LITERATURA BELETRYSTYCZNA

LITERATURA POPULARNONAUKOWA

LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

REGIONALIA

AUDIOBOOKI / CD

 

„Doktor Proktor i proszek pierdzioszek”

„Doktor Proktor i wanna czasu”

„Doktor Proktor i koniec świata. Być może”

Jo Nesbø

Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2011-2012.

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - https://www.biblioteka.bytom.pl/images/proktor

 Bestsellerowe powieści przygodowe dla dzieci, napisane ze swadą i humorem przez najbardziej poczytnego norweskiego autora kryminałów Jo Nesbø. Fabuła trzymająca w napięciu od pierwszej strony do ostatniej kropki, fascynujące postaci doktora Proktora, Bulka i Lisy, a także łącząca ich przyjaźń, która zwycięża wszystkie przeciwności. Książki pełne niezwykłych wydarzeń oraz niesamowitych stworów, KTÓRYCH ISTNIENIA BYŚ SOBIE NIE ŻYCZYŁ, w których pojawia się niezwykle mocny Proszek Pierdzioszek, podróż wanną czasu, a nawet koniec świata. Być może…
Więc jeżeli nie masz wystarczająco silnych nerwów, by przez to wszystko przebrnąć, po prostu odłóż je na półkę i wolnym krokiem wyjdź z wypożyczalni.
W skład pakietu wchodzą 3 tytuły: „Doktor Proktor i proszek pierdzioszek”; „Doktor Proktor i wanna czasu” oraz „Doktor Proktor i koniec świata. Być może”

Książki dostępne w Wypożyczalni Dziecięcej i Młodzieżowej pod sygnaturą P.

„Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”
Renata Piątkowska
Warszawa: Wydawnictwo „BIS”, 2012.

Renata Piątkowska pisała już o przysłowiach i przesądach, a teraz napisała książkę o zwyczajach. Autorka umieściła 9 bardzo ciekawych i wesołych opowiadań, w których wyjaśnia naszym małym czytelnikom skąd biorą się niektóre zwyczaje. Wszystkie dzieci malują pisanki, ale czy wiedzą, dlaczego malują właśnie jajka? I skąd się wziął prima-aprilis? Dobrze wiedzieć dlaczego topimy w rzece Marzannę i jak dawniej wyglądało polewanie wodą w śmigus-dyngus. Właśnie tego wszystkiego dowiecie się z książki "Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści", ale szczegóły poznacie już sami sięgając po tę pozycję.
Opowiadania w książeczce są krótkie i napisane w charakterystyczny dla Renaty Piątkowskiej sposób. Liczne porównania, dziecięce spostrzeżenia oraz komentarze małych bohaterów sprawiają, że jest to lektura nie tylko ciekawa dla naszych brzdąców, ale także rozrywka dla nas samych.
Nie można zapomnieć o fantastycznych ilustracjach, które zdobią tekst w tej książce. Twórczość Artura Nowickiego mieliśmy okazję podziwiać już wiele razy, więc jego kreska jest nam już bardzo dobrze znana. Obrazki w książce są zabawne i kolorowe. Oprócz tego grafika świetnie wkomponowana w tekst nie przeszkadza podczas lektury, lecz wspaniale go uzupełnia.
A tak na marginesie, miło nam było usłyszeć od najmłodszych użytkowników naszej biblioteki, że książki Renaty Piątkowskiej to obecnie hit czytelniczy.
Książka dostępna w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży pod sygnaturą Op.


„Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie”
Joanna Krzyżanek
Kielce: „Jedność”, cop. 2011.

