionych scen młodzi miłośnicy przyrody odkrywają setki faktów i dowiadują się mnóstwa ciekawych rzeczy.


Horst, Jørn Lier. Operacja bałwan. Poznań: Media Rodzina, copyright 2021

operacja balwan

„Operacja Bałwan” – zimowa, świąteczna opowieść o kolejnym zadaniu Biura Detektywistycznego nr 2, której towarzyszy zbiór zadań i zagadek. Zeszytowe wydanie jest dodatkiem do serii książek dla dzieci o Tiril i Olivierze – dwójce bystrych dzieciaków z norweskiego nadmorskiego miasteczka.

Zbliżają się święta. Jedną ze świątecznych dekoracji miasteczka jest bałwan, który na pewno wygrałby w kategorii najbrzydszych. Tym większe więc zdziwienie, gdy nagle znika. Do poszukiwania przystępują Tiril, Oliver i nieodlączny Otto. Jaki cel miał złodziej? Czy jest kolekcjonerem brzydkich dekoracji? A może za tą kradzieżą kryje się poważniejsza sprawa? Biuro Detektywistyczne nr 2 potrafi rozwiązać każde zadanie.

Tym razem i ty możesz się stać detektywem. Wystarczy tylko czytać uważnie książkę, oglądać ilustracje i odpowiedzieć na pytania zawarte u dołu strony.


Jadowska Aneta. Cyrk martwych makabresek. Poznań: Zygzaki, copyright 2021

 cyrk martwych makabresek

Cyrk Jutrzenka Baltazara Bączka zaskakuje dzieci nierzeczywistymi zdarzeniami! Tygrysy, zmiennokształtni, elfy, motyle wielkości słoni, atak gigantycznego pająka, aż w końcu smok Sznurówka! Czy jesteście na to gotowi? 

Zbliżają się wakacje, a Franek i Finka mają je spędzić z ekscentrycznym dziadkiem, który potrafi czarować i wygląda jak skrzyżowanie Świętego Mikołaja z Willym Wonką. Tata bliźniaków nie jest przekonany, czy to dobry pomysł. Uważa, że cyrkowy świat magii dziadka nie jest właściwym miejscem dla dzieci. Przez zaklęcia Franek i Finka nie pamiętają wizyt dziadka ani prezentu urodzinowego w postaci smoka, ale… to już wkrótce się zmieni! Rodzeństwo odkrywa swoje niezwykłe zdolności i istoty, o których czytało tylko w książkach. Ale czy talent do magii pozwoli im uratować umierającą mamę? 


Janiszewski Boguś. Emocje: to, o czym dorośli ci nie mówią, (bo często sami nie wiedzą). Poznań: Publicat Wydawnictwo, copyright 2022

 emocje to o czym dorosli ci nie

Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak to się dzieje, że czasem rozpiera ich szczęście, a czasem ogarnia smutek i jak rozszyfrować swoje inne emocje, od 8 do 113 lat.

Czy potrzebujemy emocji i czemu tak bardzo?

Co nami steruje - serce czy rozum?

Do czego przydaje się lęk i złość?

Czy można być szczęśliwym bez przerwy?

Dlaczego emocje czasem ponoszą?

Ile gwiazdek ma „projekt człowiek” i dlaczego tak mało?


Janiszewski Boguś. Śmieci: to, o czym dorośli ci nie mówią, (bo często sami nie wiedzą). Poznań: Publicat Wydawnictwo, copyright 2022

smieci to o czym dorosli ci nie

Kolejny tytuł bestsellerowej serii To, o czym dorośli Ci nie mówią.
Tym razem autorzy pochylają się nad ważnym tematem degradacji natury. Zastanawiają się, dlaczego człowiek tak strasznie śmieci, produkuje tyle plastiku (zwłaszcza jednorazowego) i tak słabo radzi sobie z recyklingiem odpadów. Szukają odpowiedzi na pytania, co zrobić z zanieczyszczeniem wody, powietrza i gleby oraz jak powstrzymać eksploatację i niszczenie ekosystemów, by nasza Ziemia przetrwała.


Kamińska Monika. Niedźwiadek się boi. Warszawa: :Dwukropek, copyright 2022

niedzwiadek sie boi

Niedźwiadek i jeżyk miło spędzają czas, wędrując po lesie. Nagle niebo zasnuwają ciemne chmury. To znak, że zbliża się burza. Podczas szukania bezpiecznej kryjówki okaże się, że każdy z przyjaciół boi się czegoś innego. 


