Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Bytom, pl. Sobieskiego 3,
Moderator: Agnieszka Witkowska

DKK „Co i jak” powstał w lutym 2006 roku jako jeden z pierwszych klubów dyskusyjnych dla dzieci. W spotkaniach głównie biorą udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu, w ciągu kolejnych lat istnienia Klubu swoją przygodę z DKK rozpoczęło wielu młodych klubowiczów (około 80 osób). Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży i są przeznaczone dla wszystkich którzy lubią czytać, dyskutować lub chcą się podzielić swoimi wrażeniami na temat przeczytanej książki. Omawiane są zarówno książki, które poruszają różne ważne problemy współczesnej młodzieży (np: rozwód rodziców, wyjazd jednego z rodziców za granicę, pojawienie się rodzeństwa, relacje z rówieśnikami, zmiana szkoły i otoczenia), jak i te lżejsze pozycje (historie przygodowe, fantasy i kryminalne).

 

spotkanie: kwiecień 2018

W trakcie spotkania kwietniowego omówiliśmy książkę z serii A to Polska… zatytułowaną Walka o wolność: 10 opowiadań z czasów rozbiorów napisaną przez Grażynę Bąkiewicz, Kazimierza Szymeczkę i Pawła Wakułę. Wszystkim nam spodobała się konwencja tej książki – trochę poważnie, trochę strasznie i trochę śmiesznie o historii, o sprawach ważnych i bardzo poważnych, o dążeniu do wolności. Mimo, że nie czytamy książek i opowiadań historycznych (lubimy czytać Dziennik cwaniaczka, Harry’ego Pottera i… Psa, który jeździł koleją,) to z pewnością do kolejnych książek z tej serii zajrzymy i je przeczytamy.

Następne spotkanie odbędzie się w dniu 23 maja o godzinie 14.00 w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży. Na spotkaniu tym zostanie omówiona książka A. Lind Piaskowy Wilk.


spotkanie: marzec 2018

W marcu odbyły się dwa spotkania. Na pierwszym z nich omawialiśmy książkę Nela i tajemnice oceanów. Okazało się, że Nela to najbardziej poczytna i najbardziej tajemnicza autorka książek podróżniczych dla dzieci. Wiemy, że ma obecnie lat 12 i że podróżuje po świecie z rodzicami. I że pisze książki z tych podróży. Z Neli i tajemnic oceanów dowiedzieliśmy się m.in. jakie obowiązują zasady w trakcie dziennego i nocnego nurkowania, których zwierząt morskich należy się wystrzegać a które można nawet dotknąć. Lektura tej książki obudziła w nas tęsknotę za podróżowaniem i odkrywaniem tajemnic świata.

 

 

W trakcie drugiego spotkania omówiliśmy PoMOLowaną historię: opowieści Moli Książkowych autorstwa Kazimierza Szymeczki. Bohaterami tych opowiadań są trzy mole, a każdy ma swoją ulubioną literaturę. I tak Historynek rozsmakowuje się w starych kronikach, Wierszynek pogryza poezję a Militarek kosztuje powieści wojenne. Trzy małe osobowości, trzy odmienne gusta literackie a w tle rozmowy o historii Polski. Wraz z nimi poznajemy najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju (m.in. Chrzest Polski, ufundowanie Akademii Krakowskiej). Prześmieszna i całkiem serio książka dla starszych i młodszych czytelników, dla tych co dopiero będą poznawać historię naszego państwa jak i tych, którzy już co nieco z niej pozapominali.

 


spotkanie: styczeń 2018

Rok 2018 przywitaliśmy razem z Dunią, bohaterką Życia według Duni, powieści napisanej przez Rose Lagercrantz i Evę Eriksson. Dowiedzieliśmy się, że były to pierwsze wakacje Duni. Że spędzała je ze swoją najlepszą koleżanką Fridą, że tata Duni miał wypadek i od kilku miesięcy przebywał w szpitalu. I że dzwonił do swojej córeczki, którą bardzo kochał, codziennie. Pewnego wieczoru nie zadzwonił… Razem z Dunią snuliśmy różne domysły, co było powodem milczenia taty. A potem okazało się, że w jego życiu pojawiła się Wera, nowa znajoma. O jakże dobrze rozumieliśmy złość Duni na Werę i tatę. Byliśmy źli, że tata nie uprzedził córki o zmianach w jego (a właściwie to w ich) życiu.
Trzymamy kciuki za Dunię i jej tatę by wspólnie opracowali wyjścia z tej sytuacji.