Joanna Krzyżanek jest znakomita pisarką dla dzieci, której książki już od dawna zagościły na półkach i w sercach maluchów. W wywiadach przyznaje, że kocha dzieci i dziecięce marzenia towarzyszą jej także w dorosłym życiu. Twierdzi, że za młodu chciała mieć plantację truskawek, których smakiem cieszyłaby się okrągły rok. To połączenie miłości do kulinariów i literatury dziecięcej, fantazji i magicznego świata bajek, sprawiły, że powstała seria książek o Cecylce Knedelek. Pragnę zwrócić szczególną uwagę na ilustratora – Zenona Wiewiórkę, który nadał książce niezapomniany i ciepły klimat „W dzień Wigilii w miasteczku trwały ostatnie przygotowania. Drzewka świerkowe zamieniały się w choinki, zapach drożdżowego ciasta i pomarańczy wciskał się we wszystkie kąty, w garnkach bulgotał barszczyk, a pierniki właśnie osiągnęły odpowiednią miękkość.”    Święta w Starym Knedelkowie zbliżają się wielkimi krokami. Cecylka, jako mistrzyni kulinarna, pochłonięta jest pichceniem świątecznych potraw, a gąska Waleria skacze z nóżki na nóżkę, nie mogąc doczekać się migoczącego drzewka. Jej cierpliwość zostaje wystawiona na ogromna próbę. Do pierwszej gwiazdki coraz bliżej, a choinki jak nie było, tak nie ma. Gąska zakasuje rękawy i pełna nadziei w sercu, bierze sprawy w swoje... skrzydełka. Malutkiego czytelnika czeka zabawna przygoda z przepięknymi ilustracjami, wspaniale oddającymi magię świąt. Na końcu książeczki znajdują się przepyszne przepisy na łakocie samym wyglądem zachęcające do szybkiego wypróbowania. Któż nie pokusi się o upieczenie pomarańczowej tarty czy też uroczych małych choinek z ciasta francuskiego nadziewanego musem z kiwi? Na samą myśl cieknie ślinka.Książeczka zachwyca grafiką i prostą, zabawną historyjką. Idealnie nadaje się na lekturę dla najmłodszych dzieci i z pewnością spodoba się małym kuchareczkom i ich mamusiom. Być może warto przed zbliżającymi się świętami wypożyczyć egzemplarz książki „Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie” i razem z pociechami urządzić sobie rodzinne gotowanie.
Książka dostępna w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej pod sygnaturą Op.


„Czarny Młyn”
Marcin Szczygielski
Warszawa: Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR, cop. 2011.

Zaniedbana pustoszejąca wioska, skąd wszędzie jest za daleko i gdzie nawet nie odbiera telewizja, to cały świat jedenastoletniego Iwo i grupki jego przyjaciół. Pewnego razu w tym ponurym miejscu zaczynają się dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia rzeczy, które z każdym dniem coraz bardziej przypominają koszmarny sen. Ślady prowadzą do ruin spalonego dawno młyna… Dzieci muszą same stawić czoła niebezpieczeństwu, by ratować swoich rodziców i ocalić zagrożoną wieś. Kluczem do rozwikłania zagadki i sposobem na pokonanie zła stają niezwykłe zdolności chorej siostry głównego bohatera.
Ta znakomita, mroczna powieść trzyma w napięciu już od pierwszych zdań i zarazem przepełnia czytelnika energią pozytywnych uczuć.
„Czarny Młyn” nagrodzono Grand Prix w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

Książka dostępna w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej pod sygnaturą Prz.

„Powiedz komuś!”

Elżbieta Zubrzycka
Gdańsk ; Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, [2012].
Seria: Bezpieczne Dziecko

Jak sprawić, by dzieci ufały swoim uczuciom? Jak nauczyć je szacunku dla innych i dla siebie? Co zrobić, żeby mówiły o rzeczach, które je niepokoją?
Doktor Elżbieta Zubrzycka, psycholog, podpowiada rodzicom i nauczycielom, jak rozmawiać z dziećmi o trudnych sprawach. Proponuje cztery tematy do rozmowy: środowisko, ludzie, dzieci i ciało. Wyjaśnia, że dzięki mądrym zakazom dorośli mogą nauczyć dzieci odróżniania dobrych i złych zachowań, a także wykształcić w nich świadomość własnych praw. Dzieci powinny wiedzieć, że kiedy czują się zaniepokojone lub zakłopotane, muszą o tym powiedzieć komuś, kto ich wysłucha i im pomoże.
Lektura tej książki zachęci małych czytelników do mówienia o sprawach, które dotąd stanowiły tabu. Niniejsza publikacja jest lekturą szkolną.

Książka dostępna w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej pod sygnaturą N. 


„Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem”

Elżbieta Zubrzycka
Gdańsk ; Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2011.

 Mała dziewczynka, jak każde dziecko, szuka przyjaciela. Chciałaby zaprzyjaźnić się z miłym puchatym misiem koala, ale przypadkiem spotyka kogoś zupełnie innego – krokodyla o smutnych oczach. Zostaje jego przyjaciółka, bo on tego chce i wydaje się, że potrzebuje pomocy. Co wyniknie z tej przyjaźni?
Głównym przesłaniem książki jest ostrzeżenie: jeśli przypadkiem zaprzyjaźnisz się z krokodylem, nie czekaj, aż on się zmieni, i nie licz na to, że nauczysz go zachowywać się inaczej. Po prostu trzymaj się od niego z daleka i pozwól mu żyć jak chce.  Dziecko nauczy się z tej książki, czym jest i na czym polega przyjaźń oraz czego można oczekiwać od prawdziwego przyjaciela.