Kisiel-Małecka Marta. Małe Licho i babskie sprawki. Warszawa: Wilga, 2022

 male licho i babskie sprawki

Czwarta klasa to nie przelewki, o czym Bożydar Antoni Jekiełłek przekonuje się na własnej skórze. Również w domu nie ma co liczyć na spokój, kiedy z każdego kąta wyłażą krasnoludki i sikają do mleka, Tsadkiel organizuje korki z matmy, Licho zostaje kierownikiem spółdzielni mieszkaniowej, a wujek Konrad usiłuje pracować. Ale prawdziwe zamieszanie zaczyna się, gdy do klasy czwartej be nieoczekiwanie wkracza Jedna Wielka Zmyłka, wywołując wilka z lasu. Czy też, jak w tym przypadku, widmowego Szczęsnego z zaświatów. Krasnoludki, babskie sprawki i tatuś w przypływie romantyzmu. Nic dziwnego, że pochłonięty Sprawami Bożek nie zauważa, co czai się w szkolnym budynku. A jest to coś straszniejszego niż pierwsza miłość, sprawdzian z matmy, a nawet chińskie gumki do mazania…


Kling Marc-Uwe. Dzień, w którym babcia popsuła internet. Katowice: Debit, 2022

 dzien w ktorym babcia popsula

To był ten jeden jedyny raz, kiedy Tiffany powinna była pilnować babci. I akurat dziś babcia musiała popsuć internet. Cały internet. Na całym świecie. No, super….

Bez internetu nic nie jest już tak jak dawniej. Max nie może cały czas gapić się w komórkę, Luisa nie może słuchać muzyki, a dziadek – oglądać telewizji. Nawet mama i tata wrócili wcześniej do domu, bo nie mogli pracować. Nikt nie wie, co robić – tak zupełnie bez internetu.

A jednak robi się z tego całkiem fajny dzień. Mimo że internet jest popsuty! A może właśnie dlatego?


Lallemand Orianne. O Wilku który nie lubił Świąt. Gdańsk: Wydawnictwo Adamada, 2021

o wilku ktory nie lubil swiat

Wilk nie lubi Bożego Narodzenia! Świąteczne zamieszanie przyprawia go tylko o ból głowy. Ubieranie choinki, kupowanie prezentów, pieczenie ciasteczek – to nie dla niego! Z pomocą Wilkowi przychodzą przyjaciele, którzy urządzają mu wspaniałe Święta Bożego Narodzenia. Nie może być inaczej, przecież to najwspanialszy czas w roku! 


Pabis Krzysztof. Owadziarium czyli Geniusz owadów. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, copyright 2020

owadziarium czyli geniusz owadow

W książce tej autor odkrywa mnóstwo tajemnic z życia najliczniejszej na Ziemi grupy zwierząt, czyli owadów. Ta fascynująca gromada zamieszkuje naszą planetę od bardzo dawna. Owady podczas swojego długiego rozwoju przystosowały się do rozmaitych siedlisk. Wszystko to sprawiło, że zwierzęta te są niezwykle różnorodne i mają niekiedy zaskakujące zwyczaje. „Owadziarium” to 45 frapujących pytań i tyleż ciekawych odpowiedzi.


Quach Michelle. Cała szkoła mówi o mnie. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2022

cala szkola mowi o mnie

Pełna przewrotnego humoru, ciepła i mądra opowieść o dojrzewaniu i pierwszej miłości, która potrafi być bardzo skomplikowana, zwłaszcza kiedy zakochujesz się w swoim wrogu…

Ale kto mógł przypuszczać!? Strojenie się, makijaż i przyziemne uczucia były przecież ostatnimi rzeczami, o jakie posądziłaby siebie Eliza. „Jesteś wyłącznie tak dobra, jak świadczą o tobie fakty” — taką dewizę wyznawała na co dzień. Jej myśli zaprzątał przede wszystkim „Sygnalista” – szkolna gazetka, w redakcji której działała z sukcesami od lat, a teraz, jako uczennica przedostatniej klasy, mogła w końcu kandydować na stanowisko redaktor naczelnej. Była najlepszą kandydatką! Bez dwóch zdań!

Do momentu, kiedy… na jej drodze pojawił się – niedoświadczony, ale wysoki, przystojny i wygadany (jak się okazuje!) – Len. Podobno po kontuzji, która uniemożliwiła mu dalszą karierę baseballisty, „swoje miejsce” odnalazł właśnie tutaj, w redakcji „Sygnalisty” i pokochał pisanie. Dobre sobie!