Następne spotkanie odbędzie się 28 lutego o godzinie 14.00 w Dziale Literatury dla Dzieci i Młodzieży. Będziemy omawiać książkę z serii Nela mała reporterka – Nela i tajemnice oceanów.


spotkanie: grudzień 2017 

Rok 2017 żegnaliśmy czytając i omawiając dwie książki. Pierwsza z nich to Martynka w domu pióra Gilberta Delahaye. Druga to Dziękuję ci, Cukierku! autorstwa Waldemara Cichonia.


Razem z Martynką i jej bratem Jankiem pod nieobecność mamy sprzątaliśmy mieszkanie. Zajmowaliśmy się również młodszym bratem Alanem. Poznawaliśmy pory z kalendarza, który Martynka dostała od swojego dziadka. Porządkowaliśmy również ogród, znajdujący się przy nowym domu rodziny dziewczynki. Przygotowaliśmy w Kuchni, razem z Martynką, pożywne posiłki dla całej rodziny. Towarzyszyliśmy dziewczynce w trakcie jej choroby by potem, razem z nią,  kupować prezent dla jej mamy z okazji Dnia Matki. A na zakończenie pomagaliśmy w przeprowadzce do mieszkania zastępczego, bo to nowe, niedawno kupione, jej rodzice musieli wyremontować.

 


A potem poznaliśmy fantastyczne, niesamowite, przezabawne dwa koty – Cukierka i Tradycję. Poznaliśmy Spiętego Mikołaja, który przyniósł prezenty dla Maćka i Marcela oraz kotów (które nie powiedziały żadnego wierszyka, więc nie mamy pewności czy na nie zasłużyły). Razem z tatą i Marcelem, próbowaliśmy zaaplikować futrzakom Lekarstwo. Z marnym skutkiem niestety. Zastanawialiśmy się, Kto wygra mecz? I w typowaniu zwycięskiej drużyny zwróciliśmy się o pomoc do Cukierka. Razem z chłopcami (i kotami) udawaliśmy owce, by sprawić radość psu sąsiadów. Przekonaliśmy się, że to Nic nadzwyczajnego gdy Cukierek pomaga Maćkowi w układaniu z klocków pojazdu kosmicznego a Tradycja przynosi tacie pióro do podpisania dokumentów. Zachwyciła nas stworzenia z fantastycznych kotów Superbohaterów. Rozśmieszyło nas do łez opowiadanie Naprzód Dzikie Koty, w którym to futrzaki pomagają Maćkowi i jego drużynie wygrać mecz piłki nożnej. I drżeliśmy ze strachu, gdy Cukierek i Tradycja zostali oskarżeni o zjedzenie rybek z oczka w ogrodzie sąsiadów.
Prawdę pisząc, to przygody Martynki wcale a wcale się nam nie podobały. Za to świetnie bawiliśmy się czytając o tym, co przytrafiło się Cukierkowi i Tradycji. Bo przecież wszystkie koty nasze są. Zwłaszcza te literackie ;)


spotkanie: czerwiec 2017

W czerwcu mieliśmy spotkać się z bohaterami książki Grzegorza Hołuba Rany boskie dziadek zwariował. Mieliśmy. Niestety, nie spotkaliśmy się. Lecz zanim się poddaliśmy, dzielnie próbowaliśmy przebrnąć przez opowieści o Mai, jej rodzicach, dziadku Teofilu, psie Szkaradku. Nie umieliśmy sprecyzować co nam się nie podobało w tej książce. Może styl pisania. Może słownictwo, którego nie zrozumieliśmy. Może zabrakło wglądu w psychikę dziecka. Może zabrakło pewnej lekkości w przedstawianiu świata przygód dziecięcych. Wiemy za to, że za jakiś czas (za rok lub dwa lata), znowu sięgniemy do tej pozycji. I może wtedy zmienimy o niej zdanie.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 22.11.2017 r. o godzinie 14.30 w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.


spotkanie: maj 2017

W maju zastanawialiśmy się kim chcielibyśmy zostać. Pomogła nam w tym Renata Piątkowska i jej opowiadania z książki A może będzie właśnie tak. Zastanawialiśmy się, czy może któryś z kolegów zostanie tak jak Adaś strażakiem? A może ktoś wybierze zawód lotnika, którym był zafascynowany Krzyś. Dziewczynki chciały być albo aktorkami (jak Basia, która pochodziła z „rodziny artystycznej” - jej babcia chętnie mówiła wiersze a mama głośno śpiewała) albo malarkami lub lekarkami (jak Ania i Ola). Ale ja sobie tak myślę, że najfajniej byłoby być piratem, tak jak Wojtuś, który o tym marzył.