Książka dostępna w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej pod sygnaturą N.

„Szeptem”, „Crescendo”
Becca Fitzpatrick
Kraków : "Otwarte", 2010, 2011.

“Szeptem” to pierwsza powieść Becci Fitzpatrick, która od razu znalazła się na liście bestsellerów „The New York Times”, a „Crescendo” jest kontynuacją cyklu. Patch jest tajemniczy i zabójczo przystojny. Nic dziwnego, że 16-letnia Nora uległa jego urokowi. Niemal natychmiast w jej życiu zaczęły sie dziać rzeczy, które trudno wytłumaczyć… Nie można opędzić się od wrażenia, że strasznie tu dużo podobieństw do sagi „Zmierzch” Meyer. Pomimo tego cykl „Szeptem” to pełna tajemniczości i magnetyzmu powieść dla młodzieży. W połączeniu z delikatną nutką romantyzmu, zmysłowości i dramatyzmu stanowi miłą rozrywkę dla spragnionych wielkich uniesień nastolatek. Mówiąc szczerze, te książki nie stoją zbyt długo na półkach.

Książki dostępne w Wypożyczalni Dziecięcej i Młodzieżowej pod sygnaturą P.

„Uparta Florentyna. Opowieść o zarozumiałości i pysze”,
„Pancernik Aleksander. Opowieść o odkrywaniu siebie”,
„Lew Limpopo. Opowieść o lenistwie i ospałości”,
„Zebra Zanzibar. Opowieść o indywidualności”
Felicia Law
Warszawa: Book House, 2009.

Książki wydane w serii „Wartości” zostały napisane dla dzieci od 5 lat. W tym wieku dzieci zaczynają zwracać uwagę na zachowania i wartości, które widzą u innych i rozumieją rezultaty zachowań swoich oraz innych osób. Przede wszystkim małe dzieci uwielbiają historie, w których postaci mają mocną osobowość i można się na nich wzorować. Jednym z najlepszych sposobów na pokazywanie wzorców zachowań są historyjki z morałem.
Każda historia z serii „Wartości” ukazuje różne aspekty zachowania ludzi: wielkoduszność, życzliwość, altruizm, szacunek, uprzejmość, cierpliwość, uczciwość, odwagę, kreatywność i inne. Opowieści te badają charaktery ludzi, choć obdarzają nimi postaci zwierząt, a z każdej z opowiedzianych historii wyłania się morał.

Publikacje pięknie ilustrowane przez Lilli Messinę.

Książki dostępne w Wypożyczalni Dziecięcej i Młodzieżowej pod sygnaturą B oraz Placówkach Filialnych: 1, 11, 12 pod sygnaturą 82-93/I B, w Placówkach Filialnych: 4, 6, 22, 23 pod sygnaturą 82-93 B i w Placówce Filialnej 20 pod sygnaturą 82-93.

„Nowe przygody Muminków”
Alan Clive, Bagge Tapani, Vuorinen Minna 
Warszawa: Nasza Księgarnia, 2009


Kolejne przygody z niezwykłego świata Muminków! Tym razem ulubieni bohaterowie odbędą podniebną podróż oraz wyruszą na poszukiwania Diamentowej Łąki. Zorganizują także zwariowany rajd, w którym wykorzystają zbudowane przez siebie pojazdy: sprężynówkę, żaglorolkę i zlewomobil. Muminek odkryje zimowe tajemnice, a Paszczak będzie musiał rozwiązać zagadkę zaginionego naszyjnika Filifionki. 
W uroczej Dolinie Mumików nie można się nudzić!
Książka pięknie ilustrowana przez Tuomasa Mäkelä. 
Książka dostępna w Wypożyczalni Dziecięcej i Młodzieżowej pod sygnaturą F oraz w Placówce Filialnej nr 6 pod sygnaturą 82-93 F.

 

 

„Ela – Sanela”
Katarzyna Pranić
Warszawa: Wydawnictwo Piotra Marciszuka Stentor, cop. 2011