Eliza Quan staje przed nowym wyzwaniem – musi zmierzyć się z rywalem i walczyć o wymarzone stanowisko. Przy okazji, przez przypadek, staje się twarzą feministycznej rewolucji.

A jeśli Len wcale nie jest aż tak wyrafinowany i zepsuty? Czy uda im się podjąć współpracę? I czym skończy się ta walka o szkolne stołki?


Romaniuk Agata. Kocia szajka i duchy w teatrze. Warszawa: Wydawnictwo Agora dla dzieci, 2022

kocia szajka i duchy w teatrze

Pazury naostrzone, ogony w szpic - Kocia Szajka wraca do akcji!

Dołącz do kocich detektywów, przeżyj porywającą przygodę i pomóż Morfeuszowi rozwiązać detektywistyczną zagadkę.

Na premierze w cieszyńskim teatrze zebrał się tłum. Oto rozpoczyna się sztuka ze wspaniałą Heleną Černą w roli głównej. Nagle, ku przerażeniu widowni, scena zaczyna się poruszać, a czeska aktorka z krzykiem spada ze schodów. Kot Morfeusz nie ma wątpliwości – to nie mógł być przypadek. Kto i po co uruchomił mechanizm obrotowy, doprowadzając do nieszczęścia? Czy to duchy, jak twierdzi dyrektorka teatru? I co mają w tej sprawie do powiedzenia gadatliwe papużki Pola i Tola? Tę zagadkę może rozwiązać tylko Kocia Szajka – grupa doświadczonych detektywów, którym niestraszne są żadne kryminalne wyzwania!

 Serię "Kocia Szajka" powołała do życia Agata Romaniuk znana jako Pani Wieczorynka, a zilustrowała Malwina Hajduk.


Rowling J. K. Gwiazdkowy Prosiaczek. Poznań: Media Rodzina, copyright 2021

 gwiazdkowy prosiaczek

"Jack jest bardzo przywiązany do swojej przytulanki, Daj Prosia. DP jest z nim zawsze, na dobre i na złe. Nagle w Wigilię staje się coś strasznego – DP ginie. Na szczęście Wigilia to noc cudów i przegranych spraw. W tę noc życie wstępuje nawet w zabawki. Gwiazdkowy Prosiaczek, nowa przytulanka Jacka (beznadziejny zamiennik starej), ma śmiały plan: udadzą się razem w magiczną podróż, aby odnaleźć to, co utracone, i ocalić najlepszego przyjaciela, jakiego Jack kiedykolwiek miał…"

"Gwiazdkowy Prosiaczek" to emocjonująca i podnosząca na duchu powieść przygodowa o więzi chłopca i jego ukochanej przytulanki oraz o tym, na jak wiele potrafi się on zdobyć, by odzyskać swój skarb. To książka jednotomowa, niepowiązana z wcześniejszymi utworami J.K. Rowling, skierowana do dzieci w wieku 8+.


Staniszewska Zofia. Zagadka stacji kosmicznej. Katowice: Debit, 2021

zagadka stacji kosmicznej ignacy i mela na tropie zlodzieja

Udało się! Ignacy i Mela zostali wybrani spośród tysiąca ochotników i dołączą do załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! Bliźniaki poznają trudy i uciechy życia w stanie nieważkości. Mela dowie się, skąd astronauci czerpią wodę i czy bakteria może przetrwać w kosmosie, a Ignacy ustali, ile razy pasażerowie ISS oglądają wschód i zachód słońca, a nawet wyspecjalizuje się we flebotomii.

Czy młodym detektywom uda się odgadnąć, co spowodowało awarię stacji podczas nagłego wstrząsu? Odpowiedź znajdziecie w ósmej już części książek z cyklu "Ignacy i Mela na tropie złodzieja".


Sulej Tomasz. Gdy na ziemi żyły dinozaury. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, copyright 2021

gdy na ziemi zyly dinozaury

Gdy na Ziemi żyły dinozaury, świat wyglądał zupełnie inaczej niż współcześnie. Nie tylko nie było jeszcze na nim ludzi, ale nie było też drzew liściastych i żyły przedziwne zwierzęta. Bieguny na północy i południu naszego globu oraz szczyty najwyższych gór nie skuwały lodowce, ponieważ temperatura nigdy nie spadała poniżej zera. Jak wyglądał ten pradawny świat? Można się tego dowiedzieć na podstawie wykopalisk odkrywanych także na terenach współczesnej Polski.