A Ty kim chciałbyś zostać??

 spotkanie: kwiecień 2017

W kwietniu razem z Detektywem Pozytywką Grzegorza Kasdepke rozwiązywaliśmy zagadki kryminalne. Odkryliśmy kto i dlaczego zabrał Zuzi jej ukochane skarpetki w delfiny. Śledziliśmy złodzieja piasku. „Wstydziliśmy” się za mróz, który niszczy naczynia. Przekonaliśmy się, że dawniej zegarki nie miały baterii tylko były nakręcane. Na równi z detektywem byliśmy zaskoczeni lasem, który wyrósł na ulicy przed kamienicą. Przyłapaliśmy wiosnę jak robiła psikusy panu Mietkowi, dozorcy. Musieliśmy przyznać rację Martwiakowi (którego nie lubimy), że jedno z dzieci faktycznie biegało po kałużach. Po raz kolejny przyłapaliśmy wiosnę na „robieniu kawałów”, lecz tym razem pani Malinowskiej. Razem z Zuzią i Dominikiem przekonaliśmy się jak ważne jest mycie owoców i warzyw przed jedzeniem… To nie wszystkie opowiadania kryminalne, które znajdują się w tym tomiku. Nam najbardziej podobała się zagadka o skarpetkach w delfiny ;)
A Tobie, która zagadka się spodobała?

Następne spotkanie odbędzie się 24.05.2017 r. o godzinie 14.30 w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży


spotkanie: marzec 2017
Marzec należał do Jagiełły pod… prysznicem Pawła Wakuły. Razem z Kubą i jego rodzicami uczestniczyliśmy w korepetycjach z historii, których udzielał senior rodu. Dowiedzieliśmy się, że Mieszko do siódmego roku życia był ślepy a potem stał się dalekowzrocznym władcą. Ku naszemu zdumieniu okazało się, że Bolesław Chrobry był równocześnie dzielny i okrutny (dla swojej własnej rodziny). A jego synowie, od razu po jego śmierci, zaczęli walczyć o spadek czyli kto będzie władcą ziem polskich. Poznaliśmy losy Kazimierza Odnowiciela. Zastanawialiśmy się, czy Bolesław Szczodry był bardziej Śmiały czy szalony? Okazało się, że Władysław Herman nie był takim lelum-polelum jakim niektórzy chcieliby go widzieć. Przekonaliśmy się, że Bolesław Krzywousty nie darzył braterską miłością swojego brata Zbigniewa. Poznaliśmy przyczyny i konsekwencje rozbicia dzielnicowego. Przejęliśmy się losem Władysława Łokietka.
Podsumowując – poznaliśmy niezły kawałek historii naszego kraju. Niektóre historie były mrożące krew żyłach (np. o krwawej łaźni w Gąsawie) inne były dziwne (np. o koronacji Jadwigi Andegaweńskiej na króla Polski). Ale wszystkie były bardzo interesujące.
Zapraszamy do lektury ;)


spotkanie: luty 2017

W lutym czytaliśmy Piastowskie orły. 10 opowiadań z czasów Piastów. Razem z bartnikami wędrowaliśmy do Poznania, by tam sprzedać miód. Obserwowaliśmy życie Gatka wśród rozbójników. Razem ze Znajdą i Daleborem towarzyszyliśmy księciu Bolesławowi i rycerzom niemieckim. Wspólnie z Radysławem i Czarkiem, szpiegowaliśmy na dworze Władysława Hermana, by upewnić się, że królewicz Mieszko może bezpiecznie wrócić do kraju. Byliśmy świadkami podziału ziem polskich między synów Bolesława Krzywoustego. Widzieliśmy krwawą łaźnię w Gąsawie, jaką książętom – Henrykowi Brodatemu i Leszkowi Białemu sprawił Władysław Odonic. Razem ze Stankiem obserwowaliśmy poczynania Krzyżaków, którzy oszustwem zagarnęli ziemię chełmińską i Prusy. Towarzyszyliśmy rycerzowi Mikołajowi i jego pomocnikowi Przemkowi, w ich podróży do Raciborza. Odwiedziliśmy sukienników z Krakowa, którzy na ciężkie czasy chowali oszczędności pod kamiennym progiem swojego domu. Na koniec, razem z Zadrą, smolarzem i kłusownikiem, poznaliśmy królewską sprawiedliwość Kazimierza Wielkiego.