Ela wydaje się być zwyczajną nastolatką, jest pełna życia, ciekawska, ma swoje pasje, marzenia i kłopoty z rówieśnikami. Czym zatem różni się od swoich koleżanek? Nie zna ani swojego pochodzenia, ani swoich rodziców. Mieszka w starym domu, gdzieś na południu Polski, ze starszą panią, którą nazywa babcią i którą kocha jak babcię, choć wie, że nie są spokrewnione.  Jednak życie dziewczynki zacznie się zmieniać, gdyż stopniowo będzie poznawać przeszłość swojej rodziny.
Akcja „Eli –Saneli” toczy się nieśpiesznie, podobnie jak życie w mały miasteczku. Jest to celowy zabieg autorki, która stara się dawkować emocje przez wzgląd na młodych czytelników. Bohaterka musi zmierzyć się z trudną i bolesną przeszłością, żeby poznać całą prawdę o sobie.
Ukazany jest w tej opowieści człowiek uwikłany przez historię, konkretnie przez konflikt bałkański, jednak brak tutaj opisów okrucieństwa wojny. Położony jest jedynie nacisk na jej wpływ na ludzkie losy, poplątane i trudne, a najczęściej wręcz niemożliwe do odtworzenia w pierwotnym kształcie. Książka otwiera oczy na okrucieństwo wojny, która zawsze ma tragiczne skutki. Mimo trudnego tematu jest to bardzo ciepła opowieść, którą czyta się z przyjemnością.
Historia Saneli zajęła drugie miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10-14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom – to zdecydowanie najlepsza rekomendacja.
Książka dostępna w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży pod sygnaturą P.

 

Niezwykły Bytom: historia miasta dla dzieci”
Marcin Hałaś
Bytom: Frodo sp.j., 2010

 

Marcin Hałaś w książce „Niezwykły Bytom: historia miasta dla dzieci” odbiega od charakterystycznego dla podręczników historii sposobu przedstawiania dziejów miasta i jego mieszkańców. Nie jest to zbiór dat i faktów, których należy nauczyć się na pamięć. Książka jest fascynującą podróżą po mieście, które skrywa wiele tajemnic i ciekawych historii. Autor przenosi młodych czytelników w przeszłość odkrywając przed nimi odległe dzieje Bytomia. Informacje dotyczące powstania miasta, jego wielokulturowości, czy architektury sakralnej mieszają się tu z legendami, niesamowitymi historiami i ciekawostkami, które z pewnością zainteresują każdego mieszkańca, nie tylko najmłodszego.
 Mówiąc krótko – książka przydatna nie jedynie, jako wzbogacenie historycznej biblioteczki. Zawarte w niej informacje z całą pewnością będą bawić, uczyć, a tym samym pozwolą odkryć nowe, nieznane dzieciom fakty z życia miasta, które posiada „historię poplątaną, ale równocześnie – fascynującą i piękną”.
Publikacja Marcina Hałasia posłużyła za kanwę zajęć organizowanych podczas ferii zimowych przez Wypożyczalnię Literatury dla Dzieci i Młodzieży.
Książka dostępna w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży oraz Placówce Filialnej nr 4 pod sygnaturą 94(438), a także Pracowni Historii Bytomia pod sygnaturą B.

 

 

,,Wyspa mojej siostry”
Katarzyna Ryrych 
Warszawa: Wydawnictwo Piotra Marciszuka Stentor, cop. 2011

„Wyspa mojej siostry” jest opowieścią o życiu rodziny z dziewczynką cierpiącą na zespół Downa. Narratorem jest jej młodsza siostra, która opowiada nam jak to jest mieć takie starsze-młodsze rodzeństwo. Marysia wprowadza nas w wyjątkowy, fascynujący, pełen tajemnic świat Pippi, mając świadomość, że pewnie nigdy nikomu nie uda się dotrzeć na jej wyspę.      
Nie odbierając Pippi różnych zdolności (fenomenalnej pamięci, umiejętności troszczenia się o bliskich, talentu kulinarnego) pisarka pokazuje ją, jako osobę niepełnosprawną, nieprzystosowaną społecznie, co objawia się między innymi niekontrolowaną agresją, z którą kochająca rodzina nie potrafi sobie poradzić. Mimo to Marysia próbuje odnajdować się w zmieniającej się rzeczywistości a jednocześnie nie oddalać zbytnio od siostry.       
Książka porusza jeszcze jeden istotny problem, jakim jest wychowywanie córek przez samotnego ojca, co sprawia dodatkowe trudności.Historia ta chwyta za serce i pozostaje z czytającym na bardzo długo. Autorka opowiada z wyczuciem i wielką mądrością o osobie z zespołem Downa, pisząc tekst trafiający bez trudu do każdego czytelnika bez względu na jego wiek.Opowieść zdobyła pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.
Książka dostępna w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży pod sygnaturą P.