Czy wiesz, że…                                                                                                            

  • przed setkami milionów lat żyły u nas fitozaury, zwierzęta podobne do współczesnych krokodyli?

  • na naszych ziemiach zadomowiła się lisowicja, największy dicynodont żyjący na Ziemi, przypominający dzisiejsze hipopotamy?

  • między ogromnymi triasowymi drzewami szybował latający ozimek?

  • po ziemiach dzisiejszego Śląska biegał przodek ssaków – drobniutki polonodon?

  • tu też polował na swoje ofiary drapieżny smok wawelski, największe odkrycie autora tej książki?

O tych i wielu innych zwierzętach dzieli się swą wiedzą nasz znakomity paleontolog – Tomasz Sulej, a barwny obraz świata sprzed wielu milionów lat narysowany został przez Małgorzatę Czaję.


Supeł Barbara. Jadzia Pętelka wita dzidziusia. Warszawa: Zielona Sowa, copyright 2022

 jadzia petelka wita dzidziusia

Pętelkowie przywitali nowego członka rodziny. Jadzia jest bardzo przejęta, bo przecież niełatwo być starszą siostrą. Czasem trzeba zabawiać dzidziusia, kiedy płacze albo pomagać tacie w zmienianiu pieluch. A czasem można też... trochę się zezłościć! Zwłaszcza gdy trzeba dzielić się mamą z małym, wiecznie głodnym bobasem!

„Jadzia Pętelka” to seria dedykowana najmłodszym czytelnikom. W każdej części maluchy oraz ich rodzice mają szansę rozpoznać sytuacje z własnej codzienności. Podążając za tytułową bohaterką, odkryją więc sposoby na wyciszenie przed snem, oswoją temat kąpieli, mycia zębów czy siusiania do nocnika, wspólnie przygotują się do wyjścia na spacer. Dzięki prostemu językowi, krótkim tekstom, elementom aktywizującym oraz czytelnym, zabawnym ilustracjom lektura przyciągnie uwagę dziecka i wesprze je w stawianiu czoła codziennym maluszkowym wyzwaniom.


Tadeusiewicz Ryszard, Mazurek Maria, Wierzchowski Marcin. Alicja w krainie przyszłości czyli Jak działa sztuczna inteligencja. Kraków: Mando, copyright 2019

alicja w krainie przyszlosci czyli jak dziala

Czy można się zaprzyjaźnić z robotem?

Kiedy w domu Alicji pojawia się nowy członek rodziny – Basia, robot humanoidalny – rodzą się też nowe pytania. Czy życie domowników stanie się teraz łatwiejsze? Czy Basia będzie odrabiać lekcje za Alicję, zmieniać pieluchy Adasia i gotować obiady? I najważniejsze – czy robot może zastąpić człowieka?

Poznajcie nowe przygody Alicji. W świat sztucznej inteligencji wprowadzi Was profesor Ryszard Tadeusiewicz, znany automatyk i informatyk, pod którego okiem kształciły się rzesze polskich inżynierów. Podobnie jak poprzednio, nie brakuje w książce dobrego humoru, a dzięki ilustracjom z łatwością przeniesiecie się w świat przyszłości

Porada dla rodzica: Przeczytaj razem ze swoim dzieckiem, aby wiedzieć, jak poruszać się w świecie botów, robotów i algorytmów


Widmark Martin. Nelly Rapp i podziemne skrzaty. Warszawa: Mamania, copyright 2022

 nelly rapp i podziemne skrzaty

Nelly Rapp razem ze swoim przyjacielem Wallem odwiedzają jego pradziadka, który mieszka w domu opieki. Wydaje im się, że coś jest nie tak z tym miejscem – ogród wygląda na zaniedbany, w kuchni jest bałagan, a mieszkańcy ciągle są śpiący i zmęczeni. W dodatku ciągle coś ginie – i, o dziwo, znikają same okrągłe przedmioty.

Para upiornych agentów od razu się domyśla, jaka jest przyczyna zaniedbań w domu opieki. Czy w rozwiązaniu problemu pomogą im małe sprytne stworzenia?

Łatwe do czytania i ekscytujące przygody upiornej agentki Nelly Rapp i jej psa Londyna autorstwa Martina Widmarka, bestsellerowego autora dla dzieci.


 

 

Notatki przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych wydawnictw.