spotkanie: grudzień 2016

16 opowiadania z kluczemGrudzień był miesiącem detektywów, których przygody poznaliśmy dzięki opowiadaniom zamieszczonym w zbiorku Opowiadania z kluczem. Zastanawialiśmy się, gdzie podziała się prababcia. Razem z Waltornią i Patyczakiem obserwowaliśmy lokatorów spod trzynastki. Dowiedzieliśmy się, że przestępca zawsze zostawia ślad. Szukaliśmy skarbu a nawet udało się nam poprowadzić śledztwo przez sen. Świetnie spędziliśmy czas rozwiązując razem z bohaterami opowiadań zagadki kryminalne.

 

 


spotkanie: listopad 2016

15 emil ze smalandii lotta z ulicyW listopadzie poznaliśmy bohaterów opowiadań Astrid Lingren – Emila ze Smalandii i małą Lottę z ulicy Awanturników. Poznaliśmy kilka dni z życia Emila. Dzień w którym wsadził sobie wazę do zupy na głowę. I ten dzień, który spędził na jarmarku żebrząc. I ten wdzień, w którym zawiesił swoją młodszą siostrę na maszcie. Z kolei Lottę poznaliśmy podczas jej najgorszego dnia w życiu. Nie chciała słuchać mamy, pocięła nożyczkami swój biały sweterek. W końcu wyprowadziła się z domu. A wszystko to przez sen, który jej się przyśnił. Biedna, mała Lotta ;)

 spotkanie: czerwiec 2016

14 tarantula klops i herkulesW czerwcu towarzyszyliśmy bohaterom powieści Joanny Olech Tarantula, Klops i Herkules.

 

 

 

 

 


spotkanie: maj 2016

13 mis zwany paddingtonMisia zwanego Paddington Michaela Bonda mieliśmy przyjemność poznać w maju. Razem z Paddingtonem i panią Brown oraz boczkiem, sprytnie ukrytym przez niedźwiadka w walizce, udaliśmy się na zakupy. Dzięki Paddingtonowi odkrywaliśmy uroki bycia malarzem-amatorem. Razem z nim i rodziną Brownów poszliśmy do teatru i misiowi udało się uratować przedstawienie. Świetnie się bawiliśmy poznając przygody niedźwiadka, któremu cały czas zdarzały się „przypadki”.

 

 


spotkanie: marzec 2016

12 mikolajekMarzec należał do Mikołajka, którego przygody opisał Rene Goscinny a zilustrował Jean Jacques Sempe. Poznaliśmy tytułowego bohatera, jego rodziców i kolegów z klasy. Towarzyszyliśmy im podczas robienia zdjęcia, zabawy w kowbojów, gry w piłkę, a nawet przywitaliśmy pana ministra. Na koniec uciekliśmy z domu. I wróciliśmy do niego. Bo przecież zawsze jest jutro kiedy można uciec i wrócić za kilka lat i być bardzo bogatym i mieć i samochód i samolot ;)

 

 


spotkanie: luty 2016

11 widma z ulicy wydmowejW lutym straszyły nas Widma z ulicy Wydmowej Kaliny Jerzykowskiej.

 

 

 

 

 


spotkanie: styczeń 2016

10 wnuczka do orzechowRok 2016 rozpoczęliśmy spotkaniem z Wnuczką do orzechów Małgorzaty Musierowicz. Niektórzy z nas po raz pierwszy mieli kontakt z rodziną Borejków. Inni przypomnieli sobie postacie Idy, Gabrysi, Pulpecji, ich rodziców i dzieci. Wszyscy poznaliśmy Dorotę i jej dwie przesympatyczne babcie.

 

 

 

 


spotkanie: grudzień 2015

9 najwierniejsi przyjaciele niezwykle psie historieDzięki Renacie Piotrowskiej w grudniu poznaliśmy Najwierniejszych przyjaciół: niezwykłe psie opowieści. Poznaliśmy Barry’ego, psa-ratownika, który uratował mamę z synkiem. Zadziwił nas Reks, który nauczył się łowić ryby i dokarmiał pięć bezpańskich kotów. Razem z Hachiko oczekiwaliśmy na stacji kolejowej na powrót jego pana. Opowiadania wzruszały nas, doprowadzały do śmiechu lub łez.

 

 

 


spotkanie: listopad 2015

8 zycie co to takiegoW listopadzie zastanawialiśmy się wraz z Oskarem Brenifierem Życie, co to takiego. Staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na kilka fundamentalnych pytań. Dlaczego życie bywa ciężkie? Dlaczego i po co żyjemy? Dlaczego umieramy? Co może sprawić że będziemy szczęśliwi?

 

 

 

 


spotkanie: październik 2015

7 opowiesci z dreszczykiemW październiku poznaliśmy straszne Opowiadania z dreszczykiem. Razem z Kornelem baliśmy się wędrówki po cmentarzu. Z Anią spotkaliśmy czarownicę. Pomagaliśmy Kacprowi ratować jego młodszą siostrzyczkę Basię. Towarzyszyliśmy dwóm dziewczynkom uwięzionym w mrocznej piwnicy przez handlarzy dzikich zwierząt. I generalnie – czytając wszystkie opowiadania bardzo się baliśmy.

 

 

 


spotkanie: czerwiec 2015

6 gdzie diabel mowi do uslug Naszą literacką podróż zakończyliśmy w czerwcu wraz z Joanną Olech tam Gdzie diabeł mówi do usług. Bohaterem tej powieści jest Mikołaj Twardowski, imiennik mistrza Twardowskiego. Chłopiec przypadkiem wezwał Rokitę i Dusiołka, dwa diabły o niezbyt wysokim poziomie inteligencji i szczerych chęciach odebrania komuś duszy. Diabełki spełniły trzy życzenia Mikołaja m.in. zamieniły ciałami jego i dyrektora. Mimo najszczerszych chęci chłopcu duszy nie odebrały. A w związku z niechęcią powrotu do piekła, przekwalifikowały się na hydraulików.

 spotkanie: maj 2015

5 Chinski kotW maju towarzyszyliśmy Chińskiemu kotu Miki Waltariego w podróży z Chin do Europy. Kot ten był typowym kotem, pełnym ciekawości świata, ale o nietypowym czerwono-złotym ubarwieniu futra. Gdy pewnego razu podsłuchał mandarynów, rozmawiających o innych krajach, postanowił opuścić Chiny i zacząć zwiedzać świat. W swojej podróży przeżył wiele przygód (m.in.: na statku płynącym do Europy walczył z hordami szczurów, we Francji poznał rybaków, którzy łowili ryby śniąc). W końcu powrócił do rodzimych Chin, za którymi zaczął tęsknić.

 


spotkanie: kwiecień 2015

W kwietniu niespodziewanie powróciliśmy do czasów okupacji i wraz z Michałem Rusinkiem rzucaliśmy Zaklęcie na „w”. Rzuciliśmy je tak dobrze, że wszystko stało się szare. Szare było niebo i ziemia i drzewa i kwiaty. Nawet kolory były szare. Istniały tylko dwa – biały i czarny ale nawet i ten podział nie był prawdziwy. Przekonaliśmy się, że to co wydawało się czarne było bielsze od białego, który nagle stał się czarniejszy od nocy. A potem, któregoś dnia, kolory powróciły.

 

 


spotkanie: marzec 2015

W marcu pokpiwaliśmy z przygód bohaterów powieści Jeffa Kinneya Dziennik cwaniaczka i prawie dostaliśmy Białej gorączki. Jej powodem był Greg Heffley, który zdewastował szkolne mienie. A jedyny ratunek przed konsekwencjami swojego czynu widział w nadciągającej śnieżycy. Przekonaliśmy się, że nieumiejętność wiązania sznurowadeł może stać się przyczyną pozbawienia rodziny prądu i ogrzewania.

 

 

 


spotkanie: luty 2015

W lutym, przenieśliśmy się do XXI wieku i wraz z Martyną Wojciechowską odwiedziliśmy Dzieciaki świata. Dowiedzieliśmy się m.in.: że woda jest cenniejsza od złota, że można myć się piaskiem i okadzać dymem z ogniska. Poznaliśmy Matinę, która musiała spełnić aż 32 warunki, żeby zostać żywą boginią. Przekonaliśmy się, że w różnych kulturach obowiązują różne kanony urody i piękna.

 

 

 


spotkanie: styczeń 2015

Naszą podróż po literackich światach w 2015 roku rozpoczęliśmy wraz z Beatą Ostrowicką. Przeczytaliśmy jej książkę Jest taka historia. Poznaliśmy Opowieść o Januszu Korczaku oraz losach dzieci z jego sierocińca, w czasach przedwojennej i wojennej Polski.