 

„Przeskoczyć przez ogień”
Romek Pawlak
Łódź: Akapit, 2010

 

Agnieszka, która uczy się jeździć konno, nie może pogodzić się z faktem, że Bucefał – jej ulubiony koń – ma zostać oddany do rzeźni. Dziewczynka postanawia zmienić los zwierzęcia i podejmuje akcję ratunkową, do której włączają się przyjaciele Agnieszki. Z pozoru dobry plan ocalenia Bucefała, okazuje się mieć niedociągnięcia i nie przynosi zamierzonych efektów. W dodatku to nie jedyny problem, z którym przyjdzie zmierzyć się naszym bohaterom. Na horyzoncie pojawia się tajemniczy mężczyzna, z którym spotyka się mama Agnieszki, a zaprzyjaźnionemu z dziećmi malarzowi, giną nagle klucze od domu. Nierozwiązane sprawy zdają się mnożyć w nieskończoność… Czy dzieciom uda się uratować Bucefała, odnaleźć klucze i rozwiązać pozostałe problemy?
Romek Pawlak debiutował w tygodniku „Na przełaj”. Jego pierwsza książka dla dzieci, „Miłek z Czarnego Lasu”, zdobyła nagrodę Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People) i została książką roku 2008. Autor był gościem MBP 24 listopada 2010 roku.

 

 

„Wyczyny Bartka Koniczyny”
Danuta Zawadzka
Kraków: Wydawnictwo Skrzat, 2008

Bartek Koniczyna jest zwyczajnym dziewięcioletnim chłopcem, który mieszka z dziadkami w Zaniemyślu, bo jego zapracowani rodzice nie mają dla niego ani czasu, ani miejsca w malutkiej kawalerce. Chłopiec musi przywyknąć do nowego otoczenia i przyjąć rytm życia dziadków. Szybko stwierdza, że takie życie ma całkiem sporo dobrych stron i chociaż ciągle tęskni za rodzicami, znajduje sobie paczkę przyjaciół. Banda dzieciaków o nazwiskach przywodzi na myśl zadziornych bohaterów powieści Bahdaja: Jasiek Kolanko, Jarek Bibuła, Wojtek Paluch i Madzia Mucha. Na co dzień wymyślają rozmaite mniej lub bardziej wesołe psikusy. Raz Bartek podrzuca kucharce dziadków – pani Raczek żabę, to znowu urządza imprezę, bo wreszcie ma swój własny pokój. Inny razem próbuje wytresować dla sąsiada nową kurę, po tym jak jego wyszkolona kura Todzia uciekła, albo zwyczajnie idzie z dziadkiem na ryby. Poluje na ducha, który szura i skrobie w szafie Madzi i próbuje upiec tort na swoje urodziny, po czym sprząta kuchnię płynem do czyszczenia toalety. Nade wszystko jednak marzy, żeby jego rodzice znaleźli dla niego czas i by rodzina mogła znowu być w komplecie: mieszkać razem i razem spędzać czas. Autorka sięgnęła też po temat telefonów komórkowych i zabawy nimi na lekcjach. Nauczka, jaką dostał bohater, może być przestrogą dla małych czytelników. Wbrew tytułowi nie ma tu mowy o „wyczynach” rzeczywistych. Bartek Koniczyna nie robi właściwie nic nadzwyczajnego, jego przygody to lekko tylko podbarwiona wyobraźnią egzystencja. Wydaje się zresztą, że Danuta Zawadzka chciała przede wszystkim postawić na aspekt wychowawczy pokazując maluchom konsekwencje nieprzemyślanych czynów.

Historia bardziej dla chłopaków i to raczej młodszych od Bartka.

Trudno nie polubić tej książki za układ graficzny, poręczny format. Ciekawe ilustracje Agnieszki Kłos – sylwetki wkomponowane w tekst książki są dostatecznie „lekkie” by nie odwracać uwagi od lektury, ale też na tyle wyraziste, żeby przyciągać i zachęcać do czytania. Nadają też tomikowi dynamizmu. Ta mała książeczka może urzec dzieci właśnie zwyczajnością, związkiem z codziennym życiem, tym rodzajem przygód, który ze zwykłego nieporozumienia urastają do rangi prywatnego końca świata.

 

 

„Daleko czy blisko”
Anna Onichimowska ; il. Ewa Poklewska-Koziełło
Łódź : Literatura, 2005

Czy do domku cioci jest daleko czy blisko, czy kawałek tortu jest duży czy mały, czy przedmiot zawieszony na gałęzi drzewa jest wysoko czy nisko? 
Na takie i podobne pytania znajdziemy odpowiedź w tej książce, choć odpowiedź nie jest prosta – zależy bowiem od punktu widzenia.  Bohaterowie książeczki, różniący się od siebie znacznie gabarytami, odkrywają wieloznaczność słów w zależności od tego kto je wypowiada. 
Tekst pokazuje że „nic nigdy nie jest dla wszystkich takie samo” 
Świetna książeczka dla  małego dziecka.
Książka dostępna w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży pod sygnaturą